021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

:lol: :lol:

Ati si uitat de cind nu ti mai ras asa mult .Noroc cu ILIE de la primarie :lol: si ca l-ati luat in bascalie pe TATAIE.


Mai Mihai ce facei tu in 1980 ? :lol: Cind Tataie fiind racan in Bacau facea armata iar capitanul in loc de Soldati ne zicea papusoi CIND NORMAL ERA SA SPUNA PORUM SAU CUCURUZ Am mancat curechi in loc de varza si barabule in loc de cartofi iar harbuz am mancat ca pepene in in Insula Mare a Brailei unde am cules papusoi pana pe 13 dec 1981 cind JARUZELSKI declarat ca intra in functiune in Polonia LEGEA MARTIALA si astfel am scapat de adunat porumbul in noaptea de revelion . :lol:


Proco nu s-au plimbat toti moldovenii cu telegondola in PIATRA cit s-au plimbat bucurestenii !
Mai am poze cat sa blochez forumul ! Asa ca nu va mai luati de mine ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Relus »

Dupa cum bine stiti fara "EVA nu se poate,asa ca eu ,voi incerca sa tin isonul,poate am sa "gasesc putin umor si eu" si am sa va fac sa zimbiti (cel putin) la PROCO al nostru sa stiti ca si eu am ras(si s-a mirat sotul meu).
Dupa tata(si toti ai lui)sunt moldoveanca,dupa mama(braileanca) si dupa sotul(petrolis) si am locuit(cate putin) in toate zonele tarii.
Abstinenta mea de 15 luni,faptul ca sunt "mamaie"(scuza-ti modestia: tanara inca) am fost acceptata si reintegrata si in zona ardealului(aici locuiesc fiu,nora si cei doi nepotei)-asa ca dragii mei prietenii si daca nu ma acceptati in grupul vostru de moldoveni ,eu tot imi gasesc un locsor undeva in frumoasa noastra tarisora.
Ilie,nu ti face probleme in privinta varstei,daca tu te simti tanar si....! poti :oops: (sa te simti tanar) asta este cum te simti tu(dar si cum te percep altii).
Vorbesti de dans(doamne cat am putut dansa in aceasta viata,eram sarea si piperul(la chefuri beam doar atat cat sa-mi dau drumul la tocuri,acasa era altceva) si dansam ,si cantam,ce viata. Acum fara ( regrete l ) am fost la cateva agape si am incercat sa dansez(am descoperit cu stupoare ca uitasem piciorele acasa) pina am sa invat iarasi sa dansez(lubrefiant find "APA' exersez in casa.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Salutare, tuturor ! Salutare ILIE ! :D

Acum ca am facut cunstiinta propun ca pina la intilnirea de la Piatra Neamt sau si oriunde in alta parte sa mai scriem despre ce ne ajuta sa ne mentinem abstienenti .

Motivatia celor care au copii mie mi se pare bune dar la mine nu a functionat pentru ca eram prea egosit sa imi pese de ei ,de aotie ,de parinti ,frati.Frica de moarte nu m-a oprit .Am continuat sa beau si dupa ce doctora m-a avertizat foarte serios si mi-a descris cum am sa mor si din ce cauza . Despre ce si cum m-am oprit am sa scriu azi la Salut ,sint Tudor.

Pina atunci putetI viziona un filmulet despre IASI al carui link in postez aici la rugamintea lui ILIE:

Te salut, Iasi : http://www.youtube.com/watch?v=TlpVTFWzYfs

Ilie ,la IASI nu am fost inca dar ii spun lui Dumnezeu ca vreau sa merg si daca este in planurile lui LUI imi cumpar si bilet la tren :lol:

Sa ne citim numai de bine !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de Tavi »

Ilie esti fenomenal , stau la masa intr un moll din Bucuresti , baiatul meu patineaza si este foarte ofensat de atitudinea mea , crede ca rasul meu are vreo legatura cu modul lui de a patina , ce sa ma fac ? cum sa i explic ca un nene aproape si a spart timpanu' ascultand de 100 de ori aceeasi melodie ?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Salut ILIE !

Acum mi-am dat seama ,ILIE de ce tipam unul la altul cind vorbim la telefon . :lol: :lol: de aud toti vecinii din blocul meu jumatate din coversatia noastra :lol:
Pai si eu sint "fisurat "la urechea dreapta :lol: ,Sigur va spune" ochi albastri " PROCO "
"HODOROGUL este intr-o ureche" :lol:
Ilie nu te supara ca dau din casa,Cam asa decurge o conversatie de a noastra :

"- Alo ,Tudor ...asculta...asculta .asculta..." :lol: nesigur daca l-am auzit bine sau nu el ma intreaba fara sa stie ca si eu in nesiguranta mea il intreb :"ILIE ,m-ai inteles,sigur ,nu vrei sa repet ? :lol:

Acum un banc cu doi mosi ca ILIE SI Tudor ;

Ilie :"-Tudor ai fost la lapte ?" :)
Tudor : "-NUU ! Am fost sa cumpar lapte!!!" :o
Ilie :"-Credeam ca ai fost sa cumperi lapte " :lol:
Tudor "-Dar ieri tu de unde ai fost ?" :o
Ilie : "-Am fost la femei ! :P "
Tudor -??? :o
ILIE :"- DA!!Ca la barbati era ocupat " :lol: :lol: :lol:

D ' asta imi esti ILIE :lol: :lol: ?
ILIE eu cel mai bine dansez stind pe scaun si batind tacul cu picorul>Iar cind eram si suparat si matol sau mai precis amandoua odata ascultam Pink Floyd.

Dar acum cu dedicatie de la ILIE :"Dalida, Darla, dirladada, ca este foarte frumoasa!" :
http://www.youtube.com/watch?v=E2LasRbdWAo

In timp ce postam acest link ma suna ILIE (ILIE .te-ai convins ca nimic nu este intamplator ?) sa ma intrebe daca am citit postarea lui si despre surzenie .Dicutia a fost asa :"-Tudor .asculta,asculta,asculta,....ascult,aasculta...Tudor,asculta...!" :lol: :lol: :lol: :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de proco »

Se da cate una "grande" si spune: "te rog frumos, vezi cum te exprimi, ca sunt virgina!" :lol: :lol: :lol: Unde? POATE IN URECHE!! :lol: :lol: :lol:
Un tip intra intr-o farmacie, lume multa, inghesuiala.
-Va rog, sa ma lasati sa intru in fata ca am pe cineva la pat.
Oamenii cumsecade, ii fac loc, gandindu-se ca omul are o urgenta. Tipul se apleaca la ghiseu si cere:
-Da-ti-mi, va rog, trei prezervative!! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,tuturor!
Buna dimineata ,ILIE,GLADIATOR !
Gladiator a scris si mi-a placut ce a scris ca si multe altele:
Gladiator73 » 23 Feb 2012, 07:33
Sunt de acord cu Ovidiu ca alcoolicii in recuperare au un umor debordant.Si la noi,la AA se rade mult,e drept ca se si plange,dar este un plans sanatos,recuperator.Dar rasul fratilor e cel mai cristalin si mai autentic vazut vreodata.In general noi oamenii radem social(glumele sefului chiar daca nesarate,aluziile soacrei..radem,dar nu cu rasul nostru ,radem la prostiile politicienilor....)dar este un ras fortat si pe jumatate.Ori la AA se rade curat,in hohote,eu doar acolo imi cunosc rasul.Rasul meu personal,pe care mi-l recunosc

IILIE ai scris : Fratilor, sunteti fenomenali!
Tudor, m-ai facut sa rid cu lacrimi!Esti fantastic!Te-am sunat intr-adevar in pauza de la concert. Super, super tot ceea ce scrieti.Se vede clar ca am o predispozitie spre adictie.Acum sunt dependent de voi si va multumesc!...


Si eu va multumesc tuturor ca ma faceti sa ma simt grozav de bine.


La inceputul abstinentei mele l-am auzit spunind pe cel ce a aniversat sambata 18 ani de abstinenta ca :Secretul este să îi şi oferi ceva în schimbul alcoolului, ceva care să umple vidul creat de pierderea unei soluţii la o problemă.Si atunci de ce sa nu punem umorul si voisia in locul alcoolului

Aseara am primit un material care este scris de un nealcoolic dar care si-a insusit principile si teoria AA.Pe mine m-a ajutat mult si ma ajuta .
"Trebuie să avem parte de un anumit grad de succes în viaţă, şi să fim în stare să ne respectăm. De aceea este atât de important să ne concentrăm asupra unor intervale scurte de timp, în periodele grele. Teoria A.A. “Fiecare zi la timpul ei”, permite individului să obţină un succes zilnic, reîntărind astfel o imagine de sine deseori decăzută. Consider vital de interesant faptul, că nevoia de dragoste vine înaintea nevoii de stimă de sine. Probabil din cauza asta e atât de dificil, dacă nu imposibil, să ne dedicăm altora cu dragoste, şi să rămânem în acelaşi timp cu sentimentul de nevrednicie.
Descoperirea şi aprecierea sinelui este un pas vital în evoluţia omenirii.
Satisfacerea celorlalte nevoi, ne permite să ne concentrăm asupra nevoii de realizare a sinelui. Aceasta se referă la nevoia dezvoltării întregului nostru potenţial. Semnificaţia acestei nevoi
variază desigur, de la om la om, fiecare având un potenţial diferit. Pentru unii, înseamnă afirmare în domeniul literar sau ştiinţific; pentru alţii, înseamnă funcţie de conducere în politică sau în comunitate; iarăşi pentru alţii, înseamnă pur şi simplu a-şi trăi viaţa în deplinătatea ei, fără restricţii nerezonabile din partea convenţiilor sociale. Putem găsi “realizatori de sine” printre profesori, oameni de afaceri, misionari, artişti, sau gospodine. Dar nu toţi din oricare aceste categorii pot atinge realizarea de sine; mulţi au numeroase nevoi nesatisfăcute, şi datorită faptului că realizările lor sunt doar compensaţii, rămân frustraţi şi nefericiţi în alte privinţe.
Fără teama de a mă contrazice, sugestia mea este că odată ce găsiţi sentimentul de utilitate personală acompaniată de pacea interioară, prin acordarea iubirii dumneavoastră altor oameni, sunteţi pe cale de a deveni o persoană realizată. "

Îmi căutam sufletul,
Dar nu-l vedeam nicăieri,
Îmi căutam Dumnezeul,
Dar El îmi scăpa mereu,
Îmi căutam fratele –
Şi i-am găsit pe toţi trei


- Autor Necunoscut

"The greatest discovery of all time is that a person can change his future by merely changing his attitude."

"Cea mai mare descoperire a tuturor timpurilor este că o persoană isi poate schimba viitorul doar prin schimbarea atitudinii lui."

Va urez sa aveti o saptamana grozav de buna ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de asido1973 »

Salut Ilie ! Nu sunt nici profesor , iar tu nu esti un invatacel. Sunt un om ca si tine , care am trecut prin ce ai trecut si tu, iar impreuna , daca vrem , sunt sigur ca vom reusi sa facem lucruri mari. Citeam postarea ta , de dimineata la ora 3:17, in care povesteai prin ce ai trecut si ce te mai asteapta. Necazurile vin si trec, important sa nu dam niciodata inapoi. Asa cum iti povesteam ca am pierdut bani , etc , am si un raspuns la ceea ce te ingrijora pe tine. Nu mai departe de acum 3 luni si ceva , scriam pe forum acest mesaj:
"Re: Buna

Mesajde asido1973 » 10 Oct 2011, 18:55
era 15 decembrie 2006 , doamne ce betie am mai tras atunci . Era normal , pe 10 decembrie fusese ziua fetitei mele , pe 13 a murit fratele tatalui meu , un unchi . Pai , petrecere , am baut de bucurie , apoi inmormantare , am baut de durere , si ce bauta , ca in seara de priveghi nu mi-a ajuns o sticla de 750ml finlandia si una de 500 ml de stalinskaya .
Astazi , este 10 octombrie , am 2 ani si 18 zile de abstinenta . Dimineata pe la 11 , a sunat telefonul . M-a sunat , si mi-a spus , Doru am sa-ti dau o veste proasta , a murit Bogdan . Am ramas mut , la orice ma asteptam , in aceasta zi dar la el nu , Bogdan , era nascut in 23 mai 1979 , era fratele meu mai mic , pe care m-am chinuit cu sora mea sa-l crestem , ca pe timpul lui Ceausescu , mama statea doar 3 luni acasa , iar noi niste mogaldete de 6 si 4 ani , aveam grija de el . Am ramas socat , am plans si am urlat timp de o ora , apoi , cat de cat m-am linistit ca nu am avut incotro . Culmea , a murit la 70 km , de mine , si a fost adus la Galati la spital , la 15 km de mine . Acum , urmeaza sa ma ocup de el , si sas-l duc acasa la Vaslui la parinti . Nu va pot spune ce e in sufletul meu , nu va pot explica durerea , dar v-am spus toate astea , ca sa stiti , ca nici astazi NU AM BAUT !!!

Nu mi-a facut placere sa-mi aduc aminte , dar vroiam sa te intaresc si sa te asigur , ca indiferent prin ce vom trece , nu mai avem nici un motiv ca sa bem. Important ca acum la inceput , sa iei totul cu pasi marunti , sa nu te grabesti , la noi in moldova , (sunt din VS de loc) , este o vorba "Te repezi ca surdu-n doba!" , sau mai rau , ca proasta-n ....! :D . E important sa inveti fiecare pas si sa mergi incet , fara a sari peste. Ai aici oameni minunati , si nu te vor lasa la greu. Ma bucur pentru tine , ma bucur ca ai atata dorinta , ma vad pe mine la inceput. In viata aceasta de abstinent , multora le lipseste vointa si dorinta , de a trai aceasta viata. Tu , vad ca ai material , asa ca , inainte.
Cu mult respct , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de asido1973 »

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt Ilie!

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,ILIE !

PS. Tudor, dragul meu prieten, poate faci tu asta pentru mine si postezi melodia "Wind beneth my wings" cintata de Bette Midler, pentru care iti multumesc mult.Asta este mama mea pentru mine si mai stiu ca atunci cind nu va mai fi, va merge la Dumnezeu si-i va spune ca am meritat sa i se faca mila de mine si vor veghea impreuna sa nu ma abat din drumul meu drept.

Cu drag,
Ilie

Cu drag

Imi pare rau ca nu am timp sa iti raspund pe larg la aceasta frumoasa postare a ta dar iti voi indeplini rugamintea cu mare placere .
Voi posta dpoua linkuri Unul ,unde-i canta reginei : http://www.youtube.com/watch?v=c9ZMDPf9hZw

si unul cu versurile afisate pe ecran pentru mine ca incepator permanent la engleza (I hope you understand me): http://www.youtube.com/watch?v=S8Bjbc56bJE

Sa aveti o zi grozav de buna ! :D

Sa citesti la iordachemihai !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat