021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bună!

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

eu am sa trec la CC. al PCR
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de tudor »

:lol: IMI place de tine ca ai un simt al umorului ,unul deosebit si pentru ca sti sa creezi buna dispozitie ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

pai ce vrei sa fac , La AA , nu merg ca mie sincer nu-mi place , dar cui ii place nu am nimic impotrica , la BB nu cred ca o sa mai merg mult timp , ca nu ma mai suporta deja nimeni , la CC al PCR , nu mai am cum ca a murit nea Nicu , mai ramane la DD , dar sa aflu unde e !!! Aoleu , stai un pic ca in loc sa dau eu de DD , a dat DNA-ul peste mine ... ups !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Tahca
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 23 Ian 2010, 19:55

Re: Bună!

Mesaj de Tahca »

AA este o terapie de grup. Nu costă nimic, vine cine vrea cu condiţia să aibă probleme cu alcoolul, stă cât vrea, vine când vrea, nu se cer acte, nici cotizaţii, nu se face prezenţa, nu există şef, nu vin la şedinţe medicii,nu se dau medicamente, nu se pun diagnostice. Este o adunătură de diverşi oameni( ei, aici este chestia, că te simţi superior! cum să te amesteci printre ei?--culmea e că aproape toţi sunt absolvenţi de facultate), se discută despre alcool, dar nu numai. Se vorbeşte şi de Dumnezeu
( dar n-are nimic în comun cu sectele, eu nu sunt credincioasă, dar nici atee), mai exact de o Putere Superioară, un fel de credinţă în forţa ta, a grupului, eşti liber să crezi în ce vrei. Paradoxul e următorul: pleci de acolo eliberat de obsesia de a bea. Eu nu cred că există ceva mai minunat pentru un alcoolic. Acolo, în spaţiul acela, timp de o oră se petrece ceva ciudat: uiţi de frustrare, de fricile permanente, de singurătate, de ruşine, de tot şi toate, eşti şi tu om şi ai dreptul să trăieşti frumos. Eu acolo am învăţat să urăsc alcoolul. Singură n-aş fi reuşit. Uşa este deschisă pentru toţi. Nu trebuie să spui nimic, intri, te aşezi şi ascuţi. Eu m-am dus singură, nu am fost internată, m-am dus pentru că simţeam că acel cuvânt din sintagma "Alcoolicii Anonimi", parcă mi se potriveşte, deşi am sperat până în ultimul moment să nu fiu alcoolică. Azi sunt mândră că sunt alcoolică, pentru că dacă nu eram alcoolică, nu mă trezeam niciodată. Adică nu puteam să văd viaţa aşa cum o văd acum.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

pentru alcoolic cel mai minunat lucru nu e AA , ci este abstinenta ! Punct !!!!!!!!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de asido1973 »

La AA , nu merg ca mie sincer nu-mi place , dar cui ii place nu am nimic impotrica , la BB nu cred ca o sa mai merg mult timp , ca nu ma mai suporta deja nimeni , la CC al PCR , nu mai am cum ca a murit nea Nicu , mai ramane la DD , dar sa aflu unde e !!! Aoleu , stai un pic ca in loc sa dau eu de DD , a dat DNA-ul peste mine ... ups !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
chioru
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mar 2010, 15:15

Re: buna ziua aura

Mesaj de chioru »

este foarte bine ca ai reusit cu ajutorul AA sa ramai abstinenta timp de 3 ani!
insa acest program nu functioneaza pentru orice persoana care are probleme cu alcoolul.
nu este atat de important cum reusim sa ramanem abstinenti,prin ce procedeu ci abstinenta in sine este vitala pentru un alcoolic!
oricum din cate am citit despre AA este un program bun,care functioneaza iar rata de recuperare este undeva la 30la suta.
primul lucru care trebuie sa-l faca un bautor problema este sa recunoasca ca are o problema cu bautul.
deci primul lucru este recunoasterea !
apoi fiecare incepe recuperarea din alcoolism prin programul care i se potriveste cel mai bine.
in cazul tau AA ti s-a potrivit ,ca dovada cei trei ani de abstinenta.

iti doresc o abstinenta senina in continuare!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bună!

Mesaj de tudor »

Salut !Sint Tudor Alcoolic abstinent !

Am recitit din postarile de acum un an si vreau sa va spun ca acum dupa ce am recitit comparind cum ma simteam acum un an si anul acesta viata mea ,linistea mea interioara si modul cum imi traiesc viata s-a imbunatati si mai mult si asta datorita faptului ca am inteles sa ma schimb si sa inteleg ca eu si numai eu imi pot rezova problemele si asta o pot face numai fiind abstinent !
Mi-a placut mult acest mesaj al Aurei (alta AURA ) .SI sper ca Relus si AURA sa se intalnesca la o sedinta AA sau la mai multe in Bucuresti !

"Bună!
by Tahca » Sat Jan 23, 2010 6:44 pm

Sunt Aura şi sunt alcoolică! Eu sunt persoana care are 3ani de abstinenţă, din povestirile lui Tudor. Ar trebui să scriu o carte ca să vă spun totul despre băutul meu. Dar ar fi inutil pentru că poveştile alcoolicilor sunt aproape identice. Nu mai contează cât am băut, de ce am băut, tot ce e minunat, este că am reuşit să trăiesc fără alcool, ceea ce eu credeam că nu e posibil. Cum am reuşit? Păi am găsit un articol într-un ziar despre Alcoolicii Anonimi şi m-am dus acolo, la spitalul Al. Obregia, secţia XVII. Nu mai ştiam ce să fac: sănătatea era la pământ, serviciu la fel, şi eram atât de singură, de parcă trăiam pe o insulă pustie. Îmi era groază că sunt alcoolică şi m-am dus să-i întreb pe ei dacă e aşa. Nici prin vise nu am crezut că ziua aceea e începutul unei noi vieţi pentru mine. Ce pot să vă spun? Veniţi la întrunirile AA! Nu vă costă nimc, veniţi din curiozitate şi apoi veţi vedea. Eu nu am putut singură, trei ani m-am chinuit singură şi a fost un infern. Acum am trei ani de când nu mai beau, dar n-aş fi reuşit singură, fără prietenii mei din AA. E un miracol, dar chiar poţi trăi fericit fără alcool! Dacă îmi spunea asta cineva când beam, aş fi râs. Dacă aţi ştii ce minunat este să trăieşti fără să bei, să te eliberezi din sclavia alcoolului, să scapi de frica de a doua zi, să nu mai fii singur, să strigi în gura mare: "SUNT ALCOOLICĂ! şi să nu-ţi fie ruşine de acest lucru, pt că alcoolismul e o boală şi nu suntem noi vinovaţi că o avem. Da, sunt alcoolică şi aş vrea să-i iau de mână pe toţi alcoolicii declaraţi sau nu, şi să-i aduc la Alcoolicii Anonimi, acolo unde eu am găsit salvarea. Nu e drept ca eu să fiu bine, să fiu fericită, iar alţii nu. Mă doare sufletul când îi văd pe stradă, mă regăsesc în ochii lor pierduţi şi înfricoşaţi, atunci urăsc alcoolul care a fost cel mai bun prieten al meu, dar un prieten parşiv, puternic, viclean, care m-a atras într-o lume de unde nu mai puteam ieşi. E dramatică despărţirea de alcool,dar cu cât fugi mai departe de el, cu atât conştientizezi mai bine în ce iad erai. Voi fi întotdeauna acolo pentru cel care îmi va cere ajutorul ( 0724768348). Sunt Aura şi sunt alcoolică! Dacă m-ar auzi întreaga planetă, aş fi fericită pt că nu-mi este ruşine că sunt alcoolică abstinenta ! Şi nici vouă nu trebuie să vă fie!
Tahca"

Posts: 8
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:55 pm
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns