021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

mi-a placut perioada de abstinenta,ma simteam puternic,...acum ma simt slab.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de ghita1999 »

Stiu ca nu iti place termenul de "abstinenta senina".
Asa ca o sa detaliez..
In toata perioada asta in care nu ai baut,cum te-ai simtit?
Linistit,calm,relaxat,gata sa treci peste toate greutatile cu un zambet pe buze?
Esenta programului pe care il urmeaza "secta noastra" este ca noi trebuie si avem nevoie sa devenim mai buni decat orice om "normal" de pe strada..de ce?
Pentru ca pe noi ne poate da peste cap si cel mai mic eveniment..Suntem prea sensibili si orice maruntis ne poate arunca inapoi in iad..Ceilalti oameni nu au nevoie de asta,ei pot trai asa cum sunt ei..
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Din cand in cand, incep sa cred ca stiu mai bine care este voia lui Dumnezeu pentru alte persoane. Imi spun mie insumi, „Aceasta persoana ar trebui sa fie vindecata de aceasta boala terminala" sau „Aceasta persoana ar trebui sa fie eliberata de tulburarile prin care trece", si incep sa ma rog pentru aceste lucruri.
Inima mea este la locul potrivit atunci cand ma rog in acest mod, dar aceste rugaciuni se bazeaza pe prezumtia ca eu stiu care este voia lui Dumnezeu pentru persoana pentru care ma rog. Programul ma invata in schimb sa ma rog pentru voia lui Dumnezeu – oricare ar fi aceasta – pentru ceilalti dar si pentru mine. Imi voi aminti eu ca Dumnezeu este pregatit sa-mi fie prieten, dar numai in masura in care eu am incredere in El?

Astazi ma rog…
Multumesc lui Dumnezeu pentru sansa de a-i ajuta pe ceilalti. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca imi da dorinta de a-i ajuta pe ceilalti, pentru ca ma scoate din turnul sinelui meu, astfel incat pot sa ii intalnesc si sa impartasesc cu ceilalti, dar si sa imi pese de ei. Invata-ma sa ma rog ca „voia Ta sa se-mplineasca", in spiritul iubirii, care imi este inspirat de Dumnezeu.

Astazi imi voi aminti
Voi avea increderea in voia lui Dumneze
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Promisiunile unui alcoolic activ,sunt de neluat in seama,un alcoolic abstinent incepe sa aiba credibilitate.
Scrii ca practici un spor,minunat,deci poti face multe,ai renuntat la tigari,ai gustat abstinenta,ai trait dureroasa recadere,sus si de la capat,nu ai pierdut prea mult,daca intr adevar vei reusi si acum chiar te poti numi binecuvantat de Dumnezeu.
Te rog,cauta un grup de suport AA,face minuni,merita sa incerci,mergi cel putin o data,nu vei regreta,boala noastra este prea grea ,si nu o poti duce de unul singur,nu mai trai incrancenat.
Dumnezeu sa te binecuvinteze.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de dani »

Lupica scrie:

De aseara nu am mai baut alcool,azi voi numara orele fara alcool,am 12 ore de abtinere si de maine numar zilele..Sunt hotarat sa nu mai beau.Gata ,mi-am facut plinul....o sa ma abtin de la alcool.

..o sa incerc sa fiu mai prezent printre voi,sa discut cu voi mai mult.
O sa fac un dus fierbinte,ma barberesc si voi fi ca nou.


Felicitari Lupica,de fapt esti un New Lupica,pentru un nou inceput, 1 septembrie,pentru ziua de astazi in care nu ai baut.Numara orice,ore,zile,oi,stele etc ,dar sa nu bei.Numaratul asta a fost benefic pentru tine pana intr-un punct,fa tot asa pentru inceput ,dar dupa aceea obligatoriu umbla putin la dezvoltarea ta spirituala si la controlul emotiilor,vorbeste cu alcoolici,du-te la AA etc.Stii ca nu suntem sectanti,dar facem acum o secta, secta celor care nu beau.
Ai atuuri puternice,esti tanar si faci sport,deci esti sanatos fizic.Fa in asa fel ca in acel corp sanatos sa fie si o minte sanatoasa.E un pic invers fata de dictonul latin,dar cred ca merge si asa.

Iti recomand mai ales acum la inceput,cand poate o sa ai stari de rau,sevraje etc sa scrii cat mai des pe aici,daca se poate punand si niste bucati de suflet.Poate te implici si imi povestesti cum te-ai lasat tu de fumat,sa bag si eu la cap ca nu ma pot lasa si parca nici nu prea vreau.Ce zici,te bagi ?Stiu ca nu iti vine acum(am citit si eu forumul cateva luni cu sticla langa mine si ma miram de ce is ``astia``asa veseli,ce-i cu ei is dusi ?)dar astept cu nerabdare clipa in care Lupica ne va povesti o intamplare amuzanta din viata lui.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de spesest »

Salut Lupica
Desi nu sunt avocatul nimanui vreau sa fac o precizare relativ la faptul ca tu ai impresia ca cineva e rautacios cu tine. Sa stii ca nimeni de aici nu e mai " rau" cu altul decat a fost cu el insusi in momentul in care s-a hoarat sa se lase de baut.
Sa ai o zi senina
One day at the time.
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ploicica »

Lupusorule,


am gasit ceva in ton cu recaderea ta si pretios pt noi toti :). zic :)


Cel care n-a luptat niciodată nu a trăit niciodată, afirma George Bernard Shaw. Iar pentru a trăi din plin…:

1.Trebuie să ai un START. Poate părea destul de comun însă mulţi dintre noi suntem prinşi în block start aşteptând pe cineva să ne împingă de la spate. La ce te cheamă Dumnezeu? Cum te-a pregătit pentru acel ceva? Cum te-a capacitat? Începe, i-aţi startul şi El te va sprijini!

2. Trebuie să dai totul. Michael Phelps nu dă totul numai în finală. Dă totul şi în serii sau semifinale. Corect nu? Nu trebuie să fim mulţumiti cu mediocritatea în orice etapă a vietii.

3. Trebuie să nu renunţi. La Olimpiada din 1992 de la Barcelona, Derek Redmond din Marea Britanie a concurat în cursa de 400m . A început excelent însă a suferit pe la mijlocul cursei o ruptură musculară. A pierdut cursa însă nu s-a dat bătut. Ceilalţi concurenţi treceau pe lângă şi el se chinuia să stea în picioare. Tatăl său, cu ochii în lacrimi, a alergat la el şi l-a ajutat. Încet, plin de durere şi-au făcut loc pe pistă şi au terminat cursa în timp ce stadionul din Bacelona s-a ridicat în picioare aplaudându-l. Redmond nu a câştigat vreo medalie însă a câştigat ceva mult mai important - respectul lumii.

Nu ştiţi că cei ce aleargă în locul de alergare, toţi aleargă, dar numai unul capătă premiul? Alergaţi, dar, în aşa fel, ca să căpătaţi premiul! 1Cor. 9:24


http://www.youtube.com/watch?v=kZlXWp6vFdE#t=98 ( iutubul asta sper sa te motiveze sa-ti continui cursa abstinentei cu fruntea sus si pieptul inainte) .


cu drag!
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de moira »

Lupica, ma bucur mult sa te citesc de bine. Bine ca ai revenit, bine ca ti-ai revenit ! :D
Fa un dus, manaca ceva, iesi la aer, si de maine la sala cu tine !
Sa ai o zi frumoasa pana la capat ! Numai bine !
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de spesest »

Spui : "mi-a placut perioada de abstinenta,ma simteam puternic,...acum ma simt slab."
Asa si esti, slab, desi noi in AA preferam termenul de neputinta; si asa si incepe programul celor 12 pasi, cu recunoasterea si acceptarea ei.
Sper ca esti ok. Cu prietenie, Gabi.
One day at the time.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Tudor. »

Salut Lupusoru,

In a cat-a zi de abstinenta ai recazut ?
Scrie răspuns