021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Acest program ma ajuta de 4 ani ,zi de zi !

Cei 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi

"O abstinenta mulţumitoare este necesara pentru orice perioada de sobrietate. Sunt patru factori relevanţi pentru dezvoltarea si menţinerea acestei stări mintale. Cu toţii ii avem. Trebuie doar sa ii dezvoltam si sa ii folosim prin munca celor 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi.

1. Umilinţa… O adevărata evaluare a condiţiilor si a voinţei de a face fata faptelor.
• Aceasta înseamnă conştientizarea condiţiei noastre de alcoolic si debarasarea de aceasta mândrie falsa, care ne tine aroganţi in legătura cu adevărata noastră condiţie.
• Înţelegerea si acceptarea unei relaţii adecvate intre noi si Dumnezeu, aşa cum îl înţelegem fiecare.
• De asemenea, sa dezvoltam relaţii bune intre noi, semenii noştri.
2. Onestitatea… Aceasta înseamnă eliberare de auto decepţia noastră…
• Păstrarea unei gândiri pozitive asupra programului nostru de recuperare, fără reîntoarcere, la „vechile moduri de a acţiona”
• Este o bunăvoinţa de a admite că am greşit, si sa fim corecţi fata de ceilalţi oameni.
3. Credinţa….Bunăvoinţa de a ne agata de Ajutorul unei Puteri Superioare Noua Înşine .
• Încrederea ca Dumnezeu ne va ajuta, aşa cum i-a ajutat pe mii de oameni.
• Credinţa ca cei 12 Paşi ai AA ne vor reda gândirea sănătoasa in legătura cu alcoolismul, si ca nu va mai trebui sa bem, decât daca vom alege sa ignoram aceste principii spirituale.
4. Curajul….O calitate a mintii care ne permite sa privim si sa facem fata problemelor si realităţilor vieţii fără a ne bizui pe alcool.
• Curajul de a indura ceea ce nu putem schimba
• Hotărârea de a schimba ceea ce se poate schimba in viata noastră
• Neînfricare in practica Umilinţei si Onestităţii.

AA nu este alăturat nici unei perspective de tratament religioase, psihologice sau medicale. Cu toate acestea a împrumutat de la fiecare din cele trei si le-a modelat in „Perspectiva Unei Vieţi Mai Bune”.
Programul celor 12 Paşi este doar pentru acele persoane care sunt hotărâte, cu adevărat, sa se lase de băut, si care sunt dispuse de a face orice pentru a-si menţine abstinenta.
Programul AA este foarte simplu, si nu are nevoie de multa interpretare, cu excepţia ca are de a face cu o aşa de complicata boala.

Trei cerinţe pentru abstinenta

Onestitate
• Onestitate cu noi înşine
• Onestitate cu ceilalţi in toate chestiunile
• Onestitate cu Dumnezeu in legătura cu dorinţa Ajutorului de a ne schimba vechiul sine

Mintea deschisa
• Mintea deschisa legata de credinţa si Încrederea intr-o Putere Superioara decât sinele.
1. Nu neapărat credinţe religioase…..principii spirituale de dezvoltare a abstinentei.
2. Fiecare il interpretează pe „Dumnezeu” in felul sau…. este necesar doar sa credem ca exista o putere Care este superioara decât sinele.
• Minte deschisa in legătura cu nevoia de suport in abstinenta…. un alcoolic singur este in încurcătura.
• Minte deschisa fata de noi concepte si idei, care pot contesta tiparele tradiţionale de gândire.

Bunăvoinţa
• Bunăvoinţa de a te schimba si de a „curata casa”.
• Bunăvoinţa de a crede intr-o "Putere " superioara noua înşine, si sa ne cultivam direcţii spirituale
• Bunăvoinţa de a-i ajuta pe alţii in problema alcoolismului

Abstinenta permanenta este scopul, dar si sa fim oameni mulţumiţi, fericiţi si responsabili ca rezultat al muncii celor 12 Paşi.

Câţiva oameni care nu se recuperează
• Aceia care vor doar sa ii liniştească pe alţii, sau cei care căuta doar sa „împiedice relele” consumului lor de alcool.
• Aceia cu anumite probleme organice sau care „prin structura lor nu sunt oneşti”
• Anumiţi dependenţi de droguri
• Cei care sunt forţaţi sa meargă la AA
• Băutorii abuzivi care nu sunt alcoolici
• Cei care nu pot sa accepte conceptul unei Puteri Superioare
• Aceia cu istorii scurte
• Cei care sunt selectivi in cei 12 Paşi „ jumătăţile de măsura nu ne-au adus nimic”
• Cei care ne se vor recupera sunt cei care par ca sunt incapabili sa fie oneşti cu ei înşişi.

Mulţi dintre cei de mai sus se vor recupera, daca îşi dezvolta capacitatea de a fi oneşti cu ei înşişi si continua sa participe la AA. Cheia este in conceptul de a schimba idei vechi care nu mai funcţionează."
viewforum.php?f=4
viewtopic.php?f=4&t=1208

Cu respect Tudor !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Se spune ca ai reusit sa-ti ierti dusmanul cand la vederea sa nu ai nici un sentiment.Inca nu am reusit asta.Zilele trecute doar atingerea unei sticle in aceeasi zona unde-i desurubam capacul de nenumarate ori, mi-a provocat aceeasi senzatie ca si atingerea unei senzuale amante ce mi-a fost alaturi mii de nopti.Se pare ca mai am mult de lucru pana cand sinapsele responsabile de aceste senzatii vor disparea.
Nu am cum sa sterg in doar aproape 3 luni obisnuinta formata in 20-25ani.In perioada de baut `profesionist`am fost un maratonist,adica aceeasi cantitate de alcool intotdeauna singur.Daca mergeam la o nunta sau alt gen de petrecere mergeam cu masina ,in public nu consumam alcool trebuia `sa dau bine`dar odata ajuns acasa recuperam repede.In functie de anotimp eram intr-un loc sau altul, dar depozitarea sticlelor goale o faceam in acelasi loc.Cand am facut curat acolo erau aproximativ 30-40 de sticle si in toate mai era aceeasi cantitate de alcool cam 50 grame.Acolo era limita la care ma puteam culca linistit fara sa se invarta patul cu mine.Ati putea spune ca asta e un baut controlat dar nu e asa .Era doar doza zilnica.
Ma intreba Tudor(caruia-i multumesc pentru sfaturi)cum imi tratez ranile sufletului.Nici eu nu stiu !Pana acum aproape 3 luni stiam una si buna(nu era buna deloc dar asa e vorba)alcoolul de la care obtineam efectul de relaxare dorit.Acum pe cat posibil evit orice fel de conflict,sunt mai calm,mai bun si de multe ori primesc ce ofer.Incep sa observ flori,fluturi,pasari,peisaje frumoase pe langa care as fi trecut nepasator altadata.Ascult multa muzica buna tot pentru relaxare.O rana a sufletului care poate nici acum nu s-a cicatrizat este faptul ca am abandonat facultatea in anul 5(mecanica)si vremea lui Ceasca se ajungea greu pana acolo.Pur si simplu nu m-am mai dus,venise revolutia si nu mai era nevoie de ingineri.De fiecare data ziceam ca o reincep de la anul.Si au trecut 22 ani.Sa fie tot din cauza alcoolului?Probabil ca da.Alte rani altadata.Si maine e o noua zi.

Cu respect Dani!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Salut DANI !

"Nu am cum sa sterg in doar aproape 3 luni obisnuinta formata in 20-25ani"
Nu ai cum insa ai sa potidaca iti doresti asta .
Iata ce zice ILIE intro poastare de a sa
:...Daca vrei cu adevarat sa nu mai bei, asa cum gaseam noi metode sa ne ascundem ca bem tot asa de usor eu le gasesc acum sa nu beau, pentru ca imi doresc cu ardoare din tot sufletul meu sa nu ma mai intorc in iadul din care abia am scapat...


Foarte adevarat si la mine a mers si merge .Am un milion de motive sa imi doresc sa nu mai beau si asta nu de frica morti sau ca ma lasa nevasta ci ca ma simt bine in abstinenta si eu ca si tine la inceputul abstinentei eram ca un copil care descopra frumusetea naturii pentru prima data .
Ma regasesc perfect in modul incare beam si la care piteam sticlele.Numai faceam praf la nunta ci doar gustam iar acasa recuperam.
O rana a sufletului care poate nici acum nu s-a cicatrizat este faptul ca am abandonat facultatea in anul 5(mecanica)si vremea lui Ceasca se ajungea greu pana acolo
[/quote]
Iata ce spunem in AA despre trei zile[/quote] :IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îngrijorarea.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.

De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei!


Bine ai scris :"Si maine e o noua zi."

Mi-ar placea sa te intalnesc personal.

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Am venit de la serviciu montat sa scriu ceva `destept`despre suflet,energii,virtuti,fericire,probleme,copilarie ,ca am uitat sa ne bucuram, dar inainte am citit postarea lui Proco si intreg esafodajul de idei s-a dus naibii.Iti multumesc Proco !Azi nu mai am cum sa fiu serios dar imi sta mai bine asa.
O zi buna prieteni oriunde v-ati afla!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de proco »

Salut Dani! Ma bucur ca te-am binedispus, dar oricand poti sa ne scrii despre energie si virtute, s-avem ce bea, s-avem ce fecunda :lol: :lol:
O mare parte din vina o are si Hodorogul, care m-a excitat la scris, invocand ca toata lumea este sobra, iar problema cu alcoolul este una privita cu seriozitate si ar trebui sa ne descretim fruntile. De acord, dar noi ducem mortu cu tot confortu, ne complacem in noroiul acela si orice ar face cineva din exterior sa ne spele in acele momente, este declarat dusmanul nostru. De nenumarate ori, sotia ma imbratisa cu replica: "iar ai venit ca porcu!" :lol: :lol: :lol:
Intr-o zi de sarbatoare, un porc, bine spalat, parfumat si cu pampoane rosii, este dus de un taran la targ, cu speranta de a-l vinde la un pret cat mai bun. In targ i-a facut reclama, cat de frumos si gras este porcul lui, dar nu a reusit sa-l vanda. Suparat taranul, s-a dus la carciuma targului, a legat porcul afara de o bara si s-a apucat de baut. Dupa un timp, afara a inceput o ploaie torentiala, iar in fata carciumei s-a creat o baltoaca de toata frumusetea. Porcul, cand a vazut minunea, s-a rostogolit in noroi in toata splendoarea lui, innoroindu-se din cap pana-n picioare.
Morala: "PORCU-I PORC SI-N ZI DE SARBATOARE!" ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dani, aici ne gasesti 24 de ore din 24, vezi ca avem si schimbul 3 prin prezenta lui Ilyuta, ca asta da sub coada nevestii ziua, iar noaptea este de zgarda la depozitul de armament de la Murfatlar. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pe deasupra mai croseteaza si macaroane in post. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Aproco, ti s-a intamplat vreodata sa manaci macaroane si sa iasa taietei cu pastel rosu pe la hidrant? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Daca da, ai vazut ce bine este, daca nu, nu-ti recomand! :lol: :lol: :lol: Cand ai scris de rate, atat eu cat si Tudor, ne-am regasit cand umblam la supapa de la refulare si ii dadeam cu voinicu. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tine aproape de noi, sa redevii iar barbatoi cu trei testi-cola! PROCO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de freedom »

bine ai venit, Dani .
scrii frumos, parca despre mine ...si mi-ar place sa te citesc vreme indelungata.
nu stiu din ce oras esti, dar iti recomand sa mergi si la AA, fiindca e o mare diferenta
intre abstinenta si abtinere.
cu drag.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Buna dimineata prieteni
Am ocazia sa vad cat de bun sunt nu numai sa dau sfaturi antitristete ci sa le si aplic pe mine.Stati linistiti nu am baut si nici nu-mi trece prin cap.Doar ca alaturi de zilele minunate mai sunt si unele proaste de-a binelea, printre altele un radar cu 95 km/ora in localitate(630 lei amenda, jumatate in 48 ore).Erata:la mine cand cititi ziua, ma refer de fapt la noapte,lucrez de 22 ani de noapte fara sa ma oblige nimeni.

Nu am fost (inca)la nici o intrunire AA ,si nu am citit literatura de gen ,deci ideile pentru motivare pot fi diluate,amalgamate din ceea ce am citit pe forum si din alte lecturi de pe net sau nu.Big Book am citit-o o singura data toamna trecuta fiindu-mi adusa de sotia mea care a fost o data la AA ,unde se pare ca a fost foarte bine sfatuita.Mi-a lasat cartea si m-a lasat in pace sa aleg eu daca mai beau sau nu.Mi-au trebuit trei sticle si trei zile pana am terminat-o.Samanta sadita atunci combinata cu descoperirea acestui forum au prins rod si din 20 aprilie nu am mai baut.Nu am mai citit cartea de atunci deoarece o tin in masina ca pe o centura de siguranta,colac de salvare sa citesc cand va fi nevoie.

Si acum o poveste de viata si de moarte.Pe Eric Clapton probabil ca il stiti cu totii,dar poate nu toti stiti ca a fost dependent de droguri si alcool.Daca de droguri s-a lasat mai repede, problema cu alcoolul o recunoaste abia in1982(e nascut in 1945)cand e internat la o clinica de dezintoxicare din Antigua.Daca pe plan profesional s-a aflat intr-o continua ascensiune,in viata privata Eric Clapton a avut parte de multe suisuri si coborasuri.A fost casatorit timp de 9 ani cu Patty Boyd,celebru fotomodel la vremea aia.Cand a cunoscut-o era sotia lui George Harrison (Beatles) iar pentru a o cuceri ,Clapton a scris piesa `Layla`.Motivele pentru care s-au despartit erau dependenta sa de alcool si droguri si faptul ca ea nu putea avea copii.In timpul acestei casnicii chitaristul a comis mai multe infidelitati.Doua dintre acestea au avut ca rezultat nasterea unei fetite (Ruth) si a unui baietel (Conor)

Toate sentimentele de bucurie pe care le-au oferit acesti copii au fost spulberate in momentul in care fiul sau in varsta de doar 4 ani a cazut de la fereastra etajului 54 a blocului in care locuia.Aceasta intamplare l-a facut sa se afunde si mai mult in patima alcoolului.Muzica l-a ajutat sa-si revina in momentul cand compozitorul Russ Titelman i-a fredonat `Wonderful Tonight`.Cu chitara in mana ,numind-o salvarea sa artistul incepe sa-si asterne trairile pe hartie incetul cu incetul.
Astfel apare `Circus` care se refera la ziua in care si-a dus baiatul la circ,aceea fiind si ultima zi in care l-a vazut .Apoi a scris `My Fathers Eyes`un cantec despre pierderea fiului si `Tears in Heaven`(Lacrimi in Rai)
o piesa cu o foarte mare incarcatura emotionala.(sursa Adevarul 2010).
Eric Clapton infiinteaza `The Crossroads Center`un centru de reabilitare destinat persoanelor dependente de droguri si alcool in contul careia anul trecut varsa suma de 2,15 milioane dolari provenita din vanzarea la licitatie a 70 din instrumentele sale.ESTE ABSTINENT DE 20 ANI si este casatorit cu Melia McEnery alaturi de care are 3 copii,Julie(6ani),EllaMae(4ani)sI Sophie(3ani) iar Ruth are 21 ani.

Sunt sigur ca muzica lui Eric Clapton va suna altfel de acum incolo.
Cu respect Dani
http://www.youtube.com/watch?v=VRsJlAJvOSM
http://www.youtube.com/watch?v=fcuMVsAF ... re=related
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Salut DANI !

Da, ERIC CALPTON este un geniu recuperat din dependenta .
Tears from HAVEN (lacrimi in Paradis)sint acele lacrimi care-i curg alcoolicului atunci cind isi da seama ca are de toate iar el nu se poate bucura .Bea si nu poate sa se bucure DE CE ARE.Eu am trecut prin asta ..Nu odata eram cu familia copii se jucau sotia era dragastoasa iar eu nu ma puteam bucura ,fugeam si beam pe ascuns sa nu imi intristez sotia si totusi pna la urma tot ma imbatam si stricam tot.Si asa se mai ducea o Duminica .o zi in care nu am ras ,nu m-am bucurat de ce aveam ,de viata.
Acum ma bucur de fiece zi la timpul ei .

Doamne ,
iti multumesc pentru tot ce mi-ai dat,
iti multumesc pentru tot ce mi-ai luat,
Si DOAMNE iti multumesc pentru tot ce mi-ai lasat.

Va urez sa aveti o saptamana grozav de buna !Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Motto-`Viata noastra este ceea ce gandurile noastre fac din ea`---Marc Aurelius

O saptamana buna prieteni oriunde v-ati afla.Nu draga Tudor nu sunt abonat am dat peste site-ul `Ozibuna.net`umbland haihui pe internet.Am incercat dimineata asta sa ma abonez dar nu am reusit ,o sa incerc mai tarziu cu mai multa atentie.Deoarece genul de lecturi pe care le doresc in aceasta perioada imi lipseste din biblioteca, ma `satisfac` de pe net,folosind orice informatie ,gand bun,sfat etc.De exemplu cum m-a ajutat ieri forumul si internetul sa depasesc ziua horror pe care am avut-o:stiam in mare parte viata lui Eric Clapton dar credeam ca renuntase la alcool inaintea mortii baiatului sau si teribilul accident nu-l facuse sa se apuce de baut .Acest lucru nu era adevarat(prea il credeam eu zeu) ,dar tot cautand pe internet am ascultat cateva din piesele sale si uite asa a trecut o ora si la final eram mult mai relaxat .Deci forumul isi atinsese scopul.Ma ajutase mult in acea dimineata.

Pastile psihologice gasite pe net a se citi de 3 ori dimineata si seara:
Mi-as dori ca situatia sa fie alta insa stiu ca dorinta mea nu devine obligatoriu realitate doar pentru ca vreau eu acest lucru.

Pot sa accept ca in viata mi se intampla si lucruri pe care nu le doresc desi e trist.

Am gresit comportandu-ma astfel ,insa eu raman intotdeauna o persoana valoroasa prin simplul fapt ca sunt om

Ar fi preferabil sa reusesc in tot ceea ce fac si fac tot ceea ce depinde de mine in acest sens, dar daca nu reusesc ,nu inseamna ca sunt fara valoare ca persoana, ci doar am avut un comportament mai putin performant care probabil va fi imbunatatit in viitor.
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Nu scapati de mine.Mergand pe principiul lui Heliade adica `scrieti baieti numai scrieti`si aducandu-mi aminte de cele scrise de Freedom despre prima ei vizita la AA in care afirma ca`poti sa spui ca ai facut sex cu dobermanul vecinului sau sa povestesti despre primul concediu in abstinenta ca vei fi privita la fel`va rog sa ma priviti la fel.Dobermanii nu imi plac .
Am adormit azi dimineata cu sentimentul de neimplinire si insatisfactie al celui parasit de iubita ,amanta in momentul de fericire deoarece dupa vreun ceas de `lupta`cu calculatorul pe cand sa ma `termin`acesta si-a dat restart si-am ramas cu ochii in soare.Nu-i nimic incerc sa ating din nou acea stare de zen si sa reiau mesajul.

In copilarie,in noptile senine am petrecut multe momente magice cu ochii pe bolta instelata tolanit in vreun lan.Puzderia de stele ma atragea si drept urmare multe din primele carti citite au fost din domeniul SF.La un moment dat am vrut sa-mi aleg din acel infinit de luminite una care sa fie doar a mea.Nici prea mare, sa si-o aleaga toata lumea,nici prea mica sa n-o mai gasesc cand aveam nevoie de ea.Am gasit una micuta linga a doua stea din carul mare ce parea a fi chiar destinata mie.
In adolescenta steluta,nu-i dadusem un nume,era doar steluta mea ,mi-a folosit in multe momente de magie in doi daruind-o multor fete, la unele chiar am intabulat-o.Anii au trecut si intr-o seara am ascultat o piesa de teatru la radio cred de Mihail Sebastian in care personajul principal interpretat de Radu Beligan ,daruia iubitei chiar steaua mea.Si eu care crezusem ca era doar astrul meu,m-am simtit furat ,inselat, n-am mai daruit-o nimanui de atunci...
Au trecut din nou anii si azi noapte aflandu-ma in afara orasului ,sub un cer senin si feeric,intr-o atmosfera curatata de ploaia de ieri am facut acelasi lucru ca si in copilarie.M-am tolanit pe iarba cu ochii la fantasticele luminite.Ea era acolo.Ma astepta.Primiti-o in dar dragi prieteni sa va calauzeasca drumul spre o abstinenta senina.

O zi minunata oriunde v-ati afla
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns