021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de asido1973 »

Salut si eu toate fetele de pe forum, si in mod deosebit pe Auras, nasica mea draga si scumpa! Sa ai zile senine , si sa fii sanatoasa! Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Sloganul „Traieste si lasa si pe altii sa traiasca" poate sa fie de mare ajutor atunci cand avem probleme in a tolera comportamentul altor oameni. Stim in mod sigur ca comportamentul nimanui – indiferent de cat de ofensiv, dezgustator sau vicios este – nu merita pretul unei recaderi. Recuperarea noastra este pe primul loc, si atata timp cat nu ne este frica sau nu ne indepartam de acei oameni sau situatii care ne creeaza disconfort, trebuie in acelasi timp sa facem un efort special de a-i intelege pe ceilalti – in special pe cei care sunt in sens opus cu mine. Pot eu sa accept faptul ca, in recuperarea mea, este mai important sa inteleg decat sa fiu inteles?

Rugaciunea de azi
Cand imi bag nasul in comportamentul neplacut al altei persoane, fie ca eu sa incerc in primul rand sa inteleg. Apoi, daca propria mea abstinenta este in pericol, fie ca eu sa am curajul de a ma indeparta din acele situatii.

Ce sa-mi amintesc azi
Traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca.
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

Draga mea Auras, iti multumesc pentru prietenia ta, eu sunt bine, ma misca grija pe care mi-o porti , te imbratisez cu mare drag si pe tine si pe Dariuta. Va doresc la amandoua o saptamana minunata!
Cu mare drag !
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Buna Relus si Gladi
Va supun atentiei un site interesant cu o multime de carti despre ortodoxie si nu numai.Daca crezi ca e ceva special pune-o in biblioteca.

http://bataiosu.wordpress.com/carti/
Ca de exemplu:Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa
http://bataiosu.files.wordpress.com/200 ... todoxa.pdf
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Sunt recunoscator pentru prietenii mei din Program. Momentan sunt constient de binecuvantãrile acestei prietenii – binecuvantarile intalnirilor, a impartasirii, a zambetelor, a ascultarii si a disponibilitatii la nevoie. Acum stiu ca daca am nevoie de un prieten, eu trebuie sa fiu un prieten. Incerc eu astazi sa fiu un prieten mai bun mai multor oameni? Voi incerca eu, astazi – in gandurile si actiunile mele – sa dezvalui felul de prieten care sunt?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa restitui comunitatii, bland, prietenia care am luat-o cu atata lacomie. Dupa ani in care mi-a inregistrat singuratica existenta alaturi de cunostinte superficiale, fie ca eu sa invat din nou bucuria reciproca a griji si impartasiri.

Ce sa-mi amintesc azi
Fii un prieten.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Uneori auzim pe cineva spunand, „Sta in propria lui lumina". O imagine mentala car ne releva tuturor foarte clar ca multi dintre noi au tendinta de a-si umbri propria fericire printr-o gandire eronata. Ajuta-ne sa ne ferim din cale luminii care bate peste noi si peste ceea ce facem. Pentru ca numai atunci ne putem vedea clar. Cu programul si cei 12 Pasi nu mai trebuie sa stam in calea propriei lumini si sa incerc de unul singur sa rezolvam problemele in intuneric. Atunci cand sunt confruntat cu o problema aparent nerezolvabila, fie ca eu sa ma intreb daca imi stau in calea propriei mele lumini?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa nu-mi stau in cale, acoperindu-mi claritatea si gandirea, sa ma impiedic de propriul picior, sa-mi blochez calea de iesire catre recuperare. Daca descopar ca imi stau in propria cale, fie ca eu sa cer ajutor Puterii mele Superioare si prietenilor mei din grup, pentru a mi se arata o cale mai avantajoasa.

Ce sa-mi amintesc azi
Daca tot ceea ce vad este doar umbra mea, inseamna ca imi stau in propria lumina.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna seara Relus!

Rasfoiam aici pe la tine si am descoperit ce biblioteca nemaipomenita ti-a trimis Dani.
Am si copiat adresa si sper sa nu o ratacesc.
Iti doresc bune 24 ore buna noastra prietena,
o noapte odihnitoare si maine o zi linistita!
Ciao!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Imagine
Imagine
Pana se trezeste Moira prestez eu.O zi buna Relus,am rezolvat problema si mi-am luat de ieri inca un telefon de juma de euro cu cartela Vodafone asa ca te sun eu azi.Deci azi daca te suna un necunoscut cu ....045 la sfarsit is eu nu Ilie.
Sa aveti o zi minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns