021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie!

Mesajde Joy » 27 Feb 2012, 02:23

Salutare prieteni!

Mihai, tu ca tu cu copilul la patinuar dar eu ca am fost la un concert de muzica clasica in dupa-amiaza asta cu nevasta-mea (ei ii place) si toata lumea era serioasa si asculta si eu eram cu gura la urechi , gindindu-ma la ceea ce v-am scris. :lol: Vreau sa-ti spun ca acum ascult muzica cu sonorul mai incet si pe urechea stinga nu mai pun casca de frica. :lol: Am crezut ca voi ramine surd de-o ureche.Stai linistit Tudor, ca acum sunt OK.Poate ca am ramas cu frica de a nu fi auzit dupa sperietura de atunci si de aceea tip in telefon. :lol:
Apropos de vecini hai sa va zic una buna.Am peste usa de mina o vecina trasnet.Cred ca are vre-o 23 de ani si e fantastica:bine facuta, sexy, vesela, desteapta, ce mai ma face sa visez cu ochii deschisi....In fine, ies ieri din casa si nu stiu cum se face ca iese si ea si intra-n vorba cu mine.Si incet, incet, imi zice c e cam frustrata, incalzita si ma intreaba daca sunt liber noaptea si va inchipuiti ca m-am incalzit si eu si am inceput sa salivez si i-am raspuns imediat cu un "nu" hotarit.La care ea:atunci poti avea grija de ciinele meu in noaptea asta? ca ma intilnesc cu prietenul. :lol:
Numai bine tuturor si sa aveti o saptamina plina numai de lucruri bune!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Feb 2012, 02:38

Fratilor, sunteti fenomenali!
Tudor, m-ai facut sa rid cu lacrimi!Esti fantastic!Te-am sunat intr-adevar in pauza de la concert. :lol: Super, super tot ceea ce scrieti.Se vede clar ca am o predispozitie spre adictie.Acum sunt dependent de voi si va multumesc!
Sper ca se bucura si fetele de bucuriia noastra si scuze daca limbajul a fost putin mai colorat pe alocuri.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 27 Feb 2012, 06:00

Buna dimineata ,tuturor!
Buna dimineata ,ILIE,GLADIATOR !
Gladiator a scris si mi-a placut ce a scris ca si multe altele:
Gladiator73 » 23 Feb 2012, 07:33
Sunt de acord cu Ovidiu ca alcoolicii in recuperare au un umor debordant.Si la noi,la AA se rade mult,e drept ca se si plange,dar este un plans sanatos,recuperator.Dar rasul fratilor e cel mai cristalin si mai autentic vazut vreodata.In general noi oamenii radem social(glumele sefului chiar daca nesarate,aluziile soacrei..radem,dar nu cu rasul nostru ,radem la prostiile politicienilor....)dar este un ras fortat si pe jumatate.Ori la AA se rade curat,in hohote,eu doar acolo imi cunosc rasul.Rasul meu personal,pe care mi-l recunosc

IILIE ai scris : Fratilor, sunteti fenomenali!
Tudor, m-ai facut sa rid cu lacrimi!Esti fantastic!Te-am sunat intr-adevar in pauza de la concert. Super, super tot ceea ce scrieti.Se vede clar ca am o predispozitie spre adictie.Acum sunt dependent de voi si va multumesc!...

Si eu va multumesc tuturor ca ma faceti sa ma simt grozav de bine.

La inceputul abstinentei mele l-am auzit spunind pe cel ce a aniversat sambata 18 ani de abstinenta ca :Secretul este să îi şi oferi ceva în schimbul alcoolului, ceva care să umple vidul creat de pierderea unei soluţii la o problemă.Si atunci de ce sa nu punem umorul si voisia in locul alcoolului

Aseara am primit un material care este scris de un nealcoolic dar care si-a insusit principile si teoria AA.Pe mine m-a ajutat mult si ma ajuta .
"Trebuie să avem parte de un anumit grad de succes în viaţă, şi să fim în stare să ne respectăm. De aceea este atât de important să ne concentrăm asupra unor intervale scurte de timp, în periodele grele. Teoria A.A. “Fiecare zi la timpul ei”, permite individului să obţină un succes zilnic, reîntărind astfel o imagine de sine deseori decăzută. Consider vital de interesant faptul, că nevoia de dragoste vine înaintea nevoii de stimă de sine. Probabil din cauza asta e atât de dificil, dacă nu imposibil, să ne dedicăm altora cu dragoste, şi să rămânem în acelaşi timp cu sentimentul de nevrednicie.
Descoperirea şi aprecierea sinelui este un pas vital în evoluţia omenirii.
Satisfacerea celorlalte nevoi, ne permite să ne concentrăm asupra nevoii de realizare a sinelui. Aceasta se referă la nevoia dezvoltării întregului nostru potenţial. Semnificaţia acestei nevoi
variază desigur, de la om la om, fiecare având un potenţial diferit. Pentru unii, înseamnă afirmare în domeniul literar sau ştiinţific; pentru alţii, înseamnă funcţie de conducere în politică sau în comunitate; iarăşi pentru alţii, înseamnă pur şi simplu a-şi trăi viaţa în deplinătatea ei, fără restricţii nerezonabile din partea convenţiilor sociale. Putem găsi “realizatori de sine” printre profesori, oameni de afaceri, misionari, artişti, sau gospodine. Dar nu toţi din oricare aceste categorii pot atinge realizarea de sine; mulţi au numeroase nevoi nesatisfăcute, şi datorită faptului că realizările lor sunt doar compensaţii, rămân frustraţi şi nefericiţi în alte privinţe.
Fără teama de a mă contrazice, sugestia mea este că odată ce găsiţi sentimentul de utilitate personală acompaniată de pacea interioară, prin acordarea iubirii dumneavoastră altor oameni, sunteţi pe cale de a deveni o persoană realizată. "

Îmi căutam sufletul,
Dar nu-l vedeam nicăieri,
Îmi căutam Dumnezeul,
Dar El îmi scăpa mereu,
Îmi căutam fratele –
Şi i-am găsit pe toţi trei

- Autor Necunoscut

"The greatest discovery of all time is that a person can change his future by merely changing his attitude."

"Cea mai mare descoperire a tuturor timpurilor este că o persoană isi poate schimba viitorul doar prin schimbarea atitudinii lui."

Va urez sa aveti o saptamana grozav de buna ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 27 Feb 2012, 06:57

Salut Ilie ! Nu sunt nici profesor , iar tu nu esti un invatacel. Sunt un om ca si tine , care am trecut prin ce ai trecut si tu, iar impreuna , daca vrem , sunt sigur ca vom reusi sa facem lucruri mari. Citeam postarea ta , de dimineata la ora 3:17, in care povesteai prin ce ai trecut si ce te mai asteapta. Necazurile vin si trec, important sa nu dam niciodata inapoi. Asa cum iti povesteam ca am pierdut bani , etc , am si un raspuns la ceea ce te ingrijora pe tine. Nu mai departe de acum 3 luni si ceva , scriam pe forum acest mesaj:
"Re: Buna

Mesajde asido1973 » 10 Oct 2011, 18:55
era 15 decembrie 2006 , doamne ce betie am mai tras atunci . Era normal , pe 10 decembrie fusese ziua fetitei mele , pe 13 a murit fratele tatalui meu , un unchi . Pai , petrecere , am baut de bucurie , apoi inmormantare , am baut de durere , si ce bauta , ca in seara de priveghi nu mi-a ajuns o sticla de 750ml finlandia si una de 500 ml de stalinskaya .
Astazi , este 10 octombrie , am 2 ani si 18 zile de abstinenta . Dimineata pe la 11 , a sunat telefonul . M-a sunat , si mi-a spus , Doru am sa-ti dau o veste proasta , a murit Bogdan . Am ramas mut , la orice ma asteptam , in aceasta zi dar la el nu , Bogdan , era nascut in 23 mai 1979 , era fratele meu mai mic , pe care m-am chinuit cu sora mea sa-l crestem , ca pe timpul lui Ceausescu , mama statea doar 3 luni acasa , iar noi niste mogaldete de 6 si 4 ani , aveam grija de el . Am ramas socat , am plans si am urlat timp de o ora , apoi , cat de cat m-am linistit ca nu am avut incotro . Culmea , a murit la 70 km , de mine , si a fost adus la Galati la spital , la 15 km de mine . Acum , urmeaza sa ma ocup de el , si sas-l duc acasa la Vaslui la parinti . Nu va pot spune ce e in sufletul meu , nu va pot explica durerea , dar v-am spus toate astea , ca sa stiti , ca nici astazi NU AM BAUT !!!

Nu mi-a facut placere sa-mi aduc aminte , dar vroiam sa te intaresc si sa te asigur , ca indiferent prin ce vom trece , nu mai avem nici un motiv ca sa bem. Important ca acum la inceput , sa iei totul cu pasi marunti , sa nu te grabesti , la noi in moldova , (sunt din VS de loc) , este o vorba "Te repezi ca surdu-n doba!" , sau mai rau , ca proasta-n ....! :D . E important sa inveti fiecare pas si sa mergi incet , fara a sari peste. Ai aici oameni minunati , si nu te vor lasa la greu. Ma bucur pentru tine , ma bucur ca ai atata dorinta , ma vad pe mine la inceput. In viata aceasta de abstinent , multora le lipseste vointa si dorinta , de a trai aceasta viata. Tu , vad ca ai material , asa ca , inainte.
Cu mult respct , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Feb 2012, 15:04

Buna Asido, salut tuturor!

Efectiv mi s-au umezit ochii de ceea ce ai postat si-ti multumesc din suflet si tie deoarece simt siceritatea , caldura si dorinta ta de a ma ajuta (ne) ajuta in momentele de cumpana care, vrem , nu vrem fac parte din viata.Este induiosator de trist ceea ce ti s-a intimplat si este foarte, foarte greu sa pierzi pe cineva drag.Toti avem probleme mari dar dupa cum se vede,Dumnezeu ne da si umeri pe masura ca sa le putem duce(nu ma refer la muschi, bineinteles) .Sa stii, ca primul meu gind in relaxarea asta a mea de acum, a fost "voi putea sau nu?" sa ma abtin cind vor veni aceste momente?Si daca in trecut imi era de ajuns sa incep numai sa ma gindesc la o sticla si eram pierdut acum (si SPER asa sa fiu mereu) nu mai simt acea teama fata de mine si ma stiu ca asta ar insemna chiar sa vreau sa mor si ar mai insemna sa vreau sa va pierd iar pentru mine este ca si cum as pierde niste fiinte foarte dragi.Nu vreau sa va pierd!Vreau sa fiu alaturi de voi(SPER) mereu. Daca in alte situatii nu pot sa schim legile naturii si trebuie sa acceptam durerea, ca sa nu va pierd pe voi sta in puterea mea sa fac asta si ma straduiesc in fiecare zi, stradanie care imi este mult usurata de ajutorul vostru.Incet si sigur, cu pasi mici, incerc sa tin pe linga voi.
Iti multumesc Doamne,iti multumesc mult Asido pentru gindurile tale frumoase si va multumesc voua prieteni ca existati!

Joy
Veteran
Veteran

scrisoare

Mesajde Joy » 27 Feb 2012, 23:40

Dragii mei prieteni!

