021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

La mine betia uscata se manifesta printr-o sensibilitate exagerata la stress.Orice problema cat de mica,ma da peste cap,si ma cuprinde o stare de anxietate exagerata.Dupa ce scap de problema(de obicei ascunzandu-ma ca strutul cu capul in nisisp,doar doar o disparea)am o stare de fericire si entuziasm...adicatelea,trec in cealalta extremitate.Aceasta instabilitate emotionala,aceasta trecere brusca dintr-o parte in alta ma cam destabilizeaza ,ca un vas pe o mare agitata.Aici e batalia mea.Sa ma echilibrez,si indiferent de problemele aparute sa ma mentin undeva la mijloc.Am o directoare,care a vrut ceva de la mine(stiti voi ce :oops: ),eu nu am vrut,si acum imi face zile fripte la munca.Acest stress,venit cu picatura,ma umple de revolta si de scarba,si am parte zilnic de caderi,pusee de descurajari,dar lupt acum sa ma detasez,sa o inteleg si sa spun ca Mantuitorul Hristos..,,iart-o Doamne ca nu stie ce face".Dar e greu!Stiu insa ca nimic nu-mi este dat fara un scop pedagogic,si cu siguranta ca trebuie sa-mi invat o lectie.Ca e usor sa te dai crestin fara provocari de la .. :twisted: ,si niciodata un atlet nu va fi campion daca va concura cu babe din Dorohoi!
Sanatate si virtute dragii mei!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Da,Ilie,auzisem eu mai de multa vreme ca sunt femei care refuzate,devin diabolice,dar nu am crezut pana acum cand ma confrunt cu o atare situatie.Acum asta este,nu am ce sa fac,incerc asa cum mi-a sugerat si Tudor,sa ma comport frumos si politicos cu ea,sa-i raspund la badaranie cu amabilitate,la ura cu iubire.Este seniorial asa,este intelept,este nobil.Mai ales ca suntem in post,si mai mult ca oricand trebuie sa ne slefuim si sa ne primenim nitel sufleteste.Este fara doar si poate un test de rezistenta psihica si o sansa de crestere spirituala.Inainte sa plec la munca zic rugaciunea seninatatii(asa cum am vazut ca faci tu,m-ai inspirat sa stii),imi propun sa nu beau azi orice ar fi,si ii dau bataie.Cand vin,spun iarasi rugaciunea,si daca sunt prea tulburat si incarcat ,incerc o meditatie si ies la sala de forta.
Si asa incet,incet,vine seara si multumesc Domnului ca am mai trecut cu bine peste o zi.
Iti multumesc pentru incurajari,Iliuta draga!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Salutare la toti !
Salutare OVIDIU !


Eram la o sedinta de grup ce se tinea intr-o sala din incinta manastirii RADU-VODA din Bucuresti .
In timpul sedintei un preiten de al nostru isi incepe o marturisire de a lui asa: "...mi-am dat seama ca avem comportamentul de alcoolic dinainte sa devin dependent cu adevarat de alcool."m-am recunoscut in descrierea facuta siesi .Mamei mele ii spuneam inca de cind aveam 16 ani ca am sa fac ce vreau eu dupa ce implinesc 18.

Era toamna lui 2008 ,aveam citeva luni de abstinenta si consideram ca era deajuns ca nu mai beau si atat .Degeaba se vorbea la grup despre schimbare si minte deschisa .
Acasa eram acelasi zbir care dorea ca totul sa se desfasoare dupa bunul lui plac.
La o alta sedinta tot de acolo de la mnanastirea RADU-VODA un alt prieten adus un material despre betia uscata (CRISTI il ai si pe CD-ul pergatit pentru Vanea dar pe care sper ca ai sa il folosesti tu )si pe care il puteti citi din clic pe link-ul de sub acest text.
Deci nu am citit despre betia uscata .Peste o saptamana am mers prima conferinta a mea de AA de la PIATRA -NEAMT .Si cum asistam atunci la o discutie a trei prieteni din BUCALE la un moment dat unul dintre ei s-a referit ca daca nu intri in programul AA d schimbare si iti pastrezi comportamentul sansele sa te reapuci de baut sint mari .Am retinut ideea .DOAR ATAT .
Acasa am continuat cu dictatura.
Sotia imi spuse intr-o buna zi ca doar numai beau ca de comportat ma comport tot la fel ca atunci cind beam .Era perfect adevarat .A venit decembrie cu sf .NICULAE .Vin acasa si imi intreb fiul cel mare ,care avea in vizita la el trei prieteni ,daca si-a sunat bunicii (trei la numar care poarta numele de Niculae si Niculina ) sa-i felicite iar la raspunsul negativ a lui mi-am iesit din "pepeni " si comportandu-ma execrabil i-am dat afara pe prietenii lui.

A doua zi am realizat ce lipsit de orice bun simt si ce nedemn am fost .
Am marturisit la grup iar prietenii mi mi-au reiterat acelasi lucru BETIA USCATA .COMPORTAMENTUL de alcoolic SI lipsa unei schimbari in modul de gandire si in modul de viata .Nasul meu AA MI-A ZIS SA FIU ATENT LA ASTEA pentru ca ma paste recaderea daca nu fac schimbarea .Asa am inceput sa fac schimbarea si sa-l las pe DUMNEZEU sa treaca la volan .
multe probleme, pe lîngă cea a alcoolului, nu se vor îmblînzi, în urma unor impetuoase luări cu asalt, numai pe baza puterii individului. Dar acum apar situaţii în care anumite lucruri nu pot fi făcute decît de individul- însuşi. Singur-singurel, în lumina împrejurărilor specifice vieţii proprii, el are nevoie să-şi dezvolte calitatea bunăvoinţei. Odată ajuns la bunăvoinţă, numai el singur poate lua hotărîrea de a trudi mai departe. Încercarea de a face aceasta este un act de voinţă personală. Toţi cei 12 Paşi ne solicită o strădanie personală susţinută, de a ne conforma principiilor exprimate de aceşti Paşi şi deci, voinţei lui Dumnezeu;-sîntem convinşi de aceasta.
Începem să ne folosim voinţa personală cum se cuvine atunci cînd încercăm s-o punem în acord cu voia lui Dumnezeu. Pentru fiecare dintre noi, aceasta a fost o minunată revelaţie. Tot necazul nostru provenise din folosirea greşită a puterii voinţei. Încercaserăm să ne bombardăm problemele cu ea, în loc să încercăm s-o armonizăm cu intenţiile lui Dumnezeu în ceea ce ne privea. Sporirea posibilităţilor de a ne menţine pe acest drum este scopul Celor 12 Paşi AA, iar Pasul 3 ne deschide poarta.(„Am hotărît să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu aşa cum şi-L închipuiafiecare dintre noi.”)
Odată ce am căzut de acord cu aceste idei, ne este cu adevărat uşor să începem punerea în practică a Pasului 3. În toate clipele de tulburări emoţionale sau de nehotărîre, putem lua o pauză, căuta un strop de linişte şi rosti simplu, cu calm: Doamne, dă-mi seninătatea, să accept ceea ce nu pot schimba; curaj să schimb ceea ce pot şi înţelepciunea să le deosebesc. Fie voia Ta – şi nu a mea”
Când alcoolicii se trezesc din beţia uscată, la fel de lipsiţi de putere de control, neputincioşi, ei vor fi aceia care vor face această remarcabilă „recuperare”, simţindu-se destul de bine pentru a face o schimbare.
Va urez sinenta senina si va invit sa cititi despre betia uscata dind clic pe link :

viewtopic.php?f=4&t=1083#p4221
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Tudor,

Multumesc pentru materialul referitor la betia uscata.Dupa ce am lansat aceasta tema pe forum, asa cum am spus, am abordat-o si in sedinta de grup de luni.
Vineri e ultima intalnire din luna martie si la noi e sedinta comuna AA – Al’anon. O sedinta comuna propunem noi alcoolicii tema, cealalta sedinta o propun codependentii.Cum vinerea asta a venit randul nostru, a alcoolicilor, sa propunem tema ,am hotarat ca ea sa fie : betia uscata la alcoolicii si codependentii aflati in recuperare. Iti dai seama ca voi lista materialul selectat de tine si il voi citi la sedinta si voi fi cel mai documentat . :)

O zi frumoasa si abstinenta senina!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare frati fosti bauciosi si nu numai,

Cel mai iubit dintre pamanteni.Nu caut tapi ispasitori fiinca am ajuns alcoolic. Dar daca au ajuns sa imi placa bodegile, speluncile ordinare, bombele, este datorita unui model care mi-a fost drag.

Bautul in localuri insalubre a fost doar o componenta a activitatii mele bahice. Alaturi de betii in medii selecte sau in 2 sau in singuratate.Am indragit bautul asta dupa cartea mentionata. In inventarul pe care mi l-am facut am mai descoperit influente din Panait Istrati in care descrie lumea mahalalelor brailene. Dar principala a fost imaginea din “ Cel mai iubit dintre pamanteni”.

Am vazut de cateva ori si ecranizarea. Mi-a placut Stefan Iordache. Pe fata lui se vedeau urmele unor nopti pierdute. Multe nopti. A intrat usor in rol. Dau un singur exemplu in secventa urmatoare : http://www.youtube.com/watch?v=8gqeKUx6Rm8

Stiu de ce imi placeau bombele. Imi era usor sa ma simt superior printre defavorizatii soartei. Hainele mele erau curate, pantofii lustruiti, mersul sigur ( in faza incipienta ). Era clar : nu ajunsesem atat de jos ca acei oameni. Puteam bea linistit. Pe mine ma astepta un pat curat si o mancare calda.

Imi amintesc toate astea cu nostalgie. As fi putut-o apuca pe un alt drum. Dar am ales calea usoara.

Multumesc Moira ca ai pomenit de cartea asta.

Sa nu inchidem usa trecutului.
Abstinenta senina tuturor si Doamne ajuta!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Salutare Ovi!Desi sunt bautor singuratec,si mie imi placea sa beau in carciumi ieftine,sa urmaresc oamenii vorbind,sa le aflu povestile de viata.Ma amuzam,ma simteam superior,cladit din alt aluat decat ei.Imi umflam astfel cumva egoul,care-si cerea drepturile,ma minteam.Pahar dupa pahar,deveneam tot mai logoreic,ma amestecam in vorba,incercand sa par intelept,coerent si destept.In mirosul acela de vodca proasta si vin infect,ma simteam ca floarea de lotus ce creste in noroiul pestilentios,atragand privirile.
Multumesc pentru clipul din ,,Cel mai iubit dintre pamanteni".L-am revazut cu drag,e un fragment de viata reala,genial pusa in scena.Sa ai o zi faina!Nu uita ca avem un meci de tenis cu piciorul,in care suntem parteneri.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Gladiator,

Nu am uitat de meciul de tenis. Motiv pentru care dispar din peisaj 2 saptamani in cantonament la munte. Te rog sa te antrenezi cu aceiasi seriozitate ca pana acum. Chiar daca, adversarii nostri sunt cam trecuti , vestejiti, etc, noi trebuie sa ne antrenam ca pentru mondiale.Rezultatul se stie de pe acum . Care este.

Sa ne aflam veseli si voiosi si zburdand ca mieii. Ca nu mai e mult pana de Paste. :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de tudor »

Salut TENISMANILOR! :lol


Ma ofer sa va fiu arbitru impartial iar la nevoie pot fi si jucator de rezerva,la oricare din echipe , in caz de Doamne-feresste se accidenteaza cineva ! :lol: :lol: :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare fratilor,

Ma bucur sa va aflu sanatosi, veseli si prezenti. :) Aflati despre mine ca, m-am intors cu bine din cantonament de la munte. A fost cu folos. Am mai intrat pe aici dar, nu am scris caci eram mereu in mare fuga. Ma bucur pentru Moira ca a trecut de primele zile ale recaderii. Ma bucur pentru toti ceilalti ca i-ati sarit in ajutor.
Acuma fug la grupul meu AA caci nu l-am mai vazut de 2 saptamani.Ne mai gasim pe aici mai tarziu.

Abstinenta senina tuturor si Doamne ajuta!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Priveste prin credinta spre Golgota, spre cununa de spini, pune mana in ranile cuielor, opreste-te si asculta soapta lui ISUS: "Pentru tine am facut-o."
Sarbatori fericite!
HRISTOS A INVIAT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns