021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde Joy » 16 Feb 2014, 15:53

Moiras(llove :lumanari: ) pentru tine, chiar acum. :ras: :ras: :ras: Ma duc sa aduc cartea de bucate a nevestei :ras: :ras: :ras:

se numeste Pui vinatoresc si eumi-am zis ca probabil trebuie sa vinezi puiul prin curte pina il prinzi :ras: dar sotia mi-a explicat ca este stil vinatoresc deoarece il prepara vinatorii in padure, cind sunt la vinat :ras: :jos-palaria:
Ultima oară modificat 16 Feb 2014, 15:55 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

moira
Veteran
Veteran

Mesajde moira » 16 Feb 2014, 15:54

:ras: ok, te astept ! Plec sa-mi conduc "puil" la gara, citesc cand ma intorc :hug:

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Feb 2014, 16:12

PUI VINATORESC, reteta pentru Moiras with LOVE! :lumanari:

Avem nevoie de:
-Un pui , taiat in bucati asa cum il vom servi portii
- 5 rosii(puse in apa clocotita, le cojim si le taiem cuburele)
-1 ardei verde taiat marunt
-10-15 masline taiate felii(sa fie egal taiate, Moiras :ras: )
- o ceasca cu vin alb sec
- o cana mica cu supa Knorr de pui
-ulei de masline
-3 catei de usturoi pisati sau taiati marunt
-2 foi de dafin
-o lingurita oregano
-sare si piper dupa gust
-patrunjel verde taiat marunt

Intr-o tigaie mare, rumenim bucatile de pui pe o parte si pe alta, in ulei de masline.Luam bucatile si le punem
de-o parte.
In tigaia respectiva,calim ceapa cu usturoiul pisat(8min fix :ras: )pina devin galbene, la foc moderat.Adugam vinul si lasam sa scada putin, apoi supa de pui,rosiilie, ardeiul verde, frunzele de dafin, oregano, sare, piper dupa gust si la urma bucatile de pui.Totul trebuie sa fiarba la foc mic, pina puiul este moale(cam 1 ora)
In final, la ultimile 3 minute , adaugati maslinele. :hug: :jos-palaria: Patrunjelul verde taiat marunt, deasupra.

Eu am servit puiul astfel gatit cu macaroane sau cum se numesc astea :ras: :ras: Nu glumesc si se pun macaroanele in farfurie si puiul cu sos astfel gatit astfel desupra, peste care se rade putin parmezan si este fenomenal. :smecher:
Pofta mare si daca sunt intrebari, raspund cu drag. :hug:

Love,
ilyuta :lumanari:
index.jpg

:ras: :ras: :ras: :hug:

Jorj_76
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 17,01,2014
Zile de abstinență:

Mesajde Jorj_76 » 16 Feb 2014, 17:19

Ilyuta, voiam sa te intreb: Se poate si fara vin? :ranjet: Ca sa stiu daca sa ma mai apuc :ras: :ras:

Auzi, ca sa vezi cum ne invatzam sa citim aiurea si cum nu ma duce capul decat la prostii, cand ai scris "usturoi pisat" iti imaginezi ce traznaie mi-a trecut prin cap... Si 8 minute fix!! :ras: :ras: De unde naiba :ras: :ras: :ras:

Iarta-ma de divagatie! Acu, lasand traznaile la o parte, sa stii ca imi place cum arata in poza si cred ca o sa fac si eu saptamana care vine. Ca acusi vine postul si trebuie facut lasatul de sec la carne asa cum se cuvine! :ranjet:

Duminica frumoasa Ilyuta :hug: :impreuna:

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 16 Feb 2014, 17:33

Super..arata bine si suna interesant.
- Doar ca eu nu folosesc Knorr de ceva ani. Mi se pare un ingredient mai putin sanatos.
- masline .. tare..stiu ca si rata se face cu masline bine

Neaparat o sa incerc patrunjel..nu am pus niciodata la pui copt

PS: O sa va dau si eu reteta mea de pui cand fac data viitoare
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

freedom
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde freedom » 16 Feb 2014, 18:02

ilie scrie:se numeste Pui vinatoresc si eumi-am zis ca probabil trebuie sa vinezi puiul prin curte pina il prinzi :ras: dar sotia mi-a explicat ca este stil vinatoresc deoarece il prepara vinatorii in padure, cind sunt la vinat :ras: :jos-palaria:

Iliuta draga, eu am mai auzit ca pescarii ghinionisti cumpara peste de la supermarket in drum spre casa,
dar de vanatori care sa mearga la padure cu puiu-n ranitza, asta n-am mai auzit. :ras: Plus ca le-ar trebui shubler ca sa taie maslinele felii egale si un timer ca sa fiarba sosul fix 8 minute...pfff, deja e un laborator intreg !

Mi-am amintit un banc cu Ion si Gheo care au mers la vanat si au inceput distractia cu o sticla de palinca, dupa care pe la o vreme au vazut pe cer un deltaplan...
-Tulai, da'ce pasare-i aia?
-Io nu stiu, da'hai s-o doboram si sa vedem.
trag si trag si deltaplanul merge mai departe pe cer...
-No mai, ai nimerit-o?
-Pasarea nu, dar macar i-o dat drumu' la om ... :ranjet:

Mai am o singura nelamurire: ca sa gatesc puiul cu masline, imi trebuie permis port-arma si un trepied cu ceaun in mijlocul livingului? sau daca fac rost de o palarie de Robin Hood, cu pana din coada fazanului, pot si pe aragaz si in baza legitimatiei de la biblioteca? :ras:
Acuma...radem si glumim...dar mi-ai facut o pofta cu puiul acela, incat maine am sa vanez si eu unul, la magazinul de langa casa :ranjet: .
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 16 Feb 2014, 18:09

Ilyuta ...desi am gatit pui astazi...nu ii vanatoresc si nu arata asa de bine ca cel din ilustrata...deja inghit ...a pofta!Delicios!!Maine nu mai gatesc...nici sa ma bati...dar marti...vedem!Te pup.Multam de reteta !
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Feb 2014, 22:05

O fi fost "Pui de urs vinatoresc" si o-i fi tradus eu rau :ras: :ras: :ras: :ras:
In orice caz, frumoasa si desteapta Free, ca sa-ti raspund la toate intebarile, pui cele trebuincioase la tescherea gata pregatite , ca si cum ar merge vinatorul pa pic-nik :ras: :ras: :ras: :ras: :ras:

moira
Veteran
Veteran

Mesajde moira » 16 Feb 2014, 22:26

ilyie, te imbratisez si iti multumesc, Acum listez reteta sa i-o aplic sotului meu ( eu nu pot taia egal masilnele,te iubesc !)

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,06,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 16 Feb 2014, 23:08

:salutare: Ce pofta mi-ai facut Ilyuta!Maine vanez puiul si-l pregatesc asa cum zici dupa reteta. :ras: O saptamana binecuvantata! :hug:

Înapoi la “POVESTEA MEA”