021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de staval »

Ce greu mi-a fost si-mi mai este uneori sa fiu onesta cu mine!


Multumesc pentru temele de gandire! De multe ori suntem pe aceeasi lngime de unda!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cu multa placere Staval,in fiecare zi pe langa programul pe care mi l fac,ma gandesc cu multa dragoste la toti cei ca mine,si caut sa scriu cate ceva,ma tot gandesc ca,poate cineva se simte bine cand citeste.
Este aproape inexplicabil, de ce dintr-un om bun(dar rau) care am fost ,am devenit un om de o sensibilitate aparte(cum spune Iliuta) si simt ca iubirea are o alta nuanta,o percep altfel.
Cat de mult va iubesc pe fiecare in parte si cat de mult ma bucur cand aveti realizari,sufar cand voi suferiti.
Asta este marea noastra familie.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

De obicei in zilele lucratoare la ora 7 dupa ce-mi duc juniorul si sotia fac cumparaturi.Deci in miscarea mea cu plasuca pe langa o piata de cartier,trec pe langa o bomba,iar saptamana asta am avut curiozitatea sa numar prin vitrina in fiecare zi ``mesenii`` care se cinsteau la prima ora.In fiecare zi au fost intre 17 si 20.Azi erau numai 5.Habar n-am de ce,n-au venit pensiile,alocatiile,ii vineri scurta...doar am remarcat.
is super O.K.Relus, iti doresc un 24 :D :D
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de sica0723 »

Bună seara Relus,

Mereu citesc cu mare atenţie tot ce-mi scrii... Mă bucur să ştiu că pe zi ce trece, tot mai multe persoane-mi scriu şi-mi trimit mesaje de-ncurajare... Mulţumesc...

Dacă nu te derenjeaza, o să te sun mâine sau poimâine...

O seara plăcută!
US 24 h
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

Iliuta, scriu si eu aici peste tine, eu nu te prea aseman cu statuia descrisa mai sus, :D :D dar tu stii mai bine .
Draga mea Auras, am putin timp si nu pot sa nu trec si pe la tine pe acasa, macar virtual, daca altfel nu se poate.Am vazut ca esti in mare forma, ma bucur din tot sufletul si te citesc cu mare drag, ma bucur ca cei noi au ce invata iar cei vechi isi pastreaza abstinenta.Continua tot asa !!Mi-e dor de tine si de Dariuta, mai vb.
Cu mare drag ! :arrow:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Uitandu-ma in urma, imi dau seama de cat de mult mi-am petrecut viata preocupandu-ma de greselile altora. In mod sigur aveam o satisfactie personala, dar, de abia acum vad cat de subtil si de pervers devenise acest proces. Dupa ce toate au fost spuse si facute, preocupandu-ma de defectele altora avea efectul ca imi permitea sa raman confortabil, inconstient de propriile mele defecte. Mai indrept eu degetul la ceilalti, auto-amagindu-ma sa trec cu vederea propriile defecte?
Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa vad ca preocuparea fata de defectele altora este un adevarat ecran de fum, care ma impiedica sa ma uit cu atentie la propria persoana, dar si umflandu-mi ego-ul in cadere. Fie ca eu sa-mi verific „de ce-urile" invinovatirilor.
Ce sa-mi amintesc azi
Invinovatirea inseamna a te juca.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Abstinenta ne invata sa descoperim blocajele care ne impiedica sa vedem valoarea si confortul abordarii spirituale. Acestea sunt: auto-justificarea si auto-convingerea de propria corectitudine. Prima ma asigura nemilos ca am intotdeauna dreptate. A doua, ma linisteste in falsitatea iluziei ca sunt mai bun decat ceilalti – „mai sfant decat oricine ". Doar pentru azi, ma voi opri atunci cand incep sa rationalizez, si sa-mi pun intrebarea „De ce fac eu asta? Aceasta auto-justificare este onesta cu adevarat?"

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa depasesc nevoia de „a avea dreptate intotdeauna" si sa cunosc sentimentul de eliberare care vine odata cu admiterea, in mod deschis a unei greseli. Fie ca eu sa fiu precaut atunci cand ma dau ca exemplu al auto-controlului si stapanirii de sine, si sa le atribui acestea cui i se cuvin – adica unei Puteri Superioare.

Ce sa-mi amintesc azi
A gresi este omeneste, dar trebuie sa admit acest lucru.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Fiecare dintre noi am primit poate cel puţin câteva răspunsuri profunde în viaţă.
Dar dacă ne amintim cum au apărut acestea trebuie să recunoaştem că NOI – fiecare în parte – ATUNCI am fost cei care au pus întrebarea potrivită sau, mai bine spus, ne aflam deja pe direcţia răspunsului.
De exemplu: faptul că suferim rămânând ataşaţi de trecut va continua până la momentul când ne vom întreba foarte sinceri DE CE SUFĂR ACUM? CINE sau CE PARTE DIN MINE ESTE CEA CARE ACUM SUFERĂ ?
Aceste întrebări deschid un spaţiu nou: cel al posibilităţii de a deveni mai conştient. Conştienţa va aduce înţelegere, detaşare, împăcare. În lipsa ei, va exista doar o minte amprentată de suferinţă prin ataşamentul generat de situaţii, experienţe, frici, etc.
Întotdeauna, de noi depinde aflarea răspunsului şi momentul la care se produce acesta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Neata Relus
Exista vreo posibilitate sa downloadam de site-ul http://www.scribd.com ceva moka,ca pe bani stiu ca se poate da am arici in portofel ?De obicei linkurile care duc acolo iti dau vreo cinci pagini de la inceput si cateva de la sfarsit.Te rog daca ai Big Book full version trimite-mi-o pe email .
O saptamana bunaImagine
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

[quoteRareori vei intalni un alcoolic in recuperare care sa mai aiba indoieli ca negarea este simptomul primar al bolii. Programul ne invata ca alcoolismul este singura boala care ii spune persoanei afectate ca defapt nu este o persoana „bolnava" . Vietile noastre pe cand eram alcoolici practicanti erau caracterizate de nenumarate rationalizari, infinite scuze si pe scurt lipsiti de bunavointa de a accepta ca suntem, fara indoiala, diferiti din punct de vedere fizic si mintal diferiti de ceilalti oameni. Sunt eu convins pana in adancul sufletului meu ca sunt cu adevarat neputincios in fata alcoolului?
Rugaciunea de azi
Fie ca Pasul Unu in programul meu de recuperare sa nu fie facut cu jumatate de inima, ci sa fie o admitere totala a neputintei mele fata de dependenta mea. Fie ca eu sa ma eliberez de acel simptom primar – negarea – care refuza sa recunoasca oricare alt simptom al bolii mele.
Ce sa-mi amintesc azi
Neaga negarea.][/quote]
Scrie răspuns