021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bună!

Aici puteti povesti experientele personale.
Tahca
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 23 Ian 2010, 19:55

Re: Bună!

Mesaj de Tahca »

Sunt Aura, sunt alcoolică! Eu nu cunosc alte metode de a deveni abstinent decât venind la AA( sau urmând o terapie gen AA). Am exersat şi eu metodele găsite de orice alcoolic, dar fără rezultat. Sigur că nu toţi care vin la AA reuşesc. De aceea există un program de 12 Paşi. De obicei reuşesc cei care se agaţă de AA ca înecatul de pai. Se spune că un alcoolic abstinent este un erou. Şi aşa şi este, pentru că numai un erou ştie ce înseamnă să duci o luptă în fiecare zi cu cel mai aprig duşman şi să ieşi învingător. Vai, dar cât de greu e să-ţi scuipi "prietenul" în faţă şi să-i întorci spatele, în timp ce glasul lui dulce din pahar te cheamă şi îţi cere iertare în genunchi!...Când vei putea face asta, vei fi un alcoolic abstinent.
Vă iubesc pe toţi!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

Inca o data , nu AA te ajuta sa scapi de alcool , ci doar tu ! AA ca si alte institutii ajuta la abstinenta ! Dar nu doar AA , este reusita . E o informatie foarte gresita pe care o dai .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de tudor »

:) Salut ASIDO! Ai fost personal la vreo sedinta de grup AA ? Eu personal am cunoscut alcoolici anonimi cara au 20, 22 SI DE ANI DE ABSTINENTA .La partea opusa a venit o persoana care a stat fara sa bea si fara grup 5 ani iar cind a zis ca s-a vindecat a ajuns cu salvarea la spital.A recunoscut ca fara terapia de grup nu poate rezista nimeni !
TU ce ai sa faci cind nu ai mai rezisti obsesiei si iti vine acea sete nestavilita sa bei pe cine ai sa suni la 1 noaptea. Psihologul doarme ! Adoua zi ai sa fugi repede la
SURA MICA ! La plecare ,dupa ce te vor pune pe picioare iti vor recomanda ca pe linga psiholog sa mergi sa faci terapie de grup !Vointa alcoolicului este egala cu 0 in fata alcolului ! NOI ,Alcolicii Anonimi ne avem unii pe alti .Atunci cind unul dintre noi ii vine pofta sa bea il poate suna ,fara ca celalalt sa se supere , pe unul din prietenii lui de la alcolicii anonimi spunindu-i ce are pe suflet .Aceasta se numeste intrajutorare!
Miine isi aniverseaza un an o prietena a noastra care anterior sa vina la AA a incercat sa bea controlat .Nu i-a reusit si iata ca este mai bucuroasa ca ca ales AA-UL
ITI doresc sa reusesti in tot ce ti-ai propus si iti sint recunoscator pentru abstinenta mea !
RUGACINEA DE MULTUMIRE :
DOAMNE,
Cit de departe sint de ce ar trebui sa fiu,
Cit de departe sint de ce as vrea sa fiu ,
Cit de departe sunt de ceea ce urmeaza sa fiu
dar Doamne,
ITI MULTUMESC CA NU MAI SINT CE AM FOST !


Sint raspunzator...
Cind cineva ,undeva,
intinde mina dupa ajutor'
vreau ca mnina AA -ului sa fie acolo!
Si pentru asta sint raspunzator !

Tudor AA :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Tahca
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 23 Ian 2010, 19:55

Re: Bună!

Mesaj de Tahca »

Degeaba te superi, Asido. Tu nu şti nimic despre AA dacă spui că că am dat o informaţie greşită. Această metodă e cunoscută în toată lumea şi a dat rezultate foarte bune, dar numai în cazul celor care îşi doresc cu adevărat să scape de alcool. Tu nu-ţi doreşti. Când o să vină momentul acela, noi vom fi tot acolo să prindem mâna ta întinsă.
Îţi mulţumesc că exişti şi că datorită ţie eu îmi amintesc chinul prin care am trecut!
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: Bună!

Mesaj de steluta »

Aura, AA e o forma de ajutor care nu functioneaza pentru toti!
Asido, din ce povestea, e abstinent de peste patru luni. A reusit prin alte metode si forme de sprijin.
Va rog, sa nu absolutizam si sa nu blamam!Ne bucuram pentru tine si pentru Tudor.
Ne bucuram si pentru Asido. Nu trebuie sa fie neaparat membru AA.
In ce ma priveste pe mine, sunt la faza de documentare. Din ce stiu pana acum nu cred ca AA imi este potrivit.
Si oricum, cu sau fara AA, important este sa vrei!
Apreciez ceea ce faceti si cred ca mainile voastre intinse spre a ajuta raman intinse si celor ce nu sunt membri AA!


Si daca tot ma documentez in ce priveste AA, o sa revin curand cu serialul meu, ma documentez in "gura mare"! . Urmeaza Grupul evanghelist "Oxford", "parintele" gruparii AA, Jung si cazuri lipsite de orice speranta. Ma cazez cu serialul pe topicul deschis de mine "Jurnalul.... "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

exact asta am spus , ca nici pentru mine AA , nu mi se potriveste , iar daca mai insistati atatd e mult cu AA , deja ma dezgustati . Ma intereseaza ce faceti voi ca sa scapati de alcool , mi-e ca acum sunteti dependenyi de AA . Va rog frumos , lasati AA , si spuneti ce faceti voi personal . Multumesc ! deja mi se... , cand aud AA.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: Bună!

Mesaj de steluta »

Buna Asido!
Nu mai spun AA. Spun BB.
Momentan, ca sa nu ma arunc in mrejele alcoolului, sunt activa in acest forum, citesc o carte pe internet ( am descoperit de curand romanele lui Rodica Brasoveanu). Cam seamana intre ele, cam aceleasi personaje, dar e relaxant. Si, dupa ce nu am avut trecere cu proiectul "de garda la sfarsit de saptamana", am inceput sa ma documentez "in gura mare".
Si acum imi vine sa spun, ca Tudor,
si fara BB
Ma bucur ca existati!

Daca esti sever cu tine, fii mai indulgent cu noi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de tudor »

SINT TUDOR ! SINT ALCOOLIC ! La mine ,Aura si milioane de oaneni de alcoolici absinenti BB :lol: ( tare asta cu BB ) LE-A trecut demult cheful sa experimenteze empiric cum au facut-o odata. Acum mergem pe o cale batatorita de altii ,o solutie verificata de altii de 75 de si care functioneaza DOAR PENTRU CEI CARE ISI DORESC SI VOR SA SE LASE DE BAUT PENTRU EI INSISI ,NU PENTRU CA DORESC FAMILIILE LOR. :D
NOI VA IUBIM PE TOTI, VA INTELEGEM SI VA RESPECTAM ALEGERILE.AM FOST SI NOI CA VOI !
ASIDO ! ITI MULTUMESC CA EXISTI SI -MI AMINTESTI DE MINE ASA CUM ERAM EU ATUNCI CIND INCERCAM SA MA LAS DE BAUT SINGUR PE BAZA PROPRIEI VOINTE,atunci nu am putut sa stau nebaut decit 9 luni si eram sa mor cind m-am reapucat .Am zis la fel ca tine ca m-ai bine ma reapuc de baut ! NU venise timpul meu !Poate nu este nici timpul tau ! :) NOI BB-ul sintem prezenti ,deja ai aflat ca exista o solutie si funtioneaza la cei ce isi doresc si au mintea deschisa !
STELUTA, TE ROG sa ma ierti ca ti-am ocupat din topicul tau .Am facut-o pentru ca ca ai propus BB-ul si mi-a placut .Esti o persoana deschisa si sint sigur ca oamenii apreciaza asta la tine asa cum o fac eu !ITI multumesc pentru sinceritate ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

vad ca aveti aceeasi placa toti de la BB , ceea ce-mi da de gandit . Mult succes cu BB-ul vostru cu tot !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de tudor »

:D iti multumesc pentru buna dispozitie creata, ASIDO ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns