021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de Relus »

Buna ziua familiei
Ca o idee generala, incercati permanent sa ganditi pozitiv.
Este intr-adevar foarte dificil sa-ti controlezi permanent gandirea, dar progresiv, muncind cu noi, cu efort, putem emite din ce in ce mai multe ganduri pozitive.
Ce semnifica aceasta? Inseamna sa fim fericiti ca traim, ca existam, sa ne bucuram de tot ceea ce ne inconjoara, sa multumim Divinitatii pentru ce ne-a dat, ne da si ne va da , sa fim optimisti, sa iubim Creatia si implicit pe cei din jurul nostru, chiar si pe cei ce ne-au gresit, sa atingem o liniste si o pace interioara pe care vicisitudinile vietii sa nu o poata clinti
Abstinenta sub un cer senin.
Simona ti-as sugera ca o buna perioada sa scapi de sticlele cu alcool din casa,mie imi faceau foarte rau,eram foarte nervoasa cand il vedeam pe sotul meu band (cate o gurita),acum dupa un an pot sa firb si tuica.
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de crysleo75 »

Relus, mulțumesc frumos, dar cu siguranță te referi la familia Simonei.
Oricum vorbe înțelepte ai spus și cred că pot fi valabile și ptr mine și ptr oricine are nevoie de ele... :)
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de simona »

Buna.Am gasit filmul asta si eu acum o saptamana sa zic .Am vizionat inceputul impreuna cu Cristi ,dar mititelul nostru ne tot intrerupea si am renuntat.Apoi am uitat de el complet si nici nu cred ca l as mai fi gasit.iti multumesc ca mi ai adus aminte de el.O sa l vizionez impreuna cu cristi,maine.Acum nu mai am timp si vreau sa l vad impreuna cu el.Inca o data multumesc si astept sa mi mai trimiti filme,ca eu nu prea am gasit mare lucru.
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de crysleo75 »

Nimic nu este întâmplător...!!! :D
Site-ul în care este postat filmulețul conține atât documentare interesante cât și articole la fel de interesante, îți sugerez să-ți ,,arunci un ochi,, prin el...
Aici de asemeni vei găsi numai lucruri interesante...
http://drumuricatretine.wordpress.com/
Vă salut, cu drag.
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de crysleo75 »

Sunt trist, și nu am mai simțit de mult această stare, mai ales că acum trebuie să-i fac față, și nu să dau bir cu fugiții, așa cum mă specializasem în trecut, prin inevitabila ,,o silva neagră vă rog,,...
A murit un mare actor român, Emil Hossu, știu că nu se face o asemenea asociere, dar parcă ar fi auzit discursul ,,conducătorului nostru iubit,,...mai bine mă abțin... :(
Atât de multe stări am experimentat în ultimul an, pot spune, și atât m-am ,,învârtit,, prin ele, încât aveam impresia că am epuizat toate stările pe care le poate avea un om(care de fapt știu că este o utopie), văd acum pe pielea mea de ce-mi spunea bunicul ,,cu cât o să înveți și o să simți mai multe, cu atât o să-ți dai seama că nu ști nimic,, și eu râdeam cu fratele meu de ,,săracul,, OM...
Mulțumesc pentru că mă ascultati!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de tudor »

Salut CRISELO !


Imi pare rau ca te simti trist .

Dumnezeu sa il odihnesca e Emil HOSSU .Inca odata ni se arata ca sintem trecatori pe acest pamint si ca ce lasam in urma conteaza si pentru noi cit sintem in viata cit si pentru ei ce ramin sa traiasca dupa ce nu vom mai fi .
Criselo ,multumesc pentru link-ul - http://drumuricatretine.wordpress.com/2 ... autentica/ care m-a trimis azi la un articol ce m-a ajuta si mai mult in incursiunea in sinele meu spiritual.

Cu respect ,
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de crysleo75 »

Am zis că până când nu împlinesc un an de abstinență să nu mă apuc să ,,intru în pâine,, și după multe ,,deliberări,, am hotărât că cel mai bine ar fi să stau la țară la finul meu, cu ale mele și cu tot ce ar mai fi de făcut până prin mai, atunci o să ,,sărbătoresc,,.
A trebuit să mă întrebuințez puțin încă de la început ptr că stând cam prost cu banii mi-a fost cam greu să fac rost de lemne. Acum, de câteva zile mi-a înghețat apa afară( și nici nu prea am ce-i face..., am încercat cu apă fierbinte, fără nici un rezultat, așa că o să-l aștept pe finul meu...el este meseriașul..., eu eventual o să-i fac o cântare... :) ) , și mă gândeam că până în mai mai sunt câteva luni de zile...deci cu o gândire pozitivă ...trebuie să fiu deschis tuturor ,,darurilor,, fiecărei zile... :lol:
Pe lângă buna dispoziție cu care trăiesc fiecare zi, am vrut totuși să mă mai și plâng, sper că nu se aud prea strident ,,plânsetele,, mele... ;)
O zi însorită și senină să aveți...!!!(la fel ca și a mea...)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de tudor »

Salut Criselo !
Asa cum ti-am mai scriS chiar daca nu iti raspund citesc ce postezi si aici si dincolo si iti apreciez postarile tale .
Sa traim fiecare zi la timpul ei mi se potriveste mie in abstinenta si imi este mult mai usor sa imi "duc" problemele .

CU RĂBDAREA ,TRECI MAREA ,NU TE COMPLICA FIECARE ,ZI LA TIMPUL EI, .

"Azi voi încerca să trăiesc doar în intervalul zilei prezente şi să nu mă frământ cu toate problemele vieţii mele deodată. Pot face în douăsprezece ore, ceva care, dacă aş simţi că trebuie făcut o viaţă întreagă m-ar îngrozi."
Mintea Mea Este Grădina Mea
Gândurile Mele Sunt Seminţele Mele.
Voi Recolta
Fie Flori fie Buruiene.

ABSTINENTA SENINA SI DEFINITIVA !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de crysleo75 »

Mulțumesc frumos Tudor, îmi demonstrezi pe zi ce trece că ești într-adevăr o persoană ,,de drum lung,,!!! ;)
Semnează Crysleo ..., cine este Criselo..?? :lol:
Glumesc desigur..., noapte bună!!!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pierzând tot, m-am regăsit pe MINE!

Mesaj de tudor »

Salut CRYSELO !
:lol: :lol: :lol:

M-ai facut sa rid la prima ora de mine caci nu inteledeam deoasebirea dintre Criselo si Crysleo . :lol: :lol: :lol:

Sa ai o zi minunata si abstinenta senina pentru ca amandoua "merg "mana in mana ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns