021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde asido1973 » 28 Ian 2013, 19:29

Bine ai revenit Iliuta!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Ian 2013, 03:29

:) Buna dimineata, dragii mei Prieteni! :) In primul rind, imi cer scuze pentru ca nu am scris slujba de ieri dar nu am avut-o nici eu, ajungind cu intirziere la biserica si doar m-am rugat pentru familia mea, pentru Voi si pentru mine. :) La iesire din biserica,am vazut alergind doi sportivi am indeptat degetul aratator catre unul si i-am spus ca seamana cu un faimos tenismen si mi-a raspuns;"sunt chiar eu" :lol:

Dragii mei, am promis ca povestesc ceva din trecutul meu, apropos de a fi corect . :)
Cu multi ani in urma, inainte de a fi casatorit cu actuala mea sotie, am vrut sa merg in vizita intr-o tara, unde ca sa ti se fi dat viza, trebuia sa fii sanatos si sa nu ai cazier judiciar. :o Fac o mica paranteza si vreau sa va spun ca atunci cind am divortat(pentru ca nu exista ura mai mare ca unei femei parasite :lol: ) fosta mea sotie nu stiia cit mai mult rau sa imi faca.Si pentru ca eu, odata cind ea era plecata la un examen de-al ei in alt oras, am cumparat o masina din banii mei pe numele ei ca sa-i fac surpriza si pentru faptul ca am semnat-o pe ea, a gasit acest prilej sa se razbune crunt dupa divort si vroia neaparat sa ma faca sa am cazier. :o Ulterior, eu nu am patit nimic pentru ca s-a vazut ca ea nu pusese un leu iar semnind-o nu i-am facut nici-un prejudiciu dar ea tot sustinea la telefon ca eu am cazier si de aceea urlam si ne certam crunt. :o :( :( :(
Revenind la povestire, ma duc la ambasada, sfatuit de actula mea sotie sa nu pomenesc nimic despre cazier.Eu, care am un simt al dreptatii innascut , mi-am zis ca ce stie sotia mea actuala, este frumos ca eu a spun adevarul, indiferent de consecine.Si le-am povestit cu lux de amanunte povestea si faptul ca fosta sotie a vrut doar sa se razbune pentru ca am divortat-o.Bineinteles ca cei de ala ambasada nu mi-au dat viza iar actuala sotie si prietena de atunci, mi-a spus nu ca sunt corect ci sunt prost. :lol:
Am revenit in orasul meu, m-am dus si mi-am scos cazierul care era curat si la urmatoarea programare pentru viza, cind le-am aratat cazierul, m-au intrebat aia de ce am zis ca am cazier si eu le-am exlplicat ca am fost gresit si m-am intrebat data la care vreau sa plec. :) Si acum, sotia mea si-a adus aminte de patania mea si cum niciodata nu trebuie sa voluntezi tu cu ceva ci trebuie sa-i lasi pe ei sa dovedeasca contrariul(asta era pentru ceea ce s-a intimplat cu calculatorul si trebuie ca cineva sa te gasesca ca esti vinovat nu sa recunosti tu ca ai descarcat ceea ce nu trebuia).
Va imbratisez pe toti cu mult drag si iubire si va doresc o zi minunata.
ilyuta :) :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Relus » 30 Ian 2013, 07:06

Cata veselie ,imi place este molipsitoare,nu ma trezisem bine imi lipsea "finalizarea" :lol: lui Dani si uite ca totusi am zambit citind la tine si la Dani.
O zi cat mai frumoasa si multe realizari.
Cat despre sentimentele materne,imi pare bine ca ies la suprafata,eu nu as putea imbatrani frumos si abstinenta, daca in jurul meu ar fi haos si durere,asa ca trebuie sa merg pe drumul asta vrand -nevrand.
Cu mult drag.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 30 Ian 2013, 07:11

Iliuta , la mine este Buna dimineata , si e o dimineata frumoasa, inca una din viata mea. Viata ta, sa fie mereu o dimineata frumoasa. Te imbratisez!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Ian 2013, 07:18

:) Multumesc dragii mei, si pentru mine este la fel :lol: Vreau sa va spun ceva, tie si lui Auras. :o Uitindu-ma pe pagina si vazind cit de jos sunt, mi-am zis sa scriu ceva la mine ca sa nu dispar pe pagina urmatoare si uite ca m-ati ajutat voi sa nu dispar, scriind la mine si ma ajutati zilnic ca sa imi mentin abstinenta.Abstinenta senina, Asido. :lol:
Cu mult drag si iubire va imbratisez pe toti.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 30 Ian 2013, 07:43

Ilie de la pagina 5 :D :D :D
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Ian 2013, 17:06

:) Dragii mei, ce vis urit am avut! :o Pentru ca sotia mea si cu prietena ei au ascultat muzica pina la ora 3 dimineata, au cintat si s-au contrazis pe teme muzicale(si n-au baut decit un pahar cu vin, restul sticlei este pe masa la bucatarie si va asigur n-ar mai fi fost daca eram eu de acum un an inainte si as fi spus ca l-am aruncat la chiuveta pentru era rasuflat ):o :( :( :( ) nu m-am odihnit prea bine pentru ca erau cam prea galagioase. :o
Cind m-am trezit, tot se contaziceau(s-au trezit amindoua inaintea mea) si o aud pe sotiia mea spunindu-i prietenei ei:"o persoana de valoare, ia un pas inapoi si recunoaste cind nu are dreptate". :) Eu stiiam asta si aplic de multe ori cind este cazul si ma simt minunat cind o fac. :) I-a spus asta sotiia mea, deoarece ea este toba de muzica si stie mult mai multe decit prietena ei care nu sufera nici-un pic de lipsa de confidenta, chiar daca nu are dreptate(asa eram si eu inainte vreme).Fac o paranteza si va spun ca fratele meu care nu mai este(RIP) a terminat filologia si eu il contraziceam la reguli gramaticale cind incerca sa ma corecteze el pe mine la ceva greseli de-ale mele :lol: Eram de neinchipuit de incapatinat. :o :(
Revenind la vis, nu va puteti inchipui ca am visat ca am baut. :o :( :( :( Si parca eram si cu fiul meu si nu m-am putut bucura nici macar de primul pahar deoarece aveam remuscari inca de la prima inghititura. :o :o :o :o Groaznic vis si ce fericit am fost cind m-am trezit sa constat ca nu este asa. :D
I-am tot povestit lui Danisor si lui Colisor ca avind musafiri e rost de paranghelie si vom petrece cu diferenta ca eu numai voi turna in pahare :)
Acum trebuie sa fac facturi si sa merg la depozit singur pentru ca sotia mea este oboita dupa noapta de asta-noapte. :)
Va imkbratisez cu mult drag si iubire,
ilyuta

PS Nu ca as fi uitat vre-o clipa dar visul asta urit imi trezeste si mai mult simturile si faptul ca trebuie sa fiu vigilent si nici-o clipa nu trebuie sa uit de unde am plecat. :)

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 30 Ian 2013, 23:10

Doamne ajuta,bine ca a fost doar un vis,in orice caz trebuie sa fim vigilenti.Faptul ca cei doi(sotia si prietena) beau si se distrau ti au creat fara sa vrei o stare de disconfort,ai adormit gandindu-te la ceva ce te deranja si uite asa subconstientul tau "ti a oferit visul".
Nu dispune subconstientul de o putere incredibila?...
Subconstientul, forta dinauntru care te aduce langa ceea ce-ti doresti
Ceea ce vezi, crezi, simti si gandesti este trimis mai departe subconstientului. Subconstientul respira odata cu tine. Subconstientul inspira impresiile tale. Da-i ceea ce merita si vei primi ceea ce meriti. Ofera-i impresii pozitive, ofera-i deschidere, ofera intelegere fata de cei care ti-au gresit, elibereaza toate tensiunile si resentimentele pe care le-ai acumulat si fii sigura ca iti vei primi inzecit recompensa. Tot ceea ce iti oferi interior si toate gandurile pozitive pe care le emiti catre ceilalti vor atrage catre tine gandurile pozitive ale celorlalti. Indiferent daca sunt negre, albe sau gri, subconstientul nu va intarzia sa-si manifeste reactiile fata de aceste ganduri. Spune-i ca iti doresti un anume lucru si imagineaza-te cat de fericita esti atunci cand obtii acest lucru. Spune-i in mod constant, convinsa de posibilitatea implinirii dorintei tale.
Fa acest lucru cand esti relaxata si destinsa, cand te eliberezi de toate grijile si nelinistile. Imaginea mentala pe care ti-o proiectezi in minte la nivel vizual, cu perseverenta, cu convingere, se poate transforma in realitate imediata. Subconstientul va face astfel incat, prin preajma circumstantelor, a intamplarii sau a sansei, sa primesti ceea ce i-ai spus ca iti doresti. Cere-i subconstientului si iti va da…

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 31 Ian 2013, 00:35

:) Auras, in zelul tau ai scris incorect gramatical :lol: Acordul parca se numeste :lol: Eu sunt un el nu o ea :lol:
Auras, fata tatei, daca ai stii tu ce dor m-a apucat de tine astazi! :oops: Si m-a mai apucat dorul si de Georgelus si de Colisor(Mihaita si Gladisorul, chiar daca mi-e dor de ei nu-i pot prinde asa ca le spun hello de aici :) ) si mi-am zis ca fiind la banca, am timp sa va sun. :) Ascultasem in masina cd-ul cu melodia La grande seniora si totdeauna imi aduce aminte de tine(ai ascultat melodia asta pe care ti-am dedicat-o special? :) )Cind sa scot telefonul, ia-l de unde nu-i. :o Am asteptat la banca mult timp nefacind nimic si la intoarecere acasa, aud sunind telefonul de pe scaunul alaturat mie si pe sotiia mea, care se intreba de ce intirzii asa de mult. :o Il uitasem in masina si vad ca alternez cu uitatul numerelor voastre acasa , cu telefonul, asa for a change :lol:
Dragii mei, astazi m-am gindit ca nu este pentru mine sa fiu stapin deoarece este mult prea multa munca. :) Sotiia a ramas acasa cu prietena ei iar eu am fost peste tot singur, am lucrat la birou si la depozit, am fost la banca si bineinteles ca am fost asteptat sa ajut la bucatarie. :lol:
Vinul troneaza pe masa, am mai adus o cutie cu bere(20 de sticle) de la depozit si stiu ca nimeni nu va intrece masura deoarece la ele nu este pericol. :)
Stiu sigur ca eu nu voi bea si pot participa cu placere si bucurie la orce eveniment fara sa ma gindesc la baut. :)
Chiar am intrebat-o pe sotiia mea , de ce ne trebuie atita bautura in casa si mi-a raspuns, "ca sa fie" :)

Dragii mei, celor carora v-am trimis eu u e-mail astazi, poate ma invatati si pe mine cum sa fac ca sa ma vad, pentru ca nu stiu.As dori sa fac numai un click pentru ca daca incepeti sa-mi explicati cum sa fac eu singur,renunt. :)
Vedeti sa nu postati aici pe forum , ci pe e-mailul meu, va rog. :lol:
Va imkbratisez cu mult drag si iubire pe toti.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 31 Ian 2013, 07:38

Asa este dragul meu Iliuta,"zelul meu : a gresit,nu stiu poate m am gandit prea mult la sotia ta :lol: .
Ai grija cu munca in exces ,nu glumesc,este un consum care cere desfatare si cum tu esti un el abstinent,cine stie ce refulari cauti :lol: si vezi si tu ca sotia ta este acum ocupata. 8-)
Poate apar"meseriasi" ca nici eu nu pot accesa ce mi ai trimis si nu te pot vedea,oricum felicitari pentru ceea ce ati realizat,ati reusit sa duceti peste mari si zari imaginea"Romaniei",nemaipomenit.
Sincer cand te am citit si am vazut declaratia ta,ca iti este dor de noi,m a patruns o caldura in suflet si am inceput sa plang,ti am simtit sinceritatea,esti un om minunat si sincer,chiar "deranjant" de sincer,uite am plans la prima ora.
Te iubesc si imi doresc din tot sufletul sa te cunosc "in viu" si sa te strang in braei

Înapoi la “POVESTEA MEA”