021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cei de langa noi

Mesajde colica zis alcoolica » 18 Mai 2013, 14:27

Salut Ovidiu ,
Foarte frumos ai scris si mi-ai starnit pofta sa mai pun mana sa fac pasul 4 scris , ca sa pot sa-l fac pe cinciul "cum trebuie ".
Voiam sa iti multumesc mai de mult si pentru lectia de modestie si bun simt care ne-ai oferit-o .
Doamne ajuta frate Ovidiu si astept sa ne cunoastem !
Acelasi Colea, alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Mai 2013, 05:32

:D Buna dimineata, Ovidelule drag! :D Cu toate ca sunt putin cam obosit, nu ma pot culca fara sa-ti raspund la cit de frumos mi-ai scris despre pasul 5. :D Sint total de acord in toate cele exprimate de tine si mai mault, ma vad pe bine ca am parcurs acest pas atit de natural si totul a venit simplu, de la sine si sunt constiient si de aceasta data ca Dumnezeu a vrut asa. :D Ai totala dreptate in ceea ce priveste faptul cind afirmi ca una este spovada la preot si cu totul altceva este sa-ti marturisesti pacatele macar unei alte persoane si eu in timprile mele de inceput intr-ale abstinentei, fara sa am habar de nici-un pas din AA, exact asta am facut. :D Problema mea este ca intra-adevar esti si vei fi ca un frate cu cel caruia i-ai parturisit cu atita sinceritate toate pacatele tale dar la mine din pacate am doi frati care nu vor sa mai stie ca suntem rude dar slava Domnului ca am o alta gindire decit cea din trecut si-i iau asa cum sunt si nu-i locul meu sa-i judec ci al lui Dumnezeu. :) Partea buna este ca eu , ulterior, in afara de doua pacate majore pe care nu vreau sa le scriu pe forum(am mai spus asta) restul dintre voi stiindu-le, am scris si marturisit aici cam toate pacatele mele din trecut asadar asta inseamna ca am multi frati si surori, nu? :o :D
Ok, Ovidelule drag, iti multumesc ca exersezi cu mine rabdarea si faptul ca-mi explici ceea ce te intreb exact pe placul meu si-mi intaresti ideile mele care sunt atit de simple. :D
Te imbratisez cu mult drag si iubire si de abea astept sa te revad cit mai curind. :D
ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 19 Mai 2013, 06:16

Foarte bine ai explicat,Ovidiu,diferenta dintre preot si alcoolicul caruia i te destainui complet.Intr-adevar preotul ramane echidistant si e bine si sanatos sa fie asa,ca si psihologul de altfel,in timp ce alcoolicul cu experienta are libertatea de a-si modifica atitudinea si sentimentele fata de tine.Cu atat mai mult cu cat el insusi a trecut prin aceasta etapa si stie cat de greu este sa te smeresti si sa-ti golesti inima de reziduri,de acele murdarii care nu au vazut lumina soarelui de foarte multi ani.Si mai stie totodata cat de sanatoasa este marturisirea si cata bucurie iti aduce si cat de importanta este ea in procesul recuperarii.
Un preot bun se roaga pentru tine,in ascuns,si se bucura cand,la urmatoarea spovedanie,viata ta s-a imbunatatit,insa un alcoolic experimentat,nasul tau,care a trait ceea ce traiesti tu,se intareste in abstinenta odata cu tine,devine el insusi mai puternic,mai devotat cauzei.Asta-i miracolul,aici e metanoia adevarata.
Iti multumesc Ovidiu,caci cu fiecare postare de a ta,ma simt mai intarit in abstinenta,mai clar,mai energic!Doamne ajuta!

Sunt autorul acestui subiect
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 19 Mai 2013, 12:08

Buna Colea,

Eu de asta povestesc pe cat ma pricep de frumos despre Pasi, ca sa le vina si altora pofta sa-i faca :lol:

Buna Iliuta,

Ai multi frati si surori aici pe forum. Eu doar vreau sa te rog sa nu scrii aici chiar toate "pacatele" tale :lol:
Mai pastreaza si pt marturisirile "face to face". ;)

Buna Gladi,

Daca te ajuta ceea ce scriu eu pe aici, am o bucurie mare. Tie iti reuseste in abstinenta fiindca iti doresti asta cu adevarat. Si fiindca mergi cu inima. Doamne ajuta!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Mai 2013, 20:38

:D Ovidelule drag, din pacate le-am cam epuizat (pacatele) scriindu-le sau confesindu-ma voua face a face dar daca tu zici ca trebuie sa mai pastrez din ele si pentru datile urmatoare cind ne vom intilni(cu tine sau cu alti prieteni) inteleg ca trebuie sa mai fac altele noi ca sa am noutati in materie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Nu stiu de altele dar de unul singur sunt sigur ca nu-l voi mai face:NU VOI MAI BEA. :D Te imbratisez cu mare drag si iubire, Ovidelule intelept. :D

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 23 Mai 2013, 21:58

eu am facut pasul 5 cu un preot, insa un preot care lucreaza in AA si
cunoaste programul de 12 pasi. avem doi astfel de preoti ortodocsi si
stiu ca mai avem si un preot romano-catolic si toti 3 cunosc programul si
astfel stiu cum sa ajute un alcoolic in prezentarea inventarului.
mie, acel pas 5 facut anume cu acel preot, mi-a schimbat viata.
inainte de pasul 5, am vorbit cu duhovnicul meu despre faptul ca voi prezenta
unui preot inventarul meu personal si ca in mod cert vom discuta si despre
lucruri pe care nu le-am avut in vedere la spovedanie. mi-a spus sa fac asta,
indiferent ce iese la suprafata, fiindca important e sa fac acest pas, nu sa-i
spun lui toate detaliile. am vorbit cu el si dupa pasul 5 si s-a bucurat ca am reusit.
apoi, ca sa fiu eu sigura ca imi clarific toate detaliile tehnice ale bolii, am mai
facut o data tot pasul 5 cu Maarius, care are multa experienta si este el insusi adictiv.
si acest pas mi-a schimbat perceptia asupra bolii si a persoanei mele.
asa ca, pentru mine pasul 5 a fost un mare pas inainte, chiar daca am fost greu de
urnit pe drumul celor 12.
24h abstinentissime !
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Mai 2013, 00:44

:D Hello, Ovidelule drag! :D Te rog sa nu ma uiti si incepind de luni sa-mi scrii cu litere mari (si colorate daca se poate :lol: ) pasul 6 din AA. :D Sa stii ca eu nu ma supar daca-mi dai si sfaturi si chiar te rog si nu trebuie sa te sfiiesti :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: pentru ca aici nu suntem la AA ci pe forumul nostru(hello Admin :D este si al tau :lol: ) si eu chiar am fost si sunt foarte receptiv la oricine mi-a dat un sfat din propria-i experienta. :D
Te imbratisez cu mare drag si admiratie, Ovidelule drag si mi-e dor sa te revad. :D

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 24 Mai 2013, 06:09

Salut Freedom,

Ma bucur sa aud ca te-ai intors cu bine.
Cat despre Pasul 5 se vede ca l-ai facut temeinic. De asta si ai beneficii de pe urma lui.
Combinatia asta preot/ stie programul AA eu o gasesc utila. Apoi zici ca ai facut Pasul 5 cu Ghita, mi-am zis ok, cine s-a fript o data sufla si in iaurt.E foarte bine asa, sa am si punctul de vedere al unui alcoolic abstinent.

Ca sa zic acum despre mine, eu am ales sa mai fac acest pas al marturisirii cu inca o categorie de oameni.Tot ca sa suflu in iaurt. Cu prietenii vechi, aia care sar pentru mine cand am un necaz, si pentru care si eu sar cand le este greu. Ca de baut am baut impreuna in repetate randuri, poate chiar le paream un pic cam "nebunatic" la anumite intalniri, dar era o chestie de varsta, anturaj, atmosfera, etc.
Oamenii astia au ramas uimiti, s-a lasat o liniste de parca nu mai vorbisem niciodata, multe din intamplarile din trecut primeau interpretarea corecta sau explicatii, a fost o experienta unica. Atat de unica incat, am simtit nevoia sa o repet si cu alti prieteni. Tot vechi. Ca vinul.
I-as spune Pasul 5 cu prieteni vechi.
Apoi am mai facut acest pas cu o categorie de oameni. Cu prietenii noi. Cu oameni pe care i-am simtit ca fiind de calitate si carora am vrut sa le spun de la bun inceput despre mine. Am fost placut surprins ( de fapt asa si sperasem) ca nu s-au departat de mine ci dimpotriva. Cand vorbesc cu oamenii acestia , am senzatia ca sunt intr-o dimineata insorita pe malul marii si ma plimb descult pe nisip. :) E liniste.
Da. mi-a placut mult sa fac pasul acesta...si deosebit de util...

Doamne ajuta!

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 24 Mai 2013, 06:17

Salutare Iliuta,

Nu te-am uitat cu Pasul 6, dar trebuie sa mai citesc sa ma documentez despre ce e vorba in el, ca am inceput sa ii mai uit si ii incurc si nu as vrea sa ma fac de ras :lol:
Tin minte ca erau cumva cuplati, 4 cu 5 ( inventarul cu marturisirea) 6 cu 7 ( defectele de caracter cu slabiciunile, consimtire si smerenie) 8 cu 9 ( lista cu asupriti si incercarea de reparare) si inca 3, pana la 12. Asa ca dragul meu Iliuta, ma duc sa ma documentez si luni astern aici tot ce stiu eu despre nr.6 :lol:
Te imbratisez cu mare drag.

fiica_ploii
Senior
Senior

Mesajde fiica_ploii » 27 Mai 2013, 16:35

cioc, cioc, ...
gata cu documentatia?

eu mi-am luat o punga cu seminte si astept cu interes sa ne desenezi ce si cum cu pasii astia
ca e luni :geek:

saptamana senina iti doresc si usora ca un fulg de nea :roll:
cu drag,
fiica lu' ploaie'mparat :)))

Înapoi la “PREZENTATI-VA”