021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde sica0723 » 20 Mai 2017, 19:23

salutare Ilie!
US 24 h

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Mai 2017, 08:32

Ciao Iliuta ,mio big bro ,
Nu stiu de ce tot voiam sa iti dedic fotografia asta ,aici ,pentru tine , dar acum ca te-a salutat fratele Sica , mi-am adus aminte sa ti-o ...atasez 😊
Acum mi-a venit si raspunsul , poate pentru ca tu stii italiana , asa ca fac si traducerea pentru ceilalti prieteni :
,, Vei merge si vei cade, te vei ridica , intotdeauna , in modul tau !"

Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Mai 2017, 16:50

Grazie, Colisor amore lei, fratiorul meu mai mic!M-ai atins la inimioara si DA, asa este, superb mesajul in care eu ma regasesc
total...😗😉

Am citit ce-ai scris cu ochii umezi Dorut si mai postez odata la mine ca atunci cind sunt suparat, sa recitesc...si sunt suparat
des, Danisor stie..😂😂😂
Iti raspund cu discoteca mai tirziu pt ca eu am niste amintiri...😂😂😂😗

"Ai acel "quelque-chose" special Iliuta. Esti sarea si piperul acestui Forum, o delicatesa rara pentru toti cei care te citesc. Debordezi mai ales de sinceritate, iar asta mie imi deschide parca si mai mult inima. Ei bine, se poate si cu sinceritate si cu farmec cat cuprinde. Am senzatia ca toti prietenii tai chiar te iubesc cu adevarat Iliuta."

Multumesc mult pentru melodie...😗😉

MULTUMESC TUTUROR pentru abstinenta mea!😘😘😘😘😘😘
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 23 Mai 2017, 02:09

Salutare Ilyuta,

Sunt ok; am lipsit de acasa...

;)
US 24 h

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Mai 2017, 00:51

Buna tuturor si nu credeam ca am sa invat vreodata sa accept disparitia cuiva drag...😭😩

Draga Liviu, ce nesansa pe fratele meu , ca nu a cerut si el ajutorul ca si tine, pentru a-si salva viata!Scriu cu lacrimi in ochi
deoarece s-a stins din viata acum citeva ore, alcoolul contribuind enorm la asta.😭😭😭😭
Nu, nu sunt timpit, ca sa te sperii ci vreau sa vezi unde se ajunge daca continui sa bei crezindu-te nemuritor....😩😩😩😩

Odihneste-te in pace, frate drag!Stiu ca m-ai iubit enorm...😭😭😭😭😭😭😭😭

Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 25 Mai 2017, 06:26

Nu exista cuvinte care sa-ti poata alina durerea si tristetea prin care treci Iliuta. Nu as fi banuit o asa veste, mai ales dupa ce stiam ca este mai bine. Noi oamenii avem multe cruci de dus, asa cum imi scriai ieri, dar parca prea multe uneori.. Inima ta desi plange, nu-l va uita niciodata. Doamne, odihneste-l in pace!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 25 Mai 2017, 10:22

Sincerele mele condoleante, Ilie. Nu stiu ce sa iti scriu, dar stiu ca ma voi gandi toata ziua la tine. Sper sa treci cu bine si peste asta.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 25 Mai 2017, 10:27

Condoleanta Ilie pentru fratele tau, dar daca el nu a vrut sa se ajute.. Tu n-ai nici o vina.
Te imbratisez, Maria.

Nalina
Boboc
Boboc

Mesajde Nalina » 25 Mai 2017, 11:00

Imi pare rau pentru fratele tau, sincere condoleante !
Asa cum bine spune motto-ul tau, viata este suma alegerilor facute. Suntem propriii nostri ghizi pe drumul vietii.
Nu te invinovati tu pentru alegerile lui. Daca am avea putere sa patrundem in mintea cuiva sa-i schimbam gandirea si implicit soarta, ar fi alta poveste. Desi..nici atunci.. nu cred ne-ar fi dat sa traim pentru altii.

Am cunoscut in urma cu cativa ani doi frati. Copii de alcolici .
Bunicii lor alcolici, bunicul mort de ciroza, bunica in viata, cu tuiculita in loc de paharul de apa de dupa masa de dimineata, pranz si seara.
Parintii lor alcoolici, tatal mort la 45 de ani de ciroza, mama in viata, alimentandu-si alcoolismul cu ce gasea la indemana, dimineata inainte de munca si seara dupa munca.
Copiii.. cel mare 30 de ani. Bautor de la 15 ani. Dupa alternarea catorva internari intre spitalul voila si spitalul floreasca s-a stins in iarna lui 2016 la cateva zile dupa ce a implinit 30 de ani.
Cel mic.. 27 de ani. El a muncit de mic si a incercat sa nu o ia pe calea asta dar fara prea mare vointa. E condus incet si sigur de alcool si inclusiv de iarba pe aceeasi panta.
Am putea spune ca daca bunicii ar fi facut alte alegeri, parintii la randul lor si ei s-ar fi gandit de doua ori daca asta e bine de facut si copiii nu ar fi ajuns in situatia asta. De fapt si de drept , fiecare e responsabil pentru cum alege sa isi traiasca si sa isi bucure viata.
Imi cer scuze ca postez aici, poate ar fi trebuit la mine in postare dar..poate te imbarbateaza sa stii ca in esenta nu esti responsabil pentru alegerile facute de fratele tau.
Iti doresc multa liniste, putere si impacare ! Si el.. poate s-a dus undeva unde este linistit si impacat!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Mai 2017, 13:49

Va multumesc din suflet pentru suport, Dorut, Cata, Maria, Nalina , celor cu care am vb la telefon si celor care mi-ati scris in
privat, dragii mei prieteni, va simt pe toti aproape.

Da Nalina, fara a judeca pe nimeni, ALEGERILE sunt ale noastre ...Eu am invatat sa gindesc cum trebuie, desi nu aplic de fiecare data, pe acest Forum de la prietenii mei .NIMENI nu te poate ajuta daca nu esti dispus sa o faci si tu si m-am agatat de sansa mea ca inecatul care se scufunda...

Repet, nu credeam vreodata ca pot invata a accepta disparitia unei fiinte foarte dragiii...Din pacate trebuie...

Va imbratisez pe toti cu mult drag si infinita recunostinta!

Înapoi la “POVESTEA MEA”