021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AZI e o zi MINUNATA!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Hop si eu.Bine v-am gasit,sunt Dani si sunt alcoolic abstinent de 81 de zile.Va multumesc din tot sufletul,fara acest forum nu as fi reusit niciodata asta.
As putea sa spun ca nici nu va dati seama cat de mult m-au ajutat toate povestile,sfaturile,trairile,greselile,pasii buni sau gresiti ai celor de pe acest forum,dar sunt sigur ca stiti foarte bine ce inseamna asta deoarece ati trecut toti prin asta.Ajuta enorm,in acest moment forumul Alcohelp e printre lucrurile de care am nevoie undeva dupa aer,apa,papa,sex.(aici as pune un emoticon care rade dar inca nu stiu, e prima data cand scriu pe un forum).
Acum 5 luni cand am descoperit forumul nu as fi crezut niciodata ca voi reusi sa renunt la alcool fara internare,doctor,psihiatru,psiholog,pumni de pastile,Sura Mica,intalniri la AA-BB.Am reusit acest lucru fara nimic din toate acestea(doar cateva vitamine si B-uri) doar doza zilnica de forum.
Am citit absolut tot ce s-a scris aici,unele de mai multe ori: Vanea,Leul din iarna,Asido,sfaturile lui Tudor,Proco,Plimbare in parc,Oscar si tanti roz,Freedom,Ilie etc. vreau sa va spun ca ma regasesc in multe din povestile voastre si in ultima vreme traiam cu sentimentul pe care il are un copil ce priveste, cu mainile si nasul agatate in gardul gradinitei, la joaca,bucuria,tristetea,zbenguiala celorlalti copii aflati inauntru.VREAU si eu la "gradinita"(sau macar la cresa ca la 81 zile is cam mic)!
Daca as fi inceput sa scriu aici acum cateva luni titlul,tonul ar fi continut un mesaj disperat de ajutor(beau de cand ma stiu in tinerete "doar" la ocazii care erau foarte dese,iar apoi am trecut la "profesionisti" unde activez de vreo 25 ani in ultimii ani eram "una pe fata una pe dos"adica o zi beam una in sevraj ca de, macar din doua in doua zile trebuia sa lucrez)acum am nevoie de ajutor dar aceste aproape 3 luni mi-au redat optimismul si pofta de viata.Primele doua saptamani au fost cumplite dar acum e cu totul altceva(am urcat pe munte,am jucat tenis cu piciorul cu baiatul meu cel mic,sunt mult mai prezent in activitatile cu familia ma simt mult mai bine m-am ingrasat vreo 5 kg(aveam nevoie))
Inca nu fac sport,am 47 ani si in ultimele 2 decenii am fost cam sedentar tot cu masina sub fund dar promit sa scot bicicleta din beci.
Sunt constient ca trebuie sa trec la un alt nivel al abstinentei,sa comunic cu cineva(n-am avut curaj inca sa ma duc la AA),sa ma intaresc spiritual(merg la biserica doar de Pasti),pentru ca atunci cand va veni furtuna sa nu fiu un "copacel" singur ci alaturi de o "padure" cu arbori cu radacini bine prinse in abstinenta.
Titlul "AZI e o zi MINUNATA" l-am luat de la o povestire de pe net si vreau sa ma ajute in pasii mei pe forum si in felul meu de a privi viata(apropo azi chiar e o zi minunata printre altele baiatul meu cel mare a luat BAC-ul)
Cam atat pentru azi si maine e o noua zi.
Cu respect Dani!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de asido1973 »

Felicitari dani! Bine ai venit pe acest forum!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Imagine
Bine ai venit pe forum , DANI !

Felicitari pentru cele
81 de zile de abstinenta !!
Imagine
"AZI e o zi MINUNATA"

DA ,viata este minunata si fara alcool ,nu este nevoie sa bei ca sa te simti bine .
Nu neg ca un strop de alcool in tinerete mai impulsiona dar apoi mintindu-ma el ALCOOLUL m-a facut sclavul sau .
Eliberarea a venit cind am recunoscut ca sint slab in fata alcoolului ASA CA AM ALES CA NU MAI BEAU !
Ma bucur mult pentru reusita ta si il felicit si pe fiul tau "cel mare" ca " a luat BAC-ul" :)
Tine aproape de noi !
Cu respect si consideratie ,
OLD Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de proco »

Salut Dani! Bine ai venit in randurile noastre cu o abstinenta de 81 de zile si cu mintea incarcata de arhiva postarilor din forum. Comparatia ta cu "gradinita" este una placuta iar simbioza gasita in spatele gardului ne incanta. La implinirea unui fleac de 2 ani de abstinenta, Tudor imi cita dintr-o postare de-a mea de la inceput:
"Re: depistarea alcoolismului
de proco » Joi Mar 25, 2010 7:08 pm
Salut Tudore! E O.K. acum, pana am intrat cu tehnica in forum a durat ceva cred ca am accesat gresit ceva la inceput. Ce sa-ti mai spun despre mine sunt BOBOC AA mi-a placut, asa e, dar sunt PROF. DR. DOCENT in consumul de alcool. Povestea mea este lunga sa zicem asa de vreo sase ani incoace si vreo trei de intensiv. Glumesc acum cu tine sau cu altii care ma vor incuraja dar cand intri in sevraj si lingura de ciorba se varsa pe masa, mananci daca mananci cu farfuria, ai paharul de suc sau apa??!!! in mana si il duci la gura cu 2 maini si-ti clantane in gura. Eh, asta vreo 3 zile, dupa care ma linistesc usor, ii dau pe goarna cu rivotril pt. ca altfel notiunea de somn nu exista si ma gandesc cum peste alte cateva zile sa o iau de la capat. Partea grava este cand sunt izolat in casa si ma catar pe pereti in cautarea unui gram de alcool. Incet daca ne cunoastem mai bine iti voi vorbi sau iti pot scrie episoade chiar distractive din romanul vietii mele, adica internari, patanii, glume cu baietii de la dili-bau vorba ceea colegi de camera. Esti internat cu unul cu scufita la izolator nu-ti dai seama decat dupa ce-ti revii, intri in sevraj, mai ai si mainile legate de pat cu "bratarile de rigoare" rugand politicos asistenta sa-ti dea drumul ca de maine "nu mai bei". Ti se raspunde: ce nu mai bei "apa" ? . Vom glumi dar cu siguranta am nevoie de ajutorul vostru sa fiu si eu asa ca voi dar de partea cealalta a baricadei ,adica cu VOI,
ITI MULTUMESC! Oare sa fie luminita de la capatul tunelului?"
SI
"ADIO, PAHAR!
de proco » Dum Apr 01, 2012 10:17 am
Care parte a paharului sa o percep? Cea goala sau cea plina? CEA PLINA, DEOARECE EU "CALCULEZ" CAT AM CASTIGAT IN ACESTI DOI ANI!! In primul rand sunt in viata, relatiile cu familia, prietenii sunt altele, iar tot ce ma inconjoara are alte dimensiuni si conotatii."
Felicitarile mele pt. absolvirea Bacului fiului tau si tine aproape de noi!

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Dimineata asta am dat la rate.Pentru prima data erau si ele acolo ,adica mi-am facut timp sa admir rasaritul de soare pe lacul din centrul orasului unde sunt si ratustele.Toata lumea alerga grabita spre servici numai eu calare pe peisaj.Lucrez numai noaptea asa ca acum la somn si o zi MINUNATA la toti
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Vindecarea sufletului


"Încă de cand suntem mici copii, sufletul nostru, la fel ca şi trupul, începe să se acopere de răni mai mici sau mai mari produse de interacţiunea cu cei din jur. Unele din aceste răni se videcă odată cu trecerea timpului, altele însă rămîn infectate şi ne dor ori de cîte ori sînt atinse.

Dacă avem o rană pe corpul fizic mergem la doctor şi acesta le redeschide cu bisturiul, le va curăţa, le va trata cu un remediu şi, păstrîndu-le curate, în cele din urmă aceste răni se vor vindeca. Probabil că redeschiderea acestor răni o să ne doară, dar important e că în final ne vom elibera de boală. Pentru rănile sufletului bisturiul se numeşte adevăr. Rănile sufletului sînt acoperite de negare, de minciuni pe care le-am inventat pentru a ne proteja aceste răni. Dacă vom privi însă aceste răni prin ochii adevărului aceste răni se vor vindeca.

Putem începe prin a practica adevărul cu noi înşine. Atunci cînd eşti sincer cu tine însuţi, începi să vezi lucrurile aşa cum sînt, nu aşa cum ai vrea să fie.

După ce am deschis rana, acum trebuie să o curăţim, dar cum? Foarte simplu, folosind iertarea. Iertarea este panaceul pentru toate rănile sufletului nostru. Este necesar să-l iertăm pe cel care ne-a rănit oricît de gravă ni s-ar părea greşeala pe care acesta a făcut-o. Trebuie să-l iertăm chiar dacă nu merită, nu de dragul lui ci de dragul nostru pentru că nu merită să suferim ori de cîte ori ne amintim de ce ne-a făcut. Iertarea este un act de iubire de sine. Eliberarea tensiunilor prin violenţă, mînie nu este decit o soluţie temporară, aşa că alegeţi iertarea. Nu se poate vorbi despre iertare decît atunci cînd întîlnindu-te cu cel care te-a rănit sau auzindu-i numele nu simţi nimic faţă de el, nu ai nici o reacţie emoţională.Evident o cicatrice tot va mai rămane, sub forma amintirii a tot ceea ce s-a întamplat, dar după ce rana s-a vindecat, durerea provocată de ea dispare. Marea problemă în calea iertării este orgoliul. Noi învăţăm de fapt să suferim doar pentru a-i pedepsi pe cei care au abuzat de noi. Ne comportăm ca nişte copii mici plini de toane care solicită atenţia celor din jur. Începeţi practica iertării. Chiar dacă la început va fi greu, mai tarziu va deveni o obişnuinţă. Trebuie să ne iertăm şi pe noi înşine pentru tot ceea ce am făcut de-a lungul vieţii.

Rănile odată vindecate, trebuie să folosim acum un remediu pentru a accelera vindecarea. Acest remediu este iubirea. Singurul remediu este iubirea neconditionaţă: trebuie să ne iubim pe noi, prietenii, duşmanii. Procesul începe cu iubirea de sine. Singurul fel prin care putem fi cu adevărat fericiţi este iubirea pe care o emanăm. Să începem să ne acceptăm şi să ne iubim aşa cum sîntem. În acest fel îi vom putea accepta mai usor şi pe cei din jurul nostru.

Această metodă pentru vindecarea sufletului ne-a fost dată de Iisus, de Budha, de Krishna… Toţi marii maeştri au ajuns la aceleaşi concluzii şi ne-au dat aceleaşi lecţii. Dacă am devenit conştienţi că sufletul nostru este bolnav, atunci procesul de vindecare deja a început.

Deschid acest nou subiect, deoarece, nimeni nu s-a gandit la suferintele ce le purtam in noi, suferinte care, divulgate pe forum, poate nu ne vor mai durea! Poate gasim explicatia in postarea cuiva si ne vindecam!
Pablo Neruda spunea: "Vreau să fac cu tine ce face primăvara cu cireşii !"
Pur și simplu mi-a mers la inimă ! Ce declarație frumoasă, câtă culoare, prospețime, inocență, frumusețe, avânt, joacă, cât firesc.......
Discutam acum câțiva ani cu o adolescentă care suferea teribil din iubire și îmi amintesc că eu îi spuneam că ce simte ea nu e deloc iubire, era ego, dorința de proprietate, de posesie, dorință pur și simplu, nu iubire, pentru că iubirea e ca apa proaspătă pentru un copac uscat, iubirea ne ajută să înflorim, să radiem lumină și bucurie în jur, chiar dacă persoana iubită nu alege să ne fie alături. Iubirii nu te poți opune, așa cum cireșii nu se pot opune primăverii..N-ați remarcat ? Oamenii care iubesc și care sunt iubiți au o aură atât de plăcută, de caldă, de tonifiantă, au o lumina specială care îi însoțește, o frumusețe aparte. Oameni-cireși. De am fi cât mai mulți ! "Dolion-Popasul Prisma Condor

Superb,pe mine acest text m-a ajutat foarte mult.
Va multumesc pentru primire si pentru azi va recomand doua piese deosebite pentru suflet.
http://www.youtube.com/watch?v=8Af372EQLck
http://www.youtube.com/watch?v=LX1fiE0U1qA
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de admin »

Bine ai venit dani si ma bucur ca ne scrii ! Abstinenta senina ! Felicitari
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de tudor »

Salut Dani !
Ai postat frumos şi tot odată interesant despre rănile sufletului , iertare şi vindecare .
Te invit să ne scri despre ranile tale sufleteşti şi ce faci ca să se vindece .
Despre orgoliu pot să îti scriu că el asa de mare imi ajungea cind beam că îmi maltrata propriu suflet . Cu el am şi acum de lucru însă nu mai am acele tresariri de vanititate . În AA se invaţă să respecti opinia celuilalt.
Despre ura :
Cînd urăşti pe cineva sau mai mulţi şi nu îi poti inghiti nici cu zeama stoarsă dintr-un un vagon de lămâi este ca şi cind bei tu o cupă cu otravă şi aştepti să moară ceilalţi. Este un fel de sadomasochism sufletesc.
Fără să îti schimbi atitudinea si modul de gândire primul pahar este aproape
Aştept răspuns.
Cu respect,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de dani »

Azi nu prea e o zi minunata.Cred ca mi sa urcat abstinenta la cap fiindca toata noaptea m-am simtit ca dupa cateva sute de grame de vodca.Nu e prima data,de obicei dau vina pe lipsa somnului sau pe schimbarea de vreme.Mi-am adus aminte ca am citit pe forum de "sindromul de betie uscata"si cred ca m-as incadra.Daca stiti vreun tratament sau un sfat bun v-as fi recunoscator.
Cu respect Dani!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: AZI e o zi MINUNATA!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Dani.
Nu stiu nici un tratament dar cred ca o sa treaca ziua ,mai ales ca nu am baut cu totii si va veni o alta care s/ar putea sa fie din nou una minunata.
Imi place mult cum scrii ,cum iti exprimi trairile ca si Ovidiu de altfel.
Am intrat pe statusul tau sa te salut Dani si mai vorbim.Iti doresc o abstinenta senina !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns