021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

abstinenta nereligioasa

Aici puteti povesti experientele personale.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

abstinenta nereligioasa

Mesaj de Tudor. »

In ce conditii se poate elibera din dependenta o persoana nereligioasa.
Mereu am considerat religia o forma de manipulare prin ignoranta. Cat despre mitul lui Isus ma abtin ca suntem si in "post".
Ideea e ca din convingeri personale nu sunt religios, desi am fost botezat (fara sa fiu intrebat).
Cred in Dumnezeu ca si forta motrice primordiala. Cred in legea compensatiei. Cred in relativitate si diversitate. Si da cred ca Dumnezeu are un mare simt al umorului. Doar ca nu imi plac dogmele.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de freedom »

a fi sau a nu fi religios e o chestiune foarte intima si personala,
de aceea nu trebuie sa faci declaratii si nici adeziuni.
tu crezi deja intr-o forta primordiala si atunci aceea sa fie puterea superioara
care sa te mentina. e ca si legea atractiei, adica daca iti doresti mult un lucru, ti-l
propui mereu si te porti ca si cum l-ai avea, acel lucru va veni inspre tine. citeste sau vezi filmul
"the secret"si ai sa intelegi.
nu-ti cere nimeni sa crezi in Dumnezeul crestin, musulman, in zeii hindusilor sau in Budha.
esti parte din Univers si ai tot dreptul sa-ti ceri felia ta. asa ca cere sa fii treaz 24 de ore.
daca azi esti treaz, maine vei avea un strop de incredere in plus, fiindca ziua de azi, maine va fi ieri si
va functiona ca o mica baterie pentru psihicul tau.
nu stiu din ce oras esti, draga Tudor, dar daca ai grup de alcoolici anonimi in apropiere, eu iti
recomand sa experimentezi terapia lor, fiindca a ajutat pe multi, dintre care unii nu aveau convingeri religioase.
dar, atata timp cat stai in casa si te autosabotezi, iti atrag atentia asupra unui slogan foarte crestin asupra caruia te-as ruga sa meditezi: "{ Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista".
ai grija de tine si fa ceva in sensul asta.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de tudor »

Salut !

Esti acel Tudor care a postat aceste randuri pe Mon Feb 22, 2010 12:55 pm ?

Tudor. Post subject: Ruga pacatosului
Posted: Mon Feb 22, 2010 12:55 pm
Veteran
Joined: Tue Apr 08, 2008 10:13 am
Posts: 232 Salut,

Am revenit si eu pentru a va impartasi ce mi s-a mai intamplat.
Am avut periode de abstinenta, presarate de consum abuziv. Sambata asta m-am imbatat tare. Ieri am crezut ca mor. De regula in astfel de momente, ma rog sa imi revin, cu promisiunea ca nu mai beau niciodata. Am ezitat sa ma rog, pentru ca m-am gandit ca asa merit. Apoi totusi m-am rugat. M-am rugat sa imi revin, fara sa mai fac promisiuni. Si l-am mai rugat ceva pe Dumnezeu din tot sufletul. Sa imi pastreze vie aceasta amintire si sa nu mai uit cat de viclean, puternic si periculos este alcoolul pentru mine
.
Tudore iata ce m-a ajtat la inceput pe mine si num-a obligat nimeni la nimic dar functioneaza daca iti doresti cu adevarat abstinenta .


Primi trei pasi AA sint :

1. Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră.
2. Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.
3. Am hotărât să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu - aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi.
nu-ti cere nimeni sa crezi in Dumnezeul crestin, musulman, in zeii hindusilor sau in Budha.(freedom)


Modul în care descriem alcoolicul, capitolul consacrat agnosticilor, precum şi cele întâmplate în timpul bolii şi după restabilirea sănătăţii, fac să iasă în evidenţă trei lucruri importante:
(a) eram alcoolici şi nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră;
(b) probabil că nici o putere omenească nu ne-ar fi putut despovăra de alcoolism;
(c) Dumnezeu – aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi, ar putea – şi ar face-o - , dacă L-am căuta.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Tudor. »

Salut,

Da eu sunt cel care a postat acel post pentru ca nu sunt ateu si iau principiile morale din religie, dar atat. E vorba de un set de norme de bun simt si impacare sufleteasca. Restul:ritualuri, popi si povesti vanatoresti nu ma intereseaza.
Freedom nu dispun de AA la mine in oras dar este un "mic" centru la 11 km la Sura Mica :D , dar asta e o alta poveste.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Tudor. »

Ma bucur ca m-ati inteles. Stiu ca e un subiect tabu.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare tuturor si o primavara frumoasa,

In mod aparte il salut pe noul Tudor :) Ma bucur sa aflu ca esti bine. Imi amintesc cand ne-am intalnit acum 4 ani la o cafea in piata aceea frumoasa, din centrul Sibiului. Ce lume mica, doar cateva mese! :)
In aprilie ajung in zona, vreau sa trec si pe la Sura sa ii mai vad pe baietii de acolo si poate, ne intalnim sa mai stam de vorba la o cafea. Ce zici?

Cat despre subiectul propus de tine, e departe de a fi tabu. Am privilegiul ca, in grupul AA pe care il frecventez , sa existe 2 extreme pline de farmec. Extrema stanga e genul care dracuie ( involuntar) si in biserica.Mergem inainte :) Extrema dreapta e genul cu stagii la muntele Athos,care e in stare sa iti dea cu ceva in cap ( la propriu) daca, nu pricepi ca Dumnezeu e parte a recuperarii :lol: .
Cand cele doua extreme ( in fapt 2 alcoolici plini de farmec ) se ciocnesc, ies unele dintre sedintele alea pline de haz despre care radem intreaga saptamana. Recunosc ca , imi sunt si mai dragi cand sunt toleranti si se completeaza, lucru care incepe sa se intample tot mai des.
Intre cele doua extreme, suntem noi cei " normali", mai credem , ne mai poticnim, etc.
In AA e loc pentru toata lumea. Dupa cum spune traditia 3 : singura cerinta pentru a participa ca membru este dorinta sincera de a inceta bautul.

Abstinenta senina si Doamne ajuta!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Tudor. »

Salut Ovidiu,

Cu cea mai mare placere vreau sa ne intalnim cad treci prin Sibiu.
Poate urcam si la Paltinis.
Abstinenta senina.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Tudor. »

Salut,

Cateva citate memorabile pe aceasta tema.

“Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere într-o umbră decât în Biserică.” - Ferdinand Magellan

“Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva.” - Stendhal

“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” - Voltaire

“Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească.” - Arthur Schopenhauer

“Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg.” - Mark Twain

“Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere.” - Doug McLeod

Restul maine.
Sa ne auzim de bine.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de Gladiator73 »

Tudor,ideea centrala in AA legat de divinitate este ca fiecare il percepe pe Dumnezeu asa cum simte.Nici eu nu ma omor dupa dogme si popi,dupa fundamentalism religios si forme fara fond.Pana la urma toti il avem pe Dumnezeu in noi,activ sau nu,El e acolo in inimioara noastra.Insa discret,,,sta la usa si bate"daca-i deschidem El intra si pune umarul sa ne ajute,daca nu..nu.Nu face nimic fara voia noastra ne respecta liberul arbitru(asa cum multi oameni nu o fac,din pacate).Nu-i musai sa bati metanii la biserici si manastiri ca sa-I fii aproape,pentru ca, El omniprezent fiind, se gaseste peste tot.
Multi ani L-am perceput,in ,,lumina" popimii ca fiind dur,drept,razbunator.Si nu-mi placea si stateam departe de El.Pana am inteles ca de fapt e iubire pura,rabdare infinita fata de prostioarele mele continue,plin de umor,fin si subtil pedagog,si ca de fiecare data cand cad ma ia in brate,discret fara turle si trambite.Asa face si acum cu mine,nevrednicul,care beau si-l rastignesc zilnic.Ma ajuta prin oamenii care ma sustin,care sunt aproape de mine.Tine aproape de forum si sa ne auzim cu bine!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: abstinenta nereligioasa

Mesaj de freedom »

Tudore, mai cetesti buchile de p-aici ?
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns