021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

As dori sa ma prezint

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de asido1973 »

Nicăieri nu-i mai bine ca acasă, cel puţin în zilele în care n-ai unde să te duci. Asa ca stai linistita , trage aer in piept , si mergi mai departe. Eu am impresia , ca in anumite momente importante ale vietii , ai dat de niste oameni , ca spaga (mita) daca dadeai si nu-i gaseai!
"Si-am sa trec si peste asta , ce va fi va fi... :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de freedom »

m-am trezit obosita astazi, cred ca din cauza acumularii de tensiuni din zilele trecute.
am de facut un drum de Alba-Iulia si condusul coroborat cu ciripeala fetei mele, cu siguranta
ca ma vor binedispune.
prima data incerc sa ma urnesc si sa merg la biserica, fiindca e duminica sau fiindca am nevoie.
de obicei ma duc pentru ca-mi place si ma simt bine si merg cu drag acolo.
acum habar n-am, sunt cam depresiva si surmenata si nu-mi place starea asta.
nu-i de buna augur si nu mai vreau aventuri pe negativ.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de colica zis alcoolica »

Saru"mana Freedom.
Noi nu am comunicat pana acum ,in mod direct, dar am spus sa ma incumet sa te salut. Nu sunt atat de gentleman ,care avand regula ca nu este frumos sa vorbesti cu strainii ,se spune ca 2 englezi au stat zeci de ani pe o insula fara sa-si vorbeasca pana a ajuns cineva si le-a facut cunostinta :lol:
Eu voiam sa iti spun, apropo de pasul 12 de care spuneai , sa ajuti pe alti alcoolici sa se recupereze si popularizarea metodei , cred ca dupa cum ai povestit cu ce se intampla la intalnirile AA deja ai facut ceva pentru cei care nu au ajuns inca pe acolo .Mie personal mi-a placut ce ai scris .
Freedom , sper sa depasesti momentul asta depresiv.
Sa ne iertam pe noi ca sa putem ierta pe altii si ceilalti sa ne ierte pe noi ca sa se poata ierta pe ei insasi.Eu daca inainte tineam la dreptate ,acum imi dau seama ca in cele mai multe cazuri dreptate avem cam fiecare din punctul nostru de vedere . Trebuie sa tinem la bunatate :) .Eu nu am reusit azi sa ajung pe la biserica dar o sa ma iert ca m-am trezit cam tarziu azi .
O zi buna sau sfarsit de "uichend" minunat !
Colea ,alcoolic nu numai putin acolo la fund ci mult mai mult acolo la cap :D
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de freedom »

multumesc Colea, chiar m-ai facut sa rad cu alcoolismul tau de la cap.
imi pare bine de cunostinta. te-am citit si pana acum.

plec la Alba si poate apucam si la o plimbare prin Cetate.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de asido1973 »

Daca mergeti , vizitati si Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul din Alba Iulia, amplasată în fața palatului princiar. Dar sa nu fie intre 15-18 sau 22-06 , ca atunci se da mihai Vitazu jos de pe cal , si nu e frumos sa vada si copii :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de freedom »

am trecut pe la statuia lui Mihai Viteazul, dar la o ora la care era inca pe cal. cam batzaia de-un pipi iminent,
insa se mentinea ecvestru, fiindca erau turisti cu copii in zona si cred ca are ceva conventie cu Primaria Alba Iulia.

la mine situatia a evoluat de la gri la negru, in sensul ca de dimineata am simptome de cistita, cu dureri in abdomenul inferior
si alte ..... de-astea. maine merg la medic sa-mi dea tratament si voi face si niste analize sa vad de ce natura e infectia.
din pacate stau foarte prost cu banii, fiindca am de platit prostiile lui taica-meu, care m-a sunat adineauri sa-mi spuna din
nou ineptiile cu comisia medicala si fiindca vorbea pe un ton rastit, iar eu ma simt fizic foarte rau, i-am spus sa ma scuze, dar mai
am si altele pe cap. s-a suparat foarte tare si mi-a spus ca trebuie sa se intinda, fiindca i s-a facut brusc rau. am spus bine, am salutat
si am inchis. cred ca se astepta la altceva si acum, codependentul din mine se simte mizerabil, fiindca nu i-am mai preluat problemele.
as vrea totusi sa am puterea ca dupa ce ii platesc maine datoria si il vad iar cu pensia intreaga, fara poprire si penalitati, sa raresc
la modul real relatia cu el,fiindca ma sufoca. stiu ca e parintele meu, dar si eu sunt parintele cuiva si asta imi e prioritar, mai ales
ca omul care m-a facut, nu s-a prea omorat sa ma si creasca, insa acum isi cere niste drepturi luate de nu stiu unde.
uneori e de treaba, insa alteori e un cosmar, iar eu vreau sa am cat mai putin din astea toate, fiindca chiar ma tulbura.
ma rog la Dumnezeu pentru el si fac ceva pe matusile care ma judeca. asta e.

ma bucur ca plec maine la Sibiu, numai eu si printesa, o sa ne vedem cu prietenii nemti si probabil poimaine o
sa plutim in apa sarata de la Ocna Sibiului si o sa povestim de toate. azi am mancat la Alba inghetata, ca doua scrofite,
nu vreau sa ma gandesc la cantitate ca mi se face si mai rau :) e foarte frumoasa Alba Iulia, absolut minunata. eu n-am avut
treaba pe acolo de ani de zile si in drumurile de Sibiu, ocoleam orasul pe centura, insa azi chiar mi-ar fi placut sa avem mai
mult timp. am obtinut mai multe informatii de la un domn din garda si candva in toamna asta, vrem sa mergem sambata,
la schimbarea garzii si la salva de tunuri, apoi la inca niste ture de inghetata, probabil...
nu stiu cand o fi asta, fiindca vinerea viitoare trebuie sa plecam din tara si deja mi-e groaza de cei peste 1000 km pe care
ii fac la volan la dus si fix tot atatia la intors :lol: . nu-i mare branza, ca am mai condus si pana-n Germania, dar acum mergem
iute si venim iute, asa ca va fi destul de obositor, in sensul ca voi conduce noaptea, ca sa ne ramana ziua pentru evenimentul
pentru care facem deplasarea.
apoi, sambata urmatoare e festivalul Floare de folk, in jud. Alba si inca un eveniment important si inca nu stiu cum ma impart.
in curand, la inceputul lui octombrie e intalnirea AA de la Baia Mare de unde nu vreau sa lipsesc si vaaaaaaaaai, cate evenimente...
nu stiu cum se face, dar uneori trec weekend-urile fara niciun program, iar acum mai am un pic si-mi trebuie secretara sa-mi tina
agenda. dar e bine. pana avem unde sa mergem si oameni care ne doresc prezenta, e bine. multumesc lui Dumnezeu.
va imbratisez cu drag si ma duc sa caut un algocalmin, ca vine imediat fiica-mea de afara si nu vreau sa vars pe ea nervii primiti
de la tata. iar fiica-mea, zici c-am facut-o cu Iliuta, atata palavrageste. e simpatica, dar uneori sunt obosita si-atunci ii spun sa
taca si sa ma pupe pe frunte ca sa-mi treaca durerea si-apoi poate vorbi mai departe. e asa de dulce cand se conformeaza !
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de Relus »

Draga mea,dar prea mult te agiti,parca fugi de tine ,iarta-ma ,dar esti tot timpul ocupata,(tu cand mai ai timp si de tine?).Imi permit sa postez niste remediinaturiste si altele.Cistita se face tot pe un fond de stres si imunitate scazuta,
Masuri igienice:
- evitarea factorilor favorizanti: frigul, umezeala, oboseala;
- purtarea de imbracaminte calduroasa in sezonul rece;
- repaus la pat in perioada dureroasa;
- tratamentul corect al constipatiei;
- igiena corporala riguroasa;
Alimente interzise: carnati, salam, mirodenii, ceai, cafea, bauturi alcoolice.
In continuare va oferim o schema detaliata de tratament natural pentru CISTITA, realizata de - Dr. Doina Teodora -medic cu specializari in Medicina Alternativa (remedii pe baza de produse naturiste, biorezonanta, psihologie si psihoterapie).
Cistita - afectiune ce consta in inflamatia vezicii urinare secundara infectiei de tract urinar inferior. Pentru tratarea acesteia recomand personal urmatoarea schema dedicata de tratament pe baza de produse naturiste CaliVita:
Varianta 1
- URX (1-1-1 dupa masa, poseda functie antibacteriana, diuretica, cu rol important in eliminarea microbilor din tractul urinar si pentru sterilizarea focarelor infectioase) sau Garlic Caps (1-1-1 dupa masa, actioneaza asemanator).

- White Willow (1-1-1 dupa masa, are rol antiinflamator eliminand simptomele neplacute de la nivelul vezicii urinare).

- SambuRex (1-1-1 lingurite dupa masa masa, combate infectiile renale, vezicale si genitale, actionand asupra epiteliului renal, cu stimularea activitatii rinichilor).
Varianta 2

- Para Protex (0-1-1 dupa masa, poseda functie antibacteriana, antifungica avand rolul cheie in lupta pentru sterilizarea focarelor infectioase).

- Garlic Caps (1-1-0 dupa masa, este un excelent diuretic favorizand astfel eliminarea microbilor din tractul urinar dar si a depozitelor renale-microcalculi favorizante in aparitia infectiilor urinare).

- White Willow (1-1-1 dupa masa, are rol antiinflamator eliminand simptomele neplacute de la nivelul vezicii urinare).

- Immunaid (1-1-1 inainte de masa, intareste sistemul imunitar prevenind astfel recidivarea cistitei).

Observatie: Se recomanda consumul zilnic a 2-3 litri de apa plata si ceaiuri, iar daca boala recidiveaza se repeta cura mai sus mentionata.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de Relus »

si inca alte cateva recomandari,poate ai in casa Nolicin este foarte eficient
Ce sa bei
Apa, din belsug, fiindca aceasta curata caile urinare. De asemenea,
simptomele cistitei se pot ameliora consumand zilnic: 1/2 litru de
apa, amestecata cu o lingurita de bicarbonat de sodiu (de doua ori pe zi)
- 300 ml suc proaspat de mere si rachitele.
Remedii interne
* Ceaiul de matase de porumb si cel de nalba elimina durerile specifice cistitei.
* Incearca si tratamentul homeopatic: Magnesia Phosphoricum si Cantharis - daca urinezi greu sau des, dar insuficient;
* Apis Mel, Ferrum Phosphoricum si Formica Rufa - daca ai usturimi si arsuri puternice in timpul urinarii.
* Antibioticele se administreaza numai la indicatia medicului.
Remedii externe*
Cistita si, in general, iritatiile vezicii urinare pot fi tratate prin acupunctura sau reflexologie.
* Cand simti nevoia sa urinezi, mergi imediat la baie.
* Nu te abtine, pentru ca in acest fel favorizezi dezvoltarea bacteriilor in tractul urinar.
Strabunica recomanda sucul de merisor (coacaz de munte sau afin rosu) ori de coacaze si salata de nasturel (Nasturtium officinalis). Si multe lichide.
Efectul: Sucurile contin - in afara vitaminei C (imunostimulatoare) - si cantitati mari de flavonoide antibiotice. Uleiul de mustar din nasturel are un
efect antibacterian asemanator cu cel al penicilinei.
imi pare tare rau ca aceste dureri ti au stricat buna dispozitie dar,asta este trecem noi si peste aceste necazuri.Stiu ca nu te ajuta cu nimic ceea ce iti voi spune dar si eu am aceleasi necazuri cu parintii si culmea ca eu mai am un frate si o sora. De multe ori am fost tentata sa renunt la ai mai ajuta si cand le vad neputinta realizez ca nu au nici o vina ca au ajuns asa,sunt parintii nostri si nu le putem intoarce spatele.Multumesc pentru gestul de prietenie,sigur voi avea nevoie de suport din partea unor prieteni sinceri.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de freedom »

multumesc Relus, ca ai grija de mine.
am luat Ciprolen cam dupa ureche, fiindca am mai avut cistita si mai aveam niste tablete prin casa.
mai mult n-am apucat.
acum ma simt bine, nu mai am dureri abdominale si in 2 zile cred ca sunt chiar ok.

eu tocmai am aterizat de la Sibiu, unde am intalnit un prieten din AA-ul german.
ne stim de prin 2006, dar nu ne-am vazut fata in fata niciodata, doar scriem pe acelasi forum.
el e mai in varsta si cu o abstinenta
foarte veche, ceea ce ii da o stare de seninatate de-a dreptul molipsitoare. am avut o cina si o conversatie
minunate, iar fiica mea a mai castigat un unchi. mai are unul pe care l-am vizitat cand am mai fost prin Germania
si ne-am imprietenit atat de bine, incat el si sotia au devenit unchi si matusa pentru micuta, iar poza cainelui lor e
si acum la loc de cinste. fiind si printesa mea de fata, discutia a fost mai voalata si am vorbit atat despre boala noastra,
insa nu la modul personal, cat si despre alte toate de prin lume adunate. a fost foarte placut.
eu la germani apreciez disciplina, rigurozitatea si consecventa, iar L. mi-a facut ieri o demonstratie in acest sens.
a comandat un desert si foarte natural l-a intrebat pe ospatar daca vreo parte a prajiturii este imbibata cu lichior
sau alta bautura alcoolica, sau daca la preparare s-a folosit esenta de rom. abia dupa ce a avut confirmarea ca nu,
abia atunci a comandat. mi-a placut asta.
ziua de astazi am petrecut-o cu fiica-mea hoinarind prin Sibiu, care e orasul meu de suflet.
la intoarcere m-am gandit cu drag la Mircea de la Brasov si la intalnirea de la Predeal, cand am pierdut 3 puncte la radar si
am luat o amenda. azi a fost radar la Teius si mi-au luat doar doua puncte si 70 de lei. (razi, Asido, razi, parca te vad!)
deh, aveam 70/ora imediat dupa intrarea in oras.

va imbratisez cu drag.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: As dori sa ma prezint

Mesaj de freedom »

dimineata devreme plec din tara si revin saptamana viitoare pe la inceput.
va imbratisez cu drag si va doresc numai bine. sa ne auzim sanatosi.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Încuiat