021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

Pentru Auras coconas, o primavara plina de bucurii si impliniri, alaturi de cei dragi , care sa-ti aduca un martisor plin de sanatate!
Cu mare drag!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de lazarescu nicolae »

Auras ce mai faci draga!

Cum te bucuri de primavara?
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

[quoteDe cand am venit in Program am inceput sa ma inteleg mai bine. Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am invatat a fost ca parerile nu sunt fapte. Doar pentru ca eu cred ca un lucru este asa nu inseamna ca el chiar este. Filosoful grec Epictetus scria, „Oamenii nu se ingrijoreaza in legatura cu lucrurile, ci la ideile care le au despre acele lucruri. Cand avem dificultati, devenim tematori si tulburati, sa avem grija sa nu-i invinovatim pe ceilalti, ci sa ne analizam pe noi insine". Cred eu oare, ca nu voi pierde niciodata ceea ce am castigat pe parcursul recuperarii?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa invat sa sortez realitatile de ideile mele despre aceste realitati. Fie ca eu sa inteleg situatiile, lucrurile - chiar si oamenii – si sa dau jos culorile si dimensiunile atitudinilor mele despre ei.

Ce sa-mi amintesc azi
Sa sortez realul de ireal.
] [/quote]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de asido1973 »

Ti pup si ti imbratisez cu mare drag, ca de obicei!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

vai ce frumos miroase!Multumesc!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Asa,da,parca iti mai vine sa intri pe acest forum, sa te destinzi putin.Si ca sa demonstrez acest lucru,dragul meu Iliuta sa sti ca la ora asta dansez deja :lol: ,si sunt singura(sotul este tot in tarile calde).
Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa facem fata acestor probleme ale sufletului.
O zi binecuvantata !
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

O zi frumoasa Relus! Ma bucur ca esti mai bine.
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Inainte de a deveni abstinent in Program, dadeam vina pe alti oameni, locuri sau lucruri, pentru toate problemele mele. Acum invat sa fiu atent la fiecare dificultate, fara sa gasesc „a da vina pe cineva", ci sa descopar in ce fel atitudinile mele au ajutat la crearea problemei si agravarea ei. Am invatat de asemenea sa privesc in fata consecintele propriilor mele actiuni si cuvinte, si sa ma corectez atunci cand gresesc. Practic eu Pasul Zece, continuandu-mi inventarul personal? Cand gresesc, admit eu imediat acest lucru?

Rugaciunea de azi
Fie ca au sa cunosc binecuvantata eliberare si despovarare care vine odata ce admit atunci cand am gresit. Fie ca eu sa invat – poate pentru prima data in viata mea – sa-mi asum responsabilitatea pentru propriile mele actiuni si sa fac fata consecintelor. Fie ca eu sa invat cum sa potrivesc actiunile cu consecintele.

Ce sa-mi amintesc azi
Sa-mi asum responsabilitatea pentru propriile mele actiuni.
Să intru în luptă?
Boboc
Boboc
Mesaje: 50
Membru din: 26 Dec 2012, 18:44

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Să intru în luptă? »

Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Nu exista nici un avantaj, nici un profit si in mod sigur nici un progres cand ma insel pe mine insumi, pentru a scapa de consecintele propriilor greseli. Cand imi dau seama de acest lucru, in mod sigur atunci fac progrese. "Trebuie sa fim autentici, autentici cu noi insine, inainte de a cunoaste adevarul care se afla inafara", scria Thomas Merton in cartea Nici un om nu este o insula. " Devenim autentici in interior, manifestand adevarul atunci cand il vedem". Sunt eu autentic fata de mine insumi?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa ma bazez pe Puterea mea Superioara in a exprima adevarul pe masura ce il vad. Fie ca eu sa nu mai acopar nici o consecinta de acum inainte, pentru ca acest lucru devenise un joc pentru persoane dependente de substante ca si mine, pana acolo incat am pierdut in totalitate simtul legaturii intre actiune si rezultat. Acum, ca ma vindec, te rog, Doamne, sa-mi redai echilibrul.

Ce sa-mi amintesc azi
Potriveste faptele cu consecintele
Scrie răspuns