021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu sunt Ilie!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt Ilie

Mesajde Joy » 02 Mai 2018, 14:31

Buna diminea!
Vaaai, ce frumos scrie Doruta la mine...Superb si nu vreau sa par lipsit de modestie dar chiar gindind pozitiv, atragi binele in viata si existi frumos...🤔 Rememoram zilele trecute cu cineva din familie cite lucruri nefiresti am facut in trecut, cite decizii proaste am luat (la vremea aceea considerindu-le corecte), cite evenimente neplacute am creat doar pt ca mintea mea era influentata de aburii alcolului etc, lucruri la care privesc in urma cu compasiune pt mine...si cred ca Dumnezeu a vazut ca am un suflet bun si m-a ajutat sa va gasesc pe voi...pentru ca altfel...😒dar mai bine sa nu mai gindesc...pt ca asa cum spuneam, gindurile pozitive atrag pozitivul...😉😂😂😂👍 Acum daca iau decizii proste le iau cu mintea limpede...😂😂😂Glumeam!😉👍
Ascultam ieri de dimineata o emisiune in masina care m-a facut sa incep ziua super pozitiv...Despre ce era vorba in emisiune?🤔Moderatorul intervieva oameni care aveau de spus lucruri pozitive din saptamina care a trecut si va dati seama ce stare de bine inducea tuturor...Nu deageaba sunt "idioti " americanii ...Aia-s tot timpul cu gindirea pozitiva, de la care m-am molipsit si eu...😉😂😂😂😂👍
Deci o zi frumoasa, cu spor si POZITIVA tuturor!

https://www.youtube.com/watch?v=KSuB4t3q_dA
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Mai 2018, 14:08

Buna dimi !
Ce poate fi mai frumos decit sa te trezesti dimineata zimbitor???🤔Sa stii ca indiferent ce problema ai avea, incerci sa rezolvi ce poti si sa ai intelepciunea sa accepti ceea ce nu poti si mergi mai departe?🤔In trecut incercam sa rezolv "imposibilul" si eram frustrat , gasind motive in absolut orice pt a bea...🙁
Astazi gasesc motive de bucurie din absolut orice, nu astept nimic de la nimeni ca sa nu fiu dezamagit si stiu ca fericirea exista in mine!😉🙂O zi frumoasa tuturor!💞
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2018, 21:53

Hola!😉
Ce am facut eu astazi?🤔Ca de obicei Duminica, am fost la biserica...😉Rememorez cum in copilarie cind mama dorea sa fac asta, eu plecam la stadion sau umblam hai hui prin oras si ajungeam acasa mintind ca am fost...Ulterior , matur fiind mergeam la biserica pt a fi imbracat cit mai frumos, mergeam la Inviere pt a fi cel mai elegant comparindu-ma cu lumea..etc...🤔 Astazi fara ca cineva sa ma indemne, merg la biserica pt ca asa simt , ma simt curat si eliberat de ginduri negative deoarece de fiecare data ma regasesc in mesajele transmise de Preot si nu-i greu...😉
De ex astazi, ne vorbea Parintele despre "iluminare" si ne-a dat ex orbului care atins de Isus si-a recapatat vederea...Pai sa nu ma simt eu la fel cind datorita voua, din "orbul" care eram si-mi distrugeam cu buna stiinta viata prin ceea ce faceam, atins de DD prin acest Forum si prin VOI toti, mi-am recapatat si eu "vederea" a ceea ce trebuie sa fac cu viata mea?🤔🙏
Va multumesc tuturor pentru abstinenta mea!

PS Si ca tot romanul apoi, m-am uitat la tv la volei, tenis si fotbal...😜🏐🎾😂😂😂👍

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 02:20

Hola!
Ia sa ma "imbat" eu putin cu veselia mea pt ca asta este singura betie care nu-mi face rau...😂😂😂🤔

Cata, pe fb vroiam numai sa ma vezi cit sunt de frumos si cam ce fac eu zilnic...😂😂😂😂 plus ca eu pretuiesc f mult fb deoarece m-am reintilnit cu foarte multi prieteni de care nu mai stiam nimic si nici ei despre mine...fosti colegi de scoala , de facultate etc si mi se pare f firesc si normal sa ne bucuram pentru faptul ca ne-am regasit...
Si acolo sunt f constiincios punind zilnic cite-o bucatica din sufletul si viata mea reala...😉

Si uitati o melodie supeeer ca sa incepeti ziua cu chef de viata si sa va bucurati de Paradisul de pe pamint...😉
PS Cel batut in ring sunt eu in timpurile in care inca mai credeam ca pot sa infring ALCOLUL...😂😭😭Nu acum!😉👍
Va recomand cu caldura sa faceti ca si mine:dati muzica tare si dansati!😂😂😂👌

https://www.youtube.com/watch?v=XOwihbur34E

Imagine

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 08:15

Neata Ilie,
pai asta nu inseamna ca traiesti, putin macar asa, in trecut? Nu infatiseaza facebookul trecutul ca fiind aproape perfect? Ca doar nu-si pun oameni poze de atunci cand se simteau naspa. Atunci nu o fi periculos facebookul pentru unul care incearca sa traiasca in prezent?

Iar fostii colegi ma pot gasi usor dupa o cautare pe Google, acolo cred eu ca e important cine esti si ce ai fost. Sun ca un hodorog, dar asta cred si asta spun.

O zi frumoasa si iti multumesc ca scrii pe forum!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 15:58

Buna dimi tuturor!
Asa cum imi este felul, eu nu sunt dezamagit niciodata deoarece nu astept nimic de la nimeni...🤔 Nici macar de faptul ca nu prea se scrie pe Forum(normal ca mi-ar placea sa fie mai multa activitate, nu citeva cuvinte ici si colo🤔😁) dar daca eu as fi fost alcolic si era aceasta atmosfera in trecut rectific ceea ce am spus ieri si fara a dori sa par lipsit de modestie, daca ar fi fost macar unul ca si mine pe acest Forum, cu siguranta ca as fi reusit in a deveni abstinent...Totdeauna raspund sau inspir pe cineva care ar avea nevoie, cred si orice ajutor cit de mic conteaza decit deloc...Daca vrei ceva cu adevarat faci si te agati de orice sansa pe care ti-o da Dumnezeu...🤔 Eu vb doar pt mine si sunt unul care le-a experimentat pe toate: am avut sansa sa merg si la AA(cu care nu rezonez dar am "furat" si de acolo ceea ce nu trebuie sa fac si anume faptul ca NICIODATA sa nu cred ca sunt ok si sa nu pun ABSTINENTA pe primul plan deoarece am vazut f multi care au recazut dupa ani multi de abstinenta, crezind sa totul este rezolvat...🤔
Va doresc o zi frumoasa cu ceea ce-mi doresc si pt mine!
Imagine

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 17 Mai 2018, 16:35

Buna sa iti fie inima Ilie,

sper sa nu te superi pe mine daca iti spun ca nu toata lumea rezoneaza cu felul tau de a fi si de a privi lucrurile, asa cum nu rezoneaza nici cu al meu. Iar ajutorul cel mai bun, cred eu, vine de la persoana care te intelege cel mai bine, nu de la cel ce e mai prietenos. Nu ii poti ajuta pe toti (nimeni nu poate) iar asta nu inseamna deloc ca acele persoane nu vor destul de mult sa fie ajutate.

Sper ca nu ne suparam, doar suntem aici sa ne eliberam - cu limita, bineinteles - de ceea ce poate conduce spre consum. 24 ore senine sa avem

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2018, 16:48

Scuze, am postat gresit!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Mai 2018, 13:40

Buna dimineata Doruta, Cata & Co., va salut pe toti si va invit sa comentati daca credeti ca va ajuta, eu alegindu-l in primul rind pe Ovidiu in a-i reinoi vechile postari.Imi place foarte mult de el ,este un drag prieten al meu si am onoarea sa-l cunosc si personal si in curind ne vom si revedea.😉

Mesajde Ovidiu73 » 07 Feb 2012, 11:25
Salutare tuturor,

"Am citit cele ce s-au scris, nu mai stiu exact cine, parca asido, despre un baiat care a cazut dupa un numar de ani de abstinenta. Nimic nou sub soare.Oricine poate sa recada, nu e nici o scofala si nici o tragedie.Pericolul asta ne paste pe toti depotriva.Daca baiatul acela se ridica, se scutura de praf si merge mai departe, e ok.
Daca insa, persista in a bea, atunci e o problema si inca una mare.Aici apare intrebarea fireasca despre calitatea abstinentei pe care a avut-o in acei ani.Cum a lucrat la propriul caracter, cum a ajutat alti alcoolici aflati in suferinta, in ce fel si-a prelucrat defectele, etc.Daca nu a facut nimic din toate astea, recaderea apare ca o consecinta logica iar abstinenta, chiar si mai indelungata, apare ca un efort exclusiv de vointa.

In ceea ce priveste nasii din AA care pot sa recada , si in ce fel sunt "afectati" cei aflati la inceput, va pot spune urmatoarele: se poate intampla.Iarasi nu-i nici o tragedie.
Avantajul AA-lui este ca e structurat astfel incat sa nu poata fi tulburat de astfel de evenimente in ansamblu sau ca si grup. Ba dimpotriv,a iese mai intarit.
Caci AA-ul dragii mei era aparut cand, nici unul din cei care scriem pe aici nu eram nascuti. AA-ul iti spune , nu iti lua un singur nas, ia-ti mai multi. Sau schimba-l/ scimba-i daca simti ca nu evoluezi spiritual.Personal va spun ca, recaderea unuia din grup, cu atat mai mult a unuia cu abstinenta mai indelungata, a fost prilej de maxima intarire a abstinentei celorlati membri.Si apoi , si reactia de ajutorare a grupului , era una pe masura. Si asta ne unea si mai tare ca si grup.
Abstinenta senina tuturor!"

Vreau sa fac unele precizari personale si eu unul mereu am spus, cind cineva recade nu se sfirseste lumea, sa se ridice sa se scutura si sa merga mai departe si ma bucur ca am acelasi instinct ca a lui Ovidelu care este un prof dr intr-ale abstinentei....Problema este intradevar daca continui sa bei ,dupa un asemenea episod , asa cum facem eu in trecut si aici am invatat cit de mare este diferenta intre ABTINERE si ABSTINENTA.🤔

In ceea ce priveste AA-ul nu nu am pus textul pt a pleda pt grup ci pt a sublinia importanta invatamintelor lui si asa cum stiti, desi am fost de citeva ori la gr si aici si acolo, am constat ca nu este pt mine dar le-am "furat" invatamintele intelepte.Am avut norocul sa le preiau de la cei care-l frecventeaza (de pe Forum) si le sunt recunoscator si pt asta.Pt mine care nu stiu pasii pe de rost au lucrat cred 2 pasi si anume: a marturisi unui prieten in afara de Dumnezeu toate greselile mele iar celalat pas a fost ca mi-am recunoscut cu sinceritate toate greselile.In rest m-am regasit in ceilalti pasi prin tot ceea ce am facut de cind nu mai beau, n-am scris pe hirtie nimic pt ca nu-mi place sa scriu.😂😉
Nasi n-am sau va am pe voi toti si niciodata nu lasi ca abstinenta ta sa depinda de altcineva deoarece daca acea persoana recade, tu ce vei face?

O zi frumoasa si abstinenta tuturor!👍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Mai 2018, 18:52

Ce de activitate pe topicelul meeeeu...!😂😂😂😂 Daaa, iacatama's back de la parc si sporturile mele si ma gindeam in masina, cum sa fiu eu serios frate', pt ca nu pot!😂😂😂😜Eu serios eram numai cind beam, in rest firea mea vesela si optimista asta este, asta sunt eu!😉👍 Rezonez cu toti prietenii mei iar cei cu care nu, sunt cunostinte doar!😉 Nimic rau in asta si eu gindesc ca viata este prea scurta pt a le lua pe toate in serios si ce a fost mai im[ortant am rezolvat(abstinenta) de ce sa nu fiu vesel?😜😂😂😂😂
Ok, sa revin la ale mele , deci am revenit din parc deoarece eu totdeauna am fost cam frumusel si-mi place sa ma mentin plus ca este f sanatos sa faci sport si elibereaza hormonul fericirii, endorfine, dupa cum vedeti exemplul viu la mine...😂😂😂😉👍
Eu daca as fi serios as deveni depresat si nu vreau pt ca a lua pastile pt depresie pt mine cu siguranta ca as cadea in alta dependenta si le consider nocive cu efecte adverse(pt mine, nu pt altii).
No, acum ma duc la sedinta AA la Lupisor!😜👍
Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”