021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Am importat toate aiurelile de sarbatori (Halloween,Valentay day,Black Friday,etc)...numai o zi care chiar ar trebui nu.O zi in care sa multumesti divinitatii pentru recolta din acest an,o zi in care sa multumesti pentru orice si mai ales pentru tot,o zi doar pentru reunirea familiei.
MULTUMESC!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Alex-codep »

Asta e cultura Occidentului, a societatii de consum in care traim si pentru care am renuntat la traditiile noastre mult mai frumoase.Noi aveam o astfel de zi, e Duminica, cand la biserica se multumeste divinitatii pentru tot.Oricum, inca nu e totul pierdut, cat inca mai sunt oameni care se gandesc la astfel de lucruri frumoase.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de ilyuta »

Ba Danisor, ti-a spus tie cineva vre-odata ca tu esti THE BEST? :lol:
Uite, eu multumesc si acum Divinitatii ca si tu si esti prietenul meu si totdeauna ma intelegi.:cuminte:
Numai cineva care are facultatea alcoolismului , intelege ce vorbim noi. 😉
MULTUMESC Danisor! :hug:

https://www.youtube.com/watch?v=GC5E8ie2pdM
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Ilie Botez, de 45 de ani, este unul dintre zecile de mii de credincioși veniți la Iași plini de speranțe de tămăduire. S-a așezat la coadă vineri dimineață. A înfruntat vîntul, frigul și ploaia, dar nu s-a lăsat. Sîmbătă seară, a ajuns în dreptul raclei cu moaștele sfintei. Istovit, el a îngenuncheat în zona lor superioară, spre cap, acolo unde a prins un loc mai bun. Le-a sărutat de trei ori. Pe moment, nu a simțit nimic. Poate doar o căldură mare la spinare, urmată de o senzație puternică de frig, foarte posibil din cauza transpirației abundente.

Pe drumul spre autogară, unde urma să doarmă pînă dimineață, pe Ilie Botez l-au cuprins niște furnicături cumplite la baza gîtului. „Ăla cred, adică bănuiesc eu, o fost momentul cînd o-nceput să-l ardă băgeacul“, crede sora lui, Maria Paraschiv. „El s-o lăsat de băut acum zece ani. O fost boală gravă, nu glumă. Nu mai punea nimic în gură. Era palid, n-avea chef de nimic. Era ca un prost, nu mai aveai ce vorbi cu dînsul. L-o dus la doctori, la vrăjitoare, la preot. Nimica. Nu-și mai bătea femeia, nu mai o înjura, nici măcar n-o mai amenința cu bătaia. Era legumă.“

După zece ani de suferință cumplită, timp în care familia a pătimit enorm, Ilie Botez a început să bea din nou. Ajuns acasă, la Bobești, a spart poarta casei și i-a luat la omor pe cei dragi. Îi dăm cuvîntul soției, doamna Doina Botez, dispeceră la o firmă de taxiuri din Stroiești, localitate vecină: „Eu l-am văzut chișat pe el, dar mi-o fost frică să mă exteriorizez. Am zis în gînd «Doamne, Dumnezeule mare, zi-mi că l-ai făcut bine pe Iliuță al meu!» Am auzit cum o dărîmat poarta, mi-am închipuit că o fi fost de la întuneric, cine știe de la ce. Și cum ședea el rezemat de ușă, cu toporișca în mînă, deodată îl văd că face ochii ăia de cîine turbat. Mi-am cătat de treabă pe lîngă dînsul, să-mi dau seama dacă îi parfumat. Cînd am simțit cum trăsnea a rachiu, m-am pus în genunchi și am început să mă rog la Domnul. El mi-o frecat una în moalele capului și m-o făcut curva dracului. Am dat fuga la copilași în cameră și atît am apucat să zic: «S-o făcut tăticu’ bine, minune!» și mi-o dat un picior în burtă de n-am mai putut. Ăia mici o sărit bucuroși din pat și s-o repezit la Iliuță. I-o bătut ca-n tinerețe. Plîngeam de bucurie cînd îi vedeam cum geme de durere. Că prea o fost necăjiți, săracii de ei. Vă dați seama cum îi să crești fără un tată care să te bată? Timp de zece ani. Îi rîdea colegii la școală că nu venea vineți la ore. Se trezea noaptea prin somn și plîngea că e nebătuți. Eu nu mai zic cum eram. Eram proasta satului. Mă duceam la frate-miu să mă bată cînd mai aveam o nuntă, vreun eveniment în societate. Nimeni n-o știut ce durere o fost în sufletul meu. Slavă Domnului că și-o revenit complet. Acum bea ca porcul, parcă s-o născut a doua oară. Și asta numa’ că m-o ascultat și s-o dus la sfînta“.

De cînd a pupat moaștele, Ilie Botez bea zilnic, punîndu-și astfel în valoare mintea și corpul cu care a fost înzestrat de la natură. „Degeaba s-o întîmplat ce s-o întîmplat dacă nu continuă pe linia asta. Părerea mea e că tre’ să meargă și la anu’. El lecuit complet nu e. Nu vreau să-l mînii pe Cel-de-Sus, dar parcă dă mai încet cu piciorul“, încheie Doina Botez făcîndu-și cruce.
:ras:
sursa : http://www.kmkz.ro/de_ras/s-a-reapucat- ... araschiva/
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Alex-codep »

Eu stau mai rau cu logica...Care e de fapt mesajul?

Oricum...situatii de genul asta sunt de rasu`-plansu'...Si sunt multe..

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Alex,te-ai trezit cu filetu' pe stanga ? Ce mesaj,e un text din Kamikaze si aia se ocupa cu satira si umorul.Sa inteleg ca n-ar trebui sa pun glume cu ''funii in casa spanzuratului'' ? Dar totusi,parca aici nu-i chiar casa spanzuratului si se mai poate si glumi.Mai ales cand personajul principal ii moldovean si-l cheama Ilie. :ranjet: No,ca mi i-am pus in cap acum.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Alex-codep »

Stai ca raspund tot eu!In primul rand, Doamne fer' , de astfel de situatii!In al doilea rand...sunt situatii in care victima si-o cam face cu mana ei.Citeam mai demult de agresivitatea femeii agresate...E foarte adevarat!La un barbat agresivitatea e evidenta ca e fizica.In schimb a femeii nu inseamna ca e mai mica, sau ca face mai putin rau, chiar daca e mai subtila.Si vorbesc in deplina cunostinta de cauza.Un om nu devine singur rau, ci este impins, "ajutat" de cei din jur...Cred ca e o situatie mult mai complexa decat pare...Suntem femei sado-masochiste, care pans nu il "aducem" pe cel din fata nostra unde vrem, nu ne simtim bine.Concluzia: de multe ori si femeile provoaca ce e mai rau in barbatii lor, pdntru ca asta e singura realitate pe cate o cunosc: sado-masochismul.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Alex-codep »

Dani, m-ai facut sa rad!E drept ca-s somnoroasa dar n-am filetul pe sta :ranjet: nga.Am luat discutia in serios si am raspuns ca atare.Ma bagai ca musca in lapte! :confuz: Scuze! 😉

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de Alex-codep »

Concluzia: codependenta se manifesta si in somn!Ca eu inca nu m-am trezit...Bine, ma intorc la somnul meu... 😉

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Te imbratisez Alex...poate glumele cu alcoolici nu le gusta decat alcoolicii...bine pun alta cu mamici:

Mama il intreaba pe baietelul de 5 ani:
-Stii ca sunt insarcinata... Ce vrei?! Un fratior sau o surioara
-Mamii... Daca nu te doare pasarica prea tare... As vrea un calut de lemn!! :ranjet:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns