021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cei de langa noi

Mesajde styx » 10 Ian 2017, 18:10

Salutare Ovidiule!
La Multi Ani!
Mi-aduc aminte că acum vreo aproape 2 ani cand aveam probleme cu înțelegerea pasului 7 am intrat pe forumulAA si am cerut ajutor, iar tu ai fost acolo si mi-ai raspuns. Ti-am multumit atunci, iti multumesc si acum nu numai pentru pasul explicat pe larg ci pentru că ai un stil aparte de a vedea lumea si de a pune lucrurile la treabă... Cu cartea aceea cum rămâne o mai scrii? :zambet:
Să fii sănătos si să ai parte de bucurii multe! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ploicica
Veteran
Veteran

Mesajde Ploicica » 10 Ian 2017, 22:02

oooooo,

ma scuzat ca am intarziat cu felicitarile dar am gatit mult la tort.
La Multi Ani in Lumina Abstinentei, sa fii sanatos, voios, voinic!
Imagine
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 10 Ian 2017, 22:13

Felicitari ,Prietene Ovidiu ! :jos-palaria: :hug:

La multi ani de viata in abstinenta !
Mare bucurie pentru toti abstinent cand unul de-alnostru in abstinenta aniveseaza .
Pentru cei aflati la inceput este ce mai buna dovada ca se poate .Este o certitudine ca poti ca se poate trai bucurandu-te de viata in abstinenta !

Multumesc Ovidiu pentru abstinenta ta si iti sunt recunoscator pentru abstinenta mea. :hug:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 11 Ian 2017, 09:20

@ Styx
Multumesc pentru cuvintele frumoase. :zambet:

pentru că ai un stil aparte de a vedea lumea si de a pune lucrurile la treabă.
Mie mi-a luat cativa ani de abstinenta, pana sa pricep asta. Si imi tot spunea lumea ca nu sunt teafar, dar eu nu si nu! :zambetoi:

De ex. Am de predat un referat despre comunicarea in cuplu, si eu am scris despre "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi", "Pe aripile vantului", " La rascruce de vanturi", " Crima si pedeapsa" ( partea cu dragostea dintre Raskolnikov si Sonia), "Dragoste in vremea holerei" ( partea cu dragostea :zambetoi: ) , "Rosu si Negru", etc. Si toti colegii ma roaga sa le trimit materialul, ca sa rada si ei. Ca e stand-up comedy...
Nu despre comunicare in cuplu, ci despre dragoste ca asa am crezut eu de cuviinta. C-asa-i in tenis.

Cu cartea aceea cum rămâne o mai scrii?
E in lucru. E posibil sa o termin pana implinesc 10 ani. Dar nu am nici o graba, fiindca stiu ca va fi una singura, nu vor mai urma altele.

Abstinenta senina sa ai. Doamne ajuta! :jos-palaria:

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 11 Ian 2017, 09:36

@ Ploicica,

Matale nu ai gatit nimic, tortul e cu copy/paste de pe net. :ranjet:
Saru'mana pentru urari! :zambet:

@ Tudor,

Eu inca mai tin minte prima noastra intalnire, in vara lui 2008 la Bucuresti, cand tu aveai 3 luni de abstinenta si eu 6 luni. :lol:
Vremuri frumoase....
Au trecut anii dar au trecut cu folos. Acusi ne intalnim la 10+...sa ne privim in ochi si sa ne imbratisam.
Abstinenta senina sa ai! Doamne ajuta! :jos-palaria:

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 11 Ian 2017, 19:44

Despre asta vorbeam Ovidiu, ai un stil aparte de a ajunge la sufletul oamenilor si a le face sufletul să zâmbească. Multumesc!
Abstinentă senină !Doamne ajută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 11 Ian 2017, 20:31

Salutare ! :jos-palaria:

Matale ai dreptate :
"Au trecut anii dar au trecut cu folos. Acusi ne intalnim la 10+...sa ne privim in ochi si sa ne imbratisam. :jos-palaria:"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 11 Ian 2017, 23:33

La multi ani, Ovidiu!
Ma bucur sa revad aici greii forumului si mai ales... ma bucur sa citesc asta:"Au trecut anii dar au trecut cu folos. Acusi ne intalnim la 10+...sa ne privim in ochi si sa ne imbratisam."
La multi ani in abstinenta senina!

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 13 Ian 2017, 16:32

Multumesc dna Staval :zambet:

Sa va dea Dumnezeu ce va doriti si sa aveti un an plin de bucurii!
Doamne ajuta!

iolaio
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde iolaio » 03 Mar 2018, 15:10

Buna, Ovidiu! Din cate am vazut esti din Iasi, este deci un grup AA in Iasi. Spuneai undeva ca in cadrul acestui grup exista intalniri mixte alcoolici-codependenti? Exista si un grup pentru codependenti sau ACA? Am vrut sa iti scriu mesaj privat, dar cred ca sunt un membru prea nou si nu pot.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”