021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 09,01,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde Ovidiu73 » 23 Feb 2012, 07:15

Salutare fratilor,

Nene Tudore si nene Ilie , pentru mine e clar ca, sunteti responsabili cu buna dispozitie a forumului astuia.Altfel nu imi explic de ce radeam de unul singur dis de dimineata citind ceea ce scrieti.Tropaiti fratilor!
Nevasta-mea cu ochii carpiti de somn , ma intreaba ce am de rad cu pofta. Si ii spun ca nenea Tudor umbla prin targ cu laptopul legat de gat, ca un tambal. Ca sa ii raspunda in timp real lui Ilie care, e efervescent ca o sampanie.
Am mai pomenit de umorul, uneori involuntar, al alcoolicilor aflati in recuperare.Voila! Asta e un semn clar ca suntem pe drumul cel bun. Unii langa altii.
Asa ca, scrieti orice fratilor, numai sa tropaiti ! :lol:

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 23 Feb 2012, 07:33

Sunt de acord cu Ovidiu ca alcoolicii in recuperare au un umor debordant.Si la noi,la AA se rade mult,e drept ca se si plange,dar este un plans sanatos,recuperator.Dar rasul fratilor e cel mai cristalin si mai autentic vazut vreodata.In general noi oamenii radem social(glumele sefului chiar daca nesarate,aluziile soacrei..radem,dar nu cu rasul nostru :lol: ,radem la prostiile politicienilor....)dar este un ras fortat si pe jumatate.Ori la AA se rade curat,in hohote,eu doar acolo imi cunosc rasul.Rasul meu personal,pe care mi-l recunosc.Voua nu vi se pare ca aveti un ras social si unul personal,care vine de undeva din strafunduri,din esenta fiintei voastre?Am fost uluit sa descopar asta la AA,cand povestile,bancurile,aluziile de acolo desfac larg,generos,baierile gurii si ale ale sufletului.Vad asta si aici pe forum,si simt deja parfumul vostru,parca va vad ochii calzi,si zambetul larg din fata computerului.E o intalnire zilnica de umor,lacrimi,uimire,mirare...acel,,uau"care da viata existentei noastre!Va multumesc oameni buni!

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 23 Feb 2012, 08:05

Buna dimineata Ilie , buna dimineata tuturor, esti plin de optimist Ilie ,spui si traiesti lucrurile in felul tau de a fi , e bine sa fii natural transmiti mai usor gandurile si sentimentele tale, daca nu ai fi spus varsta mai mult de 40 de ani nu credeam sa ai ,esti destul de activ pentru varsta ta!!! Am citit tot ce ai postat , si multe din intamplarile tale se aseamana cu ale mele , bineninteles cele referitoere la consumul de alcool , la nunti de exemplu imi puneam vin in primul pahar iar in al doilea puneam vodka (cand nu ma vedea nimeni) ,apoi beam vin si il stingeam cu apa (adica vodka ) acasa sotia stie de problema mea dar eu tot ascundeam bautura prin diverse locuri , aveam stalinskaya la 200 gr chiar si in cutia de scrisori , suzete de alexandrion la 100 gr prin toate camerele , de multe ori vara cand nu aveam bagaj ,pur si simplu veneam cu ele ascunse in chiloti ,cat despre bautul dupa sport , crede ma ca stiu foarte bine cu ce se mananca , pana acum 5 ani am practicat culturism , aveam corp frumos , atletic poate ceilanti ma vedeau ca un model , dar ce folos ? ,dupa un antrenament dur de 2 ore pana acasa consumam 2 celulare de vodka (asta in timp ce sofam ) iar acasa continuam
cu bere ,vezi tu ilie, povestile alcoolicilor parca sunt trase la indigo (vorba Aureliei )

O zi minunata va doresc

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 23 Feb 2012, 09:44

Salut Iordachemihai,

Asta cu celularele de vodka in masina imi este tare familiara.In torpedo si in portiera masinii aveam tot timpul.Poate stii scena aceea antologica din " Leaving Las Vegas" in care Nicolas Cage sofeaza in noapte , cu o mana pe volan si cu o sticla de vodka la gura. Am facut-o de atatea ori incat devenise o obisnuinta.
In ceea ce priveste introducerea "celularelor" in casa, vara cand vestimentatia e subtire, e simplu. La spate , la curea, tricoul peste. O sugestie " de prezentare" care cred ca a venit prea tarziu. :)

Abstinenta senina!

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 23 Feb 2012, 12:42

Salut Ovidiu

Vreau sa stii ca te consider o persoana deosebita si mi esti drag ( proco nu te gandi la prostii ) mai ales ca esti din Iasi orasul unde copil fiind veneam cu bunica in piata la Doi cocosi si vindeam fructe (bunici stateau in Dancu la capatul tramvaiului ) un oras de basm il gaseam atunci .Despre bautul la volan as putea scrie un roman

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 23 Feb 2012, 13:15

Nu stiu ce are telefonul , vad ca a trimis un sfert de masaj , in fine , o data m a rugat un prieten sa i aduc un TIR din Germania , am intrat in Austria si la prima benzinarie am luat o sticla de whisky ,pana la Nadlac am baut o , am dormit noaptea acolo ,a doua zi am facut vama dupa care alta sticla de whisky pana in Bucuresti , eu constientizam ce fac , noaptea aveam cosmaruri iar la trezire urlam de neputinta , a fost un iad aceea perioada ,gata nu mai vreau sa vorbim despre sofatul cu alcool

P.S La bagatul celularelor dupa curea eram maestru shaolin , numai cand purtam bermude le dadeam drumul in chiloti ( cand intram in casa ma duceam direct la wc pentru nevoi urgente)

Cu respect Mihai

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Feb 2012, 14:43

Nu, nici chiar asa!Dar voi chiar erati iresponsabili sa beti la volan.Nu-s de acord.Eu ,dupa ce beam, lasam sticlele acasa si ma urcam la volan.Dar o data ,dupa o betie crunta, intr-o intersectie nu am oprit la stop si aproape ca am intrat intr-o masina(perpendicular) de biata femeie de spaima a iesit din masina si a uitat sa puna frima si a lasat masina sa mearga fara sofer.Noroc ca sunt sportiv si am reflexe si am tras de volan stinga cit am putut :lol: Asta n-am mai vazut in viata mea si m-am trezit imediat si ce inconstienta din partea ei :lol: , sa iasa din masina fara sa puna frina.Nu-i de ris, ca trebuie sa platesc acum dublu la asigurare.
In ceea ce priveste virsta, nu-i bai.Sunt foarte tinar la minte;am cred ca vre-o 15 ani si asa voi muri, la cit de mult gindesc :lol: .
Si ia te uita, avem si baieti din Iasi.Si eu care credeam ca noi astia din Moldova suntem priviti asa mai cu"nu te uita ca are capul mic, ca creierul sta lejer in el".Ce grozav ar fi un pahar de vorba la Bolta Rece!.
Va salut pe toti si continuam sedinta mai tirziu deoarece tre sa plec la treaba.
Numai bine tuturor!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 23 Feb 2012, 15:04

Ilie prietene , eu sunt bucurestean , doar tata e din Vaslui si mama din Iasi , si crediai ca s moldovian ? Hai bre fuji tari !!!

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 23 Feb 2012, 15:38

Salutare baieti,

Ma bucur ca s-au gasit moldovenii pe forum :) Adevaratii profesionisti. 8-) Restul? Amatori. :)
Am in Bucuresti un var prin alianta, sotiile noastre sunt verisoare primare si foarte bune prietene. De cate ori ne intalneam fie la ei , fie la noi, fetele isi puneau mainile in cap de necaz. Cu atat mai mare era bucuria noastra :) Ne faceam pulbere de fiecare data , cand ne intalneam, de bucurie. De fiecare data era vinovat " musafirul". " Eu as fi vrut sa venim mai devreme acasa, dar daca el ca musafir a insistat...ce vroiai sa ii fac ?? "
Intrasem de 2 ani in abstinenta, necazurile lui cu alcoolul erau in crestere exponentiala. Am facut cu el pasul 12 intr-un concediu la mare si i-am explicat ce poate sa faca AA-ul pentru el , cu conditia sa isi doreasca din tot sufletul.L-am pus in legatura cu Tudor.
Acum are si el 2 ani de abstinenta, merge regulat la grup si viata lui s-a schimbat in bine. Nu va spun cum se uita fetele la noi cand ne intalnim. Nu le vine sa creada cat de cuminti suntem. Cand ne stiu cat de tigri eram si ce pisoi pricajiti am ajuns. Nici noua, foste feline de prada, nu ne vine sa credem uneori, cum ni s-au pleostit mustatile :P
Abstinenta senina va doresc!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 23 Feb 2012, 21:13

"SALUTARE MOLDOVENII MEI !!!!!!!" :lol: :lol: :lol:

Ar fi scris STEFAN CEL MARE DACA ar fi intrat pe forum .

Mai baieti ma primitI si pe mine in "gasca voastra "?????. :lol: :lol:
CV-UL meu cuprinde un an si trei luni petrecuti la BACAU (sa traiesti :lol: )si un am in Insula Mare a BRAILEI .Cind m-am intors la Bucale ( sper ca nu va suparati prea tare de ce urmeaza ) spuneam la sobolan "GUZAN" sI la c...t dinsul iar cind a auzit tata cum vorbesc si cu ce accent mi-a zis sa ma intorc inapoi ca nu mai sint baiatul dinsului :lol: Vedeti ca tot cu "dinsul "vorbesc .Deci ma primiti ?

Hai ca va povestec de celulare .!
Pai eu le piteAm cam ca si voi iar la munca le goleam si le umpleam cu apa si le depozitam in vasele de WC pina au inceput sa se blocheze si instalatorul a facut tarboi :lol: de a ajuns la urechile sefului .
Acasa veneam cu rezerva in sacose si urcam un etaj mai sus coboram apoi pina la ghena si puneam sticla in spatele tomberonului .Cel mai tragic era cind nu aveam gunoi de aruncat. :lol: .Si ieseam cind auzeam galagie pe culoar . APOI DACA REUSEAM SA ADUC "OBIECTUL" in casa si il piteam ba in piciorul de la chiuveta ba in spatiul de sub cuptor pina intr-o zi cind am uitat de o sticla de scandic si noroc ca sotiei i-a trebuit o tava si vrand sa o ia a gasit si sticla .Mare nenorocire s-ar fi intamplat .s-ar fi topit sticla de plastic si ar fi bubuit alcolul incins . Mai tarziu a descoperit si ascunzisul din piciorul chivetei .

Ce a fost s-a dus !CELE RELE SA SE SPELE CELE BUNE SA SE ADUNE ! :lol:

SA NE CITIM NUMAI DE BINE !:lol: Ce zici ILEEE ????????
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “POVESTEA MEA”