021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde Joy » 19 Ian 2013, 23:05

:) No bine, am inteles dar cum sunt oamenii la forumurile astea internationale fata de ai nostri? :lol: Hai ca am inteles, draga Freedom(forever, zic eu :) ) si era un raspuns ca dat de Ion al vostru, ca el parca de prin zona aia este. :) Stiu cum sunt oamenii la forumurile astea si poate ca daca sotiia mea ar fi fost din alt aluat, ma imprieteneam si eu cu ei si in privat si faceam ceva "paranghelii" impreuna dar asa este peste puterea de intelegere a sotiei mele. :)
Cu mama noastra, asa este, nu-ti poti inchipui ce minte a avut si mai are cit se poate, dar ca sa cresti patru copii singura si sa ajungi la venerabila virsta de 97 de ani si sanatoasa nu pot sa spun decit ca a trait cu folos si a stiut sa traiasca sanatos si nu cred ca ar fi prins virsta asta daca n-ar fi facut asa.are o intelepciune nativa si sper sa o mostenesc macar putin si la asta. :)

astazi am fost la mers ca sa vorbesc cu unii dintre voi la telefon, cind o aud pe sotiia mea;"vreau sa merg si eu cu tine la mers" si bineinteles ca i-am spus ca nu este sanatos pentru ea deoarece este imediat dupa raceala. :) Si ca sa repar, dupa ce am venit acasa, am fost amindoi la sala si am facut exercitii si am constiinta impacata acum. :)
Va imbratisez cu mult drag si iubire si pe tine, frumoasa Freedom, ti pup si ti imbratisez moldovinesti. :)
ilyuta :) :arrow: :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 20 Ian 2013, 10:05

Dragul meu Iliuta,te citesc cu mult drag,ma bucur ca ne incanti cu povestirile tale zilnice.
Dumnezeu sa ti calauzeasca pasii si sa simti cu adevarat bucuria vietii in abstinenta,ma bucur mult sa ti simt aceasta bunavointa a schimbarii.
Cu multa dragoste si admiratie

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Ian 2013, 02:06

:) Buna dimineata dragii mei Prieteni! :) Ca in fiecare duminica, v-am luat cu mine pe toti in gind la biserica si am zabovit mai mult la Staval si sotul ei(buna Staval si ai credinta ca totul va fi ca inainte, adica bine :) ).
Dragii mei, astazi, dupa liturghie, preotul a tinut o mica slujba in memoria fratelui meu (am vorbit cu el despre asta saptamina care a trecut) si cred ca fratele meul, de acolo de sus a lacrimat alaturi de mine si a vazut cit de mult il iubesc si cita lume a fost alaturi de mine si mi-a prezentat condoleante si incurajarile lor sincere.Preotul mi-a dat la final o bucata mare de piine sfintita(pentru a o lua acasa), ca sa o am amintire de la cesta slujba.A fost foarte emotionant serviciul si am ramas fara cuvinte cind am vazut ca toata biserica plina de oameni, a ramas sa omagieze alaturi de mine si o alta persoana(care a avut o pierdere similara) memoria celor dragi, plecati dintre noi.Si am invatat astazi, ca eu de fiecare data , cind se termina slujba ieseam imediat, fara sa stiu ca ar fi fost frumos sa fi facut ceea ce au facut toti acesti OAMENI minunati astazi, pentru mine fara ca sa ne cunoastem ci pur si simplu din compasiune si sa fie alaturi de noi, in asemenea momente triste din viata noastra.
Dumnzeu sa te odihneasca in pace, fratele meu drag! :)

Dragii mei, acum sa revin la slujba de astazi si unde sunteti cu totii prezenti alaturi de mine, in gindurile , sufletul si rugaciunile mele. :)
Parintele a inceput prin a ne spune faptul ca, venind o data pe saptamina la biserica, stind tacuti o ora, rugindu-ne sau cintind cintecele bisericesti, nu este deajuns in lucrarea pe care Dumnezeu vrea sa o faca in noi si prin noi.Daca stam intr-un garaj, asta nu inseamna ca va iesi o msina de acolo.Asa si cu venitul la biserica, noi trebuie sa credem si sa ne rugam in permanenta plus ca nu trebuie sa fim egoisti deoarece Dumnezeu ne vrea uniti si prin unitatea noastra si prin transmiterea noastra altora si tot asa, noi contribuim la schimbarea lumii care trebuie sa inceapa cum am mai spus, odata cu noi.Dumnezeu stie de cei care merg la biserica si sunt numai pentru ei, se gindesc numai la ei, se roaga numai pentru ei si dorinta Domnului este ca sa fie nu "eu" ci "noi" .Dupa cum vedem, iubirea de aproapele nostru este primordiala iar parintele nea-a mai spus, ca asa cum dupa ce am scris un e-mail si am trimis "send" tot asa dupa ce incheiem rugaciunile noastre catre Domnul si fiul lui Isus si spunem Amin, aceasta inseamna trimiterea lor catre EI. :)
Cam asta a fost in mare slujba de astazi si va imbratisez acum cu mult drag pe toti si cu multa iubire.
ilyuta :) :arrow:

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 21 Ian 2013, 05:26

Draga Iliuta , astept sa ma suni deseara , sa auzi la telefon, cum canta broastele pe Bahlui!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Ian 2013, 06:12

:D Daaaaaaa? :) Vai, ce frumos, esti in orasul meuuuuu si al lui Ovidelu si al lui Colisor si al lui Mihaita...esti in orasul nostru si vad ca suntem cam multi de pe acolo si nu vreau sa fac statistici cu alcoolici :lol: Ba da, ia te uita citi suntem alcoolici abstinenti suntem de acolo. :D
Pai eu te sun cu drag dar numai sa nu te deranjez de la invatat deoarece eu cind faceam sport si eram in deplasari imi luam de citit cu mine, pentru ca pe la scoala mai incetut(si se vede :lol: )Da, te sun negresit astazi, sa ai telefonul cu tine. :) Si apropos de Bahlui, nu m-am putut abtine sa nu-l sun pe Danisorul in aceasta deosebita zi pentru el si era tot pe lac si i-am spus sa nu se duca pe gheata iar el mi-a raspuns ca stie sa innoate :lol:
Va imbratisez cu drag si iubire,

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 22 Ian 2013, 15:26

Ce ti'e si cu moldovenii astia,oameni buni dar multi,asta este daca nu eram asa bolnavi de boala noastra nu am fi stiut cat de minunati suntem :lol:
Ce rau imi pare ca "finutul" meu nu m-a luat si pe mine la asa plimbare prin tara.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Ian 2013, 00:01

:) Dragii mei, pentru mine astazi este"sera artelor" :) Mai tineti minte emisiunea? :) Era pe vremea mea si nu ca as fi foarte indragostit de arte dar sunt indragostit de sotia mea si merg cu ea le repetitiile ei saptaminale(hello, Danisorul, vezi ca incerc sa te sun :) ).
Ca sa fac o mica trecere in revista aceea ce am facut astazi, in afara ca am lucrat la acte(si-mi place "ca a cinelui a linge sare") dar n-am incotro si in viata trebuie sa facem uneori si ceea ce trebuie nu numai ceea ce ne place.Asta a fost lectia de astazi pentru mine, Sa fac"ceea ce trebuie sa fac" fara sa ma supar si sa accept.
Asa cum am promis, l-am sunat pe Ovidelu si pe Asido si mi-a facut mare placere sa vorbesc cu ei.Asido chiar invata si ne-am amuzat ca l-am intrebat eu la ce are examen miine si l-am rugat sa nu-mi raspunda dupa, pentru ca oricum habar nu aveam despre ce vorbeste. :)
Si pentru ca eram la mers si treceam pe linga biserica mea unde isi are sediul si grupul AA la caqre mai merg si eu din cind in cind si pentru ca ieseau "baietii si fetele'" dupa sedinta si plecau acasa, am profitat ca eram la telefon si i l-am dat pe Ovidelu sa vorbeasca cu unul dintre ei si cred ca le-a facut amindurora placere.Si sa fi vazut ce masina conducea asta, pentru ca era in parcare si-mi arata inca odata, ca si alcoolici fiind, asta nu inseamna ca nu te poti ridica de acolo de jos si poti deveni ceea ce vrei, inclusiv o persoana de succes.
Va imbratisez cu mult drag si iubire,
Ilyuta :) :arrow:

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 23 Ian 2013, 13:23

Ilie vizionare placuta,pe tine sigur nu te deranjeaza ca nu are subtitrare(sper sa mearga acest you tube la tine sat)
My Name is Bill W - True Story about the founding of AA
Imagine
http://www.youtube.com/watch?v=W1F6q_g2bqI
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Ian 2013, 05:22

:) Buna dimineata , dragii mei Prieteni! :) Vreau sa spun ca astazi, am vazut iarasi ca am o fire foarte adictiva si trebuie sa fiu mereu atent. :o Va povestesc imediat dar mai intii vreau sa va spun ceva de ieri, pentru ca poate va era dor si de sotia mea.Ieri am pus cel mai profitabil pariu cu ea(pe bani, fireste, ca am invatat de la dinsa :) ) la meciul de tenis de cimp de la Australian Open, meci dintre Serena Williams si Stephens.Si pentru ca era de necrezut ca Serena sa piarda , eu am ales-o pe Stephens si suma platita de mine era un sfert daca as fi pierdut fata decit mi-ar fi dat nevasta.Si pentru ca pina la finalul meciului inca nu se vedea cistigatoarea, sotiia mea mi-a spus ca daca pierd nu-mi ia banii, la care eu i-am raspuns;"eu ti-i voi lua cu siguranta", cum de altfel am si facut si m-a laudat ca am invatat ceva si anume sa nu refuz banii cind mi se ofera. :) A facut comentatorul o remarca cum ca asta miuca ar fi acum nr 1 mondial , pentru faptul ca a batut-o pe Serena iar ceea ce a comentat sotiia mea neagreind cu cele spuse de el, mi-a placut foarte mult, referitor la asta;"caii sunt animale dar nu toate animalele sunt cai". :)

Revenind acum la firea mea adictiva vreau sa va spun ceea ce am facut astazi printre altele.Pentru ca ultima data cind am fost la cazinou i-am spus nevestei mele ca de la acea data, eu nu voi mai juca la cazinou si voi lua banii pe care mi-i da la inceput sa joc, ii voi pune in buzunar si ma voi uita la ea cum joaca.Astazi, cum am intrat si am vazut masinile, am fost exact ca cu primul pahar si nu numai ca am pierdut ce mi-a dat ea dar am pierdut toti banii pe care ii aveam in portofel. :o :( :( :( :( Este clar ca nici jocurile nu sunt pentru mine si i-am spus nevestei mele sa nu mai mergem la cazinou si sa-mi dea inapoi banii pierduti.S-a conformat si am stat linistit 15 minute si mi-am zis sa incerc sa joc numai putin si am pierdut iarasi totul. :o :( :( :( :( Acum sunt linistit, pentru ca am portofelul gol si mi-a spus sotiia mea, ca nici-un jucator nu este fericit pina nu pierde totul :lol:
In fine nu mai merg la cazinou si va tin la curent. :)

Tot astazi, am fost la un magazin unde cel care descarca vinul, este un alcoolic abstinent.Stiind asta , l-am intrebat de cind nu mai bea si mi-a spus ca este abstinent de 10 ani.L-am intrebat daca mai merge la grup AA(asa a reusit sa se lase) si mi-a spus ca nu, deoarece acum are o alta adictie, la droguri si mi-a spus ca este mult mai grava ca alcoolul si merge la grup de suport pentru asta. :o
Cam asta am facut eu aastazi.
Va imbratisez pe toti cu mult drag si iubire,

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 24 Ian 2013, 08:03

Pa`ma`Ilie nu ti-am spus io sa nu mai cazinoiesti ?
:D :D :D

``...dimineata a sosit cu trenu`n gara
constantin trait la tara
intr-un sat din baragan.
i-a zis mama: Constantine tine seama
la oras sunt oameni care or sa vrea sa-ti ia din bani.

si ai de grija cat mai bine, cat mai bine, Constantine cand ajungi la bucuresti
caci la oras sunt oameni care vor sa-ti ceara din parale,
fii atent sa n-o patesti...`` :D :D :D
......................................
Doi prieteni
de George Topârceanu

Un beţiv din lumea toată

(Care se numeşte Nae),

Ce fusese rupt odată

De nevastă-sa-n bătaie,

Auzind cum că nevasta unui prieten i-a cârpit

Şi aceluia o palmă, foarte mult s-a veselit…

Morala:

Râde ruptul de cârpit. :D :D :D

O zi faina
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”