Chiar daca nu am fost prea mult timp pe la scoala invouluntar de vointa mea) in popasurile mele pe acolo , imi aduc aminte ca o scrisoare trebuie sa aiba introducere , cuprins si incheiere.Chiar profa de romana ma lauda la ceilalti, ca atunci cind vin de pe unde umblam cu sportul, vin pregatit.Si ce frumoase erau timpurile pe bvremea cu scrisori, cind plin de emotie le scriiam fetelor si tot asa asteptam sa vina postasul sa-mi aduca plicul dorit.Si telegrame..vai, ce frumos!Sa stiti ca eu si in zilele de azi scriu felicitari la prieteni cu mina, nu pe calculator, de ride fiul meu de mine si zice ca sunt depasit.Si apropos de fiul meu, imi amintesc ca prin clasa a VIII-a, m-a intrebat ceva la mate si va dati seama ca eu eram pe linga subiet si el ma intreaba iar:da cit ai avut tu la mate tati?M-am cam blocat putin si i-am raspuns :pe lumea asta nu poti sa le faci pe toate foarte bine dar daca faci si un lucru singur foarte bine, este de ajuns.Eu am facut foarte bine sport si sunt multumit cu rezultatele.In fine ceea despre care vroiam sa vorbesc astazi este mama mea.Nu vreau sa apar aici si sa primesc condoleante in momentul cind nu va mai fi, nu, vreau sa va zic putin despre ea, daca nu va plictisesc.Deci, eu, niciodata nu am putut asculta melodia lui Hrusca"Ruga pentru parinti' deoarece ma napadesc lacrimile.Mama are 96 de ani acum si o sa va mirati daca va spun ca nu este senila si este atit de pozitiva in atitudne si mereu a fost si este un exemplu pentru noi(suntem mai multi copii, eu fiind cel mai mic).A avut si are o viata foarte grea dar echilibrata in toate , fara excese cu multa credinta in Dumnezeu si s-a sacrificat mereu pentru noi mai ales ca ne-a crescut si fara tata, deoarece el s-a stins din viata prematur, cind eram mici.Asa cum am vazut-o si ne-a crescut, este o sfinta .Chiar ma gindeam, cind eram cu betiile mele, cita durere o sa-i provoc cind o sa mor eu inaintea ei si imi era mila de ea, deoarece ne iubeste enorm.Ea isi facea planuri ca si cum ar mai avea ani de trait si eu ascundeam sticlele ca in cazul ca se intimpla ceva cu mine sa nu le gaseasca sotiia dupa...In fine, ceea ce vroiam sa va spun, ca eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mama mea inca mai este cu noi si pretuiesc fiecare secunda.Vreau sa ascultati o melodie foarte frumoasa dedicata din sufletul meu ei, cind ea traieste si sunt sentimentele pe care le simt eu pentru ea.Vorbele sunt prea putine ca sa o descriu asa cum este dar sunt sigur ca cine va asculta melodia va intelege ceea ce am vrut sa spun.
In incheiere, va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi si va sfatuiesc si pe voi, deoarece majoritatea sunteti tineri sa va bucurati cind aveti ceva si sa nu pretuiti atunci cind este prea tirziu.

PS. Tudor, dragul meu prieten, poate faci tu asta pentru mine si postezi melodia "Wind beneth my wings" cintata de Bette Midler, pentru care iti multumesc mult.Asta este mama mea pentru mine si mai stiu ca atunci cind nu va mai fi, va merge la Dumnezeu si-i va spune ca am meritat sa i se faca mila de mine si vor veghea impreuna sa nu ma abat din drumul meu drept.

Cu drag,
Ilie

Cu drag

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 27 Feb 2012, 23:48

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Feb 2012, 02:05

Iti multumesc Asido dar nu este asta ceea ce-mi place mie.Asta care cinta nu-mi spune nimic.Nu-mi place de el.Melodia de care vorbeam este cintata de Bette Midler si a sustinut concertul la The Royal Variety Performance, UK, pentru regina.O iubesc pe ea ca femeie, ca actrita si solista si m-a inspirat in sentimentele si trairile mele pentru mama mea iar cuvintele cintecului exprima exact ceea ce simt eu pentru mama mea si ceea ce a facut ea pentru mine.Hei, Tudor, ajuta-ma!
In orice caz, multumesc pentru intentie.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 28 Feb 2012, 05:54

Buna dimineata ,ILIE !

PS. Tudor, dragul meu prieten, poate faci tu asta pentru mine si postezi melodia "Wind beneth my wings" cintata de Bette Midler, pentru care iti multumesc mult.Asta este mama mea pentru mine si mai stiu ca atunci cind nu va mai fi, va merge la Dumnezeu si-i va spune ca am meritat sa i se faca mila de mine si vor veghea impreuna sa nu ma abat din drumul meu drept.

Cu drag,
Ilie

Cu drag

Imi pare rau ca nu am timp sa iti raspund pe larg la aceasta frumoasa postare a ta dar iti voi indeplini rugamintea cu mare placere .
Voi posta dpoua linkuri Unul ,unde-i canta reginei : http://www.youtube.com/watch?v=c9ZMDPf9hZw

si unul cu versurile afisate pe ecran pentru mine ca incepator permanent la engleza (I hope you understand me): http://www.youtube.com/watch?v=S8Bjbc56bJE

Sa aveti o zi grozav de buna ! :D

Sa citesti la iordachemihai !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 28 Feb 2012, 17:46

Salut !

Am primit urmatoarea rugaminte de la ILIE :
Tudor, iarta-ma ca te deranjez atit dar promit ca o perioada o sa ma abtin.Uite ce frumos este asta si as vrea sa-l pui si pentru ei pe forum ca sigur o sa le placa.Mie , de fiecare data cind il vad si ascult mi se umezesc ochii.Poate ca ei o sa zica ca sunt depasit dar asta sunt eu, foarte sensibil.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca am trait la tara (da.PROCO ,sint taran )si am avut o copilarie frumoasa apoi am iesit la oras ca licean si iar am prins o adolescenta frumoasa apoi m-am casatorit si iar a fost fumos pentru ca apoi in '96 sa o iau pe "ulei " si am inceput sa pierd sensul si bucuria vietii .Acum sint mai setos de vIata ca niciodata .Multumesc ILIE.M-ai facut sa imi reamintesc cu placere de acei ani .
ILIE ,M-A CUPRINS O NOSTALGIE!

Il postez cu placere .

Aici este link-ul catre clipul video
http://www.youtube.com/watch?v=MF1wfcVdKpo

Pe vremea cind umblam pe jos,

Pe vremea cind umblam pe jos
Carind la plase de-ata tare,
Stateam la cozi, pentru mincare:
Dar traiam si bine si frumos,
Pe vremea cind umblam pe jos...
Si serile tirziu, la stele,
Visam la alte lumi stinghere…
Cintam mai mult, cintam duios,
Munceam din plin , munceam voios
Si-aveam si timp de toate cele…
Pe vremea cind umblam pe jos!

Pe vremea cint taiam butuci
Sa ne-ncalzim, sa facem cina,
Si caram apa cu galeata,
Nu cumparam nimic de gata.
Pe vremea aia , nu de mult,
Stiam sa minuiesc si sapa,
Si il citeam si pe Shakespeare…
Cum de-aveam timp? Acu ma mir,
Dar pe vremea cind umblam pe jos
Totul mi se parea frumos…
Si n-aveam timp de tinguit…
Cum fac acu` de cind m-am pricopsit!

Pe vremea cind purtam sosoni,
Si reparam la pantofi talpa,
Lumea stia stinga de dreapta…
Cirpeam ciorapii la calciie,
Si n-aveam crize de mindrie…
Nu se-ntimpla sa auzim
Ca vre-unul n-are self esteem?!
Batrinii nu mureau stingheri,
Si pentru ciini erau hingheri!
Pe vremea cind purtam galosi,
Aveam respect pentru stramosi!

Si ce-amintiri mi-au mai ramas,
Din vremea cind stateam la bus…
Pe vremea cind mergeam pe jos,
Toamna aveam cartofi de scos,
Si ne ducea pe toti cu scoala,
Si nu-l lua pe unu boala!
Si cind ziceai ca mergi afara,
Nu era vorba de-un banchet,
Cu frigarui, turte, serbet…
Era-n ograda , un loc "maret",
Intre cotete, un alt cotet…
Nu parfumat si deodorat,
Sau primenit si asortat…

Aveam caracterul mai frumos
Pe vremea cind mergeam pe jos…
Si nu eram asa de disperati,
Ca nu sintem bine imbracati...
Cu anii, chiar mai mult de doi…
Ziceam ca hainele sint noi.
Copii ne salutau frumos,
Pe vremea cind umblam pe jos,
Si nu parea de loc pe dos,
Ca baietii sa dea sapca jos;
Sau sa se scoale in picioare,
Si sa dea locul! Era o onoare!
Acu, insa ne-am pricopsit,
Cum nici nu-i, bine de vorbit!
Si ce concept total pe dos,
E ala sa umblam pe jos?!
Intepeniti si ruginiti,
Incovoiati si pricajiti,
Slujim la domni fara suflare;
Si construim mereu hambare…
……………………………….
Azi mi-a ramas un gind frumos...
Pe vremea cind mergeam pe jos,
Eram la timp la adunare!
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”