021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Feminin - Feminin

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde Relus » 12 Mar 2014, 17:23

Banuiesc,ca ai facut doar o gluma,referitor la paranoia.
Oamenii bolnavi nu isi recunosc aceasta boala(din pacate) iar asa cum te cunosc eu,sunt convinsa ca doar alcoolismul este boala noastra,si nu ne putem incadra la boli psihice grave. :foarte-amuzant:
Ma poti suna oricand,imi face placere si nu ma deranjezi,atat doar ca nu sunt tot timpul libera.
Si nu uita,chiat te rog sa retii :
(Să nu încercăm niciodată să ne răfuim cu adversarii noştri, pentru că în acest fel ne vom face mai mult rău nouă decât lor. Să facem asemenea generalului Eisenhower: să nu pierdem nici
o clipă gândindu-ne la cei care nu ne plac.)
Schimbarea de atitudine si nu numai vor fi de bun augur.
Astept cu nerabdare noua ta schimbare,noul tau topic,
Cu mare drag.

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,12,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde georgeta » 13 Mar 2014, 13:58

E un cantec care imi place foarte mult ! :jos-palaria:
Cu mare drag! :hug:
http://www.youtube.com/watch?v=niMdqOaWHqE

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Mar 2014, 16:03

Cu mare parere de rau, astazi am o zi extrem de incarcata si trebuie sa plec. :ranjet: Dar cind ma voi intoarce, am sa va povestesc ce discutie am avut cu sotia mea la cafea si ce parere are ea despre alcoolici si alcoolism si anumea am provocat-o si veti vedea de ce nu ii spun eu despre problema mea(de altfel multi dintre voi cunoasteti problema :ras: :ranjet: ) side aceea, am ales sa o iau pe ea asa cum este si m-am schimbat eu. :jos-palaria:
Va imbratisez cu drag si va doresc o zi minunata in continuare. :jos-palaria:
ilyuta :cuminte: :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 13 Mar 2014, 16:12

Chiar m-ai facut curios Iliuta,sa vad ce gandeste inteleapta ta sotie despre alcoolici.Poate ca,asezata in acest context,se va lumina atitudinea ta,discreta(ca sa nu zic ascunsa)fata de subiect,in relatia ta de familie.Te imbratisez si-ti doresc spor la treaba!

Ploicica
Veteran
Veteran

Mesajde Ploicica » 13 Mar 2014, 16:16

iliutzul mieu, io stiu parerea lui ca doar se aseamna cu barbatul meu iubit! :limba:

sunt pe val, ma bucur de primvara, de tot ce este viu de jur imprejurul meu! :ranjet:
ai laviu sau maci! :D
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Mar 2014, 00:39

Buna dimineata tuturor si inainte de a va spune ceea ce am vorbit eu cu nevasta mea la cafea, apropos de alcoolici si alcoolism si asta este motivul pentru care eu nu-i pot marturisi sa sunt alcoolic, vreau sa-i spun lui Danisor ca mi-a placut foarte mult cum incurajeaza el "grupa minca" de pe forum, pentru a nu da bir cu fugitii cind mai sunt mici furtuni si este si asta un fel de antrenament pentru valurile vietii(eu sunt total de acord ca antrenamentele sa se desfasoare elegant si nu ca la usa cortului :ras: )
Deci, dragii mei Gladisor si Ploicica(te iubesc :hug: ) si tuturor cei care vor sa asculte motivele de ce eu tin secret fata de sotie problema mea cu alcoolul, ia uitati ce idei are dinsa despre subiect. :ranjet: Vreau totusi sa va rog sa nu-i purtati pica si sa o intelegeti , ea fiind un om normal si nu trebuie sa va simtiti jigniti deoarece si eu sunt ca voi si asta poate fi un exemplu, ca atunci cind partenereul de viata nu ne ajuta sau nu ne intelege in dorinta noastra de a deveni abstinenti, sa nu punem vina pe el si eu sunt cel mai bun exemplu ca se poate si fara ajutor din casa, fara ajutor din AA, fara ajutor de la orice grup de suport ci ajutat de Dumnezeu, am poposit pe acest forum si restul il stiti iar ajutorul meu ati fost si sunteti VOI. :hug: :jos-palaria:
Deci la cafea, pentru ca un lucrator de la o firma cu care colaboram, nu mai raspundea la telefon cam de o luna, sotia mea mi-a spus ca nu o mira faptul acesta, deoarece ala este un adict.Eu stiiam asta de mai demult si din adictia pentru alcool acum a scapat de ea (de 13 ani) dar a devenit adict la droguri si vorbind cu el odata, mi-a marturisit ca este mai ceva decit alcoolul(nu credeam ca poate fi ceva mai rau :ranjet: )Luindu-i apararea lucratorului aceluia si spunindu-i ca nu mai este adict deoarece s-a curat de adictia pt alcool ea a spus ca nu-i adevarat si un adict este mereu un dry drunk si cauta in mintea lui motive ca sa bea.Contrazicind-o si la asta, mi-a explicat ca alcoolicii abstinenti(in gindirea ei) sunt oamnei care au avut probleme in viata si au incercat sa le rezolve consumind alcool, lucru total fals deoarece s-au trezit cu o problema in plus si neputindu-le rezolva pe cele vechi, dar organismul lor este mereu procupat in subconstint pentru a gasi un motiv ca sa bea si gasesc motive din orice, pentru a face asta..Bineinteles ca nu am fost de acord si am intrebat-o de unde stie ea chestiile astea deoarece nu cred ca a studiat problema si mi-a spus ca a studiat pe oameni, ea avind vre-o citiva prieteni adicti :ranjet: Unul saracul s-a stins din viata la 33 de ani(RIP) si a fost un tinar minunat si mi-a povestit despre el cind si eu eram consumator si nu-mi placea sa aud ca s-a stins prematur si adictia la rapus la o virsta atit de tinara.
Am mai intrebat-o de ce unii au firea asta adictiva si altii nu si la asta mi-a raspuns cu o alta intrebare:"de ce unii au pielea neagra si altii au pielea alba?" :ras: si cu asta am fost total de acord deoarece asa este, unii sunt predispusi la boala asta numita alcoolism, printre care si eu iar altii nu sunt predispusi, printre care si ea.
Ei, cum sa-i destainuiesc eu ei ca sunt alcoolic, cind cunoscind-o atit de bine, stiu parerea ei dezaprobatoare fata de alcoolici si asa cum v-am mai spus, ea considera ca este casatorita cu cel mai bun om din lumea asta si cum as putea eu sa o dezamagesc dupa atitia ani, mai ales ca nu mai consider ca as avea o problema? :ras: :ras: Preotul stie de minciuna mea nevinovata spovedindu-ma, stie de voi si stie ca nu fac rau nimanui asa cum ma comport ci doar m-am ajutat si ma ajut pe mine si Dumnezeu de buna seama ca m-a inteles si EL si m-a iertat. :cuminte:
Va imbratisez cu mult drag si va doresc o zi minunata tuturor! :jos-palaria:
ilyuta :smecher: :hug:

Ps Danisor, eu deja mi-am pus costumul, cravata si mi-am luat niste ochelari si mai smecheri decit cei pierduti si nu-i dau jos de la ochi nici la umbra si nici in lift. :ras:

Dani
Funny-New-Years-Eve-Pictures.jpg
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 14 Mar 2014, 11:28

O zi frumoasa fratele meu ;)
US 24 h

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 14 Mar 2014, 11:29

;)
US 24 h

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 14 Mar 2014, 11:29

Weekend placut ;)
US 24 h

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 14 Mar 2014, 15:43

:hug: Ilyuta,te roaga Cristinell sa ignori stii tu ce .....Viata este frumoasa si nu merita sa te amarasti.Te puuup cu drag. :salutare:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

Înapoi la “POVESTEA MEA”