021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu sunt Ilie

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
ilie
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Eu sunt Ilie

Mesajde ilie » 13 Feb 2012, 20:49

Vreau sa imi cer scuze daca o sa par plictisitor pentru unii si nu cred ca este normal sa postez in fiecare zi pe forum dar o fac in speranta ca asa voi putea trece cu succes peste inceputul abstinentei mele.Am citit multe articole aici de foarte mare ajutor mie si eu cred ca pentru mine, ma va ajuta sa reusesc facind asta.Asa ca, azi am o luna si 3 zile de cind nu mai beau si vreau sa ramin asa.Cam dupa cit timp trece pericolul de a-ti fi frica de tine ca sa nu te intorci de unde ai plecat?
Multumesc tuturor pentru intelegere.

Multa sanatate si puere va doresc la toti!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

ilie
Veteran
Veteran

Eu sunt Ilie!

Mesajde ilie » 21 Feb 2012, 21:37

Da , cu bune, cu rele , cu impliniri si esecuri,cu sperante, eu sunt Ilie.
Stati linistiti, ca nu am luat-o de la capat cu postarile aiurea in locul nepotrivit, nu, doar incerc sa-mi gasesc un loc'sor(eu sunt din Moldova-nu cea de peste Prut) sub soare si in forumul vostru.Dar cum toata viata invatam, sper ca de aceasta data sa fi reusit sa ma incadrez acolo unde trebuie.Vechea postare era facuta in numele meu de fantasticul prieten,Tudor(il respect atit de mult ca parca imi vine nu stiu cum sa scriu cu litera mica.Si apropos de invatat, ieri la restaurant, o masa de adulti de 8 persoane am invatat ceva de la o fetita de 5 anisori.La desert, uitindu-se in farfuriile noastre si intrebata sa-si aleaga prajutura care ii placea sa i se dea o bucata, ea a spus inocenta:"vreau putin din toate".Pe mine personal, m-a dat pe spate si imediat am vrut si eu la fel si dupa mine toti.Fiecare am avut cite o bucatica din fiecare prajitura.Fantastic!
Si inca ceva, tot ieri mi-a fost sete pentru porima data dupa multi ani.De apa! Am jucat tenis cam 1.30 min.(am fost la o sala) si am facut febra musculara la mina dreapta.Inainte aveam febra musculara la aceeasi ina dar de la baut.Cred ca creierul meu uitase sa-si amintesca gustul apei si recunostea numai taria, vinul si bera.Atit, in rest eram OK.Eu pentru multi , asa cum v-am zis, cam eram un exemplu de cum trebuie sa fii si sa te comporti in societate.Dar cind ramineam cu mine singur...dezastru.
Si ca sa intaresc ceea ce apaream a fi, mincam f sanatos, beam sucuri naturale, ceaiuri etc dar cind ramineam cu mine imi ziceam:ca sa nu fiu dezolat total de mine, incepeam cu vorbele cu apa cam asa:
"Cea mai buna bautura, este apa de izvor,
Cind pui o picatura, intr-un chil de vinisor."
Dragii mei, inchei aici ca sa nu cumva sa spuneti ca vorbesc prea mult si sunt prea vesel :lol: din cu totul alte motive.

Va salut pe toti si va doresc o abstinenta senina in continuare.
Iti multumesc , Doamne!

ilie
Veteran
Veteran

Salut prieteni, buna Gladiator!

Mesajde ilie » 22 Feb 2012, 01:22

Adevar graiesti in remarcile tale la adresa mea si chiar ma simt asa cum zici.Mi-am recapatat si "respectul de mini-moldovean, ce vrei?" si cel mai important dorinta de a trai fericit, nu oricum si nu cu spaime.Si pt ca m-ai laudat in ceea ce priveste tehnica de la restaurant , stai sa vezi ce tehnici aplicam inainte, deoarece "nu stiu altiI cum sint, dar eu cind ma gindesc" la ce faceam ca sa ma mentin in hotarirea mea nebuneasca de a ma distruge, "parca imi salta si acum inima" de spaima gindului unde m-am aflat.Si cum un om inteligent gaseste solutii pentru orice problema, eu rezovam cu sirg si eficient situatiile pentru ca bautura sa fie mereu cu mine.De exemplu, dupa o zi de munca si baut, seara, avind si eu dreptul la relaxare,nu?, imi luam bautura(fara sa vada sotia) in alta camera, unde cu castile pe urechi ascultam chipurile muzica simfonica :lol: .
Alta situatie era cind, cuprins de duiosie si dragoste pt sotiia mea, ma asezam linistit in fotoliu si beam ceai sorbind tacticos.Era vin in cana de ceai.Si beam multe ceaiuri, deoarece ii explicam ca ceaiul este foarte sanatos pentru organism :lol: .
O alta situatie rezolvata:de multe ori cind aveam musafiri, cu un exces de zel ma ofeream sa fac cit mai multa treaba prin bucatarie in dorinta mea sicera de a o ajuta si imi potoleam setea de fiecare data nemasurat .Nu mai zic ca dupa plecarea lor, eram fericit sa ma lase sa spal vasele si nu foloseam masina de spalat ca sa le protejez rama aurie, adica sa stau mai mult la bucatarie :lol: .Dupa cum vezi, am fost mereu inteligent :lol:
si am gasit cum sa ma descurc.Ce idiot!Mi-am dat seama de multe ori ca de fac nu pacalesc pe nimeni ci doar pe mine dar mi-a fost imposibil sa ma opresc, stiut fiind ca ma indrept cu pasi repezi spre dezastru, pina v-am gasit pe voi si in mod special pe Tudor(nu pot scrie numele lui cu litere mici).

Numai bine tuturor , sanatate si tot ceea ce va doriti.
Iti multumesc, Doamne!

ilie
Veteran
Veteran

Dragii mei, salut!

Mesajde ilie » 22 Feb 2012, 04:52

Vad ca eu cam vorbesc cu mine acum pe aici dar fiind rubrica mea am voie, nu?La mine lucreaza si asta.E o terapie la urma urmei care la mine lucreaza.
In ceea ce priveste starile mele de exaltare, stati linistit ca sunt profesor la asta.Temerile voastre de a nu recadea in vechea patima sunt perfect justificate si va multumesc din suflet ca imi atrageti atentia.Din nefericire, cum am mai afirmat si anterior sunt un barbat cu o vasta experienta in domeniu.Cum altii sunt experti in stiinte, arte , caculatoare :lol: , etc eu am experienta asta de-o viata in domeniul alcoolului.Asa ca nu o data am recazut, deoarece mi-am propus cu hotarire sa ma las si de fiecare data cu o hotarire si mai mare m-am reapucat.Si ca sa fiu si mai experimentat in domeniu, cred ca asta ar echivala cu un master,seara, ca sa uit cit de netrebnic sunt(v-am mai spus ) luam o pastila de dormit ca sa nu ma mai gindesc si sa adorm repede.Acum m-am predat total, nu spun ca sunt recuperat, dar stiu ca pentru mine este pierduta din start lupta cu alcoolul si nu ma mai pun cu el.In viata asta trebuie sa stii si cind sa sa pierzi.Sa pierzi intr-o lupta ca sa cistigi in alta, infinit mai valoroasa si mai buna pentru tine.Ideile astea inaltatoare nu sunt ale mele ,le-am cules de aici de la voi si in special de la Tudor( nu pot scrie cu litere mici numele tau) si daca Doamne fereste imi vine un gind de acesta ucigator in minte, sa stii ca am sa te sun la orice ora, draga prietene si te rog sa ma ierti si sa ma intelegi.Nimic nu este intimplator pe lumea asta si va multumesc ca existati.
Iti multumesc Doamne!

Gladiator73
Veteran
Veteran

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde Gladiator73 » 22 Feb 2012, 08:15

Salutare Ilie!Imi pare rau ca nu pot intra mai des in ultima vreme pe forum,caci la mine e santier in lucru si am multa treaba,dar cand pot,citesc toate postarile de pe aici.Ma bucura faptul ca debordezi de energie si creativitate,de optimism si liniste interioara,toate bine sustinute de capsula umorului moldovenesc.
Si eu am o nepotica de 5 ani jumate,fata sora-mi si invat constant de la ea,asa cum ai facut tu cu fetita de la restaurant.Copii au inca activa dorinta de a experimenta(gusta din toate),se bucura exploziv de orice,sunt curiosi si plini de energie.Nepoata mea nu se gandeste la trecut,n-o preocupa viitorul,si e total absorbita de prezent.Ori asta e esenta oricarei vieti spirituale:sa traiesti total prezentul,singurul palpabil,tot ce avem practic.Orele de joaca cu ea ma absorb,intocmai ca oglinda lui Alice,si ma trimit in lumea jocului,a lipsei de griji,a bucuriei.Copiii te ajuta sa te regenerezi sufleteste,si cred ca avem nevoie cu totii de asta,in special alcoolicii.
Tine-o tot asa Ilie,ai devenit un campion al postarilor,pui lemne pe focul minunat al forumului,si e minunat ca-l intretii.Doamne ajuta!

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 22 Feb 2012, 09:49

de ce crezi ca esti singur pe aici? eu te citesc.
regula este de a scrie din experienta mea pe tama data de tine si nu de a comenta ceea ce ai scris tu,
asa ca pot sa scriu numai daca am ceva de spus legat de subiectul propus de tine. dar de citit, citesc toate postarile noi.
ma bucur sa vad ca esti abstinent si voios, de parca tu ai pus coada la cireasa :lol: :lol: :lol:
(e o gluma, asa se spune cand descoperi ceva evident si te umpli de entuziasm)
numai bine si o zi senina.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

ilie
Veteran
Veteran

Buna tuturor, salut Gladiator!

Mesajde ilie » 22 Feb 2012, 16:27

Stai linistit Gladiator ca nu am facut o fixatie pe tine, nu!Mi-a parut rau doar ieri ca nu am inceput cu faptul sa-ti spun ca mi-a placut din prima de tine, de faptul cum ai intrat aici cu forta, nu sovaielnic ca mine,de pseudonimul ales in a fi ceea ce esti azi , aplombul, inteligenta si determinarea ta si imediat ai devenit un un erou al peu printre altii de pe acest forum.Sa nu-ti mai zic ca am vazut filmul de vre-o 4 ori (chiar daca de 2 ori am fost beat).Ce sa ma spun despre tudor(TUDOR), care am crezut sigur ca este un medic in domeniu, infiltrat printre cei amariti ca mine, pentru a ne ajuta fara ca sa ne fie jena.
Eu cred ca am talentul asta de a citi si printre rinduri o persoana , de modul cum scrie si ce scrie si imediat mi-am dat seama cine esti, ca si de altii de altfel.Ce mai, te-am admirat si te admir si invat de la tine si de la toti ceilalti zi de zi.In orice caz, acum sunt mindru de mine si lasind la o parte umorul meu natural ma simt ca un purice linga elefant, care zice:"tropaim,tropaim".
In ceea ce priveste faptul ca nu sunt citit?, a fost o misinterppretare din partea cuiva.Eu nu oblig pe nimeni sa ma citeasca si nici sa comenteze.Cine vrea o face de placere, nu ca trebuie si era un umor la adresa mea ca am postat 3 comentarii unul dupa altul si faceam haz de mine.Sunt sigur ca multi au inteles asta.
Va doresc o zi mununata tuturor si abstinenta senina in continuare!
VA URMA :lol:
Iti multumesc Doamne

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 22 Feb 2012, 17:38

salut ILIE !

ma simt ca un purice linga elefant, care zice:"tropaim,tropaim". :lol:

Tropaim ILIE ! Se pare ca abia tin ritmul cu tine . :lol: O sa imi inchiriez un laptop si am sa il leg de gat ca pe tambal pentru ca eu cred ca numai as pot face fata entuzismului tau .Baga gaz ILIE si ne incalzeste ca si pana acum inimile.Nu fi modest .ci scrie din ceea ce simti .
Tenis de camp nu am practicat dar tere mult mi-a starnit pofta de un tenis de masa .Tenisul de masa este pentru d'astia doi la metru ca mine .Si ca sa ma lautd am jucat tenis de masa (i-am fost sparring partner )
cu MARIA ALEXANDRU .Mai mult cautam mingile pe sub masa ? :lol:
m crezut sigur ca este un medic in domeniu, infiltrat printre cei amariti ca mine, pentru a ne ajuta fara ca sa ne fie jena.

Iile ,numai un alcoolic poate sa inteleaga alt alcoolic .Consilieri in adictii cei mai buni sint fosti bautori "FRUNTASI "
Apropo de fruntasi ,Simbata aniverseaza 18 ani de abstinenta un" fruntas " si alturi de el " TROPAIE":lol:
un "invatatel" de doi ani abstinent .Ei sint ca si voi certitudini ca se paote sa traiesti senin si fara sa bei alcool ceea ce va doresc si in continuare .

ILIE ASTEPT CONTINUAREA ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 22 Feb 2012, 18:53

Dureros de adevarat, ce minte parsiva aveam,nu stiu daca ar trebui sa rad sau pur si simplu sa trec peste cele relatate de tine,exact ca si tine faceam si eu,eram constienta de autodistrugere ,dar eram tare mindra ca sunt isteata.
Plecam din bucatarie cu cana de ceai si o varsam in baie,apoi o umpleam cu licorile secrete,plecau musafirii eu ma sacrificam ,faceam ordine in urma lor,si aveam grija si de sticle( faceam carcalete alb cu rosu) trebuia sa fie somniferul tare.Dragul meu sot de multe ori se oferea sa ma ajute,eu ream o draguta care il trimitea la culcare.Avea grija sa-mi aminteasca"vezi e tarziu si mine pleci la serviciu ,poate nu bei".Cat de dezinvolt spuneam 'doamne eu sa beau la ora asta'.
Viata noastra a celor alcoolici cred ca este trasa la idigo(mai mult sau mai putin vor spune unii).
Este nu greu,ci foarte greu la inceput dar,pe masura ce lunile trec si cand apar si rezultatele totul va fi ca un vis inspaimantator care a trecut.Important este sa nu uitam de unde am plecat si sa ne fie teama toata viata de acest parsiv prieten.
Incearca sa te motivezi si mai mult,da sens oricarei trairi,analizeaza-te si pune in balanta fiecare stadiu,ce este bine -e este rau,cum arat azi ,cum ma simt,convinge-te si gandeste tot timpul pozitiv,sigur vom reusi,sigur vom merge pe un drum fara denivelari.Doamne ajuta.

ilie
Veteran
Veteran

Buna, dragii mei!

Mesajde ilie » 23 Feb 2012, 01:47

Sper sa nu vi se para ca ma adresez prea familiar dar chiar va simt aproape si ma simt extraordinar de bine.Cred ca un alcoolic recuperat este cam ceea ce Jean Valjean a reprezentat pentru Politie :lol: .Cind citesc ca si altii au trait aceleasi experiente ca si mine nu pot sa gindesc decit ca oamenii astia inteleg prin ceea ce am trecut si trec si stiu ce vorbesc. Exuberanta mea de acum(sper) sa dureze si este datorita faptului ca am fost mohorit de prea multe ori de betiile perpetue si am fost suparat pentru 3 vieti.Stiti ceva?Acum este pentru prima data cind ma bucur ca imbatrinesc.Nu, nu sunt nebun dar fiecare zi care trece imi mai adauga un picut in drumul nou ales si sper din tot sufletul meu aceasta sa fie inceputul scrierii unui nou capitol din viata mea.Vreau sa dau pagina la ceea ce a fost in trecut si sa scriu de aici inainte.V-am spus, nu sunt sigur, doar SPER ca in fiecare zi sa traiesc viata pe segmente si sa pot sa-mi respect fata de mine insumi rugaciunea de dimineata , pe care cu siguranta toti o stiti.Apropos de ce spunea tudor(Tudor) cu tenisul(felicitari tudor, stiu f bine cine este Maria Alexandru), sa stiti ca eu am fost si sunt un mare iubitor al sportului.Asa si paream in ochii tuturor, viata sanatoasa, sport, dieta si ca sa imi mentin acest standard am hotarit cu inversunare sa nu mai beau vin.Zis si facut.Dupa o sedinta petrecuta la sala sau alergare sau tenis etc, veneam acasa si eram insetat dar niciodata dupa sport nu mi-am calcat promisiunea, nu.Beam zece beri de eram mai dilit decit cu vin, unde mai pui ca eram si dupa efort.Si ii explicam sotiei ce sanatoasa si ce B-uri contine o bere dupa efort(ca celelalte noua , baiat destept fiind, gaseam eu o metoda de salvare ca sa le beau pe ascuns).
In fine, la cit sport am facut ma consideram un campion.Si am fost un campion, adica am fost ca un maratonist care alearga numai ca a fost ca si cum am alergat 30 km in celalalt sens de alergare.Da!Si acum am obosit ca sa mai mint pe altii ca sunt ceea ce par si sa ma mint pe mine.Am ajuns foarte jos in sensul ca daca nu ma opresc, mor dar vreau sa ma ridic si sa continui cursa in sensul alergarii corecte.Va dati seama ca sotia mea nu prea mi-a reprosat dar imi dau seama acum ca ma judeca in sinea ei.Am intrebat-o de ce nu-mi zicea nimic si mi-a raspuns , ca sa nu ma simti jenat a 2-a zi, ca daca mi-ar fi reprosat in acele momente as fi facut un tambalau...Si eu care credeam ca sunt destept si nu se prinde mi-a aratat ca de fiecare data stia, deoarece ma comportam cu totul diferit.Slava Domnului ca nu am fost violent dar citeodata cu vorbe poti lovi pe cineva mai dureros decit daca ai face-o fizic iar eu am si talentul asta.ce mai, sunt plin de calitati!

Tudor, cind vin in Bucuresti din provincie, sa stii ca te invit la o partida de tenis de masa, ca sunt bun si la sportul asta dar cel mai bun am fost la "dus paharul la gura" :lol: .
Va doresc tuturor ceea ce imi doresc si pentru mine si sa aveti o abstinenta senina in continuare!
Iti multumesc ,Doamne!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”