021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cei de langa noi

Mesajde Ovidiu73 » 26 Mar 2012, 20:57

Salut Gladiator,

Cam asa stau lucrurile in linii mari, cum ai spus. Sotia mea nu a scapat nici acum de comportamentul codependent, cum nici eu nu am scapat de cel alcoolic.
Sotia mea si cu mine avem acelasi duhovnic. Ea s-a dus la spovedanie cu cateva zile mai devreme ca mine.Cand i-a dat preotul lingurita cu impartasanie , primul ei gand a fost la mine, cum oare am sa beau eu ditamai lingura cu vin , fie el si incarcat de semnificatii spirituale. Mi-a marturisit ca i s-a parut lingura aceia cat un polonic! Oare nu avea sa trezesca in mintea mea vreo asociatie periculoasa?!
Iti dai seama in ce hal a fost afectata de traiul cu mine. Am linistit-o spunandu-i ca, eu sunt de obicei abonat la aghiasma mare si nu am cum sa am tentatii gustative de la aghiasma. :lol:
Vorbeam si cu preotul duhovnic si imi spunea si el ca, reactiile astea ale sotiei sunt mici , sunt mangaieri in comparatie cu ce se putea intampla daca...
Ii dau dreptate.

O seara placuta tuturor!

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 27 Mar 2012, 07:15

Este foarte bine,Ovi,ca v-ati abonat la acelasi duhovnic.Este o dovada de deplina incredere,de onestitate cu voi insiva in primul rand si cu partenerul de viata,in secundar.Cand viata unei familii se desfasoara sub cupola Domnului,totul devine coerent.Perceptia dimensiunii vasului cu alcool este evident deformata la codependenti,pentru ca anxietatea isi face loc si modifica retina.Tin minte ca o fosta prietena de a mea,vedea sticla de bere de jumatate ca fiind imensa,si nu-si putea inchipui cum poate cineva sa bea atata.Bine ca nu a vazut-o pe cea de 2 litri din dulap :lol:
Si apoi vorba parintelui...bine ca e doar atata.Se putea mult mai rau.Sa ai o zi minunata!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 27 Mar 2012, 21:29

Salut Ovidiu !
Ma bucura mult prezenta si contibutia ta pe forum .Ma simt dator sa scriu ca sint putin in urma cu mesajul meu la tema "BETIA USCATA" insa doresc sa scriu pe indelete si am sa o fac cind voi avea timp mai mlt pentru ca insumi am trecut de mai multe ori .Ce pot sa spun ca nu s-a resimtit la mine prin nevoia de a consuma ci prin comportamentul meu .
Pina atunci sa ne citim numai de bine 1

Dăruim, ca să păstrăm. Pare absurd şi imposibil. Cum poţi păstra ceva ce dai? Dar, pentru a păstra ceea ce ne oferă AA-ul, trebuie să transmitem altora acest program fără să aşteptăm în schimb nici o recompensă, indiferent de ce natură ar fi ea..

Cu drag ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mar 2012, 00:03

Draga Tudor, tu cu siguranta ca ai sa pastrezi ceea ce ai capatat, deoarece sunt sigur ca asa cum mi-ai dat mie si-mi dai putere si invatamintele tale ca sa ma pot salva si eu, asa ai dat si la multi altii, din suflet fara a astepta vre-o recompensa.Iti multumesc TUDOR!
Revenind la subiectul propus de Ovidiu, incerc sa-l rescriu aici deoarece l-am postat aiurea zilele trecute(unii sunt sigur ca au citit).
Deci, la noi in casa, citeodata, sotiia mea este ca cea care sufera de betie uscata si eu ca cel care care nu as avea vre-o problema cu alcoolul.Spun asta, deoarece , citind pe ici pe colo, nu prea mult , am fost in stare ca sa realizez ce inseamna asta.Asa dupa cum v-am spus, de multe ori (de prea multe ori :( ) am incercat sa ma las de baut, am facut-o pentru un timp, am esuat si m-am reapucat cu aceeasi ambitie.Imi dau seama acum , ca in perioadele de abstinenta, eram in betia asta uscata de care vorbiti voi.Eram foarte apasat si suparat pe mine si pe toata lumea. :( Gaseam numai partea negativa a lsituatiilor si nu-mi tihnea cind vedeam pe cineva tihnit si relaxat in jurul meu.Daca sotiia mea era optimista si bine dispusa de ceva, veneam imediat cu ceva apasator si sumbru ca sa o vad trista si ingindurata si pe ea.Daca viata mea era mizerabila, imi facea bine sa o fac mizerabila si pe a celor din jur.Starea asta groaznica, imi aducea in minte si in suflet numai ginduri urite si dura pina la urmatoarea betie, cind nemairezistind, gaseam eu un motiv ca sa sarbatoresc (de bine sau de rau). :( Incepeam sa fiu volubil si exuberant numai gindindu-ma ca in acea zi voi bea (numai putin) si veselia dura primele 2-3 pahare, dupa care reincepea cosmarul cu remuscarile, bautul cit mai mult ca sa uit, pastilele noaptea si ...intunericul. :( Parca nu-mi vine sa cred ca eu am fost in stare de asa ceva. :( Pina si visele noaptea, erau tot urite.Nu sunt departe de acele timpuri (ma refer numai ca masua a timpului)dar macar bine ca nu mai am tema aceea inspaimintatoare de mine si da faptul ca nu voi putea reusi niciodata sa ma las si ma voi distruge. :( Asa cum am invatat de la TUDOR si de la voi, traiesc viata pe segmente acum, o mica viata in fiecare zi, fara colosala apasare de ieri si de miine. :) N-am fost in stare de asta singur, m-am predat total in fata lui Dumnezeu, caruia ii multumesc din tot sufletul meu, lui TUDOR deoare a contribuie imens la modelarea mea si nu in ultimul rind voua dragii mei prieteni extraordinari!Nu sunt vorbe goale, deoarece sunteti mai mult decit prietenii mei fosti, care nemaifiind prieteni de pahar, nu mai avem ce sa ne spunem.Cuvintul prieten, inseamna foarte mult dar cum as putea eu sa va numesc decit asa, cind voi imi vreti binele din suflet, sincer si neinteresat?

Va imbratisez pe toti, cu mult drag!
Ilie :D
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 28 Mar 2012, 04:29

Buna dimineata,

Asa de folositoare mi s-a parut tema cu “ betia uscata” incat am propus-o ca subiect de discutii in ultima sedinta a grupului. A rezultat o sedinta puternica. Am aflat lucruri noi unii despre altii desi, ne cunoastem de ceva vreme. Ce ma bucura e faptul ca, discutiile capata profunzime, trecand de nivelul simplelor marturisiri. Am sa va dau un singur exemplu.

Am cazut cu totii de acord ca lipsa echilibrului e o caracteristica a nostra. Am fost de acord ca starile extreme, o suparare mare sau o de bucurie mare, pot fi semne ale unei betii uscate si chiar simptome ale recaderii. Calea de mijloc ne este oarecum straina.Intrebarea a venit firesc. Chiar si o bucurie mare sa fie un semn, un pericol?! Si asa uitam sa ne bucuram de lucrurile simple, si asa nu avem parte de multe bucurii in vremurile pe care le traim, chiar si cand avem o astfel de traire sa ne cenzuram, sa devenim vigilenti??
Opinia generala a fost ca e bine sa suflam si in iaurt, alcoolul fiind viclean, deruntant, puternic.Personal am aderat si eu la parerea grupului. Experienta mea in AA, atata cata este, mi-a aratat in repetate randuri ca , grupul AA are dreptate , chiar si cand membrii sai, luati separat, gresesc.Tin minte ca am mai discutat asta, ca grupul e mult mai mult decat suma indivizilor ce il compun.

Eram la inceput cu abstinenta ( si acum sunt tot la inceput) si am intalnit un alcoolic care avea o abstinenta de 25-30 de ani in AA. Mi-am dat seama imediat ca, e o pasare rara si am incercat sa profit din plin de intalnire si i-am pus printre altele, intrebarea asta cu bucuria mare. Daca e periculoasa.
Si el mi-a raspuns ca pot sa ma bucur pana la cer si inapoi. Din toata inima mea. Si ca daca, as recadea din cauza unei bucurii mari, as fi recazut oricum. Ca recaderile sunt programate cu mult timp in urma ca noi sa ne dam seama .Si ca altele sunt cauzele.

Am povestit asta grupului, v-am spus-o acum si voua. Ne povestim unii altora. Transmitem mesajul.
Putem reusi impreuna.

Abstinenta senina.

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 28 Mar 2012, 07:59

La mine betia uscata se manifesta printr-o sensibilitate exagerata la stress.Orice problema cat de mica,ma da peste cap,si ma cuprinde o stare de anxietate exagerata.Dupa ce scap de problema(de obicei ascunzandu-ma ca strutul cu capul in nisisp,doar doar o disparea)am o stare de fericire si entuziasm...adicatelea,trec in cealalta extremitate.Aceasta instabilitate emotionala,aceasta trecere brusca dintr-o parte in alta ma cam destabilizeaza ,ca un vas pe o mare agitata.Aici e batalia mea.Sa ma echilibrez,si indiferent de problemele aparute sa ma mentin undeva la mijloc.Am o directoare,care a vrut ceva de la mine(stiti voi ce :oops: ),eu nu am vrut,si acum imi face zile fripte la munca.Acest stress,venit cu picatura,ma umple de revolta si de scarba,si am parte zilnic de caderi,pusee de descurajari,dar lupt acum sa ma detasez,sa o inteleg si sa spun ca Mantuitorul Hristos..,,iart-o Doamne ca nu stie ce face".Dar e greu!Stiu insa ca nimic nu-mi este dat fara un scop pedagogic,si cu siguranta ca trebuie sa-mi invat o lectie.Ca e usor sa te dai crestin fara provocari de la .. :twisted: ,si niciodata un atlet nu va fi campion daca va concura cu babe din Dorohoi!
Sanatate si virtute dragii mei!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mar 2012, 09:09

Draga Gladi,imi inchipui cit de mult trebuie sa suporti de la directoarea ta, deoarece nimic nu este mai cumplit decit o femeie refuzata :oops: .Ai sa te miri dar stresul acesta pe care il ai tu l-am avut si eu in trecut(am lucrat in invatamint) dar directorul meu era cumplit(ii zeceam eu"...cel Groaznic") era ofticos si la propriu si nu numai ca ne facea zile fripte la cei de rind(ca avea si protejati )dar imbolnavindu-se de tuberculoza venea la scoala sa ne controleze exagerat si sa ne certe(cu o astfel de boala trebuie sa stai neaparat izolat , deoarece este contagioasa).Era ca un zbir care se comporta execrabil cu supusii lui.La mine nu zic ca asta era un motiv in plus deoarece sa beau ca imi geaseam eu zilnic nenumarate altele ca sa o fac dupa orele de scoala. :(
Sanatate si seninatate sa ai si tu! :arrow: :)

Cu drag,
Ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 28 Mar 2012, 14:28

Da,Ilie,auzisem eu mai de multa vreme ca sunt femei care refuzate,devin diabolice,dar nu am crezut pana acum cand ma confrunt cu o atare situatie.Acum asta este,nu am ce sa fac,incerc asa cum mi-a sugerat si Tudor,sa ma comport frumos si politicos cu ea,sa-i raspund la badaranie cu amabilitate,la ura cu iubire.Este seniorial asa,este intelept,este nobil.Mai ales ca suntem in post,si mai mult ca oricand trebuie sa ne slefuim si sa ne primenim nitel sufleteste.Este fara doar si poate un test de rezistenta psihica si o sansa de crestere spirituala.Inainte sa plec la munca zic rugaciunea seninatatii(asa cum am vazut ca faci tu,m-ai inspirat sa stii),imi propun sa nu beau azi orice ar fi,si ii dau bataie.Cand vin,spun iarasi rugaciunea,si daca sunt prea tulburat si incarcat ,incerc o meditatie si ies la sala de forta.
Si asa incet,incet,vine seara si multumesc Domnului ca am mai trecut cu bine peste o zi.
Iti multumesc pentru incurajari,Iliuta draga!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 28 Mar 2012, 21:11

Salutare la toti !
Salutare OVIDIU !

Eram la o sedinta de grup ce se tinea intr-o sala din incinta manastirii RADU-VODA din Bucuresti .
In timpul sedintei un preiten de al nostru isi incepe o marturisire de a lui asa: "...mi-am dat seama ca avem comportamentul de alcoolic dinainte sa devin dependent cu adevarat de alcool."m-am recunoscut in descrierea facuta siesi .Mamei mele ii spuneam inca de cind aveam 16 ani ca am sa fac ce vreau eu dupa ce implinesc 18.

Era toamna lui 2008 ,aveam citeva luni de abstinenta si consideram ca era deajuns ca nu mai beau si atat .Degeaba se vorbea la grup despre schimbare si minte deschisa .
Acasa eram acelasi zbir care dorea ca totul sa se desfasoare dupa bunul lui plac.
La o alta sedinta tot de acolo de la mnanastirea RADU-VODA un alt prieten adus un material despre betia uscata (CRISTI il ai si pe CD-ul pergatit pentru Vanea dar pe care sper ca ai sa il folosesti tu )si pe care il puteti citi din clic pe link-ul de sub acest text.
Deci nu am citit despre betia uscata .Peste o saptamana am mers prima conferinta a mea de AA de la PIATRA -NEAMT .Si cum asistam atunci la o discutie a trei prieteni din BUCALE la un moment dat unul dintre ei s-a referit ca daca nu intri in programul AA d schimbare si iti pastrezi comportamentul sansele sa te reapuci de baut sint mari .Am retinut ideea .DOAR ATAT .
Acasa am continuat cu dictatura.
Sotia imi spuse intr-o buna zi ca doar numai beau ca de comportat ma comport tot la fel ca atunci cind beam .Era perfect adevarat .A venit decembrie cu sf .NICULAE .Vin acasa si imi intreb fiul cel mare ,care avea in vizita la el trei prieteni ,daca si-a sunat bunicii (trei la numar care poarta numele de Niculae si Niculina ) sa-i felicite iar la raspunsul negativ a lui mi-am iesit din "pepeni " si comportandu-ma execrabil i-am dat afara pe prietenii lui.

A doua zi am realizat ce lipsit de orice bun simt si ce nedemn am fost .
Am marturisit la grup iar prietenii mi mi-au reiterat acelasi lucru BETIA USCATA .COMPORTAMENTUL de alcoolic SI lipsa unei schimbari in modul de gandire si in modul de viata .Nasul meu AA MI-A ZIS SA FIU ATENT LA ASTEA pentru ca ma paste recaderea daca nu fac schimbarea .Asa am inceput sa fac schimbarea si sa-l las pe DUMNEZEU sa treaca la volan .
multe probleme, pe lîngă cea a alcoolului, nu se vor îmblînzi, în urma unor impetuoase luări cu asalt, numai pe baza puterii individului. Dar acum apar situaţii în care anumite lucruri nu pot fi făcute decît de individul- însuşi. Singur-singurel, în lumina împrejurărilor specifice vieţii proprii, el are nevoie să-şi dezvolte calitatea bunăvoinţei. Odată ajuns la bunăvoinţă, numai el singur poate lua hotărîrea de a trudi mai departe. Încercarea de a face aceasta este un act de voinţă personală. Toţi cei 12 Paşi ne solicită o strădanie personală susţinută, de a ne conforma principiilor exprimate de aceşti Paşi şi deci, voinţei lui Dumnezeu;-sîntem convinşi de aceasta.
Începem să ne folosim voinţa personală cum se cuvine atunci cînd încercăm s-o punem în acord cu voia lui Dumnezeu. Pentru fiecare dintre noi, aceasta a fost o minunată revelaţie. Tot necazul nostru provenise din folosirea greşită a puterii voinţei. Încercaserăm să ne bombardăm problemele cu ea, în loc să încercăm s-o armonizăm cu intenţiile lui Dumnezeu în ceea ce ne privea. Sporirea posibilităţilor de a ne menţine pe acest drum este scopul Celor 12 Paşi AA, iar Pasul 3 ne deschide poarta.(„Am hotărît să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu aşa cum şi-L închipuiafiecare dintre noi.”)
Odată ce am căzut de acord cu aceste idei, ne este cu adevărat uşor să începem punerea în practică a Pasului 3. În toate clipele de tulburări emoţionale sau de nehotărîre, putem lua o pauză, căuta un strop de linişte şi rosti simplu, cu calm: Doamne, dă-mi seninătatea, să accept ceea ce nu pot schimba; curaj să schimb ceea ce pot şi înţelepciunea să le deosebesc. Fie voia Ta – şi nu a mea”
Când alcoolicii se trezesc din beţia uscată, la fel de lipsiţi de putere de control, neputincioşi, ei vor fi aceia care vor face această remarcabilă „recuperare”, simţindu-se destul de bine pentru a face o schimbare.

Va urez sinenta senina si va invit sa cititi despre betia uscata dind clic pe link :

viewtopic.php?f=4&t=1083#p4221
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 29 Mar 2012, 05:11

Salut Tudor,

Multumesc pentru materialul referitor la betia uscata.Dupa ce am lansat aceasta tema pe forum, asa cum am spus, am abordat-o si in sedinta de grup de luni.
Vineri e ultima intalnire din luna martie si la noi e sedinta comuna AA – Al’anon. O sedinta comuna propunem noi alcoolicii tema, cealalta sedinta o propun codependentii.Cum vinerea asta a venit randul nostru, a alcoolicilor, sa propunem tema ,am hotarat ca ea sa fie : betia uscata la alcoolicii si codependentii aflati in recuperare. Iti dai seama ca voi lista materialul selectat de tine si il voi citi la sedinta si voi fi cel mai documentat . :)

O zi frumoasa si abstinenta senina!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”