021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de freedom »

cam liniste pe Somes.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
coco
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 03 Mar 2012, 23:34

Re: Buna ziua

Mesaj de coco »

Bonjour
Imi cer scuze tutoror pentru absenta. Zilele acestea, pe masura ce am devenit tot mai limpede la cap-si cu ocazia asta anunt ca azi se implinesc 20 de zile de cind am luat Hotarirea :) - mi-am dat seama cite lucruri am neglijat, am aminat, am dat deoparte. Asa ca am facut o lista si am luat-o de la inceput. incet, nici nu as putea altfel pentru ca inca obosesc destul de repede dar fac progrese zilnic si zilnic mai adaug cite ceva. Ieri de exemplu am fost femeia model,trezit la 6- e ora mea preferata- dus copil la scoala, asteptat femeie de curatenie, dat de mincare femeii de curatenie plus conversatie, organizat curatenia de Paste, pus la spalat o parte din perdele, dus copil la scoala cu masina, facut piata, venit acasa, facut sarmale, duș, plecat la servici, pe jos, stat la servici, venit acasa, dat mincare baieti, spalat vase, citit, culcat ora 10. A, plus rezolvat conflict intre baieti care se certasera si stateau imbufnati fiecare in alta parte. Nu-i asa ca sint grozava?
Miine plec din oras, chiar ma gindeam ieri ce bine mi-ar prinde o iesire din orasul asta prafuit si demodat. Niciun gind spre alcool.
Doar citeo lacrima, seara si dimineata, cind nu ma vede nimeni, pentru parintii mei dragi.
Va doresc un sfirsit de saptamina minunat si promit ca o sa scriu mai des.
Mai e mult pina departe.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna ziua

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,CORINA !

Ma bucur enorm noua ta atitudine ! :D
...pe masura ce am devenit tot mai limpede la cap...Asa ca am facut o lista si am luat-o de la inceput. incet, nici nu as putea altfel pentru ca inca obosesc destul de repede dar fac progrese zilnic si zilnic mai adaug cite ceva.
Iata citeva cugetari care pe mine ma ajuta:

CU RĂBDAREA TRECI MAREA
NU TE COMPLICA
FIECARE ZI LA TIMPUL EI,
FIECARE LUCRU LA TIMPUL SĂU.

Recunosc ca este greu sa te impaci cu dispartia parintilor si te inteleg pentru ca in decembrie a murit si tatal meu insa in abstinenta am invatat ca nu avem nici o putere si ca asa-i randuit de la Dumnezeu .
Rugaciunea de seninatate ajuta foarte mult iar eu mi-o spun in fiecare dimineata si de fiecare data cind imi este greu sa fac o alegere sau sa accept ceva :
Rugăciunea pentru seninătate:

Doamne, dă-mi SENINĂTATEA
Să accept ceea ce nu pot schimba,
CURAJ să schimb ceea ce pot
Şi ÎNŢELEPCIUNEA să le deosebesc.

Iti urez sa ai un sfarsit de saptamana placut si te invit sa ne scri mai des despre tine si despre ce ai mai facut !

Cu respect ,
OLD Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna ziua

Mesaj de Gladiator73 »

Coco,esti minunata!Se vede treaba ca,desi spui ca esti obosita,ai multa energie,ai rabdarea de a media un conflict,vorbesti cu oamenii,faci multe lucruri.Iar faptul ca dimineata si seara versi o lacrima este normal si sanatos.Fiecare bob de lacrima pentru ei,este bine primit si cuantificat acolo unde trebuie.Ei te vor fericita,echilibrata si fiecare zi buna din viata ta este o eternitate buna pentru ei.
Si eu ca si tine mi-am algomerat bine programul zilnic,sunt tot asa de matinal(desi-l tachinez pe Tudor care-i lider de grup in materie de trezit dimineata)si incerc sa-mi mentin tonusul,rabdarea,optimismul pe parcursul zilelor.Nu uit insa de rugaciune si meditatie,si nici sa citesc macar un capitol-doua dintr-o carte motivationala!
Ma bucur mult pentru tine si-ti doresc o zi minunata si insorita!
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Buna ziua

Mesaj de proco »

Buna Korina! Ma bucur nespus ca doresti sa pleci din "casa mortuara" si sa renunti la "priveghi", este un pas major de a "mirosi" si de a simti natura. Schimbarea "rutinei zilnice" iti va fi benefica in gandirea ta, iar inlocuirea culorilor inchise cu cele vii, nu vor face decat sa-ti schimbi mentalitatea de a vedea lucrurile altfel de cum ti le imaginezi. Cand revii, te rog sa deschizi usa "casei fericirii". Daca s-ar cladi casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare. ;) As putea spune ca in ultima postare a ta este un alt "scris" si ma face sa afirm ca: "Obiectele vazute in oglinda retrovizoare sunt mai aproape decat par" ;) Daca accelerezi si maresti turatia, schimba viteza, nu frana SI "DIRECTIA, OBLIGATORIU INAINTE!"

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de Relus »

Ma bucur ca ai ales sa te mobilizezi,sa iti demonstrezi cat esti de valoroasa si cata fericire poti aduce in viata copiilor tai.Ce poate fi mai frumos decat atunci cand mama este vesela(chiar daca sufletul ei plinge),cand ea miroase a "mama(si nu i-a dat tarcoale alcoolul) cand isi poate duce copilasii la scoala,si poate sa vorbeasca cu ei fara sa fie nervoasa.Ei ,si cat de multe poate oferi o mama - care pe zi ce trece va deveni o femeie puternica, se va iubi pe sine si nu va mai avea un prieten de temut.Vor trece zile si vei realiza cat de mult te vei schimba (in bine draga mea).
Astăzi este o nouă zi. Astăzi este ziua în care poţi începe să îţi creezi o viaţă nouă, care să te împlinească şi să te facă fericita. Astăzi este ziua în care poţi începe să te eliberezi de toate limitările tale. Astăzi este ziua în care poţi învăţa secretele vieţii. Tu îţi poţi schimba viaţa în bine. Dispui deja de instrumentele necesare în acest scop. Aceste instrumente sunt chiar gândurile şi convingerile tale.
Din păcate, foarte multe lucruri pe care le gândim sau pe care le rostim sunt afirmaţii negative şi nu atrag în viaţa noastră experienţe de care să ne bucurăm. De aceea, dacă dorim să ne schimbăm viaţa, noi trebuie să ne reantrenăm modul de a gândi şi de a vorbi, cultivând tipare mentale noi. O afirmaţie deschide o poartă. Ea reprezintă punctul de plecare pe calea schimbării. În esenţă, este ca şi cum i-am spune subconştientului nostru: „Îmi asum responsabilitatea. Sunt conştienta că pot schimba anumite lucruri în viaţa mea”.
Fiecare gând pe care îl emitem şi fiecare cuvânt pe care îl rostim reprezintă o afirmaţie în sine. Dialogul nostru interior reprezintă un flux continuu de afirmaţii. Noi folosim afirmaţiile în fiecare moment al vieţii noastre, indiferent dacă suntem sau nu conştienţi de acest lucru. În acest fel, noi ne creăm experienţele vieţii prin fiecare cuvânt pe care îl rostim şi prin fiecare gând pe care îl emitem.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de freedom »

ma bucur sa citesc despre tine ca esti mai bine si in continuare iti stau la dispozitie daca vei dori sa faci cunostinta cu grupul de suport. cu cel de terapie e alta poveste, adica alta procedura.
iti doresc numai bine si sanatate.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de Relus »

Femeia din oglindă

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi regină pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.
Şi pentru că nu soţul, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă. Persoana care te priveşte din oglindă este aceea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.
S-ar putea ca unii să te considere directă; Şi să te considere o persoană potrivită la locul potrivit; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.
Trebuie să mulţumeşti femeia care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că ea este cea care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă femeia care te priveşte din oglindă este prietena ta.
Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat femeia din oglindă
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de Relus »

Deschideţi-vă sufletul!
Emoţiile negative pot fi fatale
Este un fapt dovedit că oamenii care suportă un stres emoţional cronic percep altfel lumea înconjurătoare, iar acesta e începutul unui cerc vicios: la ei pragul de "alarmă" a coborât sub limita normală, creierul lor este mai atent şi mai receptiv la stimulii exteriori. Au deseori reacţii de spaimă ori emoţie, organismul lor se comportă în faţa unor situaţii banale, cotidiene, ca şi cum ar fi unele de extremă urgenţă. E vorba de oameni care n-au posibilitatea să discute cu cineva despre emoţiile lor negative. Ei nu se eliberează de aceste sentimente, ci le reţin şi le refulează. Cu consecinţe fatale pentru sănătatea inimii. Foarte aproape de marginea prăpastiei se află persoanele caracterizate printr-o tristeţe patologică: depresivii au un risc de infarct de două ori mai mare, comparativ cu semenii lor mai deschişi şi exuberanţi. Depresia constituie un stres permanent pentru organism. Un depresiv se găseşte continuu într-o stare de tensiune distructivă, care modifică întregul metabolism. Din perspectiva unui posibil infarct, depresia nu este cu nimic mai prejos decât factorii fizici de risc cunoscuţi, ca fumatul ori hipertensiunea arterială. "Depresivii trebuie să înveţe treptat că pot avea din nou încredere în propriul lor corp", spun medicii. De pildă, prin psihoterapie, tehnici de relaxare sau programe echilibrate de sport.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de Relus »

Cei mai multi oameni se simt blocati sau inchisi sau constransi de circumstantele vietii lor. Ceea ce vreau sa-ti arat acum este ca, oricare ar fi circumstantele vietii tale, ele reprezinta numai realitatea prezenta. Cateodata simti ca te-ai blocat, pentru ca tu continui sa rumegi in minte mereu aceleasi ganduri. Asa ca ajungi la acelasi rezultat mereu si mereu. Motivul este ca cei mai multi oameni gandesc numai ca reactie la ceea ce observa. Trebuie sa gasesti o cale de a aborda ceea ce este dintr-un alt punct de vedere. Cei mai multi oameni se uita la circumstantele vietii lor prezente si spun asta sunt eu. Asta insa nu este ceea ce esti, este ceea ce erai.
Daca iti treci in revista situatia din acest moment, sa spunem de exemplu ca nu prea ai bani in cont, sau ca nu ai relatia pe care ti-o doresti, sau sanatatea ta nu este prea buna. Toate acestea nu sunt ceea ce esti, sunt rezultatul rezidual al gandurilor si actiunilor tale trecute. Asa ca noi traim de fapt in aceasta stare reziduala a gandurilor si actiunilor pe care le-am intreprins in trecut. Atunci cand iei in considerare doar circumstantele vietii tale prezente si te definesti prin ele, te condamni sa nu ai parte decat de ele in viitor.
Scrie răspuns