021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.

Tudor.
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 3 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesajde Tudor. » 16 Ian 2017, 07:31

Salut Danisor,
Îmi pare rău pentru pierderea suferită.
Ai suferit demn aducând un omagiu curat față de o ființă dragă.
Asta e abstinenta senină.
Când despre paradisul câinilor am reținerile mele.
Nu cred că e doar al lor, cred că e al nostru, al tuturor.

Mia
Senior
Senior
Zile de abstinență: 11,01,2015
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Mia » 16 Ian 2017, 23:42

te imbratisez tare, Dani! Pana acum 2 ani nu as fi inteles suferinta pierderii unui animal de companie, dar de cand am 2 caini.. inteleg. si te strang in brate ca stiu cat doare!!!
:hug:
cu drag,

Mia

Sunt autorul acestui subiect
dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 18 Ian 2017, 17:43

Eu sunt Ilie!Multumesc inca odata Danisor pt ca ma pot loga cu nemele tau!Sper sa rezolve admin si Paul problema logarii mele cit mai curind! :rolleyes:

Danisor, se spune ca in general, cateii seamana cu stapinii lor si privind poza postata descrie in totalitate felul tau de-a fi...
Ce sa zic mai Danisor ,ca am prieteni in situatii similare cu a ta si stiu ce simti...Am o lacrima in coltul ochiului...Sunt sigur ca Lesie se odihneste in Raiul ciinilor si dupa cum bine stii de fiecare data la telefon te intrebam ce face si ea pt ca era ca si din familie..
Toate cele bune, Danisor!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Ian 2017, 18:31

Danisor, multam pentru gazduire , intre timp a rezolvat admin si Paul problema si baga-ti mintile-n cap si scrie! haha Mai Danisor, unde trebuie sa apas ca sa am 'rizaciosii" inapoi?Nu vreau sa-l mai deranjez pe Adminel si pt asta!
Are you ok? haha

Au aparut singuri :surprins: :ras: :ras: :ras: :ras: :ras: :ras:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

ArymxurSi
Boboc
Boboc

YYdscvafZTgajkdfv

Mesajde ArymxurSi » 22 Ian 2017, 12:14

Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
here: Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
best Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
Maefegvtjy
dfsdgbcdsHLBHFDasufksdfjln
Ozxcjkl Maefegvtjy dfdfdfdsdgd
FGxczDHXfgvdhjhjhjhsdadddfxgbnbm

ArymxurSi
Boboc
Boboc

YYdscvafZTgajkdfv

Mesajde ArymxurSi » 22 Ian 2017, 14:35

Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
here: Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
best Gtczxvdg http://fxfskrddfbxdf.com
Maefegvtjy
dfsdgbcdsHLBHFDasufksdfjln
Ozxcjkl Maefegvtjy dfdfdfdsdgd
FGxczDHXfgvdhjhjhjhsdadddfxgbnbm

Sunt autorul acestui subiect
dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 26 Ian 2017, 14:12

Airam spune:
Draga Catalin,
mie nu-mi place sa ma numesc alcoolica, nu-mi place, chiar daca s-ar putea sa fiu.

Ilie spune:
Eu??? :surprins: Nici vorba sa-mi placa denumirea de alcoolic dar cine stie asta, in afara de Dumnezeu si voi? Nimeni! nu ma duc in Piata mare sa strig. 😉

Ella spune:
” Alcoolic”..cel mai urat cuvant, care descrie niste oameni depravati...asa am fost invatati de mici sa gandim.Pacat.

Eu iubesc boala numita alcoolism.Nu am absolut nicio problema in a spune:''Buna,sunt Dani si sunt alcoolic!''.O spun ca sa nu uit...o spun ca o acceptare,ca o recunoastere,ca o impacare.Ca un start de recuperare.Orice fel de boala ai avea pe lumea asta...exemplu:ti-au fost amputate picioarele,ce faci? Iti plangi de mila ce iti plangi,dar dupa aia trebuie sa accepti realitatea si sa mergi mai departe.Sa joci cea mai buna mana posibila in viata cu cartile pe care le mai ai.

Veti spune:''Nii ma la asta ce exemple baga cu amputari de picioare si el s-o mieunat pe aici ca i-o murit catelul!Hai,ne lasi!''Poate aveti dreptate sunt un sensibilicios si un fricos...poate ca si astea fac parte din boala.Mai lucrez la asta sau mai bine nu mai lucrez,ca-mi place de mine asa sensibilicios cum sunt.Tin minte un caz de pe net cu un tip care n-avea maini si picioare dar el s-o facut speaker motivational sa ne arate cat ii de frumoasa viata si cum trebuie ea pretuita.In primul rand se ajuta pe el ca sa n-o ia pe dealuri.

Unde mai gasiti voi o boala care sa aiba un tratament asa de frumos? Te obliga sa traiesti pe cat posibil frumos,sa iubesti,sa ierti...sa aplici daca poti tot ceea ce spun despre viata toate religiile lumii.Sa fii bun!Am spus pe cat posibil...ca acum nu zice nimeni sa va donati toata averea la saraci.Numa Biblia. :ranjet:
Nu vrei sa aplici tratamentul asta minunat? Foarte bine!Fa-o! E dreptul tau sa urasti,sa fii rau,sa fii egoist sa...sa...sa...Baiul ii ca ce oferi cam aia si primesti...Bum!...Bum!...si dupa aia te duci in cap si bei.

Ca o mica concluzie,de aici pleaca recuperarea.Sunt alcoolic!Dupa acceptare si realizarea ca suntem prea slabi sa iesim din ..... cerem ajutorul cuiva.De preferat a lu' Al Batran,dar nu-i musai.Sau ii?

Acum vreo cativa ani am pus aici o povestioara dintr-un film.O reiau si fiecare poate sa isi traga cocluzia singur...daca ''asculta simfonia alcoolismulu'' in continuare sau doar ''tic tac''.
O zi minunata va doresc si multumesc pentru umarul oferit la moartea lui Lesie
Povestea cosmonautului rus

''Deci,cosmonautul...este primul om care ajunge in spatiu.Se ridica in nava lui spatiala mare...dar singura parte locuibila e foarte mica.Deci cosmonautul e inchis acolo...si are geamul asta portal...se uita prin el si vede curbura Pamantului...pentru prima oara.Adica e primul om care vede planeta de pe care e.Si e pierdut in acel moment.E minunat ce vede! Si dintr-o data din tabloul de bord...tzac...tzac...tzac... se aude un ticait straniu ce se repeta la doua secunde...tzac...tzac...Desface tabloul de bord...tzac...tzac...Isi scoate uneltele,incercand sa gaseasa sursa,sa opreasca sunetul...tzac...tzac...Dar,nu o gaseste.Nu-l poate opri.Si continua...tzac...tzac...tzac...Dupa cateva ore...tzac...tzac...pare tortura...Trec cateva zile cu sunetul asta...tzac...tzac...tzac...si isi da seama ca sunetul asta nesemnificativ il va invinge.Isi va pierde mintile.Ce sa faca? E sus in spatiu,singur,intr-un dulap spatial.Mai are de stat 25 de zile cu sunetul asta...tzac...tzac...Asa ca,cosmonautul decide ca singura modalitate de a nu innebuni este sa se indragosteasca de acest sunet.Asa ca inchide ochii si isi foloseste imaginatia si apoi ii deschide.Nu mai aude ticait.Aude muzica!...si petrece restul calatoriei navigand in stare de euforie completa...si pace...''

Filmul(Another Earth) nu-i cine stie ce,dar aceasta scena pe care o puteti vedea de la minutul 45,este!...N-am gasit-o nicaieri pe Google deci a trebuit sa o transcriu din film...Imi aduc aminte ca la inceput cand il citeam pe Ovidiu ca iubeste boala numita alcolism,ma intrebam de ce.Unul dintre raspunsuri este acesta! Ápoi poti naviga prin viata in abstinenta in stare de euforie,pace si seninate!
https://www.youtube.com/watch?v=eOU0JhkHY3w
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 26 Ian 2017, 14:54

Multumesc Dani, o zi minunata iti doresc.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 26 Ian 2017, 15:05

Foarte frumos ai scris, Dani, iti multumesc si eu.
Imi pare rau de catelusa ta, si eu am un motan de doar 4 luni si ma intreb impreuna cu sotia cum de meritam atatea cate ne ofera.
Catalin, alcoolic

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Ian 2017, 15:26

Heeeii, bai Danisor, dragul meu prieten! :ras:
Foarte fain ai scris si hai sa ne-ntelegem! :susoteli: Ai sris foarte misto pt noi alcoolicii si nu neg ca sunt dar personal, nu-mi place cuvintul alcoolic si nici mindru nu sunt ca sunt. 😉 :ras: Mi-as fi dorit sa nu fi fost si sa nu fi devenit mai bun datorita acestui "dar" prin care m-am reformat ca om dar accept si nu neg.Sunt alte chestii de care sunt eu mindru despre mine iar pt oamenii "normali" lumea din jurul meu, nu poate intelege aceasta boala si nici oamenii valorosi care suntem noi. 😉 Ca daca ar afla(vb numai despre mine) ar spune cuvinte frumoase si de admiratie in fata , pt ca in adincul sufletului lor, vrajeala, ar gindi ca sunt un fost betiv. :surprins: Asta este mai Danisor lumea in care traim si singurul care ma intelege in afara de voi, este preotul meu. Numai cineva ca noi ne poate intelege si ai fi iopcrit sa nu recunosti asta. :smecher: Cum iti spune tie sotia cind vb cu mine? Hi? :ras: :ras: vezi ca te cauta "baucii" tai!Hi? :ras: :ras:

Danisor, daca ai stii cite am facut in ultimul timp, n-as fi visat in viata mea ca pot fi eu, cel de astazi... :zambetoi:
Sunt multumit cu ceea ce fac, cu bune sau rele si ma bucur de viata cu capul limpede pt ca ceea ce s-a intimplat cu mine este o MINUNE... :cuminte:
O zi frumoasa si cu spor in continuare sa aveti! :hug: :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “POVESTEA MEA”