021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Buna ilie , multumesc ca nu ma contrazici , era vorba de betia uscata , cum se manifeste , si nu depsre abstinenta senina , la care vrem sa ajungem cu totii.
dry drunk : Un termen colocvial, în general, folosit pentru a descrie pe cineva care s-a oprit din băut, dar care demonstrează în continuare aceleaşi comportamente şi atitudini alcoolice.
Ma bucur ca la tine , nu se mai manifesta , acea betie uscata , eu spuneam cum se manifeste la mine , betia uscata, si ca raul pe care poti sa-l fac celor din jur , este mult mai mare poate...
Acum vorbeam , doar cum se manifesta betia uscata... sau dry drunk , cum ii spui tu...
Deci nu putem vorbi de contrazicere , si sa nu amestecam abstinenta senina , cu betia uscata. Si betia uscata , te poate baga repede , sub 2 m in pamant. Ura m rautatea , starile de nervozitate, supararea fara rost , etc... , te pot duce si ele foarte repede la o ciroza...
cu respect , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Asa o fi ma iliuta , daca zici tu! Si tu ai dreptate...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Sa continuam. Un alt semn de betie uscata la mine, este faptul ca “ ma pricep la altii”. Ma pricep in general ( asta o fac mai toti oamenii) dar “ ma pricep” in materie de alcoolism, asta e un caz particular.
Devin sfatos ca un bunic ce nu sunt, sar in ajutor in materie de recuperare chiar si cand nu mi se cere ajutorul. Buninteles ca o fac din motive umanitare si pur “ crestinesti” . Ca sa il ajut pe cel aflat in suferinta.
Sau nu ma implic in cazul celor noi, cand as putea spune macar o vorba de incurajare. Sau daca intervin sunt “ sfatos”.
Ce imi lipseste in toate astea este echilibrul. Calea de mijloc. Uneori imi reuseste , cel mai adesea nu.
Dar nu las asta sa ma afecteze prea mult. Imi amintesc de perioada cand nu aveam echilibru fizic la plecarea din carciuma. Si ma bucur acum ca am echilibrul fizic la ridicarea de pe scaun sau in mers. Si lucrez cu pasi mici la celalalt. Adica “ tropaim, tropaim”.

Sa aveti o saptamana frumoasa. Doamne ajuta!
cristi47
Veteran
Veteran
Mesaje: 259
Membru din: 20 Mar 2012, 07:27

Re: Cei de langa noi

Mesaj de cristi47 »

Salut Ovidiu,sunt Cristi alcoolic.Imi place cum iti expui parerea despre ale noastre,observ verticalitatea cu care tratezi datele problemei, uneori chiar cu umor plin de substrat.Am facut o analogie intre cele scrise despre alcoolic si codependent si in ce ma priveste iti dau dreptate la ceea ce ai scris candva ca majoritatea alcoolicilor au fost mai intai codependenti.N-am vrut sa te gadil dar daca am facut-o asta e.Am sesizat ca ai o abstinenta indelungata si-mi doresc mie,tie si tuturor care-si doresc sa fie definitiva.

Si acum sa-mi dau si eu cu parerea la tema propusa "betie uscata".Eu dadeam semne ca ma aproprii de o recidiva prin adoptarea comportamentului "betivului uscat".Deveneam nerabdator,ma plictiseam usor,deveneam ranchiunos,dezvoltam spirit critic si eram plin de idei grandioase.Reactionam exagerat la dificultati minore si deveneam la fel de rigid si de aiurit ca in vremea de betie.De obicei eram neobisnuit de deprimat sau de euforic si incepeam din nou sa-i acuz pe altii de neajunsurile mele.De aceea consider ca e esentiala scimbarea.Bine inteles ca mi se intampla deseori sa fiu in vreuna din situatiile de mai sus dar cu rabdare incerc sa gestionez oarecum situatia si sa-mi gasesc un echilibru.Reabilitarea din starea de dependenta,nu este o simpla chestiune de abstinenta ci un angajament fata de abstinenta,o calatorie de o viata intreaga spre vindecarea fizica,emotionala,sociala si spirituala.

Cu stima si deosebit respect Cristi alcoolic abstinent.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Cristi47,

Multumesc pentru raspuns. Ma bucur ca vezi lucrurile atat de limpede.

In ultimul an de betii eram atat de previzibil incat, sotia mea imi spunea cu 2-3 zile inainte : " vezi ca ai sa bei !". Chestia asta ma infuria. Eu stateam in fotoliu si ma uitam la un meci. O intrebam de unde stie ca voi bea peste cateva zile. Caci nu era nici un eveniment, aniversare , etc. Si ea imi raspundea ca nu stie de unde stie. Dar asa se intampla.Beiam " la termen".
Alteori imi spunea cand ma auzea la telefon : azi ai sa bei. Nu pot sa iti reproduc ce era la gura mea. De unde stia? Caci nu aveam de gand sa beau in ziua aia. Si se termina invariabil cu o betie crunta.
Asta poate spune multe despre semnele unei betii uscate. In acelasi timp e un indice despre cat de evoluata e boala codependentei in cei de langa noi. In ce hal si-au dezvoltat simturile. O anticipare trista.

Succes in demersurile tale si abstinenta senina! Doamne ajuta!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Ovidiu,cred ca,codependentii ajung sa cunoasca toate tipicariile comportamentale ale alcoolicului drag de langa ei(ele in special).Asta s-a dezvoltat in ani de zile de chinuri si a patruns atat de profund in subconstientul lor incat si cu ochii inchisi,la orice ora din zi sau noapte stiu tot ritualul care va urma.Vorbim aproape de o stiinta exacta,exact ca la nea Pavlov.Insa e vorba de un experiment dureros.Alcoolicul in betie uscata ,la un moment dat,face un preludiu,destul de elocvent si transaprent,si codependentul intelege bine mesajul.Pare prooroc,dar nu e decat un observator incercat.Mila mi-e de codependenti,la ei suferinta e cu atat mai atroce cu cat este desfasurata pe un camp mental lucid invaluit in iubire.Vorba ta:nu stiu cum se face,dar alcoolicii au noroc de femei fantastice.O sti bunul Dumnezeu ce face,nu? ;) Multumesc pentru tema!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Gladiator,

Cam asa stau lucrurile in linii mari, cum ai spus. Sotia mea nu a scapat nici acum de comportamentul codependent, cum nici eu nu am scapat de cel alcoolic.
Sotia mea si cu mine avem acelasi duhovnic. Ea s-a dus la spovedanie cu cateva zile mai devreme ca mine.Cand i-a dat preotul lingurita cu impartasanie , primul ei gand a fost la mine, cum oare am sa beau eu ditamai lingura cu vin , fie el si incarcat de semnificatii spirituale. Mi-a marturisit ca i s-a parut lingura aceia cat un polonic! Oare nu avea sa trezesca in mintea mea vreo asociatie periculoasa?!
Iti dai seama in ce hal a fost afectata de traiul cu mine. Am linistit-o spunandu-i ca, eu sunt de obicei abonat la aghiasma mare si nu am cum sa am tentatii gustative de la aghiasma. :lol:
Vorbeam si cu preotul duhovnic si imi spunea si el ca, reactiile astea ale sotiei sunt mici , sunt mangaieri in comparatie cu ce se putea intampla daca...
Ii dau dreptate.

O seara placuta tuturor!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Este foarte bine,Ovi,ca v-ati abonat la acelasi duhovnic.Este o dovada de deplina incredere,de onestitate cu voi insiva in primul rand si cu partenerul de viata,in secundar.Cand viata unei familii se desfasoara sub cupola Domnului,totul devine coerent.Perceptia dimensiunii vasului cu alcool este evident deformata la codependenti,pentru ca anxietatea isi face loc si modifica retina.Tin minte ca o fosta prietena de a mea,vedea sticla de bere de jumatate ca fiind imensa,si nu-si putea inchipui cum poate cineva sa bea atata.Bine ca nu a vazut-o pe cea de 2 litri din dulap :lol:
Si apoi vorba parintelui...bine ca e doar atata.Se putea mult mai rau.Sa ai o zi minunata!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Salut Ovidiu !
Ma bucura mult prezenta si contibutia ta pe forum .Ma simt dator sa scriu ca sint putin in urma cu mesajul meu la tema "BETIA USCATA" insa doresc sa scriu pe indelete si am sa o fac cind voi avea timp mai mlt pentru ca insumi am trecut de mai multe ori .Ce pot sa spun ca nu s-a resimtit la mine prin nevoia de a consuma ci prin comportamentul meu .
Pina atunci sa ne citim numai de bine 1

Dăruim, ca să păstrăm. Pare absurd şi imposibil. Cum poţi păstra ceva ce dai? Dar, pentru a păstra ceea ce ne oferă AA-ul, trebuie să transmitem altora acest program fără să aşteptăm în schimb nici o recompensă, indiferent de ce natură ar fi ea..



Cu drag ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Asa de folositoare mi s-a parut tema cu “ betia uscata” incat am propus-o ca subiect de discutii in ultima sedinta a grupului. A rezultat o sedinta puternica. Am aflat lucruri noi unii despre altii desi, ne cunoastem de ceva vreme. Ce ma bucura e faptul ca, discutiile capata profunzime, trecand de nivelul simplelor marturisiri. Am sa va dau un singur exemplu.

Am cazut cu totii de acord ca lipsa echilibrului e o caracteristica a nostra. Am fost de acord ca starile extreme, o suparare mare sau o de bucurie mare, pot fi semne ale unei betii uscate si chiar simptome ale recaderii. Calea de mijloc ne este oarecum straina.Intrebarea a venit firesc. Chiar si o bucurie mare sa fie un semn, un pericol?! Si asa uitam sa ne bucuram de lucrurile simple, si asa nu avem parte de multe bucurii in vremurile pe care le traim, chiar si cand avem o astfel de traire sa ne cenzuram, sa devenim vigilenti??
Opinia generala a fost ca e bine sa suflam si in iaurt, alcoolul fiind viclean, deruntant, puternic.Personal am aderat si eu la parerea grupului. Experienta mea in AA, atata cata este, mi-a aratat in repetate randuri ca , grupul AA are dreptate , chiar si cand membrii sai, luati separat, gresesc.Tin minte ca am mai discutat asta, ca grupul e mult mai mult decat suma indivizilor ce il compun.

Eram la inceput cu abstinenta ( si acum sunt tot la inceput) si am intalnit un alcoolic care avea o abstinenta de 25-30 de ani in AA. Mi-am dat seama imediat ca, e o pasare rara si am incercat sa profit din plin de intalnire si i-am pus printre altele, intrebarea asta cu bucuria mare. Daca e periculoasa.
Si el mi-a raspuns ca pot sa ma bucur pana la cer si inapoi. Din toata inima mea. Si ca daca, as recadea din cauza unei bucurii mari, as fi recazut oricum. Ca recaderile sunt programate cu mult timp in urma ca noi sa ne dam seama .Si ca altele sunt cauzele.

Am povestit asta grupului, v-am spus-o acum si voua. Ne povestim unii altora. Transmitem mesajul.
Putem reusi impreuna.

Abstinenta senina.
Scrie răspuns