021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

buna tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Simona,
ti-am raspuns si la mine pe topic, sper ca ai citit experienta mea, Sa stii ca trebuie sa ai rabdare...Noi toti vrem o pastila minune care sa ne vindece acum. Nu se poate asa...El a devenit alcoolic in niste ani, iar tu codependenta la fel. Nu te poti schimba deodata...Invata sa traiesti altfel, schimba-te tu, apoi el...Calmul vine cu timpul, atunci cand vei constietiza ca intaia ta datorie e sa fii bine pentru copilul tau si pentru tine, cand vei intelege ca ziua de maine nu depinde de tine...Lasa grija in bratele Domnului!
Eu am citit tot ce mi-au recomandat forumistii, iar din link in link am mai intalnit bloguri, alte chestii. Mult am citit pe siteul maicii Siluana, n-am putut urma intocmai recomandarile, dar am adaptat din mers.
Nu te teme de recadere...si asta e parte a vindecarii, sa stii! Al meu domn a fost 9 luni abstinent, dupa asta a recazut. A realizat abia atunci ca e bolnav, prima data cica s-a lasat de gura mea!
Succes Simona!

citeste :http://www.scribd.com/doc/10960595/Labi ... dentei-bun
http://iesireadinlabirint.wordpress.com/
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: buna tuturor

Mesaj de asido1973 »

Staval , multumesc pentru tot efortul care il faci pe acest forum. esti un om de nadejde , si ma rog la Dumnezeu sa fii sanatoasa si sa nu , pleci niciodata de pe acest forum. Sa ai parte de abstinenta definitiva a sotului tau. Multumesc mult pentru postarile tale , si pentru ca ne esti un exemplu.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

Sunt cristi sunt alcoolic va multumesc tuturor pentru toate sfaturile pe care nile dati Imi dau seama de respecul de sine pe care lam pierdut atunci cand am devenit alcoolic si pana in prezent Pelanga respect miam pierdut curajul <<CURAJ IMI FACEAM NUMAI CAND CONSUMAM >> sinceritatea . vointa .increderea in mine si in oameni si multe alte virtuti care miau fost trunchiate de fostul meu prieten alcoolul . La ora actuala imi canalizez toata energia care mia mai ramas spre a ma autodisciplina si sa recapat macar cate putin deocamdata din fiecare virtute care mia fost distrusa de alcool . Aminceput sa fac lucruri care inainte cand eram beat sau intre betii nu leasi fi facut sub nici o forma .Asa cum mia spus si Tudor singurul medicament este abstinenta . cu ajutorul bunului DUMNEZEU .al A.A. ,al vostru si al meu , o sa imi recapat familia si anii frumosi ai tineretii pe care multi iam pierdut.Trebuie sa ma iert sa scap de rusine si frica .Acum fug sami iau sotia de la serviciu .
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Buna Cristi!
E foarte bine cum ai inceput...incearca sa-ti recastigi stima de sine si ai grija de ai tai, daca nu tu, atunci cine?
Simona, ai aici pasii iesirii din codependenta:
http://tainacasatoriei.wordpress.com/ca ... ependenta/
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Citeste: http://alanonromania.wordpress.com/2009 ... /#more-155

Sper ca nu te-am sufocat cu lectura...

M-ai intrebat cum sunt? Suntem bine, neasteptat de bine. Ca si la tine, cat timp nu bea sotul meu e un tip minunat. Azi am mers impreuna pe jos vreo trei ore, pentru ca eu alta miscare nu reusesc sa fac, iar sarbatorile si nefumatul m-au cam ingrasat. A adoptat si el dieta mea vegetariana, cica sa nu-mi faca pofta de ceva...Iti doresc si tie echilibrul acesta, dar te rog sa ai rabdare. Schimbarea incepe de la tine, cu pasi mici...Citeste, draga mea, pentru ca un om informat eun om care se poate salva!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: buna tuturor

Mesaj de staval »

Aici o sa vezi cam cum ai vazut tu viata si...cum il lasi pe copilul tau s-o simta...
"Ca și copil adult de alcoolic, am căutat adeseori relații cu persoane dominante și care exercitau mereu un control asupra mea, deoarece astfel eram scutit de responsabilitate și astfel mă simțeam în siguranță. Crescând practic fără tată, care era mai mereu ocupat cu munca sau cu alcoolul, cu o mama ocupată să întrețină alcoolismul tatălui, să muncească și agravată adeseori în depresia cronică de care a suferit toată viața, am fost, din punct de vedere emoțional, lipsit de suport aproape în totalitate. Ba, mai mult încă, am fost împins prea devreme în roluri care-mi depășeau cu mult vârsta și rezistența."
Citat de aici:http://alanon.wordpress.com/
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

BunaStaval.
iti multumesc pentru informatii si sfaturi.N am citit nimic deocamdata ,ieri am vrut sa iau o pauza sa stau un pic fara sa fac nimic,m au obosit toate cate am facut si am aflat.M am culcat foarte devreme,in schimb Cristi a citit mesajele,inclusiv ceea ce mi ai trimis tu si mi a spus ca ai perfecta dreptate si azi cred ca o sa va scrie.
Sunt de acord cu el.Ai dreptate trebuie sa ma bucur de ziua de azi si sa nu mai vad viitorul in negru,sa sper,ca oricum nu stiu ce o sa fie in viitor,nimeni nu ma poate asigura ca,Cristi o sa fie absinent toata viata.Si eu nu sunt Dumnezeu,Nu l pot vindeca eu asa deodata cum vreau eu,trebuie sa am rabdare cu el ,sa l las pe el sa se vindece,sa nu l mai fortez.In timpul asta eu trebuie sa l sustin si sa mi vad de copilul meu ,de munca mea.Trebuie sa le fac cu calm si rabdare,sa fac abstractie de timp,pentru ca am putin timp liber,{lucrez zi de zi fara libere }si acela il folosesc numai in fuga sa le fac pe toate sub stresul trecerii timpului.Intotdeauna ma intreb cat este ceasul?
Incerc sa le fac pe toate ,dar pana la urma nu fac nimic.Facandu le in graba si stres,imi fac rau mie si celor din jurul meu.
o sa fac tot posibilul sa fac lucrurile cu calm si sa fac atat cat pot ,sa nu mai fiu asa exigenta cu mine si cu cei din jur,sa incerc sa nu mai controlez viata familiei mele.Sa nu le mai cer sa faca ca mine atunci in momentul in care le o cer, pentru ca am dreptate.Trebuie sa i las sa gandeasca si sa decida singuri.
Imi pare bine pentru tine,pentru voi si mie imi place sa merg pe jos mult timp,dar noi nu prea dispunem de timp impreuna.Sa faceti lucrul asta cat mai des si nu numai.SA PETRECETI CAT MAI MULT TIMP IMPREUNA.
ACUM O SA MA APUC DE CITIT CEEA CE MI AI TRIMIS,POATE REUSESC SA CITESC CAT MAI MULT PENTRU CA ACUM MITITELUL MEU DOARME,IAR CRISTI ESTE LA MUNCA,MAI AM SI EU DOUA ORE LA DISPOZITIE SI TREBUIE SA PLEC SI EU.
STAVAL MULTUMESC SI SPER SA TE SIMTI BINE SI SA VA LASATI GRIJILE IN MAINILE LUI DUMNEZEU ASA CUM INCERC EU SA FAC.
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: buna tuturor

Mesaj de simona »

STAVAL,AM CITIT CATE CEVA DIN CE MI AI TRIMIS SI NICI NU STII CE BINE IMI FAC SI CE MULT MA REGASESC IN TOT CEEA CE CITESC.iMI DADEAM SEAMA INAINTE DE UNELE LUCRURI SI NU STIAM DE CE SUNT CUM SUNT, DE CE REACTIONEZ CUM REACTIONEZ,NU STIAM CA SUNT SIMPTOME ALE COCDEPENDENTEI .NU STIAM CA SUNT BOLNAVA,NU MA INTELEGEAM,IN PUTINELE MOMENTE IN CARE MA PRIVEAM SI PE MINE.MI AM PIERDUT IDENTITATEA SI DEGEABA ,CRISTI A FOST CUM A VRUT EL, NU EU SI EU NU I AM FACUT NICI UN BINE ASA CUM CREDEAM EU CA FAC ,CI RAU.L AM DOMINAT SI EL NU STIE CUM SA SE DESCURCE FARA MINE ACUM.
ACUM IMI DAU SEAMA DE MULTE LUCRURI .AM INCERCAT PREA MULTE ,TOT CE ERA OMENESC POSIBIL CA EL SA NU MAI BEA,AM TRAIT IN LOCUL LUI ,CHIAR DACA PROBLEMA ERA A LUI ,NU ERA A MEA.IUBIREA NU INSEAMNA SA L DOMIN,CI SA I RESPECT LIBERTATEA,DECIZIILE,TOT CEEA CE TINE DE EL.
NU L POT SCHIMBA EU CUM VREAU ,CAND VREAU.NUMAI EL O POATE FACE DACA ESTE LASAT SA VADA PROBLEMELE PE CARE LE ARE.EL E EL EU SUNT EU.AM UITAT DE MULT CA SUNTEM DOUA PERSOANE SI CA FIECARE ESTE UNIC IN FELUL LUI.TREBUIE SA L AJUT,DAR SA NU L OBLIG.
SI EU SUNT VINOVATA DE BOALA LUI,IN TRECUT AM FACUT MULTE GRESELI IN LIPSA DE INFORMATII,I AM ARUNCAT BAUTURA ,L AM CONTROLAT,L AM URMARIT,M AM PUS IN CALEA LUI CA SA NU PLECE, L AM RUGAT SA BEA CU MASURA ,DAR NU L AM PUTUT OPRI SI NU AM SA POT, PANA NU L LAS SA DECIDA SINGUR PENTRU EL. EU IMI FACEAM GRIJI PENTRU EL,EL NU,EU SUFEREAM ,EL ERA FERICIT,PENTRU CA ERAM BOLNAVI SI NU STIAM NIMIC.SUNTEM NOROCOSI CA INCA PUTEM REPARA SI RECUPERA TOT CE AM DISTRUS.SUNTEM AMANDOI NEPUTINCIOSI IN FATA ALCOOLULUI SI ORICAT AM VREA NOI SA DETINEM CONTROLUL NU O PUTEM FACE SI DE ACEEA O SA NE LASAM VIETILE IN GRIJA LUI DUMNEZEU.
MULTUMESC STAVAL.
Scrie răspuns