021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Puterea rugaciunii

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare,

In ultima faza a consumului,din punct de vedere a starii fizice si spirituale, ma asemanam cu o masina uzata, numai buna de casat.
La o vreme dupa ce am intrat in abstinenta, am realizat ca rugaciunea este ca un combustibil de ordin superior, un fel de kerosen cu care merg avioanele superonice.
Rabla versus supersonic.Cat am putut sa imi dau seama atunci, aveam nevoie de ceva mai simplu.Asta am gasit in AA. Lucruri simple si care pot fi digerate de un alcoolic ajuns in ultima faza.Ceva ca o supa din aia strecurata de primesti in spital imediat dupa o operatie.Si supa aia de legume abia puteam sa o inghit.

Imi amintesc o secventa din " My name is Bill", un film pe care il recomand cu caldura nu numai celor care sunt alcoolici sau codependenti.Se intalnesc ei doi, Bill si Bob si, ajung la capataiul unui alcoolic. Cel ce mai tarziu avea sa fie cunoscut drept alcoolicul numarul 3. Si asta legat de pat, desi disperat si satul de viata, ii intreaba rastit : ce fel de religie incercati sa imi vindeti?? Bill ii raspunde ca nu e nici un fel de religie.

M-am indragostit de AA fiindca salveaza oameni.Acolo unde rugaciunea nu functiona, dintr-un motiv care inca imi scapa, AA-ul a venit cu lucruri simple, stiute de cand lumea si le-a pus intr-un sistem care , slava Domnului , functioneaza.

Sa aveti o abstinenta senina. Doamne ajuta!
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de Gladiator73 »

Da,Ovidiu,foarte multi ani am functionat si eu dupa principiul talharului,care mai are nitelus pana la finalul cand,pocait,se poate mantui,si-mi tot ziceam s-o mai fac o data lata ca am timp sa ma ridic.Insa,in timp,mi-a devenit indezirabila povestea asta,pentru ca....m-am indragostit de .....Dumnezeu.Am plans cand am citit in Scriptura ,,iata stau la usa si bat,de-mi va deschide cineva voi intra si voi cina cu el si el cu mine"(sper ca am reprodus exact).Iata,zic,eu stau si petrec cu sticle de vin si bere si tuica,iar Domnul,sta la usa mea,asteptand,cu rabdare,iubire si speranta,asa cum numai un parinte iubitor o face,sa ma trezesc din ,,somnul cel de moarte"(ca sa citez si din imnul nostru)la viata.Noaptea,cand nici sa beau nu mai puteam,pentru ca eram full si-mi era rau,ma simteam vinovat pentru toate astea.Era,de fapt inceputul metanoii mele,incepeam sa seman cu talharul de pe cruce.Si,cum spuneam,sufletul incepuse sa se deschida.
Abstinenta senina!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de lazarescu nicolae »

Pai si eu m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute,cred ca m-ar fi ajutat mai mult si mai de demult daca nu m-as fi tinut cu diavolul de mina.La un moment dat trebuie sa alegem cu care vrem sa mergem ptr ca nu se poate cu amindoi deodata.Daca Dumnezeu ar cobori pe pamint si oamenii l-ar judeca asa: pai acuma vii Doamne?ca eu te-am chemat mai de demult si de ce nu mi-ai dat tot ce ti-am cerut eu,cind ti le-am cerut eu.Dumnezeu ne iubeste chiar si cind nu ne dam seama,noi trebuie sa il ajutam sa isi faca treaba.Parerea mea .Dumnezeu sa ma ierte.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de tudor »

Salut !

"Cel ce mai tarziu avea sa fie cunoscut drept alcoolicul numarul 3" se numea tot BILL .A avut o recadere insa a reintrat in abstinenta .a participat la scrierea BIG BOOK si a murit avind 10 ani de abstinenta.
Intr-o " o secventa din " My name is Bill", un film pe care il recomand cu caldura nu numai celor care sunt alcoolici sau codependenti.Se intalnesc ei doi, Bill si Bob si, ajung"intr-un cartier marginas si discutau aprins despre recuperare ,trecind pe linga doi alcoolic care stateau cu mina intinsa sa sa primesca de pomana .Bill fara sa se opreasca din baut baga mina in buzunar scoate citeva monede si i le puse in mana alcoolicului .Pe mine m-a mirat tare gestul lui .Dupa un timp am inteles .
Eram in statia de autobuz ,cald .Jos pe bordura un alcoolic cu o sticla de"adio mama ".”_Numai bea mai nene ca ori “ Si eu am fost ca tine si acum nu mai beau “ Nu doresti sa nu mai fi cum esti acum ?”
“-Ba da ! Si cum nu mai bei de loc ?
“ DA! “
“Pai nu asa”
Daca ar ramane toti care vin la prima sedinta de AA SI AR MENTINE ABSTINENTA numai in Bucuresti nu ar putea fi facute rost de atatea Sali ! In bucuresti avem ajutorul biserici .Este de tot hazul sa citesti cum scrie oarecine ca AA este o religie si ca traditia 7 este zeciuiala .Daca ne “facem religia” intr-o biserica ortodoxa sau iezuita ,catholica ,asezamint penticostal sau Franciscan (am scris pe unde am fost la conferintele AA ,Ariesenii nu se pun ) Atunci sa numeste ca AA este o religie .
Iar daca se pune unul, doi lei pentru cafea sau sa se platesca tiparirea de pliante sau afise se numeste zeciuala Atunci cum se numeste ce faceam eu cind luam bani pe ascuns din poseta sotiei sa-mi iau de baut ?
Mai sint si alcoolici care nu pun bani Ia cosulet insa pe timpul bautului intorceau ca si mine buzunarele pe dos si apoi se imprumatau pentru alcool dar pentru mancare nu si ca cum nu recunosc asta dar circotesc pentru un leu apoi isi iau cafeaua . Cine zice ca este alcoolic abstinent si nici macar siesi nu isi recunoaste ca a facut asta se minte pe sine si se va intoarce la baut intr-o zi din viitorul lui.

viewtopic.php?f=4&p=5475#p5475
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut frate asido,

Nu ti s-a intamplat in trecutul nu prea indepartat, pulbere fiind, sa iti spuna unul ca esti beat? Apoi inca unul, si inca unul?Esti exact in aceeiasi situatie ca atunci. Doar ca acum esti intr-o betie uscata.

Si te rog sa nu imi mai trimiti mesaje pe privat. Nu sunt obisnuit ca tine pe la spate. Ai ceva de spus, fa-o barbateste , in fata. Nu-ti fie teama, suntem intre noi alcoolicii. Adica intre prieteni. Sper.

Sa-ti dea Dumnezeu gandul cel bun!
Abstinenta senina!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de asido1973 »

S-ar putea sa ai dreptate si tu ! Daca eu sunt beat , poarta-te tu ca atare , si in acest fel poate am ce invata. Eu spun in fata ce am de spus , dar tu la inceput nu ai dat numele ,doar citate. Pe la spate in nici un caz ! Am sa-ti spun in fata , si cred ca am putere sa discut cu unul mai vechi , ca tine , fost presedinte. Asa ca , daca vrei , putem discuta , daca nu , ne vedem fiecare de particica lui , ne dam cu parerea despre ce scrie fiecare , dar nu avem dreptul sa caracterizam acea persoana .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut frate asido,

Cu siguranta ca putem discuta si altfel decat pana acum. Cu rugamintea personala , sa nu te mai iei de AA.Stiu c,a nu imi poti refuza aceasta mica favoare.Multumesc anticipat.

Astept cu mare nerabdare sa propui un subiect greu.CA sa il dezbatem

Cu stima, al dumitale Ovidiu.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de asido1973 »

Uite Ovidiu , cand ai timp , sa te uiti in urma la postarile mele , sa vedem unde si cum m-am luat eu primul de AA , fara a fi provocat. Am spus , ca am reusit fara AA , si multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine , am peste doi ani de abstinenta . Asta mi-am dorit la inceput , sa nu mai beau . Am reusit ! In timp am inteles , ca nu e nevoie doar de atat , asa ca prin metodele care le-am considerat eu bune , pentru mine , incet am inceput sa invat. Nu sunt un invatat , si nu am cum sa fiu , mai am multe . Asa ca, eu unul , merg pe drumul meu , asa cum consider eu ca este bine pentru mine si familia , mea , si iata ca reusesc. Poate nu sunt atat de bun , ca cei care merg la AA , dar in clipa in care am hotarat , sa raman abstinent , am ramas , si viata mea este o viata implinita , atat pe plan familial si profesional. Sunt cu mintea limpede , sunt tata si sot , ce-si poate dori mai mult un alcoolic. Iar pana acum, am reusit , asa cum am considerat eu mai bine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Puterea rugaciunii

Mesaj de Ovidiu73 »

Felicitari frate asido ca ai reusit!

Cu voia dumitale, poate am sa citesc cu alta ocazie postarile anterioare. Acum sunt putin pe fuga, astept musafiri. E sarbatoare mare azi, pe tatal meu il cheama Ioan. Am pregatit gratarul, muschiuletzul, carnaciorii , placinta e gata, si multe altele. Slava Domnului ca e de unde!
Am aliniat pe o masuta 7 sticle cu bauturi alcoolice frumos colorate. De la afinata si visinata,coniac, tuica de prune, vodka,vin rosu ( negru) si alb. Si ca sa o zgandar pe sotia mea zic: uite draga ce culori frumoase, poti tu sa fii macar ca una dintre ele? Poti fi tu curcubeul meu? :D
Stii ce mult ma bucura cand vad ca o pufneste rasul? Faptul ca azi pot sa fac glume stupide cu/despre alcool si nu numai sa nu o afecteze ci chiar sa o amuze? Asta inseamna normalitate.Desi eu stiu ca mai e mult pana departe.

Succes in demersurile pe care le faci pentru abstinenta ta!
Scrie răspuns