021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

buna tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Simona, citeste despre familia alcoolicului si despre codependenta. Apoi mai vorbim.Acum e tarziu.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Buna simona , asa cum am spus , pe mine m-a ajutat foarte mult acest forum. Eu nu am fost la nici un grup , si datorita doar forumului am 2 ani si ceva de abstinenta. Poate incerca si asa. succes!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Buna seara . Sunt Cristi .Abia asteptam sa vin de la servici si sa va scriu . Azi ,mi sa intamplat un lucru extraordinar .Azi, miam spus AZI NU BEAU si am simtit altceva fata de alte zile cand imi spuneam aceste cuvinte ,(undeva ascuns intr~un sertaras ceva imi spunea vei bea alta data cand te vei simti mai bine sau cand se va o ocazie buna pentru asa ceva ), asta mi se intampla pana acum si cred ca distorsionam anumite portiuni ai programului A.A. . Azi am desfiintat acest sertaras .Ma simt mult mai bine .Ca motivatie : '' VIATA E TRECATOARE IMPORTANT ESTE CE REUSESTI SA LASI IN URMA TA '' , asta ca suport pentru multe alte motivatii pe care le am.Acum fug repede sa citesc o carte pe care mi~am cumparat~o azi ,se numeste MURIND PENTRU O INGHITITURA.Daca ati citit~o , ce parere aveti despre ea? Va urez o seara placuta.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur cristi pentru tine! Nu am citit cartea , dar sigur te va ajuta! Cu respect asido! felicitari pentru aceasta zi , succes in continuare!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Buna sunt simona .Am citit foarte mult despre dependenta si mai putin despre codependenta,pentru ca m am gandit mai mult la el,pe mine m am lasat mai la urma ,crezand ca ma descurc eu...el sa fie bine,dar am sa incerc sa citesc mai mult acum despre codependenta,pentru ca trebuie sa fiu eu bine ca sa l pot ajuta pe el.Nu exista zi sa nu citesc ceva .Sper sa ajungem si noi sa i ajutam pe altii.
Ma bucur pentru toti care si au revenit sii admir .Sunteti niste oameni minunati ,va doresc sa o tineti tot asa ,sa i puteti ajuta pe altii ca noi.Ne puteti scrie si pe adresa de email [...].
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: buna tuturor

Mesaj de crysleo75 »

Salut Cristi,
Tot Cristi mă cheamă și pe mine, sunt și eu alcoolic, abstinent.
Am avut o casă, am avut o firmă, am avut mașini(firma era de taxi) și am avut și o soție care m-a iubit enorm. În prima lună de abstinență, când creierul meu a început să se limpezească, aveam cumva senzația că am pierdut tot, dintr-o dată... Dar cu siguranță că nu avea cum să fie așa, le-am pierdut una câte una, pe fondul consumului de alcool și în lumea paralelă în care trăiești, când ai impresia că tu nu ai nici o problemă și că totul o să se rezolve până la urmă ...:(
Nu vreau să-ți dau sfaturi, am văzut că le-ai primit de la persoane avizate, de bună credință și care chiar se pricep în acest sens. Am vrut doar să te rog(știu că nu se face...) să-ți dai o șansă..., crede-mă, este cumplit să pierzi tot din cauza unui viciu pe care chiar îl poți controla.(A NU SE ÎNȚELEGE CĂ POȚI BEA CONTROLAT, ...NICIODATĂ!!!)
Poți ,,să-ți vi în fire,, și să îți trăiești viața!!! ;)
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Salut ,sunt Cristi ,sunt alcoolic . Azi ,a mai trecut o zi minunata ,abstinenta si plina de seninatate . Pentru prima data am fost sincer,onest cu mine si cu ceilalti. Am inceput sa ma inteleg pe mine cu privire la boala pe care o am . Am inceput sa inteleg cum m-a acaparat si cum a pus stapanire pe viata mea alcoolul . Ma rog in fiecare zi pentru absinenta mea si a tuturor.Va multumesc ca sunteti alaturi de mine.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Buna cristi . Maine este iar o zi , ia-o incet , si nu uita ca incepand de-acum , doar o zi trebuie sa te abtii , ziua de azi . O zi minunata iti doresc in fiecare zi , si sa te bucuri de o abstinenta lunga si fericita!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Sunt Simona.
Sper sa fiti bine cu totii.Noi dependentii si codependentii suntem niste oameni minunati si de aceea sper sa fim uniti mereu ca acum.orice varsta avem sau conditie sociala toti ne confruntam cu aceleasi probleme.
ma simt apropiata de voi prin cele scrise fara sa va cunosc personal si cred ca asta ne este de ajuns tuturor.
Eu imi fac griji pentru Cristi in continuoare ,pentru ca sunt codependenta si nu ma pot controla.Nu pot sa i acord incredere si sa i dau libertate fara sa fiu disperata sa l ajut si in disperarea mea mie frica sa nu gresesc.
eu i am aratat calea,dar mie frica sa l las sa o urmeze fara sa l tin de mana.cred ca ar trebui doar sa l supraveghez,iar eu mai am putin si sunt in stare sa l iau si in brate ca sa l trec de partea cealalta.
Sper ca ma intelegeti ce spun .
nu stiu cum sa le fac pe toate.sa fiu angajata,mama ,sotie ,gospodina ,fara sa ma mai afecteze codependenta.Numai la Cristi ma gandesc orice fac.Sunt dependenta de el si boala lui.Eu am disparut.Nu sunt prezenta decat cu trupul in locurile unde merg,iar mintea mea si sufletul meu le am dedicat familiei mele.Sunt afectata si vreau sa ma regasesc impreuna cu el.Amandoi avem probleme.Nu stiu cum sa fac sa fiu rabdatoare si sa ma regasesc,ca sa l pot ajuta fara sa gresesc.Stim multe ,vrem,dar stiu ca nu este de ajuns.ce sa facem sa ne fie bine pe termen lung?
crysleo75
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 28 Dec 2011, 00:46

Re: buna tuturor

Mesaj de crysleo75 »

Dragă Simona,
Soția mea a fost o co-dependentă ,,înrăită,, dar asumată, fiindcă a citit foarte mult despre această boală. Ma iubit enorm și a făcut multe lucruri minunate ptr mine. Așa cum chiar ea mi-a scris în ultima scrisoare, mi-a dedicat cei 15 ani de căsnicie, și nu exagera cu nimic. Te văd ca semănând perfect cu fosta mea soție, măcar din această privință a co-dependenței.
Ce sa întâmplat în cazul nostru? Păi după o lună de terapie(care oricum este prea puțină ptr a schimba un comportament de o viață...) pe care am tratat-o de sus și cu multă superficialitate, am venit într-o zi de la servici și i-am spus soției că trebuie să divorțăm, că nu se mai poate împreună, mă rog și toate tâmpeniile pe care am mai avut tăria să i le spun atunci...Aveam deja câteva luni de abstinență, și cu o terapie făcută aiurea, dar cu dorința de a scăpa de acest nenorocit de alcool, aveam senzația și eram convins, la acel moment, că soția mă face să nu mă simt împăcat cu mine, să nu fiu mulțumit chiar dacă eram abstinent, ziceam eu că atunci când o vedeam pe ea îmi aduceam aminte de cel care am fost, și multe altele...
Cred că te poți pune în pielea fostei mele soții, măcar cât timp citești și restul, pentru că vreau să-ți sugerez ,,SĂ-I DAI DRUMUL,, soțului tău, acum când sunteți la ,,început de drum,,..., lasă-l să simtă singur tot ce este greu, lasă-l să se redescopere(o să aibă nevoie de asta), lasă-l să-ți împărtășească cele prin care trece doar când simte că este el pregătit, și toate astea ptr binele vostru și ptr A AVEA TIMP DE TINE. TU ești cea mai importantă persoană ptr tine, și numai așa te poți bucura de familia ta și ea de tine.
Am pus suflet în ceea ce am scris, de aceea te rog să-mi scuzi modul imperativ cu care te-am și am abordat acest post.
Cu mult drag și respect ptr ceea ce faceți!
Scrie răspuns