021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.

Gladiator73
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cei de langa noi

Mesajde Gladiator73 » 14 Mai 2013, 09:43

Ovidiu,tare-mi placea emisiunea ,,minut cu minut",mai ales ca fotbal la tv nu prea vedeam.Si acum am in minte comentariile lui Ilie Dobre,viteza cu care vorbea si intensitatea vocii sale.Chiar daca mingea era la jumatatea terenului si nu se intampla nimic,aveai impresia ca e o faza de gol,ca e ceva important acolo care se desfasoara.Facea din banal un mare extraordinar.Nu puteai nici sa mergi la baie,ca aveai impresia ca ratezi totul. :lol:
La fel si la Iliuta.Are omul acesta,marele dar de a transforma ordinarul in extraordinar,banalul in miracol,de a te plasa dintr-un spatiu domestic intr-o veritabila Nirvana,unde ingerii canta si se veselesc.
Bravo,proorocule!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Mai 2013, 14:59

:D Gladisorule drag, GooooooooooooooooooL de aer, adica asta sunt eu? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ca si asta este un gol(ca in avion :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )
Te imbratisez cu iubire si te sun mai incolo :D
ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 15 Mai 2013, 05:56

Neatza la toata lumea!

Da Criss, cand spune Iliuta sa fac ceva eu fac! :lol: Pot sa ma mai dau eu pe aici artist, sa o dau la intors, dar cu Iliuta nu e de glumit. Nu stiu cum se poarta cu voi la "gradi" dar cu mine e foarte aspru. M-a sunat aseara si mi-a spus clar ce si cum :lol: Asa ca....inapoi la Pasi

Da Gladi, o emisiune radiofonica in care se punea suflet. Da' si noi eram mult mai tineri si entuziasti :lol: Acum abia ma uit la meciurile nationalei, in rest ...fotbalisti de doi lei, fitze, masini, fetitze tip "pisi", can-can...no thanks ;)

Da Iliuta..despre ce vorbim azi? :) Pasul 4? Aha...deci, ca sa incep cu "deci", e ala in care ne facem un inventar moral amanuntit al propriei persoane.
Zice lumea care stie ca, e un pas de actiune, punem mana pe creion si asternem pe hartie ce si cum. Pai ce asternem? Ca stii vorba aia...cum iti asterni asa dormi :) ...si eu unul, la sfarsitul zilei ...vreau sa adorm treaz...Asternem despre noi, defecte de caracter care ne-au facut sa ajungem alcoolici de prim rang si nu betivani din aia ratati...adicatelea noi am ajuns profesionisti in ale bautului fiindca, avem niste calitati speciale, suntem diferiti de oamenii "normali".

Despre ce e in inima noastra, despre ura, despre invidie, despre resentimente, despre manie, despre egoismul nativ si cel dobandit, despre aplecarea spre intuneric...din astea.

Amanuntit. Bob cu bob. Ce rost are sa mai ascund ceva? Oricum nu pot fugi de mine...Faza faina e ca, daca reiei inventarul dupa o vreme ( dupa cum se recomanda), constati ca ai aflat lucruri noi despre tine :) si te minunezi ...cum de nu le-am scris de prima data? :)

Eu de vorba cu mine...am des impresia ca sunt conectat la mine dar, foarte foarte rar sunt dispus sa fac lucrul asta. In Pasul 4 voi intalni o persoana pe care abia o deslusesc si pe care o voi accepta, intelege, ierta, iubi...ma voi intalni cu mine....

moira
Veteran
Veteran

Mesajde moira » 15 Mai 2013, 13:51

:lol: :lol: :lol: :lol:

Buna ziua Ovidiu, sa stii ca citesc si eu consecvent si cu interes ce se scrie aici la tine, ce scrii tu.
Nu ma pot abtine sa nu-ti spun acum, ca jobul pe care il aveam eu de la Ilie, acela de a-i publica dedicatiile muzicale, era apa de ploaie pe langa caznele la care esti supus tu :lol:
Stii ce cred eu ? Ca Iliuta asta ( love Ilie :oops: ) ne iubeste mai mult decat credem noi, el toata ziua ne da job-uri la unii, teme celor de la gradi, telefoane la toata lumea, etc, ca sa ne tina ocupati si sa nu ne lase ragaz sa ne gandim la bautura :lol: :lol: :lol: .

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 15 Mai 2013, 14:05

:P Buna,Ovidiu!
Si cu noi este cam aspru dascalul Ilyuta :lol: (ne da teme precum spune si Moira,ne scoate la cate un apel telefonic adesea si trebuie sa fim la zi cu tema,altfel...vai de noi :P..pedeapsa:alergat 10 ture :lol: :lol: ca sa ne iasa ochii din cap :shock: :shock: ).Cu drag.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 15 Mai 2013, 15:06

Buna Moira, am vazut eu ca tu ai scapat, ca a reusit Iliuta sa prinda tehnica, dar eu nu cred ca scap asa usor :)
Buna Criss, sunt convins ca Iliuta va vrea binele :) baiat bun , iesean de al meu...

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 15 Mai 2013, 16:16

:D :D Este cel mai bun dascal pentru mine si cred ca nu voi avea cuvinte de multumire atunci cand voi absolvi :P :P :P(cand oare?!voi aduna ziiile si ziiile :P ) :D .Asa cum sunteti toti :P ,evident...minunati...dar el fiind dascal... :P .Cu drag.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Mai 2013, 05:17

:D Buna dimineata dragii mei Prieteni, salutare Ovidelule drag! :D Vad ca nu pot sub nici-o forma sa va aburesc :lol: :lol: :lol: :lol: si va da-ti seama de toate strategiile mele toti(si cei mari si boboceii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) dar mai bine sa incerc eu sa va aburesc decit aburii alcoolului :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Scuze :oops: , Ovidelule drag , pentru ca acesta este unul dintre rarele momente cind vreau sa scriu serios :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Deci, revenind la pasul 4, pentru care sa stii ca apreciez foarte mult ca nu ignori rugamintile mele(si de fapt ale nimanui, asa cum esti tu :D ) eu m-am gindit profund si iarasi am ajuns la concluzia cit este de simplu.Scuze :oops: iarasi pentru ca vorbesc serios acum si nu iau in deridere ceva atit de important. :) In ceea ce ma priveste pe mine la acest pas,pai eu am inceput sa-l fac aici cu voi pe forum inca de cind m-am infiintat. :D Nu v-am spus eu cu sinceritate toate pacatele mele si toata trairile bune si rele? :o In afara de doua pacate pe care nu vreu sa le scriu ca sa ramina scrise dar in particular vi le-am spus tuturor la telefon, cam asta este pasul 4 pentru mine.Plus ca il fac la spovada la preotul meu atunci cind ma spovedesc.Ceea ce nu pot face si nu voi face niciodata, nu voi pune pe hirie inventarul meu moral pentru ca daca din greseala sotiia mea ar gasi cel putin un caiet(asa de multe as avea de scris :o ) risc sa ma divorteze, ea fiind convinsa ca eu sunt cel mai grozav barbat cu care s-a casatorit. :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Asadar Ovidelu,iti multumesc mult pentru pasul 4 postat si astept cumincior sa-mi scrii pasul 5. :D
Invit pe oricine vrea sa faca comentarii pe marginea pasului 4 si mi-ar fscea deosebita placere sa aud si parerea altora. :D
Va imbratisez pe toti cu mult drag si ubire si va doresc o zi minunata. :D
ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 16 Mai 2013, 06:54

:P
In legatura cu asternutul pe hartie ..la mine ar lucra tare bine,dar am sa va povestesc ceva ce s-a intamplat pana sa ma imbolnavesc :P .De cand ma stiu am avut jurnale...ca le mai citea si mama,nu stiu.Dar in momentul in care m-am casatorit ,nu mi-am dat seama ca mi-as putea face rau(cunoscandu-mi sotul :P ).Ce nu cunosteam(soacra)!?Mi le-a gasit si le-a citit si....restul este poveste.Astfel ca nu as putea sa astern pe hartie si sa ramana acolo...as putea doar sa le rup ulterior :lol: :lol: :lol: ,daca nu uit(memoria m-a lasat in ultima vreme :P )si atunci....alta poveste.Cu drag. :P :P

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 18 Mai 2013, 11:59

Dragul meu Iliuta, asta e ultimul Pas pe care il comentez putin, ca intru intr-o perioada agitata si nu prea mai am timp. Dupa ce ma intorc de la Revelion, cam pe atunci, vom continua cu restul 6,7,...12.

Am marturisit lui Dumnezeu, noua insine si unei alte fiinte umane, natura exacta a greselilor noastre.

3 feluri de marturisiri.Eu cand vreau sa ii agit pe ai mei de la grup ii intreb : care din astea 3 vi s-a parut/ vi se pare cea mai grea si de ce? :twisted: asa sunt eu rau cateodata...nu las lumea in pace :lol: si raspunsurile sunt variate si interesante.

Multi zic "pai eu ma spovedesc si fac astfel Pasul 5, si impusc doua dintr-o lovitura, pe aia cu fiinta umana (preotul) si pe aia cu Dumnezeu."
Parerea mea strict personala e ca Pasul 5 e una si spovedania e altceva. Seamana dar nu rasare. Scopul lor e diferit. Programul il fac pentru a-mi pastra abstinenta,de spovedit ma spovedesc/ impartasesc ( daca merit) pentru iertarea pacatelor, mantuire, etc...motive de ordin religios. Diferenta din start. Dar sunt si alte diferente de finete, mai subtile.

Preotul e un profesionist. Ma duc la el si el trebuie sa ma asculte, asta e menirea lui. Ca la doctor, doar ca acum e vb despre suflet. E obisnuit sa asculte, face asta de ani de zile, i-au trecut prin fata mii de oameni cu pacatele lor. Si va gandi in termeni de pacat/ pacatos/ canon/ post/ rugaciune/ etc. E un intermediar intre om si Dumnezeu. Pentru cine accepta asta.

Pasul 5 il faci cu un neprofesionist, cu un om care va rezona la povestea ta, va fi afectat ( nu il iei din statia de autobuz, ca Forest Gump :lol: si incepi sa-i vorbesti), il stii, te stie de ceva vreme, esti in relatie cu el. Aici se produce declikul. Omul ala te va privi altfel dupa marturisire, pentru tot restul vietii lui. Si tu il vei privi altfel, crede-ma. Intr-un fel va fi fratele tau.
Poti experimenta asta cu un preot? Eu nu. :) El ma va privi egal, inainte si dupa, are alt rol , alt rost.
Sunt multe diferente intre Pasul 5 si spovedanie dar nu mai detaliez. Ce vreau sa mai spun e ca marturisirea e directa, eu si cu Dumnezeu, Dumnezeu si cu mine. Stam de vorba.

Eu si un alt om. O fiinta umana :) cum ii spuneam Georgetei : nu Toricelli, oricat de dragalas si sensibil ar fi el :)
Imi deschid sufletul, renunt la platosa, sunt eu in fata ta, accepta-ma asa cum sunt, intelege-ma, iubeste-ma daca poti...am simtit o forta mare, o caldura in piept cand am facut prima oara marturisirea asta. Si a doua oara. Si a treia oara. Mi-a placut. Mai vreau! :)

Mi-e cel mai greu mi-a fost sa stau de vorba cu mine.
Dumnezeu e mare si bun si oricum aveam antrenamentul ( asemanator) de la spovedanie :) . Oameni in fata carora sa ma deschid...am gasit, a fost emotionant dar nu greu. S-au deschis si cei carora am marturisit. Ne-am apropiat.
Cu mine a fost cel mai greu. Lipsa exercitiului. A fost dureros, o multime de amintiri ( desi se precizeaza clar "natura exacta a greselilor" ...nu faptele!), o multime de intrebari...o retraire a vremii de irosire, o constientizare a avalansei de instincte scapate de sub control, un ego imens....cum sa nu fi ajuns alcoolic?Nu am avut nici o sansa! :) Cu stilul asta....nici o sansa...

Cam asta pe scurt.

In timp ce scriam randurile de mai sus mi-am dat seama de ceva.
Ca am zis la inceput, cand m-a indemnat Iliuta sa povestesc despre Pasi, ca nu am facut nici un Pas. Si totusi, pe asta l-am facut....atunci de ce aveam senzatia ca nu l-am facut? Cred ca e timpul sa mai fac o marturisire cuiva :) ...sa retraiesc senzatia aia de caldura in piept...

Va imbratisez cu mare drag.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”