021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

ilyuta
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde ilyuta » 09 Aug 2014, 01:56

Buna dimineata tuturor! :zambetoi:
Ieri, in drum spre lucru, vorbeam la telefon cu draga mea prietena Relus, si-i povesteam cum rabda sotia mea sa ma uit la tv la orice imi place mie, numai sa ne uitam impreuna. :surprins: Ea are cu totul alte gusturi si eu nu ma uit in ruptul capului la ce vrea sa se uite ea . :lol: Bine ca ne intelegem si face ce vreau eu. :lol:
Deci, mie imi ploace printre altele, un canal in care sunt povesti de viata adevarate si totdeauna sunt cu un final dramatic. :plans: In episodul urmarit de mine, era vorba despre o frumoasa familie foarte bine situata, cu doi fii care promiteau sa le calce pe urme parintilor.In una din seri, au iesit in oras sa celebreze graduarea fiului celui mai mic , din facultate, moment in care parintii i-au facut cadou si un ceas costisitor si totul parea perfect.La intoarcerea acasa,fiul cel mic care tocumai intrase in casa, a auzit impuscaturi afara si mergind la masina sa vada ce s-a intimplat, mama, tata si fratele cel mare erau impuscati iar la sosirea Ploitiei, au constat ca intre timp fusese ranit si fiul cel mic in umar iar tatal a fost dus de urgenta la spital si a supravietuit.
Dupa lungi anchete ,cind cei doi si-au revenit total, s-a constat ca fiul cel mic, care a fost sarbatoritul in acea seara, a aranjat cu doi colegi studenti sa-i ucida familia, deoarecde el nu graduase ci era inca in facultate si nu vroia ca sa se afle precum si pentru bani, multi bani.A fost si el ranit putin, de forma, pentru a nu da de banuit.
A fost de neimaginat, sa-l vad pe tatal acelui tinar criminal, cum cu un calm si o blindete rar intilnite, spunea ca este copilul lui si desi a facut ceea ce a facut, el l-a iertat si-l iubeste la fel ca intotdeauna.In instanta, unde a fost audaiat, a pledat sa-i pentru fiul lui sa nu fie pedepsit atit de aspru.Am uitat sa va spun, ca tatal era un adevarat crestin care mergea regulat la biserica.
Eu bineinteles ca nu sunt de acord cu ceea ce a facut tinarul dar atitudinea tatalui mi s-a parut de-a dreptul a unui sfint.Toata viata lui a fost distrusa si cu toate acestea A IERTAT. :cuminte:
Nu este acesta un exemplu care sa ne inspire pe toti?Zic si eu.
Va imbratisez cu drag si va doresc o zi minunata si bineinteles, abstinenta.
iliuta :hug:

10583932_862797303731203_7762066461524183048_n.png
Nume anterior: ilyuta

catatl
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 06'04,2015
Zile de abstinență:

Mesajde catatl » 09 Aug 2014, 06:30

Iliutza frumos ai scris.Il inteleg pe sotu tau.Daca nu te ar lasa la tv ar trebui sa te asculte vorbind.Pardon monologand! :ras: :ras: Ti pup.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 09 Aug 2014, 16:37

'Neata!
Ar vrea ea sotia mea sa vorbesc atit cu ea, cit vorbesc cu voi, dar n-are ea privilegiul asta. :lol:
Catatl, am constatat din experienta mea ca cei care au umor, reusesc mai repede in absinenta si vorbesc in ceea ce ma priveste. 😉

Emilia ai un semns de umor grozav! :jos-palaria: M-ai facut sa rid cu pofta , "ca nu trebuie sa mai inveti engleza acum" :lol:
Tine aproape si tot din experienta si din invatamintele de pe forum, am invatat ca nu trebuie sa luam toate lucrurile in serios tot timpul, deoarece nu-i bine.Eu asta fac eu si-mi prieste. :jos-palaria:
O zi frumoasa tuturor , in continuare! :zambetoi:

catatl
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde catatl » 09 Aug 2014, 17:01

Sper ca nu te am supatat da sa stii ca nu am am spus in viata mea unui barbat ti iubesc cat ti am spus tie. :hug:

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 09 Aug 2014, 17:08

Esto ok, Catatl? :lol: Cum sa ma superi tu pe mine si daca ai vrea nu ai putea. :lol:
Sunt persoane aici , pe care sub nici-o forma, indiferent ce ar face, nu ma pot supara deoarece va simt cum sunteti. Tu esti una dintre ele si stiu ca nu rizi de mine ci ridem impreuna, asa cum fac si eu, dragul meu Catatl. :hug: Stai linistit si nu tre' sa mergi pe virfuri cu mine :lol: Este ca si cum m-as supara pe Danisor , ceea ce este imposibil. 😉 Veseli si 'in stol" totul este mai usor. :cuminte:
Va pup cu drag pe amindoi.

1978764_862797773731156_6394409922684170029_n.png

catatl
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde catatl » 10 Aug 2014, 07:53

Imi pare rau ca nu am vorbit aseara da am avut ceva treaba. :hug:

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 10 Aug 2014, 09:55

Salutare frate Ilyuta,

esti bine, totul e ok?

aici la capitala, e cam cald, insa ma descurc...

O zi placuta,
US 24 h

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 10 Aug 2014, 14:54

Hei, Bobocel USA Sica, imi era dor de tine si te-am adus cu gindul aici. :lol: Ma intrebam ce faci si cum esti si am pregatit nr.-ul de telefon sa te sun, lucru pe care il voi face. 😉
Eu sunt asa cum ma stiu si mai nou lucrez la echilibru. :lol: Nu emotional, ci pe sirma :lol:
Astept sa-mi spui ce mai face mititelul familiei ,deoarece odata cu el , creste si abstinenta ta si bineinteles nu numai de asta. :zambetoi: :cuminte:
Te imbratisez cu mult drag si te pup.
Your big bro',

10246817_718947964793170_196822337124481679_n.jpg

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 10 Aug 2014, 20:50

Buna , tuturor si as fi vrut sa va povestesc sluiujba de la biesrica mea mai tirziu, ca sa va treziti cu ea miine dimineata dar nu am rabdare, normal. :lol: Dupa cum stiti, v-am luat si pe voi in gind cu mine.
Astazi, Parintele ne-a transmis mesajul Domnului prin foarte frumoase si sugestive exemple, cum ar fi:cum ne-am simti , daca intorsi acasa, ne-am gasi copilul jucindu-se in gradina, cu cel mai bun servici de portelan chinezec din casa?Sau cum ne-am simti, daca supa ar fi servita in cesti de cafea la un restaurant?Sau cum ne-am simti, daca am minca inghetata din cupa sfinta din care ni se da Sfinta Impartasanie?Desigur ca nu sunt legi scrise dar sunt sunte norme dupa care traim, plus ca trebuie sa respectam legile sacre, in lumea in care traim. :cuminte: Dumnezeu ne-a facut pe fiecare in imaginea SA, si in fiecare dintre noi este un templu sacru iar spiritul Lui este in fiecare dintre noi,in fiecare fiinta umana de pe acest pamint, pe care este imperios sa-l respectam si in altii.Toti suntem templul lui Dumnezeu si Dumnezeu traieste in fiecare dintre noi.Daca cineva va distruge acest templu il va distruge si pe EL iar Dumnezeu nu va permite asta.
Nu in ultimul rind, parintele ne-a spus ca aici suntem cei mai priceputi in planuri financiare, planuri de sanatate, planuri de pensionare etc. dar citi dintre noi ne gindim la planurile spirituale viitore?Cit suntem dispusi sa lucram si sa crestem in plan spiritual?Eu unul incerc sa lucrez zi de zi la asta si planurile mele toate, sunt legate de el iar ceea ce fac si ma rog zilnic, este ca Dumnezeu sa ma GHIDEZE in fiecare zi in viata. :cuminte: In alte cuvinte, dupa parerea mea, Dumnezeu ne da tuturor "cartile" cu care trebuie sa jucam in viata dar depinde de noi daca alegem sa le jucam sau algem altceva...
Va imbratisez pe toti cu mult drag si iubire si va doresc tot ceea ce-mi doresc si pentru mine. :cuminte:
O saptamina minunata tuturor! :jos-palaria:

1797485_720906777930622_4848386518259265027_n.jpg

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 11 Aug 2014, 02:34

Clarificare pentru Danisoru, la slujba de la biserica mea,povestita de mine anterior.
Mi-a spus Danisor, ce ce am eu cu el , daca vrea sa-l lase pe copil sa se joace cu serviciul chinezesc in fundul gradinii, pentru ca nu a inteles ideeea. :lol:
Pai ideea era mai Danisor, ca serviciul chinezesc valora cit cinci salarii de-ale mele din trecut si normal ca m-ar fi suparat sa-l gesesc pe copil facind asta cu un lucru atit de valoros.Nu crezi? :surprins:
Apoi sa mi se puna supa la restaurant in ceasca de cafea, m-ar fi suparat si asta si m-as fi simtit ca barza careia i se pune mincare-n sticla :ranjet:
De mincat inghetata din vasul sfint de unde luam Sfinta Impartasanie nici nu mai vorbesc deoarece este ca si cum ai pingari ceva sacru. :plans:
Exemplele erau date la intimplare, ca sa intelegem si mai bine cum trebuie sa fim si sa ne comportam in viata de zi cu zi, fata de aproapele nostru, adica fiecare dintre noi fiind o icoana sfinta, dupa chipul si asemanarea Domnului iar noi, trebuie sa traim ca frati si surori in iubire si respect, asa cum traim noi doi de exemplu. :zambetoi: Acum ai inteles, Danisor? :hug:Nu sunt legi scrise dar trebuie sa traim cum se cuvine. :cuminte:

PS In alta ordine de idei, Danisor, tu care esti din Cluj sa nu tii cu CFR Cluj?haha Pai daca nu voi ,cine sa tine cu ei,eu?haha Eu tin toate echipele din orasul meu (indiferent de sport) si sunt mindru de ele.haha

10511198_862796970397903_4422751445699794861_n.png

Înapoi la “POVESTEA MEA”