021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

proco
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: sunt alcoolic

Mesajde proco » 08 Apr 2012, 07:22

Salut Cristero! Iti recunosc tonusul din postarile tale si pe langa faptul ca scrii ceea ce simti, dai dovadra :lol: :lol: ca pe zi ce trece, capeti tot mai multa siguranta. Usor, discret dar SIGUR te departezi de pofta de a bea. Incet, incet acumulezi informatii si observi in jurul tau ce se intampla la prezent sau trecut cu altii. O SINGURA DATA DACA LASI GARDA JOS, te loveste trenul. In rest ti-am ramas dator cu Botswana si m-am documentat. Asa este, moneda nationala se numeste Pula si inseamna ploaie, care este rara in tara lor. Interesant este altceva, faptul ca nivelul mediu de trai al lor este mai mare ca al nostru. Si daca nivelul de trai este pe un trend ascendent, atunci sigur se intareste moneda. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Atat tie, cat si Simonicai o duminica placuta de Florii! PROCO

dudaev
Senior
Senior

Mesajde dudaev » 08 Apr 2012, 20:58

TOATE CELE BUNE SI BINE AI VENIT PRINTRE NOI

Sunt autorul acestui subiect
cristi47
Veteran
Veteran

Mesajde cristi47 » 09 Apr 2012, 19:40

Salut sunt Cristi alcoolic abstinent.Se scrie si s-a scris mult despre alcool si alcoolism despre prevenirea recidivei si cum sa prevenim aceasta OBSESIE.Alte sfaturi nu sunt in masura sa dau celorlanti ,decat sa-i incurajej si eu sa puna punct si sa o ia de la capat pentru ca nu au pierdut razboiul ci doar inca o batalie asa cum am pierdut si eu atatea batalii .Un lucru testat si de mine si de multi altii ,faptul ca ALCOOLUL ESTE MULT MAI PUTERNIC DECAT NOI indiferent ce am vrea noi sa facem.Am sa va povestesc despre mine cum am reusit sa am 3 luni de abstinenta senina pentru ca am mai avut perioade de abstinenta de 3,2,1 luni dar nu au fost deloc senine, au fost chiar un chin pentru ca in capsorul meu inca mai exista aceasta obsesie,alcoolul.(Ati observat ordinea in care am cazut).Cea mai mare perioada de abstinenta de cand sunt alcoolic este de 10 luni dar asta inainte de a merge la grup si de a incerca si alte metode sa scap de alcool.
Cel mai important pentru abstinenta mea actuala a fost acceptarea bolii si nu a fost deloc usor pentru ca eu credeam ca nu sunt ca ceilalti alcoolici dar cu siguranta as fi ajuns mult mai la fundul sacului de cat ei.
Am afirmat candva ca, cred ,ca am devenit alcoolic de cand m-am apucat sa beau si ma simt dator sa dau cateva eplicatii in acest sens.Mi-am reanalizat trecutul de alcoolic si am descoperit ca eu mereu sufeream dupa alcool chiar si atunci cand aveam perioade scurte de pauza eu sufeream dupa dansul,cand mergeam la vreo petrecere eu sufeream ca se termina repede,sufeream cand mergeam cu colegii la carciuma si ei vroiau sa se retraga si eu insistam sa mai stam intamplanduse de multe ori sa raman singur pana la inchidere si bine inteles ca imi mai luam si pe traseu sa am si acasa ca timpul trecuse prea repede pentru mine si eu nu ma saturasem,sufeream cand mi se termina bautura, cand mi se terminau banii de baut sufeream dar devenisem expert in procurarea lor si manipularea celor din jurul meu ,deci relatia mea cu alcoolul era una foarte inchegata .Asa devenise o O B S E S I E pentru ca in toate momentele de zi cu zi chiar daca eram treaz eu ma gandeam la alcool si la cum sa-mi pregatesc urmatoarea escapada.
A trebuit sa "daram" vechea "constructie" sa scap de aceasta obsesie si sa ma apuc de "construit" alta dar ATENTIE!,multi fac aceasta prostie si se apuca de "construit" peste vechea "fundatie" si stiti ce se intampla.Eu m-am apucat acum 3 luni sa fac sapaturi sa scot la lumina vechea "fundatie" si o fac si la ora actuala si descopar lucruri de care ma minunez si nu .Dupa ce termin cu aceasta 'fundatie" voi face una mai stabila si mai solida apoi ma voi apuca de noua constructie.Voi reveni.
Va transmit numai ganduri de bine si pozitive.Dumnezeu sa ne fie alaturi in permanenta.
Cu respect Cristi.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Apr 2012, 03:48

Draga Cristi, ai scris atit de adevarat si atit de intelept incit eu ma vad si in tine.Dar exact, exact asa am facut si eu si exact , exact asa am recazut de atit de multe ori.Si situatiile in care te aflai si le-ai descris, sunt identice.Pentru mine, cea mai mare perioada de abstinenta, a fost de 3 luni si jumatate in vara lui 2010 si de atunci am tot regreatat , nefiind in sare sa ma las deoarece si eu vroiam sa construiesc pe vechea fundatie:GRESIT, GRESIT de 100 de ori, GRESIT. :( Pina nu ne schimbam atitudinea si pina nu am incetat si eu sa gindesc ca eu nu sunt ca ceilalti, nu am reusit.Acum si eueu am inceput ca tine de la o si tot ca tine pe 11 aprilie fac 3 luni de abstinenta. :D Si tot ca tine m-am spovedit si impartasit prima data din copilarie(aproape ca tine) dar singura diferenta pentru care ma bucur pentru tine, este ca tu nu ti-ai destramat familia si esti mult mai tinar. :
Spunind povestea mea, lui Dumnezeu, TUDOR si VOUA, uite ca sunt si eu pe drumul cel bun, cu o noua temelie si un nou inceput.
Iti multumesc si tie Cristi pentru abstinenta mea si multumesc de asemenea Domnului pentru cit de bun si milostiv a fost si este cu mine.

Cu mult drag,
Ilie :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

cristi47
Veteran
Veteran

Mesajde cristi47 » 11 Apr 2012, 19:47

Va salut dragii mei prieteni.Vreau sa va scriu despre una din fazele in care m-am aflat de multe ori atunci cand am cazut si anume "COMPORTAMENT DEFENSIV".
In aceasta faza alc. nu vrea sa se gandeasca la nimic din ce ar putea sa-i reinvie suferintele si disconfortul.Prin urmare procedeaza in asa fel incat sa evite orice situatie si orice persoana care l-ar sili sa vada lucrurile in mod obiectiv.Cand i se adreseaza intrebari directe despre cum se simte intrebari foarte banale, de altfel,de genul"cum te mai simti?"are tendinta de a adopta o pozitie defensiva.
Semne care ar trebui sa alarmeze in acest sens ar fi ca alc. afirma ca a castigat batalia zicand "nu o sa mai beau niciodata,alcoolul nu mai prezinta o problema pentru mine".
Alcoolicul se auto-convinge ca nu se va mai atinge de bautura,prin urmare considera ca nu mai este necesar sa continue terapia sau sa mearga la grup,ori alcoolicul nu v-a fi niciodata mai puternic decat alcoolul.
Alcoolicul are tendinta de a-i judeca pe altii.Este mereu in defensiva.Are un mod de gandire rigid si are tendinta sa gandeasca si sa reactioneze in mod obsesiv fara un motiv anume.Are un comportament impulsiv si are tendinta de a se izola.
Aceasta este cea mai buna caracterizare a mea inainte de ultima recidiva.
Va multumesc tuturor pentru abstinenta mea.Doamne ajuta.
Cu respect Cristi.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 11 Apr 2012, 21:51

Salut CRISTI !

Imi place mult ceea ce scri ,deasemenea si ce i-ai scris lui MIHAI:
mi-am impus zilnic o anumita disciplina pentru ca "daca n-ar exista disciplina ar fi haos".Eu sunt de fel un tip meticulos si pana acum am reusit sa-mi duc la bun sfarsit acest program zilnic si nu uit in fiecare seara sa multumesc pentru aceasta.

In preambulul AA la sfarsit gasesti 9 sugesti la ce sa faci azi si pe care eu la inceputul abstinentei mele le-am printat si le-am pus in bucatarie si le aveam dis de dimineata la cafea in fata ochilor intrandu-mi usor in memeorie si apoi punandu-le in aplicare in viata de fiecare zi .
Dar mai intai a trebit sa invat sa am rabdare cu mine si mai ales cu ceilalti .

DOAR PENTRU AZI

1. Azi voi încerca să trăiesc doar în intervalul zilei prezente şi să nu mă frământ cu toate problemele vieţii mele deodată. Pot face în douăsprezece ore, ceva care, dacă aş simţi că trebuie făcut o viaţă întreagă m-ar îngrozi.
2. Azi voi fi fericit. Aceasta înseamnă să consider ca fiind adevărat ceea ce spunea Abraham Lincoln şi anume că “majoritatea oamenilor sunt atât de fericiţi cât se hotărăsc ei să fie”.
3. Azi mă voi adapta la ceea ce este şi nu voi încerca să adaptez totul la propriile mele dorinţe. Îmi voi lua “norocul” aşa cum vine el şi mă voi potrivi pe mine însumi lui.
4. Azi voi încerca să îmi dezvolt mintea. Voi studia, voi învăţa ceva util, nu îmi voi lăsa mintea să lenevească, voi citi ceva care cere efort, gândire şi concentrare.
5. Azi îmi voi exersa sufletul în trei moduri. Voi face cuiva un bine şi nu voi lăsa să se afle cine i l-a făcut – dar nu contează dacă cineva ştie totuşi. Voi face cel puţin două lucruri de care nu am chef – doar ca exerciţiu. Nu voi arăta nimănui că sufăr, chiar dacă cineva mă va răni – azi nu voi arăta aceasta.
6. Azi voi fi agreabil. Voi arăta cât pot de bine, mă voi îmbrăca aşa cum se cuvine, voi vorbi pe un ton potolit, mă voi purta curtenitor, nu voi critica nici un strop şi nu voi încerca să îndrept pe nimeni altul decât pe mine.
7. Azi voi avea un program. Poate că nu o să îl urmez punct cu punct, dar mi-l voi face. Mă voi salva în faţa a două molime: pripeala şi nehotărârea.

8. Azi voi căuta să fiu singur o jumătate de oră, să mă relaxez. În acest interval, cândva în cursul zilei, voi încerca să arunc o privire realistă asupra vieţii mele.
9. Azi nu îmi va fi frică. Mai ales, nu mă voi teme să savurez ceea ce este frumos şi să cred că ceea ce dau eu celorlalţi, voi primi la rândul meu.
[/b]

Pentru mine punctul 7 a fost prioritar .

Cu drag ,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

cristi47
Veteran
Veteran

Mesajde cristi47 » 13 Apr 2012, 19:52

Buna seara tuturor.
Bucuria vine din lucruri marunte.
Linistea vine din suflet.
Lumina vine din inima fiecaruia.
Va doresc, cu drag, ceea ce imi doresc
si pentru mine si pentru intreaga lume:
sa ne traim viata din plin, cu tot ceea ce
inseamna ea, si sa putem lasa sa se intample,
in interiorul nostru, transformarea a ceea ce
trebuie transformat,
in aceasta etapa a existentei noastre.

“Iarta-ma, Doamne:
-pentru tot ce puteam sa vad si nu am vazut!
-pentru tot ce puteam sa aud si nu am auzit!
-pentru tot ce puteam sa simt si nu am simtit!
-pentru tot ce as fi putut sa inteleg si nu am-pentru tot ce puteam sa constientizez si nu am constientizat!
-pentru iertarea pe care as fi putut sa o dau si nu am dat-o!
-pentru bucuria pe care as fi putut sa o traiesc si nu am trait-o!
-pentru Lumina pe care as fi putut sa o primesc si nu am primit-o!
-pentru viata pe care as fi putut sa o ocrotesc si nu am ocrotit-o!
-pentru visele pe care mi le-as fi putut împlini si nu le-am implinit!
-pentru necunoscutul in care as fi putut sa pasesc si din teama, nu am indraznit sa pasesc!
-pentru iubirea pe care as fi putut sa o exprim si nu am exprimat-o!
-pentru tot ce puteam sa creez bun si frumos si nu am creat pentru gloria Ta Doamne si a Imparatiei Tale.
LUMINA INVIERII SA VA ADUCA IN CASA SI IN SUFLET

SANATATE, LINISTE SI BUCURII !

Un Paste Fericit !

Cu respect Cristi.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Apr 2012, 23:03

Draga Cristi, iarta-ma daca scriu dupa tine si la cit de frumos esi inaltator este ar trebui sa ma abtin dar nu pot(adictia, ce vrei :) Imi place foarte mult ce postezi de fiecare data si citesc cu multa placere si ma ajuta foarte mult drept pentru care iti multumesc si tie.Faptul ca nu m-am putut abtine este pentru ca am vrut sa va spun ca eu, in incercarea mea de a ma schimba si a o lua de la 0, chiar asa ma rog la fel si daca cuvintele nu sunt exact cum ai scris tu, gindurile , ideile si cerutul iertarii sunt identice.

Iti doresc si eu tie, si familiei tale minuate, multa pace si liniste sufleteasca, lumina invierii sa sa insemne un nou inceput pentru toti si din suflet un PASTE FERICIT!

Cu mult drag,
Ilie :D
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

admin
Administratorul site-ului
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde admin » 14 Apr 2012, 00:33

Sarbatori linistite si tihnite tuturor !

Cu drag,
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 15 Apr 2012, 07:32

Priveste prin credinta spre Golgota, spre cununa de spini, pune mana in ranile cuielor, opreste-te si asculta soapta lui ISUS: "Pentru tine am facut-o."
Sarbatori fericite!
HRISTOS A INVIAT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]

Înapoi la “POVESTEA MEA”