021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 03 Sep 2019, 14:51

Pfuai de mine si de mine ce frumusete de mesaj, Lupisor!🤔😌👍
Da, abstinenta fizica este doar inceputul unei abstinente de durata senine, indiferent cu ceea ce ne-am confrunta in viata, pt ca viata nu-i numai lapte si miere si altfel mai devreme sau mai tirziu vom reveni de acolo de unde am aplecat...🤔😞 Asasadar felul nostru de a fi si a ne dezvolta spiritual continuu este cheia, lucru pe are eu am inceput sa-l fac si contiunui sa fac cu voi aici mereu...🤔😌👍
Multumesc Lupisor!🙏

O zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!🤗👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 07 Sep 2019, 08:20

7 septembrie

„PORŢIUNEA NOASTRĂ DE STRADĂ”

Suntem acolo să ne măturăm porţiunea noastră de stradă, dându-ne seama că nu putem realiza nimic de valoare până nu procedăm astfel, neîncercând niciodată să-i spunem ce să facă. Greşelile lui nu se discută. Ne concentrăm asupra propriilor noastre greşeli.
ALCOOLICII ANONIMI

La scurt timp după ce m-am lăsat de băut, am făcut reparaţiile faţă de tatăl meu. Cuvintele mele s-au pierdut în vânt fiindcă îl învinuiam pentru necazurile mele. Câteva luni mai târziu, am făcut din nou reparaţiile faţă de tatăl meu. De data aceasta am scris o scrisoare în care nu-i mai aduceam învinuiri şi nici măcar nu aduceam vorba de greşelile lui. A funcţionat, iar eu am priceput, într-un final! Sunt responsabil doar de porţiunea mea de stradă şi – mulţumită lui Dumnezeu şi AA-ului – astăzi va rămâne curată.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Sep 2019, 11:38

Exceptional mesaj Lupisor, "portiunea noastra de strada", cit adevar, cita profunzime si cit ajutor pt milioane si milioane de oameni din intreaga lume care s-au salvat urmind acesti pasi...🤔👍
Stiut este faptul ca un alcolic gaseste mereu si mereu motive pt a bea si pt a-i invinui pe cei din jur ca fiind motivul , asa cum faceam si eu de fiecare data in trecut cind de fapt problema eram eu...🤔😞
Multumesc Lupisor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 08 Sep 2019, 07:38

8 septembrie

„I-AM CERUT SĂ NE APERE”

Cu totală supunere, I-am cerut să ne apere şi să ne poarte de grijă.
ALCOOLICII ANONIMI

Nu puteam să am grijă de viaţa mea de unul singur. Am încercat, dar n-am reuşit. „Păcatul fundamental” m-a târât spre cele mai adânci prăpas­tii posibile şi, neputând nici măcar să funcţionez, am acceptat faptul că aveam cu disperare nevoie de ajutor. Am încetat să mai lupt şi m-am supus în totalitate lui Dumnezeu.
Abia atunci am început să evoluez! Dumne­zeu m-a iertat. O Putere Superioară ar fi trebuit să mă salveze, deoarece doctorii nu credeau că mai am şanse să supravieţuiesc. M-am iertat şi mă bucur de o libertate de care nu am mai avut până acum parte. Mi-am deschis mintea şi sufletul în faţa Lui. Cu cât mai multe învăţ, cu atât mai puţine ştiu – un adevăr umilitor – dar chiar vreau să continui să evoluez. Mă bucur de seninătate, dar numai atunci când îmi las viaţa în totalitate în grija lui Dumnezeu. Atât timp cât sunt sincer cu mine însumi şi Îi cer să mă ajute, pot să-mi menţin această existenţă plină de satisfacţii.
Încerc, măcar astăzi, să-i fac voia Lui –absti­nent.
Îi mulţumesc lui Dumnezeu că astăzi pot să aleg să nu beau.
Astăzi, viaţa e frumoasă!
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Sep 2019, 12:25

Lupisor asta este prea frumos pentru ca sa nu-l postez si la mine ..😌👍Stii de ce?🤔Pentru ca sa fiu sigura ca-l citeste toata lumea...😉😂😂😂😌👍
Multumesc Lupisor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 09 Sep 2019, 07:56

9 septembrie

SE DESCHID NOI UŞI

Promisiunile se îndeplinesc în cazul nostru – uneori repede, alteori încet.
ALCOOLICII ANONIMI

Promisiunile de care se vorbeşte în acest pasaj încep treptat să mi se îndeplinească. Ceea ce mi-a dat speranţă a fost punerea în practică a principiilor Pasului Nouă. Pasul mi-a dat posibilitatea să înţeleg şi să-mi fixez obiective în ceea ce priveşte recupe­rarea.
Vechile obiceiuri şi comportamente nu dispar uşor. Parcurgerea Pasului Nouă îmi dă posibilitatea să-i închid uşa în nas beţivului din mine şi să încep un nou drum în calitate de alcoolic abstinent. Oferirea unor reparaţii directe este foarte importantă pentru mine. Pe măsură ce îmi revăd relaţiile şi comportamentul din trecut, sunt mai în măsură să duc o viaţă abstinentă!
Deşi am câţiva ani de când nu mai beau, mai sunt perioade în care trebuie să am grijă de obiceiurile din trecut, iar Pasul Nouă funcţionează de fiecare dată când mă apuc de el.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Sep 2019, 13:18

Lupisor multumesc si ce grozav este mesajul si eu una am facut acest lucru "agatindu-ma" de voi aici , de acest Forum Divin pt mine care m-a ajutat sa dobindesc ceea ce am...(nu spun asta ca si lauda ci ca si indemn pt toti cei deznadajduiti ca nu pot reusi singuri...🤔👍)
Citem undeva ca succesul este costruit din esec in esec asa cum mi s-a intimplat si mie...🤔
Doamne ajuta tuturor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 10 Sep 2019, 07:37

10 septembrie

RECUPERAREA PRINTR-UN REPREZENTANT?

Promisiunile se vor îndeplini întotdeauna dacă facem efortul necesar.
ALCOOLICII ANONIMI

Uneori stau şi mă gândesc: „Cam exagerez cu oferirea reparaţiilor! Nimeni n-ar trebui să se umilească în halul ăsta!” Cu toate acestea, tocmai această smerire a sinelui mă apropie şi mai mult de lumina spiritului. AA-ul este unica speranţă pe care o am dacă vreau să continui să mă recuperez şi să duc o viaţă fericită, plină de armonie şi înconjurat de prieteni.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Sep 2019, 12:59

Daa, sunt de acord total sa faci ceea ce-ti sta in putinta pentru ca sa vrei sa te salvezi...🤔👍Eu una am crezut mult timp ca acest Forum este grup AA pina m-a lamurit Tudor ca nu si atunci cind am fost la AA(dupa mult timp pe Forum am intilnit cei mai de caracter oameni din viata mea...🤔😌👍).Un alcolic abstinent nu minte, nu este invidios, nu este rau, este recunoscator , iubitor, daruitor, vrea sa ajute mereu dezinteresat, este vesel si optimist etc., pt ca altfel priveste el viata odata ce i-a trecut glontul pe linga ureche...🤔👍
Multumesc Lupisor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 14 Sep 2019, 07:59

14 septembrie

PACEA SUFLETEASCĂ

Abordăm oare problema în cauză cu naşul sau consilierul nostru spiritual, cerându-i cu toată seriozitatea îndrumarea şi ajutorul lui Dumnezeu – luând între timp decizia de a face ceea ce trebuie, atunci când se limpezesc lucrurile, indiferent de costuri?

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Credinţa într-o Putere Superioară este o parte însemnată a lucrării Pasului Nouă; iertarea, îndeplinirea la timp şi motivele pertinente sunt celelalte ingrediente. Dorinţa mea de a parcurge Pasul este o experienţă din ce în ce mai mare, care deschide calea spre relaţii noi şi corecte cu oamenii cărora le-am provocat suferinţă. Acţiunile mele responsabile mă apropie de principiile spirituale ale programului –iubirea şi serviciul. Pacea sufletească, seninătatea şi o credinţă mai puternică vor urma cu siguranţă.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”