021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

ilyuta
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 14:41

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 14:32
Almisor , draga mea, are dreptate Ovidelu ca am hibe cu cititul , haha
Pai eu m-am cam "besicat" pentru ca am interpretat ca numai cei care se cunosc face-a -face , au o anumita comunicare si simtire intre ei si ai perfecta dreptate, pentru ca eu, cind vorbesc cu voi la telefon, este ca si cum v-am intilnit si va cunosc de cind lumea. :hug: Nu neg ca au si intilnire rolul lor dar ca si in cazul meu, daca nu le pot onora, nu inseamna ca nu rezonam intre noi.Stiu foarte bine asta, deoarece stiu cum este cu ambalajul stralucitor in societate(emoticon trist).
Toti cei pe care i-am intilnit si personal(si am intilnit cam multisori, spre bucuria mea), mi-au intarit impresiile pe care mi le formasem anterior la telefon si repet ca am acesta abilitate de a cunoste foarte bine oamenii si niciodata nu m-am inselat si nu ma poate pacali nimeni.
Chiar ma gindeam, as avea eu alta rezonanta cu Danisorul , cu care vorbesc aproape zilnic,daca l-as intilni si in realitate? :surprins: No way! Nu poti fi intr-un fel la telefon si altfel in realitate deoarece , ti-am spus, mie nu-mi trebuie mult ca sa cunosc un om iar acolo unde unde rezonam, nu insist si-mi vad de ale mele.
Pai eu cind vorbesc cu Relus si-i simt caldura sincera , parca ar fi linga mine,Gladisorul,Miutza la fel(am dat doar citeva exemple si asta este perceptia si cea ce simt si eu, cind vorbesc la telefon cu voi. :cuminte: )
Mama ta, parca este si mama mea, asa de duioasa ,calma, sfatuitoare este si-mi transmite dragostea ei prin toti porii, asa cum numai o mama poate sa emane.
Are dreptate Ovidelu si cu faptul ca nu trebuie sa mai interpretez ci sa iau lucrurile asa cum sunt. :cuminte:

Almisor draga mea, am lucrat ieri la caracterul meu o gramada si am reusit...sa-mi pun "bousorul' la avatar :lol: Mda, sunt mindru nevoie mare si mi se potriveste manusa caracterul.haha
Cit s-a chinuit jumatatea mea sa ma faca taurul fioros care lupta in arena dar eu am ramas si-mi place sa fiu, taurasul nevinovat care miroase floricele. :zambetoi:
Va imbratiseaza cu mult drag si va pupa, prietenul familiei (incepind cu mama ta) ,
iliuta :hug:

http://www.youtube.com/watch?v=0nSBxrFsLTY
Nume anterior: ilyuta

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 18:38

BRAVO, Catl, ma bucur mult sa vad ca ai luat cea mai inteleapta si buna DECIZIE. :zambetoi:
M-am intristat cind ti l-ai inchis si acum vad ca faci ceea ce trebuie sa faci.Nu putem fii singuri in acesta boala si este mult mai usor "sa zburam in stol". :zambetoi:
Citeste pina atunci la buna si inteleapta noastra Relus, ceea ce a postat ieri, "cum sa facu un prieten sa se lase de baut' si chiar m-am mirat ca nu au comentat mai multi.Te va ajuta si mai mult sa intelegi lucruri care pentru mine erau de neinteles inainte.
Uite , ca sa-ti usurez cautarea, copii eu la mine.Este pentru tine, Catl. :zambetoi:

Fantastica postarea ta Relus si iti multumesc pentru abstinenta mea. :cuminte:
Cu mult drag, va pup.

Mesajde Relus » 19 Iun 2014, 17:03
CUM POATE FI AJUTAT UN DEPENDENT DE ALCOOL

[b][b]Încercând să convingi cu argumente logice pe cineva dependent de alcool este ca şi cum ai vrea sa te aperi de un urs turbat cu o scobitoare: este o bătălie pierdută din start! Este iluzoriu să ne imaginăm că putem obliga pe cineva să înceapă o cură de dezintoxicare, şi apoi să participe la un grup de sprijin, sau un grup AA, dacă persoana respectivă nu este suficient de motivată în acest sens. Este o bătălie pierdută din start. O persoana dependentă de alcool nu poate fi ajutată dacă ea nu vrea. Chiar daca nu aveți cum să vă ajutați prietenul dependent de alcool dacă nu vrea şi el acest lucru, este foarte important să vă implicaţi în a-l ajuta să îşi asume situaţia în care se află, şi asta încă de la început. Dar cum? Cum să găsim linia de mijloc între a ajuta si a nu da buzna în intimitatea celui de lângă noi? Cum să vă alăturaţi medicului curant, fără a da impresia că trădaţi persoana dependentă?
Într-o primă fază, va trebui să faceţi ceea ce se numeşte „bilanţul stării de fapt’’, cu alte cuvinte o analiză a situaţiei.
Într-o a doua fază, va trebui să rupeţi clasicul cerc vicios care se instaurează în astfel de situaţii: domnul bea, doamna ţipă, iar domnul bea şi mai mult, deoarece se simte neînţeles şi respins. Ar fi mult mai util, să rămâneți stăpân pe propriile sentimente – mai ales păstrându-vă calmul. Evitaţi orice dispută! – analizaţi care sunt aspectele negative ale faptului că cel în cauză bea. O astfel de discuţie nu este posibilă de cât in momentul în care prietenul, este treaz.
De asemenea , nu ezitaţi să îi arătaţi ce anume vă îngrijorează: nu îl ameninţaţi că soţia îl va părăsi, spuneți-i că sunteţi îngrijorat pentru viaţa lui, dacă lucrurile nu se schimbă. Şi invers, insistaţi pe lucrurile pozitive care se pot întâmpla, dacă atitudinea sa faţă de alcool se va schimba în mod radical.
Într-o a treia fază, pentru a-l ajuta să conştientizeze ceea ce se întâmplă, împărtăşiți-i neliniştea şi experiența şi că ar fi bine ca să ceara ajutorul unor specialişti. In loc sa-i reproşaţi lipsa lui de voinţă, repetaţi-i cat mai des că aveţi încredere în el şi în capacitatea lui de a reuși. Vor trece poate luni până când persoana respectiva va accepta să consulte un medic, atunci când este treaz, un alcoolic beat care va cere la trei dimineața sa fie internat va fi respins întotdeauna. O astfel de decizie trebuie bine gândită si determinată de o motivaţie puternică care este esenţială. Trebuie să-l ajutaţi să cântărească importanţa reală a beneficiilor şi a inconvenientelor consumului de alcool. Trebuie să îi întăriţi sentimentul că libertatea de a alege îi aparţine lui şi nu altcuiva.
Pentru ca cineva dependent de alcool să accepte si apoi să facă progrese în procesul de dezintoxicare, este esenţial ca persoana respectivă să fie conştientă de obiceiurile sale de zi cu zi. Instrumentul ideal este o agendă cu toate momentele în care a băut si de ce, intr-o perioadă dată, de exemplu o săptămână. O dată identificate aceste situaţii va trebui sa încercaţi să-l lămuriţi că pentru început e bine să le evite, fără să insistaţi neapărat. Dar îi puteţi propune ca in acele situaţii să staţi de vorba sau să vă dea un telefon dacă se simte neliniştit în loc să se năpustească asupra sticlei.
Dominarea dorinţei de a bea necesită o anumită tehnică şi unele precauţii. Trebuie evitate situaţiile favorizante: de exemplu , compania altor băutori, amicii de cârciumă, evitarea unor momente de singurătate şi de nelinişte. Trebuie să ştiţi că nevoia de a bea este foarte puternică, si la început poate apărea in orice moment al zilei, ca un impuls irezistibil.
Al ajuta pe soţul, ruda , prietenul dependent de alcool nu înseamnă că voi trebuie să gestionaţi totul în locul său, şi nici să acceptaţi tot ceea ce vine de la el. Este important să-i fiţi alături fără să-l mânaţi de la spate. Sprijinul pe care îl acordaţi trebuie să urmărească un singur scop: să-l stimulați pe cel în cauză să devină şi să rămână abstinent.
ca fiecare caz are specificul său.
Cura de dezintoxicare îi va permite persoanei dependente de alcool ca, sub supraveghere medicală să nu mai bea de loc. Aceasta cură se poate face acasă sau în spital. Acasă se poate face atunci când există refuzul categoric al persoanei de a se interna, o motivaţie clară a persoanei în cauză, o stare fizică şi psihică satisfăcătoare si o disponibilitate a unei persoane care să poată face tratamentul prescris.
Trebuie să ştiţi câteva lucruri despre persoana în cauză, cum ar fi: De când este consumator de alcool, ce cantităţi consumă, dacă a mai încercat să renunţe la băutura , sau dacă are probleme medicale.
Dacă nu este pregătit oferiți-i câteva sfaturi, broșuri de informare despre alcoolism şi grupuri de suport. Dacă ezită purtaţi discuţii şi în continuare, nu îl abandonaţi. Dacă este pregătit acţionaţi imediat, nu rataţi prilejul. Oricum medicii nu vor pierde prea mult timp cu acele persoane care nu sunt în mod evident dornice să renunţe la alcool.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 19:27

Dragii mei, inainte de a pleca la ale mele, va doresc o seara frumoasa si linistita in continuare si Doamne ajuta sa ne mentinem abstinenta senina dobindita iar cei care inca se mai lupta pentru ea, sa o dobindeasca. :cuminte:
Cu drag,

10383566_789097171121020_491933412796283610_n.jpg

catatl
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 06'04,2015
Zile de abstinență:

Mesajde catatl » 24 Iun 2014, 19:59

A murit si Italia!Scuze...am citit ce mi ai trimis multam!Imi caut topicul si revin!

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 22:50

Lasa incolo Italia, Catl si tu tine cu USA in continuare :lol: :lol:

Ma bucur foarte mult ca ai revenit 'in stol" si-ti doresc cu mult drag noapte buna! :zambetoi:
iliuta :hug: :jos-palaria:

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 24 Iun 2014, 23:14

Lasa incolo Italia, Catl si tu tine cu USA in continuare haha

Ma bucur foarte mult ca ai revenit '"in stol" si-ti doresc cu mult drag noapte buna! :zambetoi:
Consider ca asta este cel mai important lucru de pe forum, la ora asta si nicidecum ceea ce vrea sa se insinueze la adresa mea. :surprins: Ma simt ca" beau apa impotricva vintului si ma ud pe bocancei", uneori. haha
Si pentru linistea celor pe care nu-i cunosc si au fost la Simbata, pozele primite sunt doar pentru mine si nu m-a interesat sa intreb cine este X sau Y, avind in vedere ca eu am vrut sa vad prietenii pe care ii cunosc(intr-adevar Sorelus, fetele au dreptate si esti de o frumusete rapitoare :lol: )
Totodata, cei carora le este teama pentru anonimitatea lor, il pot intreba pe Admin ce fel de om sunt eu si daca o singura data am divulgat anonimitatea cuiva si stiu ce inseamna asta deoarece a mea a fost desconspirata si numai cineva nedemn ar putea sa faca asta.Din partea mea, n-au de ce sa fie ingrijorati. :cuminte:
Nu uitati, ca fiecare te vede prin prisma lui, un hot te vede un hot, un mincinos te vede un mincinos, un om bun te vede un om bun, etc.
Imi pare rau daca cineva si-a facut griji degeaba pentru ca sunt ultima persoana de care ar trebui sa se teama asadar, puteti dormi linistiti. :zambetoi:
Imi pare rau pentru faptul ca sunt asa de sincer pe forum dar asta este felul meu de a fi.
Nu am trimis pozele nimanui , nu le voi trimite ,plus ca mi-ar fi placut sa vad si eu minastirea de la Simbata dar daca asta deranjeaza, este ok pentru mine.
O seara buna tuturor. :cuminte:

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 25 Iun 2014, 04:30

Buna dimineata tuturor si mie mi-a placut foarte mult cele citite si vreau sa impart cu voi. :zambetoi:

Sfat de la Jane Fonda

" După ce ați trecut de 60 de ani, pentru că nu mai aveți foarte mulți ani în față și pentru că nu puteți lua cu voi nimic atunci când vă duceți, n-are rost să mai fiți preocupați să economisiți. Așadar, cheltuiți banii pe care i-ați pus deoparte, faceți excursii, cumpărați ce vă face plăcere și dăruiți ce vă puteți permite. Nu vă gândiți să lăsați chiar tot ce-ați agonisit copiilor și nepoților, pentru că, nu-i așa? nu vreți să-i transformați în niște paraziți care așteaptă cu nerăbdare ziua în care veți muri. Nu vă faceți griji despre ce-o să se întâmple cu ei sau cum veți fi pomeniți, pentru că atunci când ne întoarcem în țărână nu mai auzim nici laudele și nici criticile. Timpul în care v-ați bucurat de viața pe pământ și de bunurile pe care le-ați agonisit cu atâta trudă se va sfârși. Nu vă frământați prea mult în legătură cu copiii, pentru că și ei au destinul lor și or să-și găsească, cu siguranță, drumul în viață. Nu fiți sclavul copiilor voștri! Țineți legătura cu ei, iubiți-i, ajutați-i când au nevoie, dar în același timp, bucurați-vă cât mai puteți de banii pe care i-ați strâns.

Viața înseamnă mai mult decât muncă. Pensionați-vă cât de devreme puteți și bucurați-vă de viață. Nu așteptați prea multe de la copiii voștri. Majoritatea își iubesc părinții, dar vor fi prea ocupați cu serviciul și alte angajamente ca să le fie de prea mare ajutor. Există însă și copii nepăsători, care s-ar putea să înceapă să se certe pe bunurile voastre cât sunteți încă în viață și chiar să-și dorească să muriți mai repede, ca să vă poată moșteni casa și bunurile. În general, copiii cred că li se cuvine să capete tot ce posedați, în timp ce voi n-aveți niciun drept să vă atingeți de banii lor. Prin urmare, după vârsta de 50-60 de ani, nu vă mai risipiți energia și nu vă mai periclitați sănătatea în schimbul unei averi și mai mari, muncind până intrați în mormânt. S-ar putea ca banii voștri să n-aibă nicio valoare în fața doamnei cu coasa.

Când să ne oprim să mai facem bani? Cât înseamnă destul? O sută de mii? Un milion? Zece milioane? De pe zecile de hectare de teren pe care le posedați mâncați câteva legume și o jumătate de pâine pe zi; din cele trei case pe care le-ați construit, n-aveți practic nevoie decât de câțiva metri pătrați: un dormitor, o cameră de zi, o baie și o bucătărie. Atâta vreme cât aveți o locuință și suficienți bani pentru hrană, îmbrăcăminte și utilități, stați foarte bine. Ar trebui să fiți fericiți.

Fiecare familie are problemele ei, indiferent de statutul social. Nu vă mai comparați cu alții în ceea ce privește potența financiară. Renunțați la competiția cine are mai multe posesiuni sau ai cui copii sunt mai dotați… material și se plimbă mai mult prin baruri sau prin străinătate. Mai degrabă puneți în balanță cine are mai mult timp liber, cine este mai fericit, mai sănătos și mai longeviv.

Nu vă frământați în legătură cu lucrurile pe care nu le puteți schimba. Nu ajută la nimic, iar o stare psihică proastă vă poate îmbolnăvi. Creați-vă o stare permanentă de bine și identificați ce vă face fericiți. Atâta timp cât sunteți sănătoși și bine dispuși, vă veți face planuri și veți aștepta cu nerăbdare ziua următoare.

O zi din viață fără un moment de bucurie este o zi pierdută. O zi care aduce un moment de bucurie este o zi câștigată. Un suflet optimist vindecă boala mai repede. Iar un suflet fericit nici nu are ce vindeca, pentru că nu cunoaște boala…

Păstrați-vă o stare de spirit pozitivă, faceți mișcare în fiecare zi, întotdeauna afară, la soare, mâncați multe alimente care conțin vitamine și minerale, și veți avea toate șansele să mai trăiți 30-40 de ani în deplină sănătate și vigoare. Bucurați-vă de ceea ce aveți și de tot ce vă înconjoară.

Și nu uitați de prieteni. Ei sunt una din bogățiile vieții. Faceți-vă prieteni trainici, respectând câteva reguli simple: Ascultați-i fără să-i întrerupeți; vorbiți-le fără să le reproșați ceva; faceți-le daruri fără să le pretindeți ceva în schimb; răspundeți-le fără să-i contraziceți; iertați-i fără să-i pedepsiți; promiteți-le fără să uitați. Așa, nu veți fi niciodată singuri.

Vă doresc o viață lungă și împlinită!"

O viata lunga si sanatoasa, va doresc si eu cu drag. :cuminte:

10366151_778953775468693_150842561911124526_n.jpg

admin
Administratorul site-ului
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde admin » 25 Iun 2014, 12:56

Buna Ilie,
Personal, sunt convins ca pot sa ma bazez pe discretia ta legat de pozele de la Sambata de Sus. In mod legal dar si fair play nu ar fi trebuit sa te afli in posesia lor fara acordul tuturor celor prezenti in poze. ALIAT respecta principiul confidentialitatii cu maxima strictete si protejeaza identitatea tuturor beneficiarilor sai. Evenimentul de la Sambata de Sus fiind organizat si cu implicarea ALIAT, regula confidentialitatii este cu atat mai importanta si ALIAT poate intreprinde toate masurile legale pentru a asigura respectarea anonimatului celor prezenti. Pot intelege frustrarea generata de diseminarea acestor poze catre alte persoane care nu au fost prezente acolo si este regretabil ca acest lucru s-a intamplat iar pe viitor vom fi foarte atenti la acest aspect.
Trecand peste aspectele legale eu personal am vazut doar un grup frumos de oameni care se bucurau de viata, de prietenia si suportul celorlalti si de o viata traita in abstinenta.
Cu respect
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 25 Iun 2014, 17:05

Uitasem sa pun si pozisoara, deci data viitoare, no pictures for me, Adminelu adica nu o sa mai spun cu glas tare ca le am.:lol:

O zi frumoasa si abstinenta tuturor, va doresc cu drag. :zambetoi:
iliuta :zambetoi:

6618_273283319460253_510985154_n.jpg

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 25 Iun 2014, 19:16

Draga Admin, nu eru discutii legate de trecut ci de ceea ce s-a creeat pe forum in prezent si era frumos sa lasi si explicatiile mele dar daca tu consideri ca asa este fair-play, eu am sa accept pentru ca n-am incoto.
Nu m-am exprimat urit si acela era punctul meu de vedere.In fine.
O zi buna iti doresc in continuare!

Înapoi la “POVESTEA MEA”