021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Te salut frate drag! Ia zii , cand incep campionatele in Cehia? Sa ne spui exact ca vrea sa stie si Gladi. Poate cat timp esti plecat tu, facem si noi doi o vizita la Iasi la grup. Gladi , poate sanzi sa rasfoiasca si literatura noua? :lol: :lol: :lol:
Acum lasand gluma, iti doresc sa ai o vara plina de realizari cu printesa. Fara titlul de campion nu te mai primesc in tara :)
Zile minunate si succes!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Frate Asido....dormeam linistit pe pagina a doua a forumului, visand cu drag la pagina a 3-a. Eu dorm linistit. Tu ma provoci.
1) Pozele voastre ( a ta si a lui Gladi) sunt puse la grup pe panou la " most wanted". Nu aveti nici o sansa sa intrati. Oamenii au fost avertizati despre ce va poate pielicica. :)
2) Chiar daca reusiti sa patrundeti ( mascati, sau nu am idee cum ) va spun de pe acum ca, am pus lacate la biblioteca :lol: :lol: :lol: Obicei sanatos pastrat de pe vremea cavalerilor teutoni , cand plecau ei la lupta :lol: :lol: :lol:
3) Acuma serios : se pune de o medalie :D As vrea eu locul 1 mereu dar am invatat ca, sa fii constant pe podium "in medalii" an de an, e deja o performanta mare. Stii cum se spune , greu nu e sa ajungi sus, greu este sa te mentii. Multumesc de urari.
Te imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Relus »

am ratat ocazia sa te imbratisez la intalnirea de la Bran,sa inteleg ca ,a inceput campionatul de sah si nu vei veni la Bucuresti-imi pare rau pentru mine ca voi pierde iarasi aceasta ocazie.
Succes ficei tale,succes si tie in tot ceea ce faci si nu uita ,imi doresc sa te cunosc mult mai bine9asa ca cei din bransa noastra :shock: )nu ?viitor licentiat in psiho?
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna Relus,

Fara legatura cu sahul, sunt intre 2 ape cu venitul la buc. fiindca am niste proiecte incepute care ma cer.
Dar sigur ne mai intalnim fiindca, noi alcoolicii avem drum comun in recuperare.
Cat despre viitor licentiat in psi...da, peste o vreme. Probabil in domeniul adictiilor fiindca, trebuie sa iti fac o marturisire, am mai multe :lol: . Adictii :oops: dar...ma tratez.
Duminica linistita in continuare.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Asido,frate,sanzi e gata sa-si diversifice literatura,gata de noi experiente,nerabdatoare de a experimenta noi teritorii ale cunoasterii. :lol: :lol: Numai contextul ii lipseste! :lol: Asteapta propuneri...indecente!
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ploicica »

Buna dimi, Ovidiu! :)


Am citit io mai demult pe la tine...
cand spuneai ca astepti intrebari de la noi si ca tu ne vei raspunde cumsecade :)

Intrebare deci :

Ce parere ai despre autocompatimire si despre rolul de victima pe care il jucam uneori, noi alcoolici?

Iti doresc o saptamana frumoasa si succes fiicei tale in competitie!

Hug:)
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Ce parere ai despre autocompatimire si despre rolul de victima pe care il jucam uneori, noi alcoolici?

Pai cred ca e daunator. E un rol pe care il jucam intens in perioada de consum Inca il mai joc si acum dar mai putin. Si sesizez asta acum mai repede, chestie de antrenament.
In AA se vorbeste despre " mlastina autocompatimirii" sau gandirea de tip " saracul de mine".
Rolul asta face parte din numitul "triunghi al dramei" : victima-salvator-acuzator. Le jucam pe rand pe toate. Evident daunator , cu atat mai mult talent cu cat suntem mai putin echilibrati emotional.
Eu acum gandesc cel mai adesea ca " inevitabil va fi bine" :)
Rolul de victima ( ca si celelalte doua) poate fi un semn ca ne indreptam spre consum. Nu-i musai sa se si intample. Depinde cum ne repliem, cine ne indruma, mai multe.
E un joc jucat atat de alcoolici cat si de codependenti. Cam atat , asa pe scurt.

Sa ai o zi frumoasa! E bine ca iti pui intrebari ;)
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ploicica »

s-atunci ajungem la iubire...
de sine si a aproapelui si iubirea Domnului /// :roll: ?
ca daca suntem iubire din cap pana in talpi si dincolo de ele... cred ca ar fi simplu de tot si frumos cu vietisorele noastre...

deci, lipsa iubirii dauneaza grav sanatatii :? ...


multam
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Relus »

Relus scrie:am ratat ocazia sa te imbratisez la intalnirea de la Bran,sa inteleg ca ,a inceput campionatul de sah si nu vei veni la Bucuresti-imi pare rau pentru mine ca voi pierde iarasi aceasta ocazie.
Succes fiIcei tale,succes si tie in tot ceea ce faci si nu uita ,imi doresc sa te cunosc mult mai bine9asa ca cei din bransa noastra :shock: )nu ?viitor licentiat in psiho?
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Relus »

am ratat ocazia sa te imbratisez la intalnirea de la Bran,sa inteleg ca ,a inceput campionatul de sah si nu vei veni la Bucuresti-imi pare rau pentru mine ca voi pierde iarasi aceasta ocazie.
Succes fiIcei tale,succes si tie in tot ceea ce faci si nu uita ,imi doresc sa te cunosc mult mai bine)asa ca cei din bransa noastra :
am gresit cuvantul fica=fiica,si cate greseli or mai fi ,dar asta e :lol: imi dau curand masteratul si poate invat si eu mai bine gamatica asta :lol:
Scrie răspuns