021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

''Ajutor sunt alcoolic!''Asta scriam pe Google acum mai bine de cinci ani si printre primele rezultate a fost forumul Alcohelp.Vreo patru luni am citit forumul si am continuat sa beau.Empatizam cu membrii forumului,ma regaseam in povestile lor,mai putin la faza cu ''i feel good''...ma gandeam cum naiba se simt astia bine zi de zi iar mie imi vine sa-mi vars matele...ca doar nu beam chiar asa mult(un litru de votca in zilele bune si jumate zilnic).Asa am ajuns la concluzia ca vreau si eu!

V-ati gandit vreodata care e distanta in timp dintre ''ar trebui s-o las mai moale cu bautul'',''ar trebui sa ma las de baut'' si ''azi nu beau''? La mine fiecare etapa cred ca a durat vreo cinspe ani.Bun,deci sa revenim...tot in perioada aia nevasta mea tragea de mine sa ma duc la Alcoolicii Anonimi,ca vine si ea cu mine numai sa ma duc.In clasicul ''de maine''.de ''saptamana viitoare'' etc am tot amanat si pana la urma s-a dus singura.A adus Big Book-ul si l-a lasat pe undeva prin casa.Imi aduc aminte ca citeam pe furis din carte,imi dadeau lacrimile si dupa aia imi turnam iar in pahar.Trei sticle de votca a durat pana am citit toata cartea,dar a sadit in mintea mea samanta abstinentei.Incepeam sa inteleg cum sta treaba cu alcoolismul.

Ca sa nu o mai lungesc pana la urma s-au aliniat planetele si am ajuns abstinent iar astazi implinesc cinci ani.Senchiu Alcohelp!Pot sa spun ca sunt in mare parte un produs al forumului Alcohelp.am citit,am pus sufletul pe ecran,m-am hlizit,m-am certat,am aberat,am scris toate magariile posibile,am facut si n-am facut din programul AA atat cat m-a dus capul...dar nu am baut.In timp latura adictiva s-a manifestat si in alte directii...de unele am scapat,de unele poate inca nu vreau sa scap,dar pe ansamblu sunt tutty-fresh...ca unul de o suta de ani.Cand o sa ajung la nirvana abstinentei va anunt.

Peseu:La Cluj o nins bini di tat iar eu ca tot gospodarul care se respecta am prin balcon ghivece cu visini,meri,trandafiri,lilieci,brazi...maruntisuri d-astea.Saracii nu s-or uitat la prognoza meteo si au inflorit iar eu milos din fire aducandu-mi aminte de:
Bradulet, bradut, dragut,
Ninge peste tine!
Haide, hai, in casa mea,
Unde-i cald si bine

i-am bagat pe toti in casa.Acuma intrebarea pentru Radio Erevan este ca cine le polenizeaza,ca albine n-am gasit sa bag in casa.Daca auziti de unul care bazaie pe dupa visin cu niste betisoare de urechi pe la flori sa stiti ca eu sunt.M-am tzacanit de tot.
O zi minunata!

Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Airam »

Dani....chiar esti tacanit. Ai pomi fructiferi in balcon?
Esti tare....cinci ani de abstinenta...bravo...e munca ta.
Te imbratisez cu mare drag, Maria.
danstop
Senior
Senior
Mesaje: 114
Membru din: 05 Dec 2012, 22:05
Zile de abstinență: 19,04,2014
Ani de abstinență: 5 ani
Localitate: Bucuresti

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de danstop »

Servus, la fel am servit și eu ceva vreme forumul la începuturi și tot doi ani mi a luat pana mi am regăsit mințile. Tot azi fac și eu numai 3 ani de abstinenta. Așa, singur, și in pas de pitic. Sănătate tuturor!
Cel mai mare dusman al tau esti Tu
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de styx »

Salutare camarade!
La Multi Ani Senini!
Îți multumesc pentru abstinenta mea si pentru toate clipele în care m-ai făcut să râd la începutul abstinentei mele , cand nu prea îmi ardea de râs... bineînțeles că râd si acum de stilul tău inconfundabil de a vedea lucrurile, dar acum nu mai sunt crispat. Mi-as dori so cred ca nu numai eu sa ne vizitezi mai des, după cum vezi sunt multi prieteni noi.
Respect camarade!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de styx »

La Multi Ani, Danstop!
Sănătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Tudor. »

Felicitări celor doi Dani, pentru anii de abstinenta!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de admin »

FELICITARI Dani !!
La multi multi ani !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de admin »

Felicitari Dan !!
La cat mai multi !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de george_41 »

Salutare Dani,
felicitari pt anii de abstinenta.Sa stii ca urmaresc toate postarile tale cu mare bucurie.Poza cu Carla's Dream cand era mic de la pagina 357 inca ma face sa zambesc.Cred ca esti un om extraordinar.
Chiar daca nu atingi zen-ul , te rog mai scrie pe aici impresii de pe drumul catre aceasta stare.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Multumesc camarazi,multumesc Admin!Is caconiacu acum,de cinci stele.
Cam asta a insemnat Alcohelpul pentru mine:
Imagine
Si mai luati una...oare doar varstnicii si copiii stiu sa traiasca clipa?
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns