021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde tudor » 24 Feb 2012, 18:57

:lol: :lol:

Ati si uitat de cind nu ti mai ras asa mult .Noroc cu ILIE de la primarie :lol: si ca l-ati luat in bascalie pe TATAIE.

Mai Mihai ce facei tu in 1980 ? :lol: Cind Tataie fiind racan in Bacau facea armata iar capitanul in loc de Soldati ne zicea papusoi CIND NORMAL ERA SA SPUNA PORUM SAU CUCURUZ Am mancat curechi in loc de varza si barabule in loc de cartofi iar harbuz am mancat ca pepene in in Insula Mare a Brailei unde am cules papusoi pana pe 13 dec 1981 cind JARUZELSKI declarat ca intra in functiune in Polonia LEGEA MARTIALA si astfel am scapat de adunat porumbul in noaptea de revelion . :lol:

Proco nu s-au plimbat toti moldovenii cu telegondola in PIATRA cit s-au plimbat bucurestenii !
Mai am poze cat sa blochez forumul ! Asa ca nu va mai luati de mine ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 24 Feb 2012, 22:49

Saltuare tuturor dar am o mica nedumerire.Daca Tudor este Tataie eu pe unde sunt?La expirati?Dar v-am spus, tineti cont ca am gindire ca la 15 ani si lasati-ma printre voi.Apropos de gindire infantila, ia auziti ce facem cu ceva timp in urma.Matol fiind,mergeam in club si veneam cu CD-rile de acasa si il rugam pe DJ sa-mi puna mie ceea ce-mi place, contra cost , fireste :lol: , ca mie imi place si foarte mult sa dansez.Eu fiind mult peste virsta lui Tataie, va inchipuiti ce urit se uitau tinerii la mine, la ce muzica le puneam eu fiind cu mult depasit de vremuri.Dar chiar nu intelegeam de ce nu le place :lol: (Gladiator, acum am risul acela descatusat in fata calculatorului,al alcoolicului in recuperare dar l-am dat la minim ca sa nu ma intrebe nevasta-mea de ce rid singur).
Si inca ceva, Tudor esti de-al nostru, deoarece ai trecut testul si esti pro-moldoveni ba chiar cu gondola sa stii ca ai dreptate:eu nu m-am dat decit la Venetia :lol: si in plus de asta sa stii ca mi-ai tradus si pentru mine niste cuvinte care , moldovean fiind nu stiiam ce inseamna :lol: .Superbe poze din draga noastra Moldova, frumoase cuvinte din dulcele grai moldovenesc.
In incheiere pe ziua de azi sa va citesc horoscopul la capricorni:"In dorinta ascunsa de a fi bogat, de a fi cel mai mare cel mai destept si important, poate ca ai atins ceea ce ai vrut..Cind nu numeri banii, bazeaza-te pe dragostea pe care ai gasit-o" :lol: .Pai la cum sunt eu, numai mama mea ma poate iubi iar in ceea ce priveste banii sunt lucruri mult mai valoroase decit.
Si fara gluma acum, mult mai de pret este acum faptul ca m-ati acceptat aici si sunteti alaturi de mine si asta ma ajuta enorm sa tin pasul cu voi(chiar daca sunt la Olds Boys).As fi dat toti banii din lume ca sa pot face asta inainte dar n-am putut.

Iti multumesc Doamne si pentru ziua de azi, iti multumesc tudor(TUDOR) si voua prieteni(baieti si fete)!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Relus » 25 Feb 2012, 11:01

Dupa cum bine stiti fara "EVA nu se poate,asa ca eu ,voi incerca sa tin isonul,poate am sa "gasesc putin umor si eu" si am sa va fac sa zimbiti (cel putin) la PROCO al nostru sa stiti ca si eu am ras(si s-a mirat sotul meu).
Dupa tata(si toti ai lui)sunt moldoveanca,dupa mama(braileanca) si dupa sotul(petrolis) si am locuit(cate putin) in toate zonele tarii.
Abstinenta mea de 15 luni,faptul ca sunt "mamaie"(scuza-ti modestia: tanara inca) am fost acceptata si reintegrata si in zona ardealului(aici locuiesc fiu,nora si cei doi nepotei)-asa ca dragii mei prietenii si daca nu ma acceptati in grupul vostru de moldoveni ,eu tot imi gasesc un locsor undeva in frumoasa noastra tarisora.
Ilie,nu ti face probleme in privinta varstei,daca tu te simti tanar si....! poti :oops: (sa te simti tanar) asta este cum te simti tu(dar si cum te percep altii).
Vorbesti de dans(doamne cat am putut dansa in aceasta viata,eram sarea si piperul(la chefuri beam doar atat cat sa-mi dau drumul la tocuri,acasa era altceva) si dansam ,si cantam,ce viata. Acum fara ( regrete l ) am fost la cateva agape si am incercat sa dansez(am descoperit cu stupoare ca uitasem piciorele acasa) pina am sa invat iarasi sa dansez(lubrefiant find "APA' exersez in casa.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 25 Feb 2012, 13:06

Salutare, tuturor ! Salutare ILIE ! :D

Acum ca am facut cunstiinta propun ca pina la intilnirea de la Piatra Neamt sau si oriunde in alta parte sa mai scriem despre ce ne ajuta sa ne mentinem abstienenti .

Motivatia celor care au copii mie mi se pare bune dar la mine nu a functionat pentru ca eram prea egosit sa imi pese de ei ,de aotie ,de parinti ,frati.Frica de moarte nu m-a oprit .Am continuat sa beau si dupa ce doctora m-a avertizat foarte serios si mi-a descris cum am sa mor si din ce cauza . Despre ce si cum m-am oprit am sa scriu azi la Salut ,sint Tudor.

Pina atunci putetI viziona un filmulet despre IASI al carui link in postez aici la rugamintea lui ILIE:

Te salut, Iasi : http://www.youtube.com/watch?v=TlpVTFWzYfs

Ilie ,la IASI nu am fost inca dar ii spun lui Dumnezeu ca vreau sa merg si daca este in planurile lui LUI imi cumpar si bilet la tren :lol:

Sa ne citim numai de bine !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Feb 2012, 19:19

Stai linistita draga Relus deoarece, revenind la inceputurile mele pe aici, chiar am postat cu sinceritate ca eram complexat si nu indrazneam sa scriu.Ma uitam ce scrieti voi si mi-am zis,"Doamne, dar toti astia sunt intelectuali de clasa, cum pot eu sa comentez pe aici, deoarece nu ma pot compara cu ei in exprimare?".Spovedindu-ma lui Tudor(TUDOR) ,mi-a raspuns, nu conteaza cum scrii , scrie ce vreI numai scrie si m-a incurajat fantastic si m-a motivat.Extraordinare incurajari, extraordinar OM!.
Pai unele dintre comentarii daca nu majoritatea sunt facute intr-o asa maniera de zic si acum ca cei care o fac au si pregatire in domeniu, cred ca filologie se numeste(ca eu cu invatatul mai "incetut", deoarece sportiv fiind eram cam mereu plecat prin deplasari si cantonamente.Si cind in sfirsit poposeam pentru putin timp pe la scoala, profii. ma lasau sa copii la teze deoarece trebuia sa am mediile incheiate si ma cam intrebau ce as dori sa-mi dea, eu raspundeam ca nu conteaza, ca stiu tot :lol: si nici nu prea stiam unde sa deschid cartea ca sa copii :lol:-dupa cum cred ca au remarcat multi :lol: ).In ceea ce priveste cum ma simt eu, ma refeream ca numai mama ma poate iubi la felul cum sunt in interior, la ce nu se stie si la ce nu se vede, ca la fizic chiar arat"ghinisor"- zise orbul :lol: .Si in marturisirile mele fata de tudor(TUDOR) , cind i-am zis ca m-a stringe in spate cind ma gindesc pe unde si cite am facut, el inocent m-a intrebat "ce te doare la "spate" :lol: si el fata de mine mi se pare atit de inocent.Nu mi-o luati in altfel ca il apreciez atit, ca mie imi plac fetele :lol:,stati linistiti.Si apropos, Relus" ce zici daca la o revedere , daca va fi sa fie in viitor, sa organizam noi astia mai "maturi" un ceai dansant (ca asa era poe vremea noastra) sa le aratam bobocilor cum se danseaza ?Tu sa-ti dai drumul la tocuri si eu fara CD-urile de acasa :lol: unde voia buna si destindrea care cu siguranta va fi sa ne fie parteneri.Si nu oricum, ci stropite din belsug cu apa plata :lol: .N-as mai fi crezut vre-odata ca pe lumea asta voi putea scrie ceea ce scriu acu.CE FRUMOASA ESTE VIATA!AM INCEPUT SA TRAIESC!
Iti multumesc Doamne si pentru ziua de azi, iti multumesc TUDOR si va multumesc voua prieteni, ca existat!Ma culc si ma trezesc cu voi in gind.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Feb 2012, 19:25

Iti multumesc TUDOR ca ai postat pentru mine vide-oclipul cu Iasul meu drag si ma duc sa vad ce ai scris la tine si scriu si acolo.Acum nu ma mai poti opri. :lol:

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Feb 2012, 18:43

Salutare tuturor!

:lol: :lol: :lol: , eu va marturisesc ca nu am mai ris cit rid cu voi, de ani de zile.Chiar iesind din dus,mi-am pus halatul :oops: , ca sa nu va las imaginatia sa zboare, uitindu-ma in oglinda si curatindu-ma in urechi mi-a venit sa rid atit de tare si cu pofta, stiti voi, risul acela descatusat, plin de pofta de viata al alcoolicului in recuperare(SPER), deoarece mi-am adus aminte de un episod.Intr-una dintre serile mele bahice, ca de obicei m-am dus cu "materialul" in camera cu calculatorul ca sa ascult muzica.Mi-am pus castile pe urechi, deoarece ei i-am zis aluia care ni l-a instalat , ca nu avem nevoie de boxe, stiind ca eu baut fiind mereu , dau muzica prea tare si o supar pe nevasta-mea.Zis si facut.Am terminat cu muzica clasica si incalzitt fiind, am trecut la muzica usoara.Sa ma fi vazut in acele timpuri, ca mie imi place sa si dansez, dupa cum stiti cum stateam aplecat inspre calculator , "ca" fierele sunt cam scurte de la casti si trebuia sa tin pasul cu muzica.In fine am gasit eu o melodie fantastica cu DALIDA si se numeste "Darla, dirladada!" si mi-a placut atit de tare, incit , cu castile date la maxim cred ca am ascultat-o de 100 de ori, cel putin.O chemam intruna si pe nevasta-mea sa se bucure si ea si nu stiu de ce ea era cam reticienta, ba a venit de citeva ori si pe urma s-a suparat si n-a mai venit.Dar fericirea mea n-a durat mult, deoarece a 2-a zi am constatat ca am probleme la urechea stinga.Nu rideti, ca am cautat disperat metode naturiste sa-mi repar urechea.Documentindu-ma, am citit pe net nu numai canu te poti cura singur dar daca nu ma duc la dr pot sa ramin surd.Si asa a fost, am fost la medic si aveam timpanul fisurat si aveam niste dureri cumplite.Intrebindu-ma ce am facut, ca era i toiul verii si o caldura torida, i-am zis ca probabil am racit, de s-a uitat curios la mine si nu a putut explica cauza.In orice caz, tot pe net am citit ca se poate intimpla asta in diferite meserii din cauza zgomotului prea puternic.de!Si a fi alcoolic e o meserie si una cu mari riscuriIn incehere,char va recomand sa ascultati si voi melodia Lui Dalida, Darla, dirladada, ca este foarte frumoasa!
Va imbratisez pe toti si va doresc o seara minunata in continuare.

Iti multumesc Doamne si pentru ziua de azi, iti multumesc TUDOR, va multumesc prieteni ca existati!

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 26 Feb 2012, 20:05

Ilie esti fenomenal , stau la masa intr un moll din Bucuresti , baiatul meu patineaza si este foarte ofensat de atitudinea mea , crede ca rasul meu are vreo legatura cu modul lui de a patina , ce sa ma fac ? cum sa i explic ca un nene aproape si a spart timpanu' ascultand de 100 de ori aceeasi melodie ?

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 26 Feb 2012, 20:24

Salut ILIE !

Acum mi-am dat seama ,ILIE de ce tipam unul la altul cind vorbim la telefon . :lol: :lol: de aud toti vecinii din blocul meu jumatate din coversatia noastra :lol:
Pai si eu sint "fisurat "la urechea dreapta :lol: ,Sigur va spune" ochi albastri " PROCO "
"HODOROGUL este intr-o ureche" :lol:
Ilie nu te supara ca dau din casa,Cam asa decurge o conversatie de a noastra :

"- Alo ,Tudor ...asculta...asculta .asculta..." :lol: nesigur daca l-am auzit bine sau nu el ma intreaba fara sa stie ca si eu in nesiguranta mea il intreb :"ILIE ,m-ai inteles,sigur ,nu vrei sa repet ? :lol:

Acum un banc cu doi mosi ca ILIE SI Tudor ;

Ilie :"-Tudor ai fost la lapte ?" :)
Tudor : "-NUU ! Am fost sa cumpar lapte!!!" :o
Ilie :"-Credeam ca ai fost sa cumperi lapte " :lol:
Tudor "-Dar ieri tu de unde ai fost ?" :o
Ilie : "-Am fost la femei ! :P "
Tudor -??? :o
ILIE :"- DA!!Ca la barbati era ocupat " :lol: :lol: :lol:

D ' asta imi esti ILIE :lol: :lol: ?
ILIE eu cel mai bine dansez stind pe scaun si batind tacul cu picorul>Iar cind eram si suparat si matol sau mai precis amandoua odata ascultam Pink Floyd.

Dar acum cu dedicatie de la ILIE :"Dalida, Darla, dirladada, ca este foarte frumoasa!" :
http://www.youtube.com/watch?v=E2LasRbdWAo

In timp ce postam acest link ma suna ILIE (ILIE .te-ai convins ca nimic nu este intamplator ?) sa ma intrebe daca am citit postarea lui si despre surzenie .Dicutia a fost asa :"-Tudor .asculta,asculta,asculta,....ascult,aasculta...Tudor,asculta...!" :lol: :lol: :lol: :lol:
ImagineOLD Tudor

proco
Veteran
Veteran

Mesajde proco » 26 Feb 2012, 21:05

Se da cate una "grande" si spune: "te rog frumos, vezi cum te exprimi, ca sunt virgina!" :lol: :lol: :lol: Unde? POATE IN URECHE!! :lol: :lol: :lol:
Un tip intra intr-o farmacie, lume multa, inghesuiala.
-Va rog, sa ma lasati sa intru in fata ca am pe cineva la pat.
Oamenii cumsecade, ii fac loc, gandindu-se ca omul are o urgenta. Tipul se apleaca la ghiseu si cere:
-Da-ti-mi, va rog, trei prezervative!! :lol: :lol: :lol:

Înapoi la “POVESTEA MEA”