021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Aici puteti povesti experientele personale.
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de Vladimir1_83 »

Buna ziua! Ma numesc Vladimir, si se pare ca am probleme cu alcoolul. Niciodata nu am crezut ca voi putea ajunge la asta. Eu ma consider o persoana puternica, inteligenta, desteapta, care isi poate stapini fortele... insa cu paharul am dat-o in bara. Pot sa nu beau luni intregi, insa daca imi nimereste o picatura, nu ma pot opri. Devin agresiv, daca imi sta cineva in cale, adica daca cineva incearca sa ma opreasca sa mai beau... Eu sunt socat de tot ce se intampla si se intimpla cu mine. Am un servici bun, o sotie de milioane, parinti extraordinari, casa, masina, 2 caini... Inteleg ca toate astea le pot pierde... Nu inteleg doar un lucru - cum am ajuns eu la asa ceva? Vreau sa pun capat bautului, insa numai gandul ca sunt alcoolic ma ucide. Veti zice- ca fiecare are minusurile lui, si nimeni nu e perfect. Ok, insa pentru mine e foarte greu sa inteleg si sa accept ca am un minus, adica o astfel de boala... Sunt constient si inteleg ce trebuie sa fac, ca sa fiu sanatos si fericit, insa cum se vor uita la mine alti oameni...? Voi iesi de exemplu cu prietenii, si voi bea suc, si pe la spate vor sopti - el o da acum doar cu sucu, caci e alcoolic... Si vorbele astea vor circula cu viteza luminii. Toti ma vor barfi si vor arata cu degetul... Situatia cam e naspa...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de asido1973 »

Draga Vladimir , eu am luat-o pe drumul abstinentei , in 22 sep 2009. Aveam o gramada de "prieteni" , aveam o grmada care avaeau grija de mine sa ajung la petreceri si intalniri. Eram o persoana cunoscuta , iar de la petreceri nu lipseam. Dar a venit ziua in care sa hotarasc , ce pierd , "prietenii" sau minunata mea sotie , copii , pisica , cainele , etc...
Asa ca am ales , sa raman cu sotia , copii , pisica , cainele. Asa este , am pierdut legatura cu anumiti oameni , pe care doar la betie , ii consideram prieteni . Acum , acei "prieteni" nu-i mai am. Dar , nu am murit , nici de rusine , si nici ca nu-i mai am prin preajma. Aveam "prieteni" , dar nu mai aveam respect de sine. Acum , sunt un om , cu o viata minunata , am familia langa mine , si ce este cel mai important , ca acum am prieteni , pe care ii am mereu langa mine , si ca sa-i tin aproape nu mai trebuie sa beau cu ei , sau sa le dau de baut. Acum imi sunt prieteni adevarati , si stii de ce , ca nu mai beau!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de Vladimir1_83 »

Imi place ce zici, si mi-ar placea si mie sa fie asa. Inteleg, ca majoritatea prietenilor de pahar nu sunt cei adevarati. Si drept vorbind, nu-i prea aveam, caci o faceam singur. Imi este greu sa accept conditiile cuiva, doar atat. Numai gandul prezent ca am o problema pe mine ma ucide. Parca visez si nu pot sa accept ceea ce se intimpla cu mine. Cred ca sunt prea egoist.... Nu vreau ca cineva sa se gandeasca urit de mine. Stiu ca e cam imposibil, insa asa doresc. Acceptand asta aleg fericire si sanatate, bunastarea familiei... dar sotia cum va trai cu asta? Cum va trai ea cu gandul ca sotul ei e alcoolic? dar daca afla neamurile? prietenii? colegii? ma fac de rusine... cred ca nu voi putea iesi din casa... mai inainte nu stieam cum poti sa te distrezi fara o bericica... acum de un an decand m-am casatorit au fost momente petrecute si fara bautura, si a fost ok... deci se poate... asta cred e problema mea - nu vreau sa mi se puna conditii...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de asido1973 »

Cine si cum sa-ti puna conditii? Singura conditie , e sa nu mai bei...!!! Nu te obliga nimeni , sa faci ceva , sa mergi undeva , sa te bati cu pumnul in piept ca esti bolnav , ca esti alcoolic. Eu am reusit , doar cu ajutorul acestui forum sa raman abstinent!

Inca o data bine ai venit pe caest forum , si sper ca aici vei gasi ajutorul de care ai nevoie! Cu respect, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de Vladimir1_83 »

:))))) Ma scuzi ca te-am facut sa te enervezi.

Voi reusi! Trebuie, caci alta cale nu am!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de asido1973 »

Dar nu m-ai facut deloc sa ma enervez. Ce te face sa crezi asta? Ti-am spus ca nu trebuie sa-ti faci atatea probleme. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci , este sa nu mai bei , apoi lasa ca totul sa vina de la sine! O sa vezi cat de simplu si de usor este, iar toate eforturile vor merita sa fie facute!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de tudor »

Salut ,VLADIMIR !

Numele meu este Tudor si sint abstinent de peste 4 ani .
VIATA ESTE O CALATORIE ,NU O DESTINATIE .Hai sa ne bucuram impreuna de ea !
O persoana ( de exemplu :tu ) care are curiozitatea sa afle si parerea altor persoane inseamna ca-i pasa de propria sa persoana si asta denota ca este o persoana inteligenta si asta-i da sansa sa ACCEPTE ESTE BOLNAVA si ca abtinerea de la consuma orice substanta ce creaza dependenta ii da sansa sa se recupereze!

Continuarea povestii mele o poti citi dind clic pe link : viewtopic.php?f=9&p=7571#p7571
Acum imi
este usor insa eu VLADIMIR TE INTELEG FOARTE BINE PRIN CE TRECI pentru ca si eu am fost ACOLO.Eram ravasit de mine, de dorinta de a nu mai gresi de a nu mai imi distruge viata dar imi era si greu sa recunosc ca sint alcoolic.
Am avut cam acealasi fel de a consuma alcool .Nu beam cu lunile pentru ca apoi sa nu mai ma pot opri.
Vladimir .dependenta de alcool este o boala si afecteaza pe anumiti oameni mai mult cca pe altii iar din prima categorie fac si eu parte.
ODATA CE AM BAUT PRIMUL PAHAR IMI DIPSRE CONTROLUL ASUPRA CANTITATII SI A TIMPULUI IN CARE BEAU.
Cind nu beam eram considerat ca acum abstinent fiiind ,cel mai bun ,SOTI ,TATA , FIU ,COLEG .etc.

Insa anii de consum si-0au pus amrenta asupar mea simi-au schimbat "STATUTUL"iar lumea impresia .
Vladimir nu trebuie sa spui nimanui ca tu ai ajuns la concluzia ca esti alcoolic .Este deajuns sa ti-i spui tie si sa nu bei .
Daca tu nu ai baut cu lunile(" Pot sa nu beau luni intregi, ") iar tu ai mai fost la petreceri si te-au vazut stand nebaut acumde ce sa iti faci probleme .Ia sa te uiti ca nu toata lumea bea alcool.
Numai noua ni se pare ca toti beau pentru ca noi vrem sa vedem asta.
Citi au murit ca nu beau alcool si citi mor ca stiu ca sint dependenti dar nu se opresc .
Ai ajuns sa faci alegerea necesara .
Daca alegi sticla poti pierde ,in afara de stima de sine fata de tine insuti :" servici bun, o sotie de milioane, parinti extraordinari, casa, masina, 2 caini... APOI CHIAR VIATA .
Nimic din astea nu se vor intampla dar itit accepti boala si nu bri primul pahar "
"Cum să le explic oamenilor de ce nu beau acum?" : viewtopic.php?f=4&t=1227&p=10871#p10870

„Dacă nu te atingi de primul pahar, nu te poţi îmbăta” şi „Un pahar e prea mult, iar douăzeci nu sunt destule” : viewtopic.php?f=4&t=1012
Daca dai clic pe link-uri capeti mai multe informatii .

Intra ,citeste scrie ,si mai ales nu bea !

Cu respect ,
Tudor
P.s.Prietenii iti sint cei cate tin la tine si iti vor respecta dorinta.Nu este necesar sa le spui ca esti alcoolic.Nimanui poate doar la sedintele Alcoolicior Anonimi .

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de moira »

Buna Vladimir, am intrat sa vad pe unde mai esti, vad ca ai reusit sa ajungi unde trebuie....de acum, te las pe maini bune!
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de Vladimir1_83 »

Buna dimineata, stimati colegi!

Am stat ieri seara, si ma uitam la TV, la tot ce se intimpla in tara, in lume... Si am ajuns la concluzia ca sunt chiar o jita (vita), o animala salbatica... Lumea e in criza, unii nu au ce manca, nu au apa, nu au cu ce sa se imbrace... Atatea probleme avem de rezolvat! Chiar eu - am planul de lucru la serviciu, am de achitat credite, ma gandesc sa devin tata... si cu toate astea ma pling, ma auto linistesc, caut un ajutor ca sa nu mai beau, ca sa pot sa refuz sa inghit un lichid, care poate sa-mi distruga totul! Da-l in colo de toate. Doar suntem Homo Sapiens, Om cu Ratiune... Pai unde e ratiunea, unde e taria de caracter, daca suntem dusi de un lichid? Mai pe scurt, prieteni, ganditi-va si uitati-va la lucruri mai global, meditati daca trebuie, si veti ajunge la concluzia... Poate bautura asta, adica promovarea, e si o politica a masonilor, carora e convenabil sa aiba o turma de jite, care sa bea in fiecare zi, care vor putea face orice pentru un paharel, cand ajung la ultima stadie... Eu nu vreau sa fiu obiectul lor de experimente! Nu vreau sa fiu obiectul de radere, de aratare cu degetul! Vreau sa fiu un subiect sanatos al societatii, care sa poata aduce beneficii atat familiei sale, cat si celorlalti pentru bunastarea generala! Cam atat pentru ora curenta...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iata ca am ajuns si aici... Doamne fereste...

Mesaj de tudor »

Salut, Vladimir !

V.S.D.M.
Vai sărmanul de mine se numeste simptomul alcoolicului în depresie iar eu "spre finalul băutului" excelam la văitat că toate mi se întâmpla mie.
Acum răd de "mine" cel de atunci.
:lol:
Probleme are toată lumea .
Acum pe ale mele le rezolv sau le accept.
Vă urez să aveţi o zi grozav de bună ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns