021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu fac, am inteles

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de asido1973 »

Mihai iti doresc sa fii sanatos si zile bune de-acum inainte si cat iti doresti tu. Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de CRISS99 »

O zi linistita,Mihai.Sa nu mai scrii de mancarea adusa de Relus ,te rog,caci ne faci o pofta...Cu drag. :pupici:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de DALIA »

sanatate multa, MIhai!

Sa te faci bine! sa treaca totul! Si data viitoare cand vine Relus, te rog sa o saruti si din partea mea! este o DOAMNA in adevaratul sens al cuvantului!

Te kiss, te hug!

Same DALIA
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de colica zis alcoolica »

Sanatate Mihai si ma bucur ca a reusit operatia .
Prietena Relus a fost o prietena in continuare cum de altfel se simte in ceea ce face , in ceea ce spune .
Mihaita , iti doresc sanatate in contiuare si astept vesti bune .
Te imbratisez si Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de Tavi »

Salutare prieteni !
Sunt pe acasă ,sunt la odihna si ma simt bine .
Multumesc tuturor pentru gândurile bune pentru cele scrise si pentru telefoane .
Îmi doresc din tot sufletul sa fiu bine si sa ma reapuc de sport .

Apropo de știri , am văzut cum turcul Mehmet (parca așa ) S a suit beat la volan ,mai bine
spus ,aproape de coma alcoolica si a plonjat in canalul Dunărea Marea Neagră ucigând in acest fel
pe cei care erau in mașina cu el ,printre care si copiii.
Omul era alcoolic mai mult ca sigur pentru ca nu era prima data când se urca băut la volan , nu e o scuza
asta , ce m a marcat pe mine a fost faptul ca si eu am condus beat . Mort de beat .

Uneori par ca sunt prea înverșunat pe mine sau prea crud si par cumva ca ma autopedepsesc . Nu știu dacă
acum mai sunt bolnav psihic dar atunci când conduceam beat cu soția si băiatul in mașina aveam cel puțin
inconstienta in faza avansată . Si boala asta actioneaza diferit de la persoana la persoana . De exemplu Dani nu
a condus băut cu toate ca este taximetrist de meserie .
Sunt insa si alcoolici care au condus bauti . Eu , asido, Lăzărescu si or mai fi ca asta nu e o lauda sa o spui pe un forum public .
Îmi aduc aminte de Ovidiu cum îmi scria pe la începuturile mele pe forum '' Eu făceam Iași - București băut iar pe drum opream si mai tragem o tărie la măsea ,iar faptul ca fetița mea era in mașina nu ma putea opri " Citez cu aproximatie din memorie.

Vreau sa spun ca e de o mie de ori mai bine sa scriu despre mine ca am fost un bețivan inconștient atunci când șofam băut cu sticla de Stalinskaya lângă maneta de viteze decât sa mai repet experiența bautului la volan .
Mai bine reneg omul acela si ma uit la el cu sila decât sa mai pun viața familiei in pericol.
E buna si autobiciuirea asta preventivă pentru ami aduce aminte ca am niște probleme zdravene .
Merg pana acolo încât sa spun ca am fost bolnav psihic sau încă mai sunt . Ce ma interesează pe mine ,e faptul sa nu mai beau alcool . Si e atât de ușor sa recad , credeți ma pe cuvânt . Nu contează anii de abstinenta , tot ce contează e ziua de azi . Exista șansa ca azi sa recad ? Teoretic da , așa ca , aleg ca azi sa nu beau .

Mihai alcoolic abstinent .
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de dani »

Multa sanatate Mihai si recuperare rapida!
Eu nu am condus baut nu ca ar fii urlat cinstea in mine,ci pentru ca as fii fost descoperit foarte repede.Era destul o clienta cu nasul fin si un telefon la politie si...gata,se anula licenta si trebuia sa-mi caut alt job.Deci imi era frica sa nu fiu prins si pedeapsa nu era trei luni pe dreapta,sau un dosar penal,ci definitiv pe dreapta.Si mi-a intrat asta in cap si nu am condus baut nici cand umblam in interesul meu.Dar am si lipsit de la serviciu intr-un an cred ca am avut vreo suta de nemotivate.Daca nu eram eu patronul meu...altul ma dadea afara de mult.

Referitor la accidentul cu cinci morti cu masina cazuta in Dunare...soferul era aproape de coma alcoolica.M-a impresionat faptul ca una din mame vorbea cu copilul ei in timp ce s-a produs accidentul...i-a auzit ultimele cuvinte si strigatele de ajutor,pana s-a intrerupt legatura telefonica din cauza apei intrate in masina...e dureros.Dar pe langa soferul iresponsabil,de vina sunt si adultii care erau treji si au permis aceasta cursa.Esti beat ? Treaba ta,dute unde vrei,dar eu si copii mei nu urcam in masina cu tine!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de Tavi »

Salutari la toata lumea ,
nu am rasfoit forumul asa cum o faceam odata , vad activitate pe forum , asta ma bucura mult
si cred ca cei care isi doresc cu adevarat sa scape de "obsesie " vor reusi cu siguranta !
Singurul care te ajuta cu adevarat in lupta cu alcoolul esti insusi tu , e usor , trebuie doar sa te motivezi si
sa te apropii mai mult de Dumnezeu .

Evolutia spirutuala e benefica in pastrarea abstinentei si observ ca cei care au facut asta au ramas abstinenti (asido, relus , freedom , gladiator,ilie ,dani,nelida, ovidiu , ploicica ,georgeta,Ghita ,sorel si mi scuze celor pe care i am uitat) Mai o gluma , mai o cearta , mai un sprijin sau un subiect de dezbatere dar am observat ca niciodata cei amintiti de mine nu s au indepartat de spiritualitate , am citit si am bagat la cap .
Am invatat sa nu glumesc cu abstineta mea , am invatat de la alti de pe forum ca apropierea de Dumnezeu asa cum il percep eu, este vitala in evolutia mea ca alcoolic .

M am integrat in programul AA si imi fac foarte bine intalnirile la care particip , sunt un alt alcoolic caruia aceste intalniri ii fac bine .Imi face bine de asemenea sa citesc forumul si sa vad ca se poate si altfel , totul depinde, de cat de mult, vrei sa te ajuti tu singur .

Simt ca topicul'' Eu fac , am inteles'' si a facut datoria mai mult decat mi am inchipuit vreodata . Consider ca in acest topic am evoluat cu Pasii unu si doi din AA si nu numai . Consider ca a venit momentul sa mi deschid un alt topic . Vreau ca acest topic sa mi reaminteasca de evolutia mea din primii doi ani de abstinenta iar atunci cand caut ceva de la origini sa gasesc raspunsul aici .

Mihai alcoolic in recuperare
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu fac, am inteles

Mesaj de Relus »

"eu fac,am inteles"
tu ai facut si eu,noi am inteles.
Iti multumesc prieten drag pentru ceea ce esti azi,pentru tot ce faci pentru tine,familia ta si pentru toti cei care isi doresc abstinenta.
Vorbesti de noi cei care ne pastram abstinenta ca am evoluat spiritual,este mult de lucru,este cale lunga pana la a atinge acel nivel minunat de apropiere de Dumnezeu.
Dar asa cum spui,cu putina incredere si speranta in acea forta superioara fiecare ne putem dobandi si pastra viata in linistea abstinentei.
Iti multumesc pentru tot ceea ce scri si cum transmiti mesajul.
Ma bucur enorm (si asa imi maresc sansele de mentinere) ca mergi la grupul de suport AA,este considerat cel mai sigur grup de terapie care mentine starea de abstinenta senina.
Cu aceeasi sincera prietenie si multa dragoste.
Încuiat