021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde HOPE » 16 Mar 2018, 16:49

ilie scrie:Buna!
Scria cineva pe Forum sa nu suntem la fel in povestile noastre iar eu unul am invatat aici ca suntem la fel...Nu vreau sa contrazic ci-mi spun mie ca sa nu uit si sa cred ca am fost sau sunt diferit...🤔 Asa cum o femeie nu poate fi "putin gravida" ci este sau nu este, tot asa suntem si noi..., avem sau nu o problema cu alcoolul...🤔 Cit pierde fiecare este chestiune numai de timp...in final rezultatul fiind acelasi pt toti...🤔 Linia intre a avea si a nu mai avea,familie, prieteni,bunuri,sanatate(care este cea mai mare bogatie) etc este f subtire...🤔
Toti cadem...pt mai bine(cei care avem probleme cu alcoolul, desigur)...🤔😉👍

La fel spuneam si eu Iliuta!
Banuiala este prima care-ti musca din suflet, de-aici si pana la acceptare drumul poate fi mai scurt sau mai lung, depinde numai de tine.
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Mar 2018, 01:22

Hopisor, bine ca am ajuns la un consens pt ca ar fi ultimul lucru sa vreau sa te supar ...!🤔😉
Ti pup!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mar 2018, 13:20

Buna sa va fie inima tutoror si slava Domnului, eu nu am fost si nu sunt in pana de idei niciodata pe acest Forum ...ba' chiar am prea multe idei, Styxisor prieten drag!😉😂😂😂😂 Face parte din viata mea de zi cu zi si-mi face bine si mi-am si cerut scuze pe la inceputuri sa nu va suparati daca voi scrie pra mult...😉
Deci, vorbind numai despre mine, ma gindesc ca si la AA, nu tot asta se face?Se repeta si se repeta aceleasi lucruri deoarece cam toti avem aceleasi experiente si idealuri...plus ca mie imi place mai mult aici deoarece nu-i atita ordine si disciplina ca si acolo si pot vb despre ceea ce vreau eu...😂😂😂 Daca in trecut cind nu-mi placea ceva pe Forum comentam cu glas tare...acum sunt ca pe fb, dau ignore si merg mai departe plus ca in societatea moderna foarta multi suntem frustrati de ceea ce ni se intimpla, invinuindu-i pe cei din jur, lucru pe care eu nu-l mai fac...🤔😉 Ce fac atunci?Il sun pe Danoisor si pe Ovidelu si intotdeauna rezolv frustrarile mele si cu siguranta NU BEAU ...🤔😂😂Suntem diferiti si acesta este fumusetea noastra...👍 "Am furat" ce a fost mai bun de la fiecare plus ca nu s-au inventat metode noi de vindecare inca drept pt care eu AM ALES sa calc cu sfintenie in urmele celor care au reusit si cu siguranta nu voi da gres...🤔😉🙏
Si inca ceva, in toata experienta mea am invatat ca singur nu poti reusi si de aceea prieteni va multumesc si ASTAZI pentru abstinenta mea!🙏

PS Eu meditez ca daca Dumnezeu nu m-a vrut "bolnav", cu siguranta ma vrea ABSTINENT...👍
O zi frumoasa tuturor!👍

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Mar 2018, 07:14

Si inca ceva, in toata experienta mea am invatat ca singur nu poti reusi si de aceea prieteni va multumesc si ASTAZI pentru abstinenta mea!

Asa este BBro Iliuta si eu am incercat sa stau abstinent de unul singur si nu prea mi-a reusit ,doar citind forumul din umbra nu m-a ajutat prea mult , a trebuit sa fac o schimbare , sa incep sa comunic , si sa vad ceea ce nu era bun in caracterul meu .
O zi buna si astept sa te recitesc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mar 2018, 16:28

Scuze, am scris de 2 ori!
Ultima oară modificat 28 Mar 2018, 21:50 de către Joy, modificat 1 dată în total.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mar 2018, 16:29

Ciao, Colisor mio picollo fratelo, ai dreptate pentru ca mi-ai atras atentia voi scrie astazi despre tacerea mea deoarece cu siguranta este benefic pt mine . 😉
Si referitor numai la mine, voi continua sirul Povestilor de viata...pentru mine!(si pt cei care vor sa invete din greselile altora decit dintr-ale lor...)😉👍
Deci, zilele trecute am fost suparat ca sa nu spun depresat pt ca slava Domnului am prieteni de la care am invatat si mi-am insusit faptul ca depresia este o stare care poate fi depasita cu ginduri pozitive.Ca dovada astzi sunt ok si eu personal as cadea in alta adictie daca as incepe sa iau medicamente pt asa ceva.Am fost colpesit de ginduri(nu pt probleme personale) ci pt afaceri si un lucru am invatat:a te adinci in ginduri de unul singur imi adinceste si mai mult supararea (depresia) drept pt care am cerut ajutor, am vb cu jum mea si fam mea si nu exista "medicament" mai mare pt "depresie" decit iubirea si intelegerea si suportul.Am luat cu incredere si iacatama-s!😉👍
Acum sunt ok si ieri ca sa ies din starea in care ma adincisem singur am fost la sport si mi-a facut extrem de bine.😉
Cam astea sunt trairile mele si meditez cit de recunoscator sunt si voua deoarece tot ceea ce mi se intimpla, am invatat sa "rezolv" in viata fara alcol, lucru de neimaginat in trecut...🤔
Numai bine tuturor va doresc cu drag!

PS Si sa repet una dintre intelepciunile mele pt mine ca sa nu uit:viata este o rezolvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarea...Capiche, Iliuta?🤔😂😂😂

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 29 Mar 2018, 15:06

Mă bucur din suflet că esti bine Iliuțule!
Nu prea te mai văzusem nici pe FB si mă întrebam ce ai pățit?! Stiam că nu bei(nu stiu de unde dar eram sigur).
Zi senină fratele meu alb!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Apr 2018, 03:56

Buna tuturor!
Am revenit "acasa" deoarece nu prea mi-a placut de mine in ultimul timp, raceala m-a facut suparat, fara chef de nimic si putin descurajat...De ce? Pentru ca totdeauna mi-a placut sa fiu in forma( da' mie nici nu-mi vine a crede ca am baut in trecut😂😂😂 ), sa fac sport, sa am grija de mine...😉 Grija de mine am avut dar fara sport m-am simit "lost in space" si astazi a fost prima zi cind mi-am reluat programul meu obisnuit.😉
Am vorbit la telefon cu prieteni dragi si incet incet vad ca imi recapat energia pe care o aveam inainte.🤔👍
Stiu ca nu este important pt nimeni ce vorbesc eu acum dar este f important pt mine deoarece sa "va uit" ar insemna ca sa uit de unde am plecat si nu vreau asta si stiu f bine ca in viata este mult mai important ceea ce nu vrei decit ceea ce vrei...Mda, intelepciunile mele...😉🤔😂😂Pt mine acest Forum a fost cel care mi-a salvat viata prin voi si nu-mi ramine decit sa multumumesc iar si iar lui Dumnezeu pentru faptul ca m-a adus aici si sa va multumesc voua tuturor pentru abstinenta mea.🙏

Imagine

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 07 Apr 2018, 07:55

multumesc,un Paste fericit si abstinent, iti doresc.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Apr 2018, 22:15

Buna tuturor!
In sfirsit am revenit la starea mea de spirit normala, adica vesela si pozitiva si trist cit am fost ma gindeam ca poate am inceput sa imbatrinesc dar n-a fost asta...😂😂😂😂😉Ma bucur enorm ca indiferent cu ceea ce ma confrunt alcolul nu mai face parte din ecuatie pt mine si incerc cu intelepciune sau cerind ajutor in familie sau prietenilor, si-mi rezolv problemele (sau inchipuitele probleme😂😂😂😂).
Mda, prima problema rezolvata este ca am inteles ca pt mine sportul face parte din fiinta mea si nu pot functiona normal fara...😂😂😂😂 Eliberarea hormonului fericirii atunci cind faci sport este reala, crededeti-ma pe mine!😉😂👍
Ce o sa fac cind nu o sa mai pot alerga ?🤔M-am gindit si la asta, ma voi apuca de pescuit cu toate ca jum mea spune ca eu nu voi avea rabdare si voi trinti cu undita in balta alungind pestii.😂😂😂

Astazi in drum spre masina mea, am remarcat ca un vecin al meu, pensionar fiind si-a schimbat masina cu una modesta.Daca in trecut conducea una dintre cele mai luxoase masini din parcare, astazi avea una a oamenilor de rind.Fac o paranteza si va spun ca este un renumit fost Prof. Dr.Chrurgie Cardiovasculara si am meditat la una dintre vorbele extrem de inteligente pe care mi le-a spus un drag prieten de pe acest Forum cind am poposit aici: "lasa grijile si incepe sa traiesti" .🤔Astazi m-am gindit ca acesta somitate in medicina desi are toti banii din lume, realizeaza ca spre toamna vietii, ceea ce poti cumpara cu bani, nu mai conteaza ...🤔Pai sa mai fiu eu trist de aia si de ailalta, daca ceea ce am mai de pret am?(abstinenta🙏) Nu!😉
Va doresc tuturor ceea ce-mi doresc si pentru mine!

Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”