021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de dani »

Adevarul e ca se vede pana la Cluj ca o aveti mare,pardon le aveti mari (notele)amandoi. :D :D :D Mai ales englezo-chinezul :D :D :D
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Intalnire cu o mare campioana.jpg
Salutare tuturor,

Plec de la cele scrise de Colea : "Si a castigat joi de cinci ori iar celalt baietel fiind si mai mic de statura nu a facut nici un punct si a iesit plangand la sfarsitul orei .Si eu milos din fire ma gandeam doar la ce-i in sufletul copilului care a pierdut "

Asta e o reactie fireasca, sa ne impresioneze lacrimile unui copil care, si-a dorit victoria, a luptat dar a pierdut.Mi se intampla de multe ori sa vad asta cand merg in turnee de sah cu fiica mea. Ma induioseaza sa vad cat suflet pun mogaldetele in lupta pe tabla de sah.
Fiecare are o armata, incearca sa se aseze cat mai bine pe campul de lupta, sa ocupe centrul, sa isi creeze avantaj de spatiu, sa dezvolte piesele proprii, sa controleze campurile cheie, sa domine psihologic adversarul, sa isi depaseasca propriile slabiciuni, sa conduca jocul intr-un final castigat. In spate stau, ca in orice alt sport, sute de ore de munca, manuale de combinatii, strategie, tactica, deschideri, joc de mijloc,finaluri variate, o armata de parinti , bunici, antrenori. E o nebunie frumoasa.

Am avut ocazia sa o intalnesc de cateva ori pe marea maestra Elisabeta Polihroniade. Cand eram mic, pe vremea comunismului, erau doar 2 ore de emisie la tv, abia asteptam sa vina sambata. Pret de cateva minute, in emisiunea lui Tudor Vornicu, ma uitam cum d-na Polihroniade explica magia sahului.Dupa 30 de ani , stand in preajma domniei sale am auzit-o spunand ca nimic nu o induioseaza mai mult decat lacrimile copilutilor care ies plangand ca au pierdut , dupa o lupta in care au pus suflet.
I-am prezentat-o pe fiica mea si a fost foarte prietenoasa, a luat-o in brate si au inceput o discutie despre ce deschideri ii plac, despre ce sisteme de joc ii sunt mai confortabile, etc. Mie imi crestea inima de bucurie vazand-o pe fetita mea in compania unei mari campioane. In lungul drum spre casa, am intrebat-o pe fiica mea daca, isi da seama cu ce om de valoare a stat de vorba. Ea mi-a raspuns cu acea lejeritate pe care o au copiii: "da, stiu ca a fost o sahista mare, dar eu voi ajunge si mai mare. Voi fi campioana lumii." :lol: :lol:

Asa ca draga Colea, incurajeaza-l pe fiul tau sa faca orice sport. Dincolo de performante, sportul formeaza caractere.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Relus »

da, stiu ca a fost o sahista mare, dar eu voi ajunge si mai mare. Voi fi campioana lumii."
.
Sa va traiasca,sa va bucurati de ea si Dumnezeu sa o ajute in tot ceea ce isi propune.
O zi minunata si plina de iubire.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Tudor. »

Salut Ovidiu,

Sa va traiasca fata.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de freedom »

felicitari Ovidiu si da, e adevarat ca pe langa performanta, sportul formeaza caractere.
fiica mea a pierdut azi intr-o competitie in care pusese suflet. am vazut-o indepartandu-se de traseu
si am stiut ca nu e ok. cand am ajuns la ea, plangea in spatele ochelarilor fumurii, ca sa n-o vada nimeni.
m-a imbratisat, mi-a spus cat e de necajita, si-a sters lacrimile, apoi si-a adunat echipamentul si a plecat
inapoi in pluton ca sa-i sustina pe coechipierii care inca nu intrasera in competitie. prietena ei a picat si
ea in semifinale, dar macar a ramas trofeul la Cluj, chiar daca la eleva altui antrenor.
asta e, ne ridicam si mergem mai departe.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc Relus, Tudor, Iliuta si Freedom pentru cuvintele voastre.

Va marturisesc ca, eu am de invatat multe de la copilul meu. Eu o invat pe fetita mea ceea ce stiu eu ca e corect si bine: sa isi respecte adversarul, faptul ca lupta cu propriile ei slabiciuni, sa respecte efortul depus de echipa din spatele ei, sa isi stabileasca teluri rezonabile dar si indraznete, sa vada ca infrangerea si victoria sunt 2 fete ale aceleiasi monede.

Ea ma depaseste in felul cum trece peste o infrangere, in energie, in bunadispozitie si in dozarea emotiilor din timpul partidei. Cand trag linie si adun imi dau seama ca, mai multe invat eu de la ea. Pe undeva e normal asa. Am o experienta mai mare ca ea dar, ea are atuul inocentei si al copilariei, al supararii repede trecatoare si a bucuriei spontane.

Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ne vedem copii cum ajung oameni mari si impliniti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cei de langa noi

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Ovidiu si iti multumesc mult pentru raspunsul dat ,
Si eu sunt fericit ca am aceasta posibilate sa fie inscris sa faca un sport , sa se dezvolte atat fizic cat si psihic , sa aiba o disciplina (si nu haotic ca mine :) )
Foarte mult mi-a placut ce ai spus ,,sportul dezvolta caractere " .
Sa va traiasca fata Ovidiu , este deosebit ingerasul .Se vede inteligenta in privirea ei si cred ca are cu cine semana .
"da, stiu ca a fost o sahista mare, dar eu voi ajunge si mai mare. Voi fi campioana lumii."

Ii doresc sa ajunga o Judith Polgar !, sau dupa cum spune fata ta , sa o depaseasca :)
O seara frumoasa Ovidiu !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Cei de langa noi

Mesaj de lazarescu nicolae »

Ma bucur pentru fetita ta Ovidiu.
Fericire multa si liniste in familie va doresc.
Bune 24 ore!
CIao!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de asido1973 »

Draga Ovidiu , felicitari pentru fetita ta , ca are un asemenea tata!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc Colea, Nicu, Asido, Iliuta pentru cele scrise.

Una dintre cele mai mari bucurii pe care o am in abstinenta,e aceea ca , pot fi prezent in viata copilului meu.Sunt convins ca, la fel este si in cazul vostru.

Abstinenta senina tuturor. Doamne ajuta.
Scrie răspuns