021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de daria »

Buna Dani si bine ai venit printre noi!

Si mie mi-a placut ce a scris Freedom ref la AA insa, ai mare grija! Deja Radu Beligan ti-a luat steluta! Sa nu o mai pierzi inca o data.
Imi place sensisibilitatea ta (si eu sunt extrem de sensibila) si deaia imi permit sa-ti spun.
cristi47
Veteran
Veteran
Mesaje: 259
Membru din: 20 Mar 2012, 07:27

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de cristi47 »

Salut Dani !

Sunt Cristi si alcoolic abstinent.Chiar daca nu ti-am scris pana acum si nu am interactionat am citit toate postarile fiecaruia si tot ce s-a scris inclusiv ce ai scris si tu.V-am citit constant pe fiecare dar imi e oarecum dificil sa-i scriu fiecaruia si ma misc cam greoi cu dactilografia iar pe langa asta mi-am facut si un program pe care incerc sa-l respect cu strictete iar timpul pentru mine este esential ,trebuind sa mai fac si altceva pentru mentinerea abstinentei.Asa ca iti scriu acum.
Imi place si mie anumite chestiuni scrise de tine iar printre altele povestea cu steluta.Am citit ca s-a scris si despre sensibilitate si m-am gandit sa-ti scriu ca si eu ma consider un om sensibil de fapt vreau sa scriu despre sensibilitatea mea din trecut ,atunci cand eram atat de sensibil incat imi creasem din aceasta o permanenta si continuua motivatie de a bea .Eram si deveneam sensibil la absolut orice din jurul meu in special la felul de a fi al oamenilor si asa crezand ca sunt un neinteles nu rabufneam nici nu reactionam dar ma razbunam pe mine band ,el alcoolul era singurul cu care ma intelegeam .Incepusem sa vad in toti oamenii ceva negativ dar sub nici o forma in mine sau in oamenii cu care consumam alcool pe care ii consideram pe unii cei mai buni prieteni.Sensibilitatea mea si cu alcoolul inchegase o relatie care se baza si se hranea una pe alta.
Momentan, in abstinenta ,nu stiu daca mai sunt la fel de sensibil ca in trecut dar ma rog zilnic in orice situatie sa accept ceea ce nu pot schimba ,curaj sa schimb ceea ce pot si intelepciune sa le deosebesc .
Te felicit pentru abstinenta ta si-ti multumesc pentru a mea.Doamne ajuta!

Cu respect,Cristi.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Azi am 3 luni de abstinenta(din 20 aprilie) ,abtinere nici eu nu stiu cum sa-i mai spun.Senina sau nu ,caut sa-mi fac viata de zi cu zi cat mai placuta,sa lucrez cat mai mult la `hard`sa repar tot ce se poate.Cum foarte bine zicea Marc Aurelius: `Viata noastra este ceea ce gandurile noastre fac din ea`,aici e cheia succesului ,schimbarea mentalitatii,a modului de abordare a problemelor aparute ,inclusiv stilul de rezolvare a lor, imi fac viata mai buna.Nu sunt perfect (nici nu am cum sa fiu ,sunt om)dar sigur sunt mult mai bun decat cel de acum 3luni.Daca as fi scris atunci ,din toate cuvintele ,frazele scrise ar fi razbatut o nota de deznadejde si disperare, de neputinta,de strigat dupa ajutor, de fapt asa am descoperit acest site tastand `AM NEVOIE DE AJUTOR SUNT ALCOOLIC`.
Am 12 zile de cand am intrat in `gradinita` si e OK.Sper ca incet incet sa ma integrez, sa-mi gasesc locul, cand vine furtuna (de asta mi cel mai frica)sa fiu langa cei bine ancorati in abstinenta.Nu incerc nicidecum sa fac pe `desteptu`,sa inventez eu gaura la macaroana,sunt sigur ca pasii ce trebuie urmati sunt cei pe care i-au facut si altii inaintea mea ,dar pe linga timiditatea si sensibilitatea pe care le-ati remarcat ,sunt ardelean si la noi toate au alta viteza.
Va multumesc tuturor, fara acest site acum 100% eram baut.
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Cateodata viata iti mai si da palme,iar eu nu am fost invatat sa intorc si obrazul celalalt.E greu.Va multumesc!
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Tavi »

salut dani , stii care e avantajul nostru ? A celor care suntem alcoolici si scriem pe acest forum ? Avem avantajul ca aici intodeauna gasim sprijin sincer si neconditionat , aici avem prieteni mai buni decat in lumea reala cum foarte frumos spunea mircea , noi suntem un nucleu , sau de ce nu , o comunitate de oameni ce lupta impotriva alcoolului .
Sunt mihai alcoolic , iti multumesc ptr abstinenta mea si orice ar fi, tine aproape .
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dani.
Sa stii ca am nevoie de tine si tu esti important pentru abstinenta mea.
Eu ma simt tare bine sa impartasesc problemele pe care le am cu voi ,prietenii de pe forum.Chiar daca nu au nici o legatura cu alcoolul ,ele pot duce intr/acolo.De ficecare data cand am scris am primit cate un sfat bun, o abordare in alt mod al problemei ,mult mai optimist si constructiv.Cand am fost singur mi/a fost greu : e mult mai bine la,, gradinita,, , inauntru.
Dani ,nu-ti dau nici un sfat ca nu sunt in masura dar iti spun doar ca noua ne pasa si eu am nevoie sa am ,,un incepator,, langa mine.
Cu drag ,Colea
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Buna dimineata DANI !

Nu vrei sa iei contactul cu AA-ul de la tine din ORAS?

Poti sa le scri lui FREEDOM ori lui Maarius mesaj privat sau sa iei de aici nr de tel ale persoanelor de contact: http://www.alcooliciianonimi.ro/grupuri/cluj.htm
Te duci vezi daca iti place si crezi ca te pot ajuta ori :
Ne displace să punem noi cuiva eticheta de alcoolic, însă dumneavoastră vă puteţi pune singur diagnosticul destul de re¬pede. Mergeţi la barul cel mai apropiat şi încercaţi să beţi controlat. Încercaţi să beţi şi să vă opriţi brusc. Repetaţi experimentul de mai multe ori. În scurt timp, veţi putea decide, dacă sunteţi onest cu sine, despre ce este vorba. Poate că se merită să înduraţi o criză zdravănă de tremurături, ca să ajungeţi la o cunoaştere deplină stării în care vă aflaţi.
Deşi nu avem cum s-o dovedim, credem că majoritatea dintre noi am fi putut înceta băutul pe când ne aflam la începutul carierei alcoolice. Însă dificultatea cea mai mare coristă în faptul că puţini alcoolici doresc suficient de serios să înceteze până mai este timp.(Cartea ALCOOLICI ANONIMI)
http://www.alcooliciianonimi.ro/grupuri/cluj.htm

Dani ,am obsrvat ca treci repede de la o stare de bine si reverie la o stare de suparare .Nu este ok. AA-ul te ajuta sa te cunosti.Singur este greu.
Se ofera si consiliere .
Am inteles ca lucrezi numai de noapte asa ca iti urez odihna placuta iar somnul sa iti fie un sfestnic bun.

Cu respect ,Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Situatiile in care in care consumul de alcool il consideram indreptatit erau momentele in care eram fericit ,suparat si daca eram `nicicum`faceam ceva sa-mi induc una din starile respective cel mai ades starea de suparare.Sa am un motiv.Puteam linistit sa beau fara motiv sau cu un motiv minor (orice ca ploua,ca-i prea cald etc) dar in momentul in care imi gaseam un motiv bun parca altfel imi pria.Aveam de ce.Disparea sentimentul de vinovatie.
Aceasta automotivare nu a disparut nici acum pe deplin.De exemplu acum 2 zile am fost cu sotia si baietii intr-un turneu de o zi de vreo 500 KM Sighisoara,Borsec,Sovata etc.Totul a fost super Ok.Eram din nou o familie,lucru care le-a cam lipsit in ultimii ani.Simteam cum parca aveam toti o singura aura nu 4 diferite.Starea de bine si de implinire am avut-o pe tot parcursul zilei pana acasa,unde mintea mea cauta motivul .L-am gasit dand vina pe dezvoltatorul de la care am luat apartamentul ,care refuza sa-si achite la apa o datorie de 8.000 lei si suntem in pericol sa ramanem toata scara fara apa.Un motiv aparent minor care isi va gasi rezolvarea intr-un fel sau altul, mi-a umbrit seara si jumatate din ziua urmatoare.Tot cu el mai am un proces ce treneaza de 2 ani pentru niste penalitati de intarziere si amanarea intabularii.Am incercat sa aplic terapia iertarii ,sa-l iert nu pentru el ci pentru mine ,dar nu prea pot.Timpul va rezolva asta.

Vreau sa va spun acum un lucru pe care multi nu-l vor crede.Nu m-am urcat niciodata baut la volan.Ve-ti spune ca nu se poate.Imi castig existenta de la revolutie lucrand ca taximetrist (trebuia si unu dasta pe forum).In ultima vreme lucram din doua in doua zile.Una beam, a doua semisevraj stari de rau si tot asa.Cand am scos raportul de activitate din ceasul de taxat numarul de zile lucrate inmultit cu 2 a dat 360.Una pe fata una pe dos.Nu am condus baut, nu ca ar fi urlat cinstea in mine dar daca eram prins puscaria era mult mai aproape fiind inclus la transport public de persoane si-mi era ridicata licenta.Ar fi fost pacat pentru ca mie chiar imi place ceea ce fac.Sunt taximetrist de noapte .Daca ar fi sa scriu o carte cu intamplari ar fi destul de voluminoasa.Sa va spun una :Acum vreo 20 ani urca o babuta unguroaica si-mi spune :
-Domnu` duci la mine repede la gara ca scap trenu,dau o suta in plus.
Mie atata mi-a trebuit ca viteza nu-mi displace si talpa.In spate baba se batea cand de geamul din stanga cand de geamul din dreapta
La un moment dat abia tinandu-se de scaune baba zice:
-Domnu` mai dau o suta la tine da`las-o mai incet.
Sper ca v-am binedispus
O zi buna
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

E frumoasa o zi in care ai fost la Urgente si ti s-a umflat falca de arati ca la circ .E.Pentru ca nici azi nu am baut(de nenumarate ori mi-am tratat durerile de dinti cu tarie pana nu mai simteam nimic)i-au tratament cu antibiotice,traiesc,simt,respir, de pe balcon aud o cohorta de greieri,"cuget deci exist"(Rene Descartes).
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Salut Dani !

ImagineDa! Cit timp nu ne pierdem umorul si zambim ,nici o cauza nu-i pierduta si ca sa pastram mai departe voia buna legat de Rene Descartes apreciez ca ai pus " " ghilimelele si nu plagiezi ca Ponta ca tot este la moda ! :lol:
Mi-a placut tare mult povestea cu babauta :
La un moment dat abia tinandu-se de scaune baba zice:
-Domnu` mai dau o suta la tine da`las-o mai incet.Imagine
Sanatate si abstinenta senina ca fara abstinenta nici sanatate nu se poate .Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns