021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesajde dani » 27 Noi 2016, 01:43

Multumesc frumos Ilie!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 30 Noi 2016, 02:42

Salut Danisor, uite mi-am mai adus aminte inca 3 intelepciuni din familia mea:

16 "Pacat ca tinereretea este risipita pe tineri,imbatranim prea repede si intelepti prea tirziu."
17 "Ar trebui sa avem doua vieti:in prima sa invatam sa o traim pe cea de-a doua"
18 ""Omoara pe cineva cu blindetea cuvintelor, cind este rau cu tine si il dezarmezi negresit".

Bai Danisor, poate de ziua mea pui toate cugetarile mele la un loc si mi le faci cadou. :ras: :ras:

Si inca ceva, sa stii ca eu am o problema! :surprins: Am fost si astazi la magazin si mi-am mai cumparat citeva globuri si 5 pasarele de parca n-aveam destule in capul meu. :ras: :ras: :ras: Ma cunosc vinzatoarele de-acum si ma intimpina prietenos cu :"iar ati venit?" :ras: Uite, iti trimit pozisoara ca sa le vedeti toti si-ti trimit poza cu bradutul meu in particular si zici ca-i plin de "paharele" asa de multe am pus in el.Am in bradut de-acum vre-o 40 de pasarele, cu astea 5 de astazi. :ras: :ras: :ras: :brad:

FullSizeRender(56).jpg
Nume anterior: ilyuta

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 18 Dec 2016, 15:17

Best Christmas gift
Forumul alcohelp.ro

daria
Veteran
Veteran

Mesajde daria » 19 Dec 2016, 21:54

Ce simplu este pe fb! Dai un like si gata
Aici, tre sa scrii ca esti emoționat si ca, acum, in aceasta perioada, parca este mult mai greu sa te exprimi
Da Dani! M a emoționat profund

PS In caz ca va întrebați de ce n am mai scris, sa știți ca am uitat parola Asa ca recuperez timpul pierdut Mi e dor de voi Mai ales in aceasta perioada

catatl
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 06'04,2015
Zile de abstinență:

Mesajde catatl » 22 Dec 2016, 00:33

Servus Dani.Trec doar sa ti urez sarbatori fericite si toate cele bune.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 26 Dec 2016, 15:01

@Daria-Multumesc frumos pentru ca ai fost partenera de emotie cu mine.Te mai astept!
@Catalin-Multumesc frumos de urari
@Everybody Sarbatori minunate!

N-am astazi cuvintele la mine ca sa va ating la corazon,dar am citit ceva bine scris pe blogul lui Stefan(pe care vi-l recomand calduros...il gasiti aici: http://doisprezecepasi.blogspot.ro/ ) Sa ne fie de folos.

O impartasire!

Mai sunt cateva zile si se termina acest an. Cu el s-au implinit 12. Am invatat multe lecții si azi sunt schimbat fata de acum 12 ani. Pentru a ma schimba a fost nevoie sa schimb modul de a gândi. Au fost 12 ani cu bune, cu rele, poate cu durere, dar cel putin fara suferinta. Pentru ca am invatat ca nu trebuie sa doresc sa nu ma doara (asta este inevitabil!), ci sa nu mai sufar pentru ca ma doare. Am invatat ca iubirea este totul. Unii se nasc cu ea, altii o dobandesc prin meditatie si rugaciune.

Am invatat ca iubirea si rugăciunea schimba orice destin si fac minuni, am invatat ca cel mai mare dușman al meu eram eu si felul meu de a gândi, am invatat ca diferența dintre un defect si o calitate o face constientizarea, intelegerea si acceptarea. Nu este important sa nu am defecte, mai important este sa le constientizez, sa le inteleg, sa le accept si sa le transform. Sa ma accept asa cum sunt.
Sa fiu impacat cu Dumnezeu, cu mine insumi si cu ceilalti.

Doar pentru azi ... maine mai vad eu

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 05 Ian 2017, 21:31

La multi ani, dani!
N-am cine stie ce de spus, dar...sa stii ca esti un om bun!

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 13 Ian 2017, 09:34

Buna!
Ce lipseste acum si era odata pe forum? Cel putin din partea mea este empatia si impartasirea emotiilor.
Raspunsurile astea ca la ambasada...ex:''administratia noastra priveste cu atentie si ingrijorare evolutia evenimentelor'' adica in traducere libera ''ne doare-n cur de situatia ta''...sau alea luate din carti,merg pana la un nivel de comunicare,dar cateodata e nevoie de altceva.E nevoie de pus sufletul pe tava...stiu ca e greu sa faci asta online...faceam asta la inceput cand credeam ca mai am un pic si dau coltul si sigur asta s-ar fi intamplat daca continuam consumul la ora asta eram mort de mult...Sa mergem mai departe...

De il intreb pe oricare ''cum esti?''... imi va raspunde ''da,sunt bine,mai am un pic si ating nirvana abstinentei''...bla bla bla...esti bine o pula!Daca mi-ai raspunde:''Dani maine am un examen si am niste emotii de ma cac pe mine,dar o sa trec si peste asta''...Eee,asa mai vii de acasa!Iata OMUL!Printre altele nobila boala de care suferim este si cu gestionarea emotiilor.Mai bine sau mai rau.
Sa nu creada cineva ca daca ai cativa ani de abstinenta,gata esti calugar shaolin si nu ai probleme.Ai,ca de aia esti om si ai sentimente.Te bucuri sau suferi dupa situatie fara anestezic.
De ce am scris astea? Ca sa-mi urlu supararea si sa trec mai usor mai departe.
Se numea Lesie si a fost catelusa mea timp de saisprezece ani.Daca exista un rai al cateilor ea merita cu prisosinta sa ajunga acolo,pentru ca a fost cel mai bun catel din lume.
Imagine

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 13 Ian 2017, 11:41

Dani, îmi pare rău că ți a murit cățelușa. Cunosc sentimentul, am plâns și eu îngropând o cățelușa și a mea nu avea 16 ani, era gestantă și n a putut să fete, nu m am priceput să o duc la veterinar. Legat de emoții, la o anumită vârstă treci mai ușor peste...Și examene...Nu prea mai avem. Te îmbrățișez cu drag.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 13 Ian 2017, 15:16

Salutare camarade!
Îmi pare rău pentru voi si pentru pierderea voastră. Cunosc sentimentul...
dani scrie:''da,sunt bine,mai am un pic si ating nirvana abstinentei''...bla bla bla

... nu-mi aduc aminte să-ți fi spus așa sau ceva asemănător vreodată în vreuna din convorbirile noastre telefonice. Dar, sunt atât de bine pe cât îmi doresc să fiu pentru că stiu că nu-mi permit să o iau razna de supărare, aia vine si trece, Rugăciunea Seninătatii , hai poate si o înjuratura când mă seacă la ficătei ajută să trec peste alea rele fără să mă gândesc la băutură, peste alea bune cum trec?! păi mă gândesc că desele mele escapade bahice se întâmplau tocmai din prea mult bine, si atunci... Dar până la urmă ce înseamnă starea de bine? Cred că depinde de fiecare dintre noi. Hmmm, nirvana abstinentei?! Nicidecum camarade, doar starea de echilibru emotional.
Hai ti pup că esti supărat si te înteleg perfect! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Înapoi la “POVESTEA MEA”