021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Adorable »

Ilie esti foarte nostim si plin de energie in ultimul timp.Daca la inceput spuneai ca nu prea te pricepi la vorbe eu observ contrariul.E bine ca ti sa dezlegat limba(sau mainile) si ai foarte multe lucruri de oferit prin povestile si sfaturile tale.Am observat ca si tu ai avut probleme cu trimiterea mesajelor asa ca imi permit sa rog pe moderatori sau cine se ocupa de partea asta tehnica,nu stiu ca sunt pe dinafara la de astea,sa incerce sa imbunatateasca chiestia cu mesajele.Eu am observat ca daca scriu un mesaj mai lung si de multe ori iau o pauza de citeva minute sa ma gindesc ce sa mai scriu spre exemplu sau tre sa vad de cel mic,degeaba continui sa il scriu apoi pentru ca apasind Trimite scrie ca nu sunt logata desi eu eram.Mi se pare ca e o limita de timp sau nu stiu prea bine cum functioneaza dar e foarte frustrant sa scri un mesaj mai lung ca apoi sa vezi ca ai muncit degeaba.Sper sa se gaseasca o solutie la problema asta ne-ar fi de mare ajutor!Multumesc in avans!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de asido1973 »

Buna alexuta . Singura restrictie pe forum , este ca mesajul sa nu aiba mai mult de 6000 de caractere, in rest , chestia cu : "nu esti logat" , poate fi si de la reteaua de net , adica sa pice si sa se intrerupa legatura. Se mai intampla tot asa , sa pierzi mesajul , dar tot din vina noastra , apasand fara sa vrem pe vreo tasta... In rest , nu vad alte probleme , si am scris si eu...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
coco
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 03 Mar 2012, 23:34

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de coco »

multumesc ilie si tuturor pentru gindurile bune.
acest forum este minunat, un dar de la Dzeu cind aveam mai multa nevoie.
azi e a 6 zi.
va doresc tot binele din lume. Pe miine!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Salut ILIE !

ALEXA are dreptate cind scrie :
Ilie esti foarte nostim si plin de energie in ultimul timp.Daca la inceput spuneai ca nu prea te pricepi la vorbe eu observ contrariul.E bine ca ti sa dezlegat limba(sau mainile) si ai foarte multe lucruri de oferit prin povestile si sfaturile tale.


Ma bucur ca te cunosc si ca ne faci bine cu povestile tale adevarate pline de farmec si intelepciune .

Cit despre tenisul de masa eu conformatia potrivita ,mic cu fundul mare :lol: si jos si iute la miscari insa pentru tenisul cu piciorul sint bine doar ca si copil de mingi :lol: pentru ca nici arbitru nu pot fi pentru ca fileul este mai inalt ca mine :lol: si cind spun asta ma refer la fileul de tenis cu piciorul nu de volei :lol: pentru ca la volei trec pe dedesubt. :lol:
Cind jucam tenis cu piciorul avemmereu capul spar cnd jucam la fileu si nu pentru ca era mingea tare si in colturi ci pentru ca atunci cind ridicam picorul la feleu se ridica si celallat picior dupa care urma o cazatura de se zguduia terenul .Asa ce de obicei eram cel mai bun jucator, dar de rezerva , :lol: PEMANENTA .

Va urez sa aveti un sfarsit de saptamana placut sau cum se spune intr-o english aproximativ :"have a nice week-end !" :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de asido1973 »

Felicitari ilie!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,ILIE !

DA .Ilie ,cerul este albastru decind l-a vopsit DumneZeu numai ca atunci cind renastem in abstinenta iesind din beciul intunecat unde ne bagase bautul compulsiv vedem sau ne reamintim de culoarea cerului, de verdele pomilor si cintatul pasarilor caci pana atunci ALCOOLUL NE BLOCASE MINTILE.

Felicitari pentru ce le doua luni de abstinenta si iti urez ca sa ai o abstinenta senina si definitiva .

SA AI O ZI LUMINOASA SI GROAZAV DE BUNA !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Gladiator73 »

Bine punctat Tudore!Cerul albastru,stelele stralucitoare,cantecul pasarelelor,verdele pomilor,frumusetea femeilor,rasul copiilor,toate au fost langa noi,sub ochii nostri practic.Numai ca ochii ne erau acoperiti cu spectrul fumuriu inchis al alcoolului.Un alcoolic recuperat se bucura infinit mai mult de toate aceste,pana la urma,minuni ale Domnului,decat oricine,pentru ca nu le-a vazut pana acum.Eterna innoire a creatiei il acapareaza si stie sa aprecieze asta.Asta simte Ilie,asta simti si tu de multa vreme.Frumos!!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de asido1973 »

Salut ilie. Multumesc ca citesti postarile mele , multumesc ca scrii pe acest forum , si ncici nu stii cat de bine imi fac postarile tale. Asa cum am spus , mai devreme , in viata asta de alcoolic abstinent trebuie sa o luam incet , pas cu pas , ca sa avem o reusita sigura si frumoasa, in caz contrar , ori obosim , ori ii tampim repede pe cei de langa noi , si nu am rezolvat nimic.

"Dupa cum se poate vedea , a fost primul meu mesaj pe acest forum , a fost pentru prima data , cand nu-mi mai placea bautura . Atunci cand scriam acest prim mesaj , din 22 sep 2009 , trecusera cele 107 zile de abstinenta . Inca imi era teama , si chiar ma intrebam daca de data asta o sa reusesc . Dar iata , ca astazi cand va scriu , este 22 august 2011 , si am ramas abstinent . Acum nu-mi mai este teama , pentru ca nu mai lupt cu alcoolul . Acum sunt linistit si viata mea e cu totul alta . Atunci cand scriam acest prim mesaj , eram inca intr-o perioada cand mai aveam de platit , datorita alcoolului . Nu mai aveam permis , apoi urma perioada de detentie , datorita tot alcoolului . Astazi cand scriu , 22 aug 2011 , la un an si 11 luni de abstinenta , pot spune ca totul e altfel . Cel mai important , este ca sunt acum TATA si SOT , si asta cred ca imi este de ajuns . Nu mai spun , ca si pe alte planuri , lucrurile merg bine . Pe 18 aug , am reusit sa obtin permisul de sofer profesionist , luand din prima toate cele 3 categorii , B , C , CE . Pentru mine a insemnat foarte mult , faptul ca Dumnezeu m-a lasat intreg si la minte . Erau serii la examene cand din 30 , luau doar 5,6 , si ei nu veneau dupa o perioada de lupta cu alcoolul . Apoi , Dumnezeu mi-a dat sanatate si asta este foarte important . Ma bucur de fiecare zi , traita in abstinenta senina , alaturi de fete si sotie . Sunt bine , cu serviciul , nu am cuvinte , si de asemeni multumesc lui Dumnezeu , pot trai cu familia mai mult decat decent .
Va spun toate astea , ca sa va incurajez si sa va dau motive sa traiti in abstinenta . Viata traita in abstinenta , nu aduce decat bucurie , pace si liniste . Viata traita in abstinenta , nu are pret , cu nimica nu se poate cumpara . Doar trebuie sa dai o placere , pe alta . Eu am dat placerea de a bea , pe placerea de a nu-mi mai place sa beau . Ca maine , vor trece 2 ani ..."
Acum au trecut doi ani si...
"
Am citat aceast postare , ca sa intelegi , ca , am realizat din nou , multe , dar incet , pas cu pas . datorita alcoolului , ilie , noi am pierdut multe , si asta in ani... Cand ne revenim , am vrea sa avem din nou tot , dar imediat . Nu este asa , totul vom avea din nou , dar cu rabdare , incet. Si apoi , mai ilie , ce ne mai trebuie noua altceva , daca nici astazi nu am baut? Ce e cel mai importanr pentru noi , astazi? Sa nu bem si sa traim. Restul , daca Dumnezeu , Dragutul , ne da zile si sanatate , le-om scoate la capat noi pe toate. Maine dimineata , cand ne vom trezi , ne vom gandi , ca nu bem maine, si apoi restul vedem ce-o fi.
Succesc ilie , si fii tare. De mine de-acum nu mai scapi. Cu tot respectul , pentru ca si acum cand citesti , esti treaz , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Liniștea interioară autentică
Imagine
“Să spunem că cineva incearcă să te insulte. Dacă îți poți păstra liniștea interioară, el nu va reuși. Orice ar spune, nu te simți insultat. Atât timp cât tu nu accepți insulta, încercarea lui de a te jigni va da greș. În final, el va fi cel care se va simți ofensat. Să vă spun o glumă:
Un psihanalist se plimba într-o dimineață cu prietenul său. Un pacient al medicului, cam nebun, a venit alergând și l-a lovit cu putere în spate. Psihanalistul s-a clătinat și a căzut la pământ, în timp ce omul se depărta alergând mai departe. După ce și-a mai revenit, medicul și-a continuat liniștit plimbarea. Șocat, prietenul său l-a întrebat:
- Nu ai de gând să faci nimic? Omul acela e nebun. Trebuie neapărat să faci ceva!
- Asta-i problema lui, nu a mea, i-a răspuns psihanalistul.
Avea dreptate. Era ca și cum ar fi spus: „Faptul că m-a lovit este problema lui, nu a mea. De ce să-mi pierd liniștea?“

Dacă altcineva este furios, este problema lui; dacă te insultă, este problema lui, nu a ta. Dacă te afli într-o stare de liniște interioară autentică, nimic din exterior nu te poate tulbura. Voi nu vă aflați nicio clipă într-o astfel de stare; de aceea, vă folosiți de orice pretext pentru a vă ieși din minți. De fapt, fierbeați și înainte în interior, dar nu aveați încă un motiv să explodați.
Sosan spune: Dacă mintea rămâne netulburată… Și nu poate rămâne netulburată decât dacă se racordează la Sursă… nimic nu o mai poate ofensa, și când nimic nu o mai poate tulbura, lumea exterioară încetează să mai existe în forma ei veche. Odată cu atitudinea interioară, se schimbă și calitatea ființei.

Dacă altcineva reușește să te insulte, înseamnă că ești dispus să te lași insultat. Dacă nu te simți insultat, niciun gest exterior nu ți se va părea o insultă. Cum ar putea fi gestul o insultă dacă tu nu te simți insultat? Dacă cineva este furios, nu îi poți percepe furia decât dacă aceasta te tulbură. Dacă nu te tulbură, nu o vei percepe ca atare. Calitatea se schimbă odată cu interpretarea, căci tu ești diferit. Dacă cineva te urăște, nu poți percepe ura decât dacă aceasta te tulbură. Dacă nu te tulbură în niciun fel, cum ai putea-o numi ură? Vei percepe vibrația, dar nu o vei numi ură, căci vechea minte a dispărut, așa că vechile nume nu se mai potrivesc.

În loc să te simți afectat, vei simți mai degrabă că îți pare rău de el, că îl compătimești. Te vei gândi: ”Ce s-a întâmplat cu acest om? Cât de mult trebuie să sufere, dacă se comportă în acest fel, și cât de inutil mi se pare totul!” Îl poți chiar ajuta să iasă din această stare, știind că atunci când se înfurie, omul își otrăvește propriul corp. Într-un fel este un om bolnav. De aceea, vei simți nevoia să îl ajuți să iasă din această stare. Atunci când cineva este bolnav de cancer, nu simți nevoia să te cerți cu el. Mai degrabă îl ajuți, îl duci la spital…

În viziunea lui Buddha, a unui om ca Sosan, mintea omului furios este bolnavă de cancer. De aceea, el simte nevoia să îl ajute; simte o stare de compasiune față de acesta. Dacă această lume ar deveni ceva mai iluminată, nimeni nu s-ar mai putea înfuria fără ca familia și prietenii să îl ducă imediat la spital. Oamenii furioși au nevoie de medic. Este inutil să le ripostezi și să te înfurii la rândul tău. Este o prostie, căci acești oameni sunt deja bolnavi; cum poți să continui să îi lovești, în loc să-i ajuți?

Noi manifestăm compasiune doar în fața bolilor fizice, nu și în fața celor mentale. Atunci când cineva este bolnav din punct de vedere fizic, noi nu ne simțim ofensați, orice ne-ar zice. [...]

Dacă nu te simți tulburat, totul se schimbă, căci întreaga ta atitudine este alta. Ești un om diferit, iar acest lucru este suficient pentru ca întreaga lume să se schimbe. Ea încetează să mai existe în vechea ei ipostază.
Când în minte nu mai apar gânduri care discriminează, vechea minte încetează să mai existe. Discriminarea între bine și rău, între preferințe și antipatii, este însuși fundamentul minții. Atunci când discriminarea dispare, mintea cade într-un abis, iar omul ajunge la sursă. Ființa ajunge la sursa ei și descoperă întreaga semnificație a vieții, binecuvântarea, extazul. Destul pentru astăzi…”
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sperante

Mesaj de Relus »

Incerc sa nu te sperii,eu am 15 luni de abstinenta si imi este teama in permanenta de alcool,tentatia poate sa apara oricand.Cand ma coplesesc grijile,necazurile,primul gest pe care il fac este "sfanta cruce" ,ma rog sa ma ajute Dumnezeu sa nu apelez iar la dusmanul meu.abia dupa aceea ma rog sa ma ajute sa trec si peste problemele care apar .Nu vreu sa ma vaiet dar,Tudor stie foarte multe despre mine,aproape zi de zi in aceasta perioada eu trec prin cate o incercare,cred ca cel rau imi duce dorul :twisted:
Cu vointa si cu multa incredere in Dumnezeu iti vei putea gasi linustea si pacea sufleteasca,ai rabdare si vor veni si zile calme si vei simti mult mai usor starea de abstinenta,pasi mici si cu Dumnezeu inainte.
Încuiat