021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de colica zis alcoolica »

......Dar pentru ca stiu ca singura conditie ca sa faci parte din acest grup AA este sa nu bei.....
Salut Frate Iliuta , imi permit doar sa fac o mica precizare , sigura cerinta este dorința de a nu bea , avand doi colegi de grup care au mai baut pentru inca 5 ani frecventand grupul , unul din ei chiar zilnic , acum cu vreo 17 ani de abstinenta.
Fac aceasta precizare pentru ca ma gandesc ca multi dintre noi nu reuseam sa nu bem si nu este nimeni exclus dintr-un grup AA. Am si coleg care nu avea nici dorinta de a inceta bautul , ci doar credea si spera ca o sa poata sa invete de la ceareva sa bea fara sa se imbete 😜.( eu de fapt beam ca sa ma imbat , cautatm chiar acea stare )
O sa profit de ocazie si o sa copii preambulul AA-ului :
Alcoolicii Anonimi este o comunitate de bărbaţi şi femei care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa cu scopul de a-şi rezolva problema comună şi de a-i ajuta şi pe alţii să se însănătoşească în urma alcoolismului.
Singura cerinţă pentru participare ca membru este dorinţa de a înceta băutul. A.A. nu percepe nici cotizaţii, nici taxe de înscriere, ne finanţăm prin propriile contribuţii.
A.A. nu se afiliază nici unei secte, nici unei formaţiuni religioase sau politice, nici unei organizaţii sau instituţii, ei nu doresc să se angajeze în nici o controversă, nu sprijină şi nu contestă nici o cauză.
Alcoolicii Anonimi au un singur scop primordial, acela de a rămâne abstinenţi şi de a transmite mesajul alcoolicilor care mai suferă.
O zi buna prieteni si bune 24 de ore !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 iunie

ELIBERAREA DE TEAMĂ

Problema rezolvării fricii are două aspecte. Va trebui să tindem să ne eliberăm cât mai mult posibil de frică. După care va trebui să găsim atât curajul, cât şi bunăvoinţa de a aborda într-o manieră constructivă orice urmă de frică.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Majoritatea deciziilor mele erau bazate pe frică. Alcoolul făcea ca viaţa să fie mai uşor de suportat, dar a venit o vreme în care alcoolul nu mai constituia o alternativă la frică. Unul dintre cele mai minunate lucruri pe care le-am dobândit în AA a fost curajul de a acţiona, lucru posibil cu ajutorul lui Dumnezeu. După cinci ani de abstinenţă, a trebuit să fac faţă unei cantităţi uriaşe de frică. Dumnezeu i-a scos în calea mea pe oameni ca să mă ajute să trec peste acel impas, şi datorită faptului că lucrez la cei Doisprezece Paşi, încep să devin o persoană integră, aşa cum îmi doresc, iar pentru asta sunt profund recunoscător.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ambasador »

"Apoi gindindu-ma ca cea mai frumoasa viata este cladita cu lucruri simple ma incurajez singura stiind ca eu sunt autoarea sortii mele...Prima oara in viata cind sunt stapina mea...".
Frumos spus draga Vizitator123$5. Demn de retinut, da! 🙂😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 iunie

ASTĂZI SUNT LIBER

Aceasta m-a făcut să-mi dau seama că mai erau multe situaţii asupra cărora nu aveam nicio putere personală – că dacă am fost atât de pregătit să recunosc că a fost vorba de alcool, înseamnă că trebuie să fac aceleaşi mărturisiri şi în multe alte privinţe. Va trebui să stau calm şi să ştiu că El este Dumnezeu, nu eu.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Ca să mă pot bucura de pacea sufletească, învăţ să dau dovadă de acceptare în toate circumstanţele vieţii. La un moment dat, viaţa a fost o bătălie constantă, deoarece simţeam că trebuia să trec prin fiecare zi luptându-mă cu mine însumi şi cu toţi ceilalţi. În cele din urmă, aceasta s-a dovedit a fi o bătălie sortită eşecului. Am sfârşit prin a mă îmbăta şi a-mi plânge de milă din cauza nefericirii mele. Când am început să-mi las viaţa în grija lui Dumnezeu, am început să am parte de pace sufletească. Astăzi sunt liber. Nu mai trebuie să lupt cu nimeni şi cu nimic.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de andi36 »

Salutare,

Ferice de tine daca gandesti si ai starea asta, eu mai am mult pana sa ajung acolo, numai ca problema e ca sunt in dilema cum sa ajung acolo. Tot ce am citit pe forum aici si toata filosofia AA si bineintles crestina este smerenie, intors si celalat obraz si iertare, am inteles asta!!!numai ca am atatea furii reprimate in mine visafi de lume care le am pus un pix in mana spre ex si la prima nu au stiut cum sa dea bir cu fugitii, prieteni care au imprumutat bani si au uitat sa i mai dea inapoi la fel si parteneri de afaceri care nu au fost cinstiti cu mine sa trec peste si sa iiert pe toti???.pana aici am inteles, tuturor nu le am intors si celalat obraz....dar am experiente cu celalat obraz in familie ca tot timpul sa tras de mine si mereu am inchis ochii ( s ar numi ca am intors celealat obraz) si am zis lasa treaca de la mine la nesfarsit dar tot am frustrari visafi de chestia asta....asa ca filosofia mea buna sau rea cum or vedeao altii am intors celalat obraz destul in familie...restu lumii nu merita sa fie nedreapta cu mine pentru ca eu am fost drept cu ei!!!! Asa ca as vrea si eu sa simt ce simti tu, numai ca nu stiu daca pot sa ajung acolo prin aceasi metoda...sper intr un final sa gasesc si eu pacea intr un fel sau altu.
Merci ca m ai aecultat, cumva simt ca m am descarcat putin.
Nici azi nu am baut dar mai am de stat astept sa vina sotia acasa.
Toate cele bune si o noapte linistita.
Andi si alcoolic:)

Ps: sper sa nu sune a victima vorbeam pur si simplu de metode!!!!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 iunie

ÎNCREDEREA ÎN CEILALŢI

Dar oare credinţa ne cere să ignorăm motivele altor persoane, sau chiar şi pe ale noastre? Nici pe departe; ar fi o dovadă de prostie. Mai mult ca sigur, ar trebui să estimăm capacitatea de a face rău şi de a face bine a fiecărei persoane în care am vrea să avem încredere. Un astfel de inventar al propriei personalităţi ar putea dezvălui gradul de încredere pe care ar trebui să-l extindem asupra oricărei situaţii de viaţă.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Nu sunt o victimă a celor din jur, ci mai degrabă o victimă a propriilor aşteptări, opţiuni şi lipsă de onestitate. Când mă aştept ca alţii să fie ceea ce vreau eu să fie şi nu ceea ce sunt ei de fapt, când nu reuşesc să-mi îndreptăţească aşteptă­rile, asta îmi provoacă suferinţă. Când alegerile mele se bazează pe egoism, mă simt însingurat şi neîncrezător. Cu toate astea, îmi recapăt încrederea în mine atunci când sunt sincer în orice împrejurare. Când încerc să-mi dau seama de motivele mele şi sunt sincer şi încrezător, devin conştient de capacitatea mea de a face rău şi pot să-i evit, şi eu la rândul meu, pe cei care îmi aduc prejudicii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de andi36 »

Da intradevar nu am fost niciodata bun la calcul asta:( am crezut k toti suntem din acelasi aluat. Probabil la fel de gresit si gandul asta!! Nu avem ce face mergem inainte fiecare cu frustarile si implinirile lui!

Multumesc!!!
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de andi36 »

Va salut si eu va multumesc si tie Lupica si tie Vizitator123$5,

Cum ziceam si mai sus fiecare cu experientele si filosfia lui de viata, mai gresim mai ne corectam dar idea e sa ajungem in punctul ala de liniste despre care vorbesti tu Lupica, acum daca ajungem mai conteaza cum? Aici nu se aplica scopul scuza mijloacele?

Numa' bine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4412
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 iunie

STRADĂ CU CIRCULAŢIE ÎN AMBELE SENSURI

Dacă Îi vom cere lui Dumnezeu să ne ierte păcatele, cu siguranţă o va face. Dar în niciun caz nu ne va izbăvi de absolut orice meteahnă şi ne va face să rămânem aşa, fără cooperarea noastră.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când mă rugam, obişnuiam să omit o grămadă de lucruri pentru care trebuia să cer iertare. Credeam că dacă nu voi aduce niciodată vorba despre aceste lucruri, El nu va afla niciodată despre ele. Nu ştiam că dacă m-aş fi iertat eu pe mine însumi pentru câteva dintre greşelile din trecut, atunci şi Dumnezeu m-ar fi iertat. Eram întotdeauna învăţat să mă pregătesc pentru drumul prin viaţă, dar până nu am intrat în AA şi nu am fost dispus să învăţ ce înseamnă să ierţi şi să fii iertat, niciodată nu mi-am dat seama că viaţa însăşi este un drum. Drumul vieţii este unul foarte fericit, atâta timp cât sunt dispus să accept schimbarea şi asumarea responsabilităţii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de andi36 »

Sincer lupica esti prea profund pentru mine nu vreau sa par superficial dar daca as fi ca tine as simti ca m as pierde in detalii, mi ar placea sa traiesc mult mai simplu undeva la granita ignorantei...decat sa fiu asa atot cunoscator...ca si filosoful care citeste din ce in ce mai mult si din ce citeste isi da seama ca stie mai putin decat cu o zi inainte...cum ziceam si mai sus fiecare cu principiile si filosofia lui de viata...dar din pinctul meu de vedere cu cat incercam sa pricem mai multe cu atat ne dam seama ca totul e mai departe...asa ca eu unul as incerca sa stiu atat cat imi lipseste si sa traiesc bine cu atat cat stiu.
Imi cer scuze daca am deranant cumva, nu asta a fost intentia mea, pur si simplu am fost sincer si nimic mai mult.

Iti doresc o seara frumoasa.
Andi
Scrie răspuns