021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Suflete ranite

Aici puteti povesti experientele personale.

proco
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: suflete ranite

Mesajde proco » 15 Mar 2012, 22:37

Dmna Vanea: "Sanatatea mea a mai primit o lovitura ! D ar nu cred ca mai conteaza........"
Tudor: "Orogoliul dumneavaostra face rau si dumneavoastra si sotului.Va place suferinta si sa suferiti ."
Freedom: "Doamne da-mi seninatatea sa accept...ca mare-i gradina ta!" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dmna Vanea: "Multumesc ptr. aprecieri Freedom , multi au loc in gradina Domnului ,eu de ce n-as avea?" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: bancul cu sotia in rai vi-l scriu altadata
Ovidiu: "Daca as fi intrat acum pentru prima data si as fi citit cele ce le scrieti, m-as fi intrebat: ce aveti fratilor cu doamna Vanea? Va rugat dumneaiei sa o ajutati? Ati terminat ce aveati de schimbat la propria persoana si ati trecut la altcineva? Ce se intampla?"
Asido: "suntem niste fosti betivi notorii , care am avut harul si binecuvantarea sa nu ramanem asa. Iar cei ce sunt aici pe forum , sunt ca niste copii , au un suflet curat , si nu va vor raul. Poate ca nu stim sa ne exprimam , dar va asigur ca nimeni nu are nimic cu dumneavoastra."
Ilie: "eu nu judec problema d-vs si nici nu-mi dau cu parerea cum ar trebui sa procedati , interventia mea este numai ca sa va asigur, ca toti acesti oameni care sunt pe acest forum, sunt oameni care sub nici-o forma nu va doresc raul care sar si vor sa ajute asa cum pot ei pe cei aflati in suferinta."
Dragii mei, n-as fi vrut sa intervin, dar asa complet ati scris, mai ales cei din "sara pe deal" ;), incat sunt obligat sa "bag si eu vreo doua".
" - Dumneata esti cel ce te semnezi Proco? Daca da, de ce raspunzi la acest numar si de ce nu m-ai sunat? :lol: :lol: :lol: :lol: De unde ai aflat de Vanea?
- Dmna Vanea, cei din terapie mi-au dat obiectele sotului dvs, iar eu am aflat de Vanea de la Bucuresti!"
Si acum "reluare de faza": Tudor ma anunta ca Vanea se afla in gara, a cumparat bilet spre Bucuresti si sa nu "acoperim oala", este "muci". Sun la foc automat, raspunde greu, vorbeste greoi, incepe "vrajeala" de betivan si l-am rugat insistent sa nu se urce in tren ca vin sa-l iau din gara. INTENTIA MEA ERA SA-L DUC, ACOLO UNDE TREBUIE, SA I SE "IA O TENSIUNE" SI SA I SE FACA UN "CONTROL DE RUTINA"!!(Tudor, Asido) ;) Aranjasem "cartile", o perfuzie, liniste peste noapte, dar a2a zi sa ramana pt. un tratament de 10 zile OBLIGATORIU SI NECESAR!! Din discutiile purtate cu psihiatrul, era in depresie vizibila pe fondul consumului de alcool. A mai durat o jum de ora si primesc "bomba": Tudor imi face "releul" cu o doamna care a chemat salvarea deoarece Vanea este cazut, are capatana sparta, ii curge sange si se simte rau. AICI AVETI "DREPTATE" DOAMNA, VANEA A JUCAT TEATRU IEFTIN! S-a dat cu capul de asfalt si si-a fisurat partea frontala lat. dr.!! Se putea intampla ceva? :mrgreen: NOROCUL BETIVULUI, PT. CA EXISTA UN DUMNEZEU AL NOSTRU!!
Am ajuns la terapie intensiva la UPU, m-a recunoscut dr. sef garda UPU, mi-a relatat cele intamplate si starea lui Vanea. A fost necesara radiografie, tomografie, control neurologic si apoi trimitere la psihiatrie (i-am transmis dmnei dr. ca am vorbit "dincolo"), urmand ca pe raspunderea mea sa-l duc eu cu masina. A venit rezult. radiografiei: "fisura craniana front.lat...". Din pacate, a trebuit internat la neurochirurgie, iar durerile de la ceafa proveneau din impactul creierului in partea dorsala, cu cutia craniana. A fost un soc urat! VANEA A JUCAT TEATRU!! FITE DE ALCOOLIC!! Am stat vreo trei ore, i s-a facut si o perfuzie, am "discutat" cu Vanea cum s-a intamplat, blablabla..
Dmna Vanea, il tineti sub papuc f. bine pe Vanea, sunteti orgolioasa, "cocosul casei", Vanea un militar de cariera disciplinat, CARE EXECUTA NECONDITIONAT DISPOZITIILE DVS. Daca la teatrul dramatic, a fost respins, cred ca-si joaca rolul bine in casa. OARE CINE CASTIGA DIN AFACEREA ASTA? Pe noi nu ne intereseaza disputele dvs, ci faptul ca Vanea a RECAZUT dupa 1an si trei luni SI CE ESTE DE FACUT DE AZI INAINTE!! VA TRANSMIT OFICIAL, CA VANEA ESTE BOLNAV DE ALCOOLISM, FARA VRAJEALA DE FORUM!!! Cu respectul pe care vi-l port, va comunic ca SI Vanea este vinovat, dar pt. orgoliul dvs. incercati sa "mestecati" si parerile altor "smecheri de smecheri" de betivani. Este adevarat, ca nu sunteti obligata, dar noi va respectam ASA CUM SUNTETI!! Cu siguranta revin!

Cu respect, PROCO!

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 15 Mar 2012, 23:24

"ci faptul ca Vanea a RECAZUT dupa 1an si trei luni"
Salut proco , din cate stiu , glumesti , dar daca ceea ce spui aici e adevarat , afla ca mai mare durere ca asta , nu am trait in ultimii ani. Deja capul imi vajaie . Acum aflu , cat de mult te-ai implicat si cat de aproape ai fost de vanea. Tot respectul meu , proco. Doar ce am vorbit ieri (scuze marti , alaltaieri ) cu vanea , si era vorba sa trimit pe cineva la grup.
Sper ca maine sa ma trezesc , si sa fi fost o gluma de-a ta ...
Inca o data , tot respectul meu proco , si vanea de asemeni tot respectul , pentru a ceea ce a facut in orasul Braila!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Mar 2012, 00:17

:( Vreau sa-ti spun Proco ca ochii mi s-au umezit. :( Asa cum ati spus aici ca prin victoria unuia sau altuia ne identificam cu noi eu simt acelasi lucru prin ceea ce i se intimpla lui d-nul.Vanea.M-a apucat asa o tristete...Esti un om extraordinar Proco prin ceea ce ai facut si faci.As fi vrut ca ceea ce spune Asido sa fie adevarat , in ceea ce priveste glumele tale dar din nefericire stiu ca nu sunt glume.
Doamne, ajuta-l pe d-nul Vanea si ajuta-ne si pe noi! :(

Cu mult drag,
Ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
vanea
Boboc
Boboc

Mesajde vanea » 16 Mar 2012, 17:53

D-le Asido,daca si dv. ati inteles ca sunt geloasa,nu-mi ramane decat sa-l felicit pe Vanea, si- a atins scopul!Mai usor e sa arunci pisica peste gard,decat sa recunosti adevarata problema, adica lipsa de comunicare dintre noi,care a aparut exact din momentul cand eu din curiozitate am citit pseudonimele sau numele celor de pe forum si am facut unele comentarii referitoare la anonimat.Tin sa precizez ca pana pe 2 februarie ,cred,nu am citit nimic ,dar absolut nimic din ce se posteaza pe forum,habar nu am avut ca si el posteaza de o vreme.((totul sau nimic )) nu inseamna ca il acuz ca ma insealacu alte femei d-le Asido! In viziunea mea printre altele , inseamna ca trebuie sa impartim si traim reusitele sau nereusitele acestei vieti impreuna, (ca pana nu demult) ,nu sa ne achitam in mare graba de anumite sarcini si obligatii,ca dupa aceea s atraim fiecare in cate o camera ---el pe calculator intr-o camera avand izbucniri nervoase cand ma apropiam de el, -- eu in alta citind sau la televizor.. pana venea sa se culce langa mine.Nu stiu ce sa fac? sa rad de acuzele care mi se aduc,sau sa plang pentru cat m-a umilit,si alasat pe altii sa ma umileasca prin comentariile lorla adresa mea.-- sa rad sau sa plang cand vad cum mi se explica de frumos,ca prin telefon sau la capela nu seface sex....(mie care l-am sfatuit sa nu renunte lala spatiul acordat de catolici ptr. adunari AA)Sa rad sau sa plang cand vad ca e singurul care si-a criticat nevasta pe forum doar ca sa fie mai interesant ca sa nu zic altceva...Eu o sa-mi tratez ranile, si voi gasi calea corecta, caci DUMNEZEU lucreaza ptr. toti, chiar su ptr. cei care NEBAUTI fiind asculta de unul BAUT si in marea lor marinimie considera ca-i fac un mare bine daca fam. afla cu intarziere ce s- a intamplat. Nu se mira oare cum de asupravietuit Vanea pana acum lipsit fiind de sprijinul sotiei si a 2-3 persoane de pe forum? ____ Da d-le Proco, a jucat o comedie dar care din pacate s-a transformat in multa durere ptr. sotie si copii ! ___ betia afost premeditata, biletul ptr. Constanta nu Bucuresti, scenariul facut pe 13 ,prima zi din concediu fiind 15 , iar de cazut ,a cazut fiindca a amestecat bauturile punandu-si viata in pericol si,fiindca nu am fost EU langa el ca de atatea alte ori....caci el nu tine la bautura ca altii. Iar de RECAZUT ,a recazut la 2-3 luni o data,gustarind de placere, nu a depasit niciodata masura pana acum(asa-i ca nu stiati asta?) spre deosebire de altii eu il cunosc de o viata nu din febr.2011. SI pentru ca stiu sa citesc printre randuri si sunt net inferioara anumitor doamne abstinente ,nu voi mai scrie nimic caci oricum am avut grija ce am scris ,tocmai ptr.ca e inca sotul meu si tatal copiilor si totdeauna a fost nu (( Cocosul casei)) ci TATAL FAMILIEI! ___ Cu respect ptr. Asido si nu numai.... Sotia lui Vanea

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 16 Mar 2012, 19:14

Va rog , sa ma scuzati , dar eu unul asta am inteles! "Sunt o femeie orgolioasa si vreau totul sau nimic"! Eu asa am crezut din ce a-ti spus dumneavoastra , nu mi-a spus vanea.
Apoi chestia , cu consumul lui la 2,3 luni , si faptul ca a premeditat aceasta bauta pe 13 , ca data de 15 intra in concediu ... , deja nu mai comentez nimic , dar din voi doi , unul nu este sanatos la cap cu siguranta! Acum , care???!!! Dumnezeu cu mila , oricum , doar Dumnezeu va mai poate lumina , sa o scoateti intr-un fel la capat.
Ma rog la Dumnezeu sa va lumineze , sa va dea rabdare si sa iesiti la liman!
Numai bine !

Doamna vanea , iar daca nu si nu se mai poate , luati-o fratilor care incotro , chiar va place sa va chinuiti in halul asta , va face placere sa va provocati suferinta?
Dumneavoastra v-ati saturat , el s-a saturat si... ???
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 16 Mar 2012, 20:23

Buna seara la toata lumea , eu unul abia sunt in stare sa ma ajut pe mine dar sa mai dau si sfaturi ,stau in coloana pe centura si ma gandeam '' oare doamna vanea nu ar vrea sa citeasca ce a scris Ovidiu despre codependenta , era o chestie misto cu un sarpe prin iarba si un tigru ''

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Mar 2012, 23:04

Ca si Mihai, care a zis ca el este abea in stare sa aiba grija de el, deocamdata, asa ma simt si eu.Deci iarasi departe de mine idea de a da sfaturi dar as dori sa meditez la ceva cu voce tare si nu vreau sa supar pe nimeni.Eu am mult respect pentru D-na.Vanea cit si pentrud-nul Vanea ,cu atit mai mult cu cit nici macar nu ii cunosc si sper ca n-nul Vanea sa citeasca si el si sa vada cit de mult il astimam si-l apreciem toti.Deci, sunt persoane pe pamintul asta, extrem de valoroase, fiecare in parte dar nu sunt facute sa fie compatibile impreuna.Asta nu le scade valoarea dar fiecare este potrivita pentru o alta persoana cu un alt fel de caracter ca sa fie implinita.Asta i-am explicat eu baiatului meu atunci cind am divortat si l-am asigurat ca "mami si tati te iubesc si te vor iubi la fel de mult, mereu" :D Vreau sa va zic ca pina in ziua de azi(divortul a fost cu multi ani in urma), fiul nostru ne iubeste si ne respecta la fel si iarasi i-am multumit Domnului pentru ca mi-a aratat si m-a inspirat ce a trebuit sa fac in acele momente.
Intr-un moment de slabiciune chiar i-am zis baiatului, ca imi pare rau ca am divortat si ar fi trebuit sa ramin pentru el macar , cu mama lui la care mi-a raspuns ca ar fi fost cea mai mare greseala si l-as fi facut si mai nefericit ca sa ne vada certindu-ne, jignindu-ne si amenintinu-ne zilnic si ar fi fost afectat mult mai rau pt toata viata lui. :(
V-am zis asta din experienta mea.

Cu stima,
Ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 16 Mar 2012, 23:17

dependenta si codependenta se trateaza cel mai bine in grupurile de suport,
printr-un fel de munca de echipa, asa incat evolutia fiecaruia ii influenteaza implicit si pe ceilalti.
cand e vorba de abstinenta, grupul simte influenta pozitiva a individului asupra structurii, iar
cand e vorba de recadere, grupul o percepe si pe aceea, ca pe o unda de soc, numai ca fiind grup, rezista impactului. e ca in povestea bradului fanic care radea de padure, zicand ca brazii ce cresteau inghesuiti sunt mici si nu se remarca. la prima furtuna mai puternica, bradul cel mare a fost smuls si aruncat cat colo, in timp ce inghesuitii din padure si-au impletit crengile si au rezistat.
da, recaderea lui vanea e dureroasa, iar suferinta sotiei lui, deasemenea. dependentul si codependentul sunt la fel de bolnavi, doar ca se manifesta diferit. asta am inteles la grupul meu, cand am intrebat si eu de ce isi distrug codependentii viata stand langa un alcoolic pana-i mananca coliva si apoi tot mai sufera. (cunosc o doamna care si-a ascuns sotul vreo 30 de ani si desi a murit de vreo 4 ani in chinuri groaznice, ea tot il mai plange).
eu sper ca vanea va reveni, asa cum au facut-o atatia . moira spunea ceva foarte intelept la un moment dat. spunea ca e grea revenirea dupa o recadere, dar totusi, informatiile despre abstinenta sunt acolo si lucreaza pozitiv, deci e loc de reluare a abstinentei. iar eu pot sa confirm asta.
asa ca, pentru vanea am o calda imbratisare si un Doamne ajuta !, iar pentru sotia lui deasemena. si poate ca ar trebui sa accepte sustinerea simonei, fiindca ea are o relatie reusita cu un alcoolic abstinent si poate ar putea povesti despre asta.
sotii vanea traverseaza o perioada foarte dificila, atat ca varsta din cauza fluctuatiilor hormonale, cat si ca manifestari ale felului de a fi datorita bolii. uneori, comportamentul cuiva scoate ce e mai rau si mai urat in noi, dar sunt doar oglinzi care ne arata ceea ce nu ne place nici la noi de fapt.
eu va doresc intelepciune si mai lasati orgoliile ca s-ar putea sa regretati mai tarziu. eu am coleg de grup care era pe strada si acum e bine, dar am avut si coleg care din casa a ajuns pe strada si nu si-a mai revenit nici pana in ziua de astazi.
ca o concluzie, as vrea sa subliniez faptul ca tot ce am scris am scris cu drag, fara vreo urma de ironie sau rautate si sincer regret ca trebuie sa treceti prin asta. dar, cu ajutorul tatalui de sus, aveti sanse sa va reveniti.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 17 Mar 2012, 02:21

Imi pare nespus de rau pentru vanea si cum a spus si asido eu de la inceputul acestei povesti am intels ca doamna Vanea e geloasa ca vanea este sunat de diverse persoane de sex feminin de la grup,ba chiar am simtit o oarecare intepatura si la adresa Aureliei la un momentdat.Oamenii mai au nevoie si de intimitate doamna Vanea,daca el se retrage in camera parerea mea este sa-i respectati dorinta si sa il lasati sa se recreeze singur.Eu asa procedez cu sotul,suntem amindoi alcoolici iar de cind am devenit abstinenti fiecare are preocuparile lui separate si respectam asta.Atita timp cit ne tine departe de alcool este cel mai bun lucru.Mai multe nu zic dar oricum toata aceasta poveste mi-a lasat un gust amar si se pare ca undeva,din partea unuia din voi doi nu exista intelegere fata de nevoile celuilalt.Cind intervine asa ceva intr-o casnicie e adevarat ce spune asido,fiecare pe drumul lui mai bine.E greu ca dupa zeci de ani de casnicie sa divortezi dar decit asa o viata chinuita mai bine singur

proco
Veteran
Veteran

Mesajde proco » 17 Mar 2012, 11:09

Lasand "casa" fam. Vanea si discutand strict de starea fizica si psihica a lui Vanea, ma conduce numai la gandul ca SE VA DUCE PE TOPOGAN!! El se afla sus, a "plecat la vale", vede chipurile "remedierea situatiei" numai cu alcool (normal din punctul lui de vedere) si incet DAR SIGUR, VA AJUNGE IN STAREA PE CARE NU O DORESC LA NIMENI!! Ieri dimineata, intr-o discutie cu el, era coerent, dar mi-a spus ca tremura usor=sevraj (lucru sesizat si de medici la UPU, o nervozitate necontrolata, neacceptand situatia in care este) A ADMIS CA ESTE NEPUTINCIOS IN FATA ALCOOLULUI SI DORESTE INTERNAREA!! I-am propus 3 locatii f. bune, il ajut la maxim pt a-l scoate din aceasta stare. Medic psihiatru: "ESTE OBLIGATORIU RUPEREA DE MEDIUL IN CARE SE AFLA IN PREZENT SI IN PARALEL TRATAMENT PT. DETOXIFIERE SI DEZALCOOLIZARE!!!" Protejarea lui si neacceptarea internarii ii face direct raspunzatori pe cei care cunosc situatia lui. In conditiile in care membrii familiei nu sunt informati sau nu cunosc cu ceea ce se confrunta in acest moment Vanea, ii rog respectuos sa se documenteze din orice sursa specializata si vor constata ca se vor regasi "lejer". Pt. a va "socoti" cu Vanea, va rog nu o faceti in aceasta stare in care se afla, caci rezultatul va fi unul dezastruos.

DUMNEZEU SA VA LUMINEZE MINTEA SI SA VA BINECUVANTEZE SA LUATI DECIZIA CUVENITA!!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”