021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 17 Sep 2014, 11:08

trebuie sa va salut si astazi...cand am gasit cateva minute sa intru pe forum.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Relus » 17 Sep 2014, 11:33

"trebuie sa va salut si astazi"
Doar daca tu crezi ca iti face bine,iar eu sunt convinsa ca iti va face bine,de aceea si eu intru zilnic si te caut cu emotii,fac prezenta zi de zi,si ma bucur cand iti simt bunavointa ,dorinta de a mege pe acelasi drum cu noi.
„Eu nu cred ca fericirea sau nefericirea este esenta. Cum facem fata problemelor pe care le avem? Cum invatam noi mai bine din ele si cum transmitem ceea ce am invatat catre ceilalti, daca ei ar primi aceste cunostinte? Eu cred ca in aceasta mare scoala a vietii noi suntem niste elevi. Avem menirea de a progresa si sa-i ajutam pe ceilalti colegi de calatorie sa creasca si ei in acea dragoste care nu cere nimic … Cand vine durerea, ar fi bine sa invatam din ea si sa-i ajutam si pe ceilalti sa invete. Cand vine fericirea, sa o acceptam ca pe un dar si sa-i multumim lui Dumnezeu pentru asta”. Pot eu sa accept atat fericirea cat si durerea cu bunavointa?

Rugaciunea de azi

Doamne, te rog ajuta-ma sa inteleg ca tot ceea ce mi se intampla are o semnificatie, chiar si mizeria dependentei. Fie ca eu sa cred ca si aceasta dependenta a fost o parte din Marea Schema a lui Dumnezeu, pentru a ma intoarce catre El.

Ce sa-mi amintesc azi

Tot ceea ce sunt este tot ceea ce mi s-a intamplat.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 17 Sep 2014, 19:11

...stai linistita Relus...cu siguranta,cel putin 6 luni nu imi trebuie alcool. Riscul unei recaderi incepe dupa aceasta perioada.Voi face tot ce imi sta in puteri sa merg paralel cu alcoolul.Teama apare cand se iveste o intersectie neprevazuta. Si daca nu este semaforizata...trebuie sa fiu atent cui sa acord prioritate: alcoolului sau abstinentei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 17 Sep 2014, 20:08

Scuze pentru interventie Lupica dar mi-a venit instantaneu raspunsul:"daca vrei sa traiesti, acorzi prioritate ABSTINENTEI si daca vrei sa mori, acorzi prioritate alcoolului si acum depinde de tine, TU ALEGI". :jos-palaria: Ca sa nu fiu asa de dur cu muritul, reformulez si spun, "daca vrei sa-ti distrugi viata, acorzi proritate alcoolului." :plans:
Eu am fost astazi la grupul meu AA si ma si ma simt binecuvintat sa ma pot bucura cu acesti aoameni linga mine si invat din experientele lor de viata(si ale prietenilor de pe forum, incepind cu old TUDOR :cuminte: )
Sa stii ca grupul AA nu este o secta, un cult religios, nu face politica si nu vrea sa influenteze pe nimeni si membrii lui transmit altor alcoolici mesajul primit gratis, pentru a-i ajuta pe altii in a deveni ABSTINENTI.
Singura conditie pentru a deveni membru, este sa vrei sa nu mai consumi alcool si sa fii ONEST(asta daca vrei sa reusesti :jos-palaria: ).
Eu am invatat la grup si pe forum, ca desi eu am vrut sa ma distrug biind(involuntar), Dumnezeu a avut alte planuri pt mine si m-a vrut viu si ABSTINENT si mi-a redat sanatatea fizica si mentala ajutindu-ma prin OAMENI, adica prin VOI. :cuminte:
Cu drag,
iliuta :hug:
Nume anterior: ilyuta

Tudor.
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 3 ani

Mesajde Tudor. » 17 Sep 2014, 20:46

Edit admin.

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 17 Sep 2014, 21:11

Edit admin.

sa1548
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 01,04,2014
Zile de abstinență:

Mesajde sa1548 » 17 Sep 2014, 21:25

Aici daca-mi permiteti o parere ... nu cred ca cei care vand alcool sunt vinovati pentru comportamentul alcoolicilor ...

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 17 Sep 2014, 21:26

Draga Alinutzu, incepusem sa explic aici ce si cum dar m-am razgindit pentru ca n-are rost. 😉
Fiecare este liber sa faca si sa spuna ce vrea. :jos-palaria:
Cu drag,
iliuta :hug:

PS Young Tudorel, as facea apel la putina decenta in ceea ce priveste fata de persoana mea deoarece nu cred ca este frumos ceea ce ai facut.Cred ca totdeauna am incercat sa-ti intind o mina si sa-ti impartasesc din experienta mea.In orice caz, iti multumesc si tie pentru abstinenta mea. :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 17 Sep 2014, 21:34

Asta e si reactia industriei alcoolului.
Utilizatorului e vinovatul si nu produsul din reclama.

sa1548
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 01,04,2014
Zile de abstinență:

Mesajde sa1548 » 17 Sep 2014, 21:43

Un pahar de vin sau o bere este chiar indicata pentru cine poate sa-l bea ... deci produsul se poate vinde linistit !

Înapoi la “POVESTEA MEA